Restart výbavy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
g
Věk: 57

Re: Restart výbavy

Příspěvek #76 od g » 11. 04. 2019, 19:12

no člen AF "Milan" je brutálně nekompromisní realista, ničitel snů, ale pokud mohu, rád se jej zeptám na názor, který v prchavé naději neposlechnu a později v duchu s lítosti potvrdím.
Dobson 8" F/6 quartz; okuláry 68° 27mm a 62° 18,2/11/7/5/3mm. Paracorr_2

Tharos
Věk: 33

Příspěvek #77 od Tharos » 12. 04. 2019, 10:29

Děkuji za všechny příspěvky!

Já osobně bych nepoužil úplně termín „iracionální“. Spíš mi přijde, že se velice liší kritéria, podle kterých se různí lidé rozhodují. Je to jako v nespočtu dalších oblastí: někdo preferuje velké SUV, jiný malý sportovní vůz, někdo preferuje sjezdové celoodpružené kolo, jiný silniční, někdo preferuje kávu, jiný čaj, někdo radši pivo, jiný víno… a mohl bych pokračovat do nekonečna. Nevidím tam prostor pro nějaké hodnocení, co je správná preference a co ne.

Dost se tady skloňuje „výkon“ nějakého dalekohledu a jeho dosah. Ve mně to evokuje jakési výkonnostní pojetí astronomie, které svým způsobem znám a roky jsem jej provozoval, ale postupně ve mně nějak vyhaslo.

Pro mě osobně je dnes astronomie silně estetickou záležitostí a to je pojetí přece jenom odlišné. Je lepší vidět široké okolí Albirea, anebo spirální ramena nějaké Messierovské galaxie? Co na to říct? :)

Hlavně je pro mě klíčové pod tou oblohou být, protože jinak se to estetično jaksi nekoná.

Mimochodem, ty refraktory mají nadšené uživatele i mezi vizualisty. Mají snad ti lidé nějakou vadu, když je preferují před dobsony? :)

Rozhodně existuje sada kritérií, na základě kterých jsem se rozhodl špatně. O tom žádná.

Tohle vklákno jsem založil proto, protože jsem si od toho sliboval zajímavou debatu a cennou inspiraci. Posloužilo mi dokonale, takže ještě jednou díky!

Artaban
Věk: 52

Příspěvek #78 od Artaban » 12. 04. 2019, 10:37

Tharos : Sohlas nemám co dodat.
PS: Já tedy tu kávu a pivo a šílený refráky :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654  Refra.Zeiss AS 80/1200 Refraktor AD800 (meopta 56/800)  triedr TS 20x80 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30
http://planety.g6.cz/

Achernar

Příspěvek #79 od Achernar » 12. 04. 2019, 12:32

Výborně vystiženo! Tomuhle říkám mimoracionální kritéria: nikoli iracionální, nýbrž v dané vztažné soustavě racionální. Já mám kafe, víno a refraktor s mosazným tubusem. A astronomie je pro mě především kontemplativní a hluboce estetický - vlastně umělecký - prožitek.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta

Zpět na “Dalekohledy”