Restart výbavy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Restart výbavy

#76

Příspěvek od g »

no člen AF "Milan" je brutálně nekompromisní realista, ničitel snů, ale pokud mohu, rád se jej zeptám na názor, který v prchavé naději neposlechnu a později v duchu s lítosti potvrdím.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#77

Příspěvek od Tharos »

Děkuji za všechny příspěvky!

Já osobně bych nepoužil úplně termín „iracionální“. Spíš mi přijde, že se velice liší kritéria, podle kterých se různí lidé rozhodují. Je to jako v nespočtu dalších oblastí: někdo preferuje velké SUV, jiný malý sportovní vůz, někdo preferuje sjezdové celoodpružené kolo, jiný silniční, někdo preferuje kávu, jiný čaj, někdo radši pivo, jiný víno… a mohl bych pokračovat do nekonečna. Nevidím tam prostor pro nějaké hodnocení, co je správná preference a co ne.

Dost se tady skloňuje „výkon“ nějakého dalekohledu a jeho dosah. Ve mně to evokuje jakési výkonnostní pojetí astronomie, které svým způsobem znám a roky jsem jej provozoval, ale postupně ve mně nějak vyhaslo.

Pro mě osobně je dnes astronomie silně estetickou záležitostí a to je pojetí přece jenom odlišné. Je lepší vidět široké okolí Albirea, anebo spirální ramena nějaké Messierovské galaxie? Co na to říct? :)

Hlavně je pro mě klíčové pod tou oblohou být, protože jinak se to estetično jaksi nekoná.

Mimochodem, ty refraktory mají nadšené uživatele i mezi vizualisty. Mají snad ti lidé nějakou vadu, když je preferují před dobsony? :)

Rozhodně existuje sada kritérií, na základě kterých jsem se rozhodl špatně. O tom žádná.

Tohle vklákno jsem založil proto, protože jsem si od toho sliboval zajímavou debatu a cennou inspiraci. Posloužilo mi dokonale, takže ještě jednou díky!
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Restart výbavy

#78

Příspěvek od Artaban »

Tharos : Sohlas nemám co dodat.
PS: Já tedy tu kávu a pivo a šílený refráky :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Restart výbavy

#79

Příspěvek od Achernar »

Výborně vystiženo! Tomuhle říkám mimoracionální kritéria: nikoli iracionální, nýbrž v dané vztažné soustavě racionální. Já mám kafe, víno a refraktor s mosazným tubusem. A astronomie je pro mě především kontemplativní a hluboce estetický - vlastně umělecký - prožitek.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#80

Příspěvek od Tharos »

Přátelé, od pátku se mnou bydlí můj nový refraktor zakoupený za účelem restartu mojí hvězdářské kariéry a včera jsem měl poprvé příležitost nasměrovat jej do hlubin vesmírných. Chci se s vámi podělit o první dojmy z tohoto přístroje a vlastně i celého setu.

Set vykrystalizoval v tomto vlákně. Je to APO triplet 115/800 od TS, který se vozí na EQ-5 na stativu s ocelovými nohami. Dále mám motoricky ovládané obě osy, kvalitní dielektrické zenitální zrcátko (substrát je křemík) a pár kvalitních okulárů k tomu. Takto to set vypadá v celé své kráse:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

S estetickou stránkou věci asi nelze být nespokojený :), vše je perfektně slazené, ale set se projevil jako dobře fungující z technického hlediska. EQ-5 jej vozí s přehledem. Po včerejší noci jsem přesvědčen, že by jej akceptovatelně uvezla i některá z lehčích AZ montáží (třeba kyvná od TS, možná s nějakým hezkým Berlebach stativem). V zorném poli se neprojevují žádné vibrace, ostření probíhá bezproblémově. U výtahu nepozoruji žádný boční pohyb, působí na mě dobře, jen celkově je jeho chod trochu tužší. Chápu to tak, že je to daň za de facto fotografický výtah s velkou nosností. Na svém 350mm dobsonu jsem měl výtah od MoonLite a ten chodil neuvěřitelně jemně a přesně. To mi vyhovovalo víc, ale nemám žádný problém ani s tím TS výtahem. Aby taky, stále se pohybujeme v kategorii vysoce kvalitních výtahů.

Úplně prvním objektem, na který jsem se zaměřil, byla M 13. Bylo to někdy kolem desáté, počas soumraku (ono v duchu soumraku se nesla celá noc, byť bydlím jižně…). Na první pohled jsem pochopil, že budeme kamarádi a o zábavu nouze nebude. I v 35mm Panopticu totiž její krajní partie byly rozložené. Což jsem, přiznám se, nečekal. Znám totiž pohled na ní přes 10cm přístroje a vím, že ji částečně rozkládat umí, ale vyžaduje to větší zvětšení. Triplet si s ní ale poradil s lehkostí.

Co mi hned padlo do očí byl perfektní obraz hvězd, ostrost a kontrast. Tady se nejspíš nezapřou TV okuláry, ale triplet jim jde zjevně na ruku. Znám perfektní obraz hvězd i z dobsona, ale díky větším nárokům na seeing, temperaci, Paracorr… jsem jej zdaleka nedosáhl vždycky. V tomhle před novým setem smekám a je to milé, estetické.

Postupně jsem M 13 zkoumal ještě ve 14mm a 8mm Delosu. V obou byla ostrost perfektní a s přibývajícím zvětšením se rozšiřovala kvalitně rozlišená část hvězdokupy (směrem ke středu). „Spirání ramena“, která jakoby utvářejí některé sekvence hvězd, byla dobře patrná. Zde jsem zjistil, že vlastně dokážu dobře shrnout rozdíl mého pohledu na ní skrze dobson v minulosti a přes tento triplet. Triplet má méně světla, výrazně, obraz je při jakémkoliv zvětšení citelně tmavší. Na druhou stranu to zevrubně dohání kontrastem a výbornou kresbou, a tak jsem vnímal, že se dívám skutečně na stejný objekt, jen s poněkud menší majestátností (kterou teda v případě M 13 ten dobson vážně uměl přinést).

Povzbuzen M 13 jsem pokračoval několika dalšími Messiery. Všechny byly ihned a snadno viditelné. I taková M 101 a považme, že počas astronomického soumraku to není vůbec špatné a opět to hovoří o dobrém kontrastu zobrazení. Tady musím říct, že byť jsem se snažil sebevíce a zkoušel skoro všechna zvětšení, rozpoznat v tom halu strukturu ramen se mi nepodařilo. To bych kecal. :) V dobsonu vím, že jsem detekoval nejen ramena, ale počas dobrých nocí jsem se kochal i jednotlivými emisními regiony v nich, které jsem identifikoval podle fotografií. S tripletem tuhle zábavu chci zkusit na podzim s M 33, tam věřím, že bych částečně uspět mohl. M 51 ukázala mlhavé halo mezi oběma členi, byť ani nejjasnější část ramen se mi detekovat nepodařila. Byť u ní jsem skoro přesvědčen, že počas úplné tmy, ještě lepší adaptace a také výborných podmínek by to bylo možné. Někdy příště.

To už se nad východem zvedala do použitelné výšky Labuť, a tak jsem nasměroval svou pozornost na ní. Tam tedy musím říct, že pohled do Mléční dráhy přes 35mm Panoptic je prostě něco. Nemohl jsem se od něj odtrhnout… Chtěl jsem ještě stihnout pár konkrétních objektů, ale ta touha jen tak se toulat hvězdami byla neskutečně silná… :) Tyto široké pohledy jsou asi to nejestetičtější, co na obloze znám. A přístroj v podstatě 23x115 je na ně jako dělaný.
Naposledy upravil(a) Tharos dne 25. 06. 2019, 12:27, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#81

Příspěvek od Tharos »

Následovalo něco, co bylo asi objektem večera. Severní Amerika přes 35mm Panoptic s nasazeným UHC filtrem. To jsem teda vážně koukal jako puk. Takhle jsem ji ještě nikdy v životě neviděl. Nikdy jsem totiž neměl skoro 3° velké zorné pole (odmyslím-li si Somet) a vlastně jsem ani nikdy neměl UHC filtr. Mexický záliv byl úchvaný, doslova vyčníval. Pohledem na ní jsem strávil mnoho minut.

S postupující tmou se ukazovalo, že panují vlastně výborné podmínky, hlavně co se průzačnosti týče. Obloha byla majestátní. Bortle 3 jako vyšitá. Messierovské kulovky začaly být viditelné volným okem, což dobře znám a MHV pak bývá kolem 6,8 mag. M 13, vysoko nad obzorem, byla viditelná s lehkostí. Bylo 0:57, 12°C a širokoúhlé SQM mi ukazovalo 21,49, což je skvělá hodnota. Řekl jsem si, že je konečně na čase vyzkoušet dosah nového setu.

Měl jsme připravenou mapku okolí Iota Dra (drak byl zhruba 65° vysoko). Hned jsem zjistil, že doma připravená mapka s hvězdami do nějakých 13 mag, byla příliš pesimistická (!) a že hvězd vidím na první pohled výrazně více. Rozhodl jsem se tedy naslepo zaznamenat nějakou oblast a doma identifikovat, co jsem vlastně viděl a kam jsem se dostal. Takhle vypadal zákres:

Obrázek

Doma jsem byl tak trochu ohromen. Ta hvězda vyznačená šipkou mi v poli přišla jako nejslabší a podle Sky Safari má 14,06 mag. Ty dvě galaxie, co jsem zaznamenal, že tam jednoznačně byly, jsou NGC 5908 (11,77 mag) a NGC 5905 (13,29 mag!). Pozorováno 14mm Delosem.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#82

Příspěvek od Tharos »

Tím se dostávám ke zjištění, že za dobrých podmínek budu schopný u hvězd chodit k nějakým 14,2 mag a u nestelárních objektů tak možná k nějakým 13,5 mag? Moc se těším na G 1 na podzim. Původně jsem na ni neměl pomyšlení (pro dobson to ale byl snadný objekt), ale teď mi začíná připadat, že by to mohlo jít. Pak by se určitě osvědčil ještě kratší okulár, ještě tu mám 8 mm.

Ten dosah mě ohromil, ale doma jsem zjistil, že když jsem si zadal parametry včerejší noci do následujícího kalkulátoru: http://www.cruxis.com/scope/limitingmagnitude.htm, zjistil jsem, že teoretický dosah by měl být kolem 13,9 mag. Takže to není žádná chyba v Matrixu. Pokud tam zaškrtnu jako Experience hodnotu Expert (za kterého se ale nepovažuji), kalkulačka dává 14,2 mag. To tedy velmi slušně odpovídá.

Asi v 1:20 jsem začal balit, už opravdu zmožen únavou, byť udržován při životě asi dopaminem. Obloha byla stále skvělá.

Relativní vlhkost vzduchu tou dobou musela už být vysoko přes 90 %. To jsem očekával, to je prostě pro šumavská, vysoko položená místa typické. Voda všude. Zvláště pak po víkendových průtržích. Zaujalo mě, že objektiv obstál a nezarosil se, zrovna tak ani okuláry. Přišlo mi, že mokré bylo úplně vše s výjimkou skel. :) Napadlo mě, že v této věci bude možná triplet ve výhodě oproti dubletu, protože přece jenom je hmotnější a tím se i asi snáze udrží nad rosnými bodem. To je jenom teorie, ale pokud by to tak bylo, bylo by to příjemné.

Sečteno podtrženo, celý set funguje přesně pode mých očekávání a mám z něj radost. Momentálně není komponenty, kterou bych vybral jinak. Ještě jednou moc děkuji uživatelům vla za tip na vlastní triplet a g za tip na EQ-5. Můj návrat k aktivnímu pozorování je tímto úspěšně završen. :)

Bohužel jsem zjistil, že pružnost mé vlastní čočky neustále klesá a klesá a bez brýlí na obloze začínám vidět kulové (a teď nemyslím hvězdokupy), nicméně co se citlivosti týče, mé oko se stále jeví jako v dobré kondici. To je milé zjištění.

Také musím přiznat, že jsem oproti dobsonu na místě neušetřil kdo ví kolik minut a úkonů při stavbě dalekohledu. Vyjde to dost nastejno… Co je ale milé je, žádná jednotlivá komponenta není nijak extra těžká. Staví se to tak nějak s větší lehkostí. Ale tohle hodnocení už je myslím zkreslené radostí z nového přístroje.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Restart výbavy

#83

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ty mi proste nedavas jinou sanci, nez ti nekdy privyst ukazat pulmetr, abys dostal zas rozum :))
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#84

Příspěvek od Tharos »

Když ho přivezeš, postavíš, sešteluješ, vychladíš, přistavíš štafle, s nadšením pak na ně vylezu a přiložím k okuláru své ctěné očko. :D

Nicméně, o čem vyloženě velké průměry jsou tuším a věřím, že v nějaké vzdálenější budoucnosti mě taky ještě nějaký velký dobson čeká. Asi to bude něco kolem 20", ale budu chtít mít dobře rozmyšlenkou ergonomii. Aby měl rudlík a dalo se s ním tak nějak vůbec rozumě manipulovat v jedné osobě…

Proteď jsem spokojený. :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Restart výbavy

#85

Příspěvek od Artaban »

Tharos: Blahopřeji k pěknému kousku. Pořád si dobře pamatuju, jak jsem byl celkem překvapený, že ta moje větší roura dokáže DSO víc, než jsem čekal. A to je jen achro. I ten pohled do refraktoru, je tak trošku jiný a člověk si tak docela užije i to DSO, ikdyž velký zrcadlo to nenahradí. Jen si řikám, proč jsi nezkusil Jupiter? Tady lze spíš očekávat výhodu kvalitní kresby, jen co rozlišovací schopnost umožní. Vadila vegetace? Refraktor bude trochu víc lepší na hvězdokupách, nebo možná menších planetárkách. Všude tam, kde se využije bodová kresba kvalitní optiky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#86

Příspěvek od Tharos »

Jupiter byl také na programu, ale až příliš jsem se zdržel v té Labuti. Nechával jsem si Jupiter na konec, až už nebudu dále potřebovat adaptaci na tmu, nicméně kolem té půl druhé už mi nezbyly síly… Příště. :)
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Restart výbavy

#87

Příspěvek od Beho »

Jaká byla spokojenost s tím refra na Jupiter?
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#88

Příspěvek od Tharos »

Ahoj,

už je to pár let. :) Mám ten refraktor stále, aktivně ho používám a jsem s ním naprosto spokojený. Nemám, co bych mu vytkl. Při pozorování planet má krásný kontrastní obraz ostrý jako břitva. Samozřejmě průměr má, jaký má, a nelze od něj tedy očekávat zázraky, ale ten pohled je prostě hezký, čistý.
Odpovědět