Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Josef  II

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#31

Příspěvek od Josef  II »

A jaké to je to zvětšení u ideálního Airyho Disku.? když víš,že to 5D nemůže být
Josef  II

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#32

Příspěvek od Josef  II »

Milane,co říkáš tomu,když ti dám za určitých podmínek zvětšení 8-10 D a obraz je stále nerozmazaný,odmítneš se podívat do okuláru ?
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#33

Příspěvek od zuzi »

Mohu poprosit o nástin toho jak MT newton funguje? Klidně do zprávy, pokud se to nemá veřejně prezentovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#34

Příspěvek od MilAN »

Přeci nejde o to, jestli si zvětším obraz více, ale jestli se mi tam objeví další podrobnosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Josef  II

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#35

Příspěvek od Josef  II »

To je rozumná odpověď,ale mohu tě ujistit,že se skutečně objeví podrobnosti,které,jinak při zvětšení nevidíš a pokud vidíš,tak při velkém zvětšení začneš vnímat plno jiných detailů.Při zkušebních testech kdy jsem pozoroval objekty nepříliš vzdálené,abych vyloučil vliv seeingu jsou při zvětšení 8-10 D i ty nejmenší detaily ostré.
Josef  II

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#36

Příspěvek od Josef  II »

Zuzi:zde je odpověď a tajný to není,pokud to chceš zkusit postavit,tak je to cesta mírně trnitá ,ale pokud jsi,už něco postavil,tak by jsi to mohl zvládnout mohl ,nejobtížnější je zvládnout kolimaci,která je oproti klasice náročnější.
https://www.cloudynights.com/articles/c ... cope-r2881
MiX

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#37

Příspěvek od MiX »

Pro ty, které téma MT dalekohledu zajímá, nebaví je jen a pouze internetové diskuze a měli by zájem se na nějaký MT dalekohled podívat v reálu, nebo si ho vyzkoušet, nabízím tuto možnost v Klatovech. Jsou tady dva MT dalekohledy, 150/900 a 200/1000, oba postavené Josefem II. Neumím k nim dát samozřejmě tolik informací jako Josef, ale snad dost na vytvoření si nějaké základní představy. Nabízím to tedy jako řekněme "plán B"...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#38

Příspěvek od Artaban »

Josef II : Já Ti nechci kazit radost z pozorování atd. to opravdu né! Jen prostě nevěřím v několikanásobné překročení limitů dalekohledu. Na Měsíci je mnoho kráterků, na kterých by se dalo ukázat, co Tvůj dalekohled opravdu dokáže.
Osobně si mýslím, že by se nic zvláštního nedělo, ale věřím, že jsi dokázal z dalekohledu vymáčknout 100% a to je velký úspěch.
Popíšu můj názor na věc. Každý, kdo pozoruje podrobnosti na hranici pro dalekohled a oko, tak má dobrou představu, jak velkou práci dá detaily vůbec vidět. Často se to ani nepodaří. Přitom třeba tím 200mm dalekohledem, se dá za ideálních podmínek vidět na Měsíci opravdu hodně. Proto že to jsou ale často pozorování na hranici pro dalekohled a oko, tak nám velké množství titěrných detailů uniká. Ty detaily tam ale jsou a Ty jsi je dokázal dobrou optikou za pomoci velkého zvětšení pozorovat. Tohle je asi jediné s čím můžu souhlasit a přeju hodně pěkných pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Josef  II

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#39

Příspěvek od Josef  II »

Artabane děkuji za hezké popřání a abych pravdu řekl,tak od Tebe bych zrovna tohle přání nečekal,už proto,že se , i když se známe plno let tady na fóru ,tak to mezi nám spíš skřípalo,co si budeme povídat,podstatný kus toho skřípajícího másla je i na mé hlavě.Občas mohu působit útočně,ironicky apod.Doufám,že ta válečná sekera je po dnešku zakopaná. :)
Pokud se vrátím k MT-čku,tak to,že tomu nevěříš je tvoje volba ,ale dám ti tu samou otázku,kterou jsem dnes dal Milanovi,podíváš se do okuláru dalekohledu ,který bude nastavený za určitých podmínek na zvětšení 8-10 D ? Případně s ohledem na tvoji skepsi se zeptám,jaký obraz předpokládáš,že uvidíš ,než se podíváš ?
Přemýšlel jsem nad tím mnohokrát ,jak by probíhaly zdejší reakce ,kdyby s touhle konstrukcí přišel někdo s titulem Judr,Mudr,Pudr tady u nás.případně,kdyby to bylo vymyšleno v Americe.Trochu to přeženu,ale živě si dovedu představit s mírnou nadsázkou,že by probíhaly,bály,konference ,sympozia apod. Určitě by to nebyly ,tak odmítavé reakce ,jaké jsou viděny tady,už proto,že s tím přišel nějaký balík z Balíkova :D .No,stalo ,ale,už před mnoha lety jsem tvrdil na různých setkáních ,že mikroskopický objektiv ukazuje ostřeji,než Barlow,ale tehdy mi ještě nenapadlo minimálně zmenšit sek.zrcátko,tahle myšlenka mi začala vrtat v hlavičce,tak někdy před deseti leti a ještě pár let trvalo,než jsem si zhotovil první prototyp.
Jenže,když jssem viděl první obraz z tohoto prototypu ,který byl ostrý i při velkých zvětšeních ,začal jsem skákat asi,tak 3-4 m vysoko :) ,protože jsem hned věděl,že to je to ,po čem jsem celý život toužil.Přeci ,kdyby tomu,tak nebylo,tak bych nikdy nemohl prodat svůj superapochromat LZOS 180/1260 a od té doby co vzniklo MT -čko se tento objektiv válel několik let v krabici pod stolem.
Tahle konstrukce je dokonalá svoji maximální účinností ,jednoduchostí ,symetričností a lácí v porovnání s jinými optikami.Jediná nevýhoda je ,že nevykreslí větší obrazové pole,jinou nevýhodu neznám,pokud použiju např.planachromatický,nebo,ještě kvalitnější planapochromatický mikr.objektiv tak obrazové pole se zvětší.Přitom já používám ty nejlevnější achr.objektivy.Cena těchto komponentů je srovnatelná s cenou trochu lepších okulárů.
No,snad jsem v kostce napsal celou historii vzniku tohoto dalekohledu
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#40

Příspěvek od Cztwerec »

Pepo, ja ti to řeknu takhle, ty jsi přesvědčený "blázen" do toho řešení MT a to je dobře, protože je to tak jak to píšeš a taky vím, že máš velké zkušenosti s různou technikou, zatím co já jsem rád za 3D u svých přístrojů byl jsem přímo svědkem perfektního obrazu 5D u 200 mm GSO newtona MT po kolimaci. Neuvěřitelné! Ono každá takováhle kacířská myšlenka byla po zásluze potrestána tribunálem v tomto případě možná všeobecným názorem AF. To chce další Jičín a více očitých svědků :D A možná taky další přístroje na srovnání...

Jinak Artaban a ty se bavíte oba o něčem jiném. Takže je to spíš nedorozumění.

Apropo nevali se ti ještě něco tak pěkného jako si měl pod stolem? :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#41

Příspěvek od Artaban »

Martine, ty jsi nic neslyšel o tom, že válečná sekera, je zakopána? :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#42

Příspěvek od Cztwerec »

Slyšel a je to jen dobře :)
Lectorem iustus...
Josef  II

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#43

Příspěvek od Josef  II »

Asi máš pravdu Martine s tím tribunálem,skoro si začínám myslet,že je to pravda,určitě bude prošpikovaný zlolajníky a neprajníky :) ,možná i nějaká cizí mocnost si zde svoji polívčičku přihřívá.
A proto,abych jim udělal radost a zbavil jich bezesných nocí ,naházel jsem všechna moje MT-čka na jednu hromadu a pěkně na kousky je rozmydlil pořádnou palicí.,to proto,aby nějakou čipernou šikmoočku nenapadlo z nich udělat klony a za tučné penízky je pak prodávat bledým tvářím.Věřím,že pak zde opět zavládne všeobjímající láska a pohoda,jako za starých dobrých časů,neb všichni astroamatéři bratry jsou. :D
Proto jsem za sklepa vytáhnul svého omšelého Klevcova s 200 mm průměrem s poctivě udělaným zástinem 40% ,hadicí opláchnul a šup s ním do pozorovatelny ,aby ještě stihnul dnešního Marse a jako důkaz přikládám nahrávku zhotovenou touto ruskou balšoj těchnikou . :ugeek: metrama jsem nešetřil a tak jsem jej mnoha Barlowy obdaroval,těch metrů pak bylo kolem patnácti. :)
https://www.youtube.com/watch?v=NJ-1u0K ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#44

Příspěvek od Cztwerec »

Co se týče toho Klevcova, já hrozně obdivuju tyhle frajery s fotkami Měsíce.

http://www.astronominsk.org/Other/Equipment/Equip.htm

Klevtsov-Cassegrain Santel

D=360mm, F=5760mm
Lectorem iustus...
Josef  II

Re: Hledam majitele Klevcova 250 mm f/8

#45

Příspěvek od Josef  II »

Věřím,ale i z podprůměrné nahrávky se dá stvořit krásný snímek a protože jsem koukalíkem non plus ultra ,tak to jde mimo mě ,přeci jen to chvění vzduchu žádný takto zhotovený snímek nenahradí.Taky píšu,že ,už ty zatrachtilý MT-čka,nechci ani vidět.
Ukazují nějak toho moc a pak mám z toho závratě,konkrétně je myšlen Měsíc. :)
Odpovědět