Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#1

Příspěvek od rob.kr »

Ahoj, poridil jsem Klevcov 200 mm f/10 a doslova me nadchl, krasna kresba, rychla temperace, provoz na HEQ5, ... Presto premyslim, zda co se tyce katadioptru neprezbrojit jeste na vetsi prumer 250 mm a vzdat se krom soucasneho 200mm Klevcova i C11 a omezit svou sbirku. Proto bych rad porovnal nazivo, pokud nekdo mate dany kus a jste ochotni spolecnemu pozorovani, dejte mi prosim vedet.
Dekuji
Rob
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
peter10
Příspěvky: 41
Registrován: 08. 02. 2011, 21:27

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#2

Příspěvek od peter10 »

250 na Heq5 na fotenie nebude.
Explore Scientific ED-APO 80-480 FCD-100 + Atik Horizon Mono
Skywatcher Maksutov 150/1800
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#3

Příspěvek od Cztwerec »

Jo slušelo by tomu EQ6. Ten dalekohled jsem měl zapůjčen asi před 10 lety a líbil se mi, tenkrát jsem stejně ale vzal SCT C11, chtěl jsem "větší" průměr a byl levnější. Rozdíl jsem v obraze v podstatě neviděl. Nepočítám pole, ale spíš výkon na planety.

Dnes bych vzal radši Klevcova. Preference se mění a já mám rád netypické věci.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#4

Příspěvek od rob.kr »

Ahoj, sel by samozrejme na EQ6 nebo vetsi montaz, HEQ5 jsem uvedl jen jako jedno z pozitiv soucasneho Klevcova. Pred casem byvala 250mm verze k videni na MHV, nevite nekdo, komu patrila?
Vykon na planety bude urcite lepsi u C11, vetsi prumer a hlavne mensi zastineni zvedne kontrast. Tedy po temperaci. Ale ten Klevcov ma "tak nejak" (=tj. neumim kvantifikovatelne popsat, mozna se mi proste jen vic libi ta myslenka, ze koukam jinym systemem :) ) brilantnejsi obraz.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#5

Příspěvek od PetrK »

To je Klevtsov–Cassegrain? Bude k vidění na MHV?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#6

Příspěvek od MilAN »

rob.kr píše: Vykon na planety bude urcite lepsi u C11, vetsi prumer a hlavne mensi zastineni zvedne kontrast.
Myslíš, že poznáš rozdíl 10" vs 11" ? A ty viš, že C11 má menší centrální stínění než Klevcov ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#7

Příspěvek od rob.kr »

PetrK píše:To je Klevtsov–Cassegrain? Bude k vidění na MHV?
System je Klevcov-Cassegrain, vyroba TAL, podobny system delal jeste sveho casu Vixen. Jestli bude k videni 250mm verze, to bych tez rad vedel, pokud byl dotaz na mou 200mm, ma ucast je 50/50 a neovlivnim to, zalezi na stavbe.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#8

Příspěvek od rob.kr »

MilAN píše:
rob.kr píše: Vykon na planety bude urcite lepsi u C11, vetsi prumer a hlavne mensi zastineni zvedne kontrast.
Myslíš, že poznáš rozdíl 10" vs 11" ? A ty viš, že C11 má menší centrální stínění než Klevcov ?
Myslim, ze ano, ale porovnat chci vizualne a subjektivne kvalitu obrazu, jiny system, jina svetelnost, ale 25 % plochy navic bude znat. Vychazim-li z predpokladu, ze muj 200mm Klevcov ma vetsi centralni zastineni nez ma C11, pak jsem presvedcen, ze i 250mm Klevcov bude mit vetsi.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#9

Příspěvek od Beda »

O těchto teleskopech má nejvíce informací Mirek Matoušek, léta je prodával...
Ale zástin u nich hraje druhotnou roli, neboť optika je většinou špičková. Primární zrcadlo je f3 ( na rozdíl od většiny SCT s f2) a s dokonale vyleštěnou kulovou plochou. Častá chyba byla, že se majitelé pokoušeli prodloužit back focus a rozhodili si při tom kolimaci sekundárního korektoru, což byla většinou cesta do pekel ! Pokud došlo navíc k demotáži primární objímky kvůli náhradě původního OV, celek se potom jen velmi obtížně amatérskými prostředky kolimoval, ( osvědčila se rotační metoda, jak ji popisuje detailně W.Rohr).
Klevcov systém, zvláště ten 10" kopíroval jak Vixen, tak OO UK. Některé nepovedené kopie z Anglie potom bloudily po astroforech a zaměstnávaly právníky a optické laborky. Dobré 10" Klevcov nejsou pod 2000Eur k dostání, pokud vůbec :)
Pro toho, kdo má o tyto jedinečné systémy větší zájem:
http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... s/353025/2
Přílohy
TAL_Korrektor sestavený.jpg
TAL_Korrektor sestavený.jpg (74.44 KiB) Zobrazeno 3825 x
TAL Korrekční  jednotka sekundáru.jpg
TAL Korrekční jednotka sekundáru.jpg (80.54 KiB) Zobrazeno 3825 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#10

Příspěvek od MilAN »

rob.kr píše: Vychazim-li z predpokladu, ze muj 200mm Klevcov ma vetsi centralni zastineni nez ma C11, pak jsem presvedcen, ze i 250mm Klevcov bude mit vetsi.
Centrální stínění u 250 Klevcova je 35%, u 11 Celestronu je 34 % - tohle bych určitě neřešil
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#11

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak jsem se teď dostal k tomu, abych si přečetl tohle vlákno. Našel jsem zde spoustu nepřesností, překroucených faktů a domněnek, které se akorát "MilAN" snaží "narovnat".

Tuto tématiku jsme podrobně probírali zde :

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=29&t=21474

Bylo to v souvislosti s předvedením prototypu podobného dalekohledu od čínské Synty. Nějaká doba uplynula a my můžeme konstatovat, že SW Ruland-Maksutov má tedy už min.1 rok zpoždění...

Kdysi dávno jsem se čirou náhodou nachomejtl k porovnávání dvou 200mm Cassegrainů - jedním byl SC MEADE a druhým TAL Klevcov staršího provedení. Porovnání obrazu na Měsíci dopadlo jednoznačně ve prospěch TALu - obraz byl brilantnější a ostřejší. Dost mne to překvapilo, ale tehdá jsem tomu nevěnoval zvláštní pozornost. Líp zobrazené byly i hvězdy - jednoznačně bodovější. Později prodával tyto Klevcovy i Mirek Matoušek a sám jeden povedený kousek vlastnil. To jsem se začal o ně, resp.o problematiku těchto typů katadioptrů, zajímat víc a nejvíce nadějně vypadala skutečnost, že si takovýto Cassegrain nechám vyrobit ve VOD Turnov, kde ho nabízeli v typu Field - Maksutov o průměru 220 mm. Z realizace sešlo, neboť v Turnově se tehdy rapidně zmenšila kapacita mechanické dílny a dalekohled mi nechtěli vyrobit jako kompletní tubus. Konečný návrat k tomuto typu Cassegraina jen uskutečnil loni nákupem Vixena VMC 260L.

A teď k upřesnění některých faktů.
Tento systém navrhl původně už sám Dmitrij Dmitrijevič Maksutov, ale v té době dal přednost uzavřenému systému s velkým meniskem na vstupu, neboť původně řešil vylepšení školních dalekohledů. Ale myšlenku malého menisku-korektoru umístěného před sekundárem v Cassegrainu navrhl už tehdy on sám. Psal se rok 1944. Trvalo téměř 40 let, přesněji řečeno až v roce 1980 až 81 se této myšlenky nezávisle na sobě začali věnovat dva nadšenci - australský amatérský optik Ralph W.Field a profesionální optik v USA David Shafer. Takto vznikly první názvy těchto systémů - Field-Maksutov a Shafer-Maksutov. Základem byl tehdy jeden meniskus, ale poměrně tlustého provedení, který vyhovoval pouze pro menší průměry. Ve větších aperturách byl silný menisek nahrazen dvěma čočkami. Modifikací těchto designů dnes používanou jsou japonské Vixeny - menší VMC 200 obsahuje jeden silný menisek, kdežto větší sourozenci - VMC 260 a VMC 330 - používají dvě tenčí čočky.
Jurij A.Klevcov tento dvoučočkový systém zjednodušil, když zadní plochu jedné čočky pokovil a použil rovnou jako sekundár - tzv.Manginovo zrcadlo. Systém má tedy o jedno rozhraní sklo-vzduch méně, ale také menší možnost korekcí optických vad. S těmi to v této soustavě není vůbec jednoduché, protože čočky korektoru dobře opravují sférickou aberaci a komu, ale současně do systému vnášejí astigmatismus. Navíc musí být velice přesně vyrobené, neboť světlo jimi prochází dvakrát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#12

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Co se týče centrálního zástinu, je zde v podstatě stejně velký, jako u komerčních SCT. Zatímco malé rozdíly v rozmezí 34 až 37% těžko v praxi zaznamenáme, tak větší vliv na kontrast má světelnost primárního zrcadla. U komerčních Celestronů 9,25" je použita světelnost primáru F/2,5 místo F/2 a toto je spolehlivě poznat nejen na mírně lepším kontrastu, ale i na celkové kresbě, včetně spotu na ose. A pozor - to i přesto, že tento rozměr SC má větší centrální zástin, než např. C11. Uvedené si můžete ověřit na firemních spotech celé řady SC Celestronů EHD.

http://www.teleskop-express.de/shop/pdf ... rteile.pdf

Podobně došlo ke znatelnému zhoršení kresby u ruského TALu 250, když výrobce zkrátil tubus díky zvětšení světelnosti primáru z F/3 na F/1,9 ( viz. naměřené spoty v odkazu na vedlejší vlákno v úvodu tohoto příspěvku ). Takto zkrácený design je současně složitěji kolimovatelný. Když pominu na webech hojně diskutovaný rozptyl v kvalitě dalekohledů s tímto systémem, tak i z mých zkušeností mohu souhrně sepsat rozdíly v kresbě těchto modifikovaných Maksutovů od např.designu klasického SCT :

- Field-Maksutov má větší kontrast na planetách a Měsíci, stejně tak hranovou ostrost a bodovost stálic. Dosahovaná brilance je téměř stejná, jako u klasického Maksutov-Cassegraina.
- kresba Schmidt-Cassegraina je naopak taková "soft", tedy s menší hranovou ostrostí a horší brilancí. Zatímco fotograficky se tento handicap snadno vylepší, oko se ošidit nedá a např. na Jupiteru jsou barevné detaily jednoznačně takové odbarvenější.
- kontrast na mlhovinách a galaxiích je v obou systémech v podstatě stejný a je znát, že je horší než v klasickém Newtonu nebo kvalitním obyčejném Cassegrainu. Tento handicap je znát i oproti klasickému Maksutov-Cassegrainu, který ze všech těchto diskutovaných katadioptrů má nejmenší pokles kontrastu oproti kvalitnímu refraktoru.
- klasický Maksutov- a rovněž Scmidt- mají velkou výhodu v absenci držáku sekundáru a tedy i výskytu difrakčních křížů. Z modifikovaných Maksutovů s malým korektorem je na tom nejlépe ruský Klevcov, který má difrakční kříže značně potlačené, díky promyšlenému kruhovému provedení ramen držáku sekundáru.
- na webech se vedou velké diskuze i kolem temperace různých těchto systémů a seeingu uvnitř tubusu, často s protichůdnými závěry. Kol tohoto jsem měl strach i před nákupem VMC 260, ale zcela zbytečně - po více než roce můžu konstatovat, že tento modifik.Maksutov se temperuje velice rychle a žádné nestandardní chování seeingu v něm jsem nepozoroval.
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#13

Příspěvek od rob.kr »

Po procteni mnoha informaci, za ktere timto dekuji, se zkusim vratit k puvodnimu ucelu tohoto vlakna, jen s malou obmenou. Rad bych se podival pres TAL Klevcov 250/2500, tedy F/10. Pokud jej vlastnite, pripadne vite, kdo jej vlastni, moc rad bych jej svyma ocima porovnal s mymi dalekohledy, pripadne, pokud by byl zajem i odkoupil.
Dekuji!
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#14

Příspěvek od Cztwerec »

To jsou celkem zajímavé informace ohledně těchto teleskopů. To v rámci světelnosti a kontrastu je možné, asi se mi tím tedy vysvětluje ten vynikající kontrast u DK Cassegrainu kde je primár f/4 a stínění 25%, při celkových f/20. Ačkoliv to asi nelze porovnat takhle přesně s těmito systémy. Já se totiž domnívám, že ty malé světelnosti pak hodně prominou v celkovém obraze.
Lectorem iustus...
Josef  II

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#15

Příspěvek od Josef  II »

Tak svého času jsem vlastnil Klevcova 200/2000,ale protože vše se odvíjí od náročnosti daného pozorovatele,tak z mého pohledu mohu prohlásit,že daný dalekohled snese sotva zvětšení 2,5 D,pak ,už je to slabota,příčinou je samozřejmě velké centrální zastínění.To,už běžný Newton ukáže planety lépe.Výhodou je jen krátký tubus.
Odpovědět