Co s SCT 11

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Wrrraniczech
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 08. 2018, 19:15

Co s SCT 11

#1

Příspěvek od Wrrraniczech »

Zdravim Panove,

Rad bych se zeptal na Vas nazor ohledne nakupu pro astrofoto. Nebudu se priliz rozepisovat o tom jak jsem se dostal k tomu co ted mam (koho by to taky zajimalo :) ), hlavne to byla nevedomost a unahlenost, ale to neni ted podstatne.

Faktme je, ze v soucasne dobe mam ve svem repertoaru:

EQ-6 AZ GoTo,
Refraktor 102 / 500mm f/5.4 (http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3504.html)
a Celestron SCT-11 280 / 2800mm f/10 (http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3815.html)

Vzhledem k tomu, ze nevlastnim guider kameru (na ceste) jsem az do ted pouzival pouze ten 102mm refraktor, jelikoz s nim lze delat az 2 minutove fotky bez chyb v trackovani. Ten SCT jsem prakticky nepouzival.

Nyni se mi s kamerkou otevre cesta k delsim expozicim a zde prichazi na radu moje dilema.

a)
Pro SCT-11 je potreba koupit OAG + reduktor = cca 12 tisic.
http://www.supra-dalekohledy.cz/foto-ce ... -4075.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... -4080.html
Nicmene predpokladam, ze i pak budu v situaci, kdy budu mit relativne tezky teleskop, ktery ma velke naroky na presnost pointace + svetelnost f/6.3.

b)
Alternativne muzu tuto castku (ok o neco vetsi) dat do Newtona f/4 + komakorektor.
http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... -4601.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3730.html
SCT-11 pak muzu bud nechat na vizualni pozorovani planet nebo ho pustit do sveta za rekneme 40k a jeste mi zustane zaklad pro astrokameru a filtry / kolo.

Protoze (pres to ze jsem za ty roky jiz nejake zkusenostni i znalosti nabral) jsem stale jeste nymand a nechci opakovat chyby z minulosti (tj. delat unahlena rozhodnuti), by me zajimal Vas nazor. Sli byste prvni cestou - tj. dostat co mozna nejvic z SCT, nebo byste ho vymenili za toho newtona, nebo jsem uplne mimo a sli byste uplne jinou cestou?

S pozdravem,
Michal
EQ-Q 6 AZ GoTo
SCT-11"
SW 102/500
Canon 700D stock(zatim)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Co s SCT 11

#2

Příspěvek od biker.fm »

No nevim, ale za 40k budes asi dlouho hledat zajemce. Ja bych si ho ne hal na pozorovani a planety, zkus nejake to foto kratsimi exloziceni a casem by sd uvidelo do dale. OAG bych vynechal a misto neho nejaky mensi pointer.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 16. 08. 2018, 19:57, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Wrrraniczech
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 08. 2018, 19:15

Re: Co s SCT 11

#3

Příspěvek od Wrrraniczech »

Pokud jde o tech 40k tak to byl jen nastrel vzhledem k cene noveho (55k).

OAG - to si osobne myslim, ze neni uplne nejlepsi napad. Vsude co jsem cetl tak OAG je k takto dlouhemu ohnisku skoro nezbytnost pro presnou pointaci + nemyslim si ze by se EQ-6 libilo mit k tomu SCT jeste dalsi dalekohled. Jen tubus je myslim 12.5 kg. Ale muzu teoreticky vyzkouset jak prijde kamera.

Jinak ja bych si to SCT samozrejme rad nechal bo na planety mi prijde jako ideal, ale jde mi predevsim o to co dal kvuli DSO. Tim ze nemam svou osobni zkusenost, tak si proste nedovedu predstavit co se da dokazat z tyhle optiky ziskat popr. co vsechno by to znamenalo financne. Ten OAG + reducer beru jako minimum pro astrofoto. Ale bude to ok? Nezjistim pak ze dalsim krokem je pridat Hyperstar (f/2), coz je cena astro kamery? Neni lepsi ho nechat tak jak je nebo prodat a vydat se cestou Newtona? Je to boj, kdyz si to clovek nema jak vyzkouset :)
EQ-Q 6 AZ GoTo
SCT-11"
SW 102/500
Canon 700D stock(zatim)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Co s SCT 11

#4

Příspěvek od MilAN »

Neviděl bych to tak tragicky. SCT 10 - 11" je hodně univerzální dalekohled a hodí se prakticky na všechno, co tě v astronomii napadne
Vizuálně univerzální jak na mono pozorování s velkou výstupní pupilou, tak na binokulární pozorování s velkým zvětšením. Foto s Barlowem nebo bez na planety, Měsíc , Slunce . Proměnné hvězdy, dvojhvězdy - s reduktorem nebo bez. Planetky, malé slabé komety, planetární mlhoviny, novy a supernovy, galaxie , kulové hvězdokupy - s reduktorem. Pro foto do max 2 minut stačí malý pointér. Pro delší expozice už je na závadu mechanická tuhost jak tělesa, tak i optické soustavy a je potřeba OAG -to tedy hlavně pro snímky úzkopásmovými filtry. Montáž na ten dalekohled je OK, není třeba se bát. Externí okulárový výtah je skoro nutností jak pro vizuál při větším zvětšení, tak na foto.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Wrrraniczech
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 08. 2018, 19:15

Re: Co s SCT 11

#5

Příspěvek od Wrrraniczech »

Diky Milane. Tohle je prijemna uklidnujici prispevek. (ale ja to ttagicky nevidel, jen jsem se bal jestli penize hodlam investovat spravnym smerem ;))

Jeste se zeptam ohledne toho vytahu. Predpokladam ze mas na mysli neco jako crayford 1:10... Ale proc? Je tam velky rozdil v citlivosti / schopnosti presne zaostrit oproti tomu focuseru na zadech teleskopu? Na obou teleskopech (sct i 102 refraktor) mam pouze defaultni, tak nemohu soudit.
EQ-Q 6 AZ GoTo
SCT-11"
SW 102/500
Canon 700D stock(zatim)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Co s SCT 11

#6

Příspěvek od MilAN »

To ostření zrcadlem u SCT má vždycky trochu mrtvý chod a v té optické soustavě se to všechno násobí 5x . Takže jemné ostření je trochu o nervy - jakmile přejedeš správnou polohu a musíš se vracet. Pokud máš klasický SCT Celestron ( ne EDGE HD) tak bude trochu vadit, že nelze zamknout zrcadlo a ono bude trochu "cestovat"- přeci jen ten posuvný mechanismus po trubce má jemný vakl.
Chce to trochu času, než se ti podaří vychytat různé záludnosti toho systému, ale to je cena za velkou univerzálnost a rychlý přechod mezi focením a pozorováním a rovněž mezi systémy focení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Wrrraniczech
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 08. 2018, 19:15

Re: Co s SCT 11

#7

Příspěvek od Wrrraniczech »

Ok dekuji. Edge HD to samozrejme neni, takze zamykani zrcadla to nema. Uvidim co to bude delat za pochodu a jak moc / jestli bude potreba preostrovat.
EQ-Q 6 AZ GoTo
SCT-11"
SW 102/500
Canon 700D stock(zatim)
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Co s SCT 11

#8

Příspěvek od LKamarad »

Ani u osmičkový HD Edžiky ("zamykání zrcadla" je víceméně marketingovej blud) ... se bez OAG neudrží více jak 20 sec. expozice - odzkoušeno na 3 kusech (2x 8 a 9.25) ...... na perfektní montáži bez anebo s pointací pevným pointerem a masivní mechanikou! ;)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Co s SCT 11

#9

Příspěvek od Bill »

Wrrraniczech píše:Rad bych se zeptal na Vas nazor ohledne nakupu pro astrofoto. Nebudu se priliz rozepisovat o tom jak jsem se dostal k tomu co ted mam (koho by to taky zajimalo :) ), hlavne to byla nevedomost a unahlenost, ale to neni ted podstatne.
No nevím, zda bych ti měl radit - připadám si jako mistr špatných výběrů, ale zase s tím mám své zkušenosti :-)

Samozřejmě si to musíš rozhodnout sám, takže jenom pár tipů:

1) ke každé aspoň trošku slušné optice a kamerce najdeš určitě nějaké vhodné objekty na focení
2) čím kratší ohnisko a lepší světelnost - tím větší radost z focení. Ale pokud máš šanci na dobrý seeing, tak zase ten výsledek z dlouhého ohniska stojí za to.
3) já jsem zastánce více různých optik podle objektu. Sám mám 135/2, 300/3.4, 600/4, 1300(1800)/6.4(9).
4) pokud si necháš tu C11, tak bych uvažoval o kamerce, která umožňuje krátké expozice. Ale zase by to chtělo i rozumně velký čip...
5) nevím moc o nikom, který produkuje pěkné fotky jenom z SCT. Jedině Novo: http://astrofotky.cz/~Novo
Ale ten má 10" ACF + SX AO ...
Třeba jsem někoho přehlédl, nebo nemá tendenci fotky prezentovat na AF...
6) pokud by jsi koupil ten levný plechový Newton, tak ho časem (nebo hned) budeš asi muset předělat. Jako inspiraci můžem mrknout tady:
http://hvbo.cz/index.php?id=n300mm-astrograf

Pokud chceš něco koupit a fotit, tak taková střední třída je asi něco takového:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... zable.html

Mám takový pocit, že pro určitý objekt a čas záleží na velikosti zrcadla a ne až tak moc na ohnisku (a světelnosti) - samozřejmě pokud se tam objekt vleze :-)
Prostě počet fotonů na objekt za určitý čas je konstantní - delší ohnisko moc detailů nepřinese, protože data jsou znehodnocena šumem. Naopak podvzorkovaná data s dobrým poměrem S/N se dají lépe zpracovat - drizzle, doostření ap. Ale u extrémně jasných objektů je dlouhé ohnisko fajn. Ale moc takových objektů asi není...

Ale ber to jenom jako takový jeden subjektivní názor...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co s SCT 11

#10

Příspěvek od Cztwerec »

SCT bych nechal hlavně na pozorování, na což je nejlepší, případně na planety, na kterých je dostatečný a fotografickou sestavu bych vzhledem ke zkušenostem a preferencím řešil s hodnotným a levným řešením a tím je SW ED 80. Budeš mít i další kvalitní dalekohled na pozorování a nezahučíš v tom za dalších X tisíc. Ten kratší achromát můžeš využít jako pointer s vynikajícím dosahem. Ikdyž stačí jen hledáček.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Co s SCT 11

#11

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:hodnotným a levným řešením a tím je SW ED 80
Mno a díval jsi se, kolik ten levný ED teď stojí?

ED= 19kKč, rovnač 7kKč = 26kKč za 510/F6.3 ...
a F6.3 není nijak osilnivá světelnost...

To už bych uvažoval o něčem od TS - třeba tenhle je triplet FPL53 s rovnačem/reduktorem 80 mm f/4.4
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... scope.html

Zkušenosti s ním nemám - ale když se porovnají už jenom papírové parametry...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co s SCT 11

#12

Příspěvek od Cztwerec »

Promiň, ale to vše se dá sehnat o dost levneji...
Lectorem iustus...
Wrrraniczech
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 08. 2018, 19:15

Re: Co s SCT 11

#13

Příspěvek od Wrrraniczech »

Zdravim panove,

Bill - newtona ted ponecham stranou. Z toho co mi napsal Milan, to beru tak, ze s tim SCT se pracovat da a neni potreba ho menit. Navic vzhledem k tomu co pises ty, bych si stejne nepomohl, bo kvalitni Newton taky neni "zadarmo". Takze abych rekl pravdu, tak jsem na zaklade doposud napsaneho (a rozhovoru s bikerem) rozhodnut jit cestou SCT + pridat kvalitni vytah, reduktor a pokud to bude nutne tak i OAG (nejdriv si osobne vyzkousim jestli opravdu nestaci pointace pres ten refraktor)

Kamerku samozrejme resit budu, ale to je zalezitost budoucnosti ->nejdriv zkusenosti.

Cztwerec - Mohl by jsi se trochu rozepsat o duvodech toho proc by jsi v mem pripade sel cestou ED80? Kdyz pouziju tva slova o hodnotnem a levnem reseni, tak se dostanu k necemu okolo 15 - 20k s F/6.5-7.5. Jaka je vyhoda takoveho refraktoru oproti tomu SCT?
EQ-Q 6 AZ GoTo
SCT-11"
SW 102/500
Canon 700D stock(zatim)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Co s SCT 11

#14

Příspěvek od Psion »

Vždy si na astronomických akcích obejdu louku a podívám se mnoha dalekohledů na stejný objekt. 11" průměrné SCT je fajn na DSO, na pozorování Slunce, Měsíce a planet ho předčí menší průměry (z důvodu seeingu) nebo refraktory (menší průměr + nepřítomnost centrálního stínění). Naposledy jsem takovou procházku obsolvoval včera. Pokud je optika bezchybná (Strehl 0,94 a více) a je dokonalý seeing pak se takový průměr uplatní, ale to je parkrát v roce. Mám Meade ACF 8" (vylepšený SCT), na focení planet super, na koukání mimo slabých DSO raději sáhnu po 5" APO. Každý kvalitní dalekohled je dobrý, ale jen na něco. Snažit se z běžného 11" SCT udělat univerzální fotografický nástroj je podle mě nesmysl.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Co s SCT 11

#15

Příspěvek od Bill »

Wrrraniczech píše:Cztwerec - Mohl by jsi se trochu rozepsat o duvodech toho proc by jsi v mem pripade sel cestou ED80?
Jako dlouhé ohnisko je (podle mne) totální opruz. Prvního půl roku jsem nevyfotil vůbec nic a problémy s mým Vixenem se táhly 3 roky a skončilo to až loni novým uložením primárního zrcadla. A to je fotografický speciál, který už má zabudovaný korektor, pevné primární zrcadlo a slušný výtah...

Pro zachování zdravého rozumu bych možná taky doporučil ještě i nějakou jinou bezproblémovou sestavu :-D
Ono spousta objektů je velkých a seeing na využití dlouhého ohniska moc často taky nebývá...
Podívej, co se dá vyfotit se 135mm objektivem:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 846066.jpg
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 752686.jpg
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 457288.jpg

Ale pokud tě baví řešit problémy :lol:
M:736 750 113
Odpovědět