Explore Scientific AR152

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Explore Scientific AR152

#1

Příspěvek od Psion »

Tak dalekohled AR152 (152/988) dorazil poměrně rychle (2 dny) a konečně jsem se dostal k prvnímu testu s Chromacor N. Nejdříve jsem udělal kolimaci objektivu, byla docela rozhozená, následně kolimaci výtahu, to celé je důležitý krok, pro používání Chromakoru.

Při testu na Arcturu byla kolimace dokonalá. Difrakční obrazec typický pro velmi dobrý achromát, objektiv je prost běžných optických aberací. Ronchi test na 3 rovné čáry ukazuje, že objektiv je opravdu velmi slušně udělaný. Našrouboval jsem na konec 2" výtahu Chromacor a kolem Arcturu nebyla viditelná chromatická aberace (dále jen CA) ani při zv. 150x, bez něho byla viditelná CA už u zvětšení 40x. Při pozorování Jupitera při zv. 100x byla viditelná CA (modro-žlutá). Ta prakticky zmizela při pozorování binohlavou Zeiss Mark V a s hranolem při zv. 100x, byla viditelná pouze refrakce. Při pozorování okulárem zoom 8-24x Měsíc při zvětšení 100x vypadal velmi podobně jako v apochromátu, ještě při zvětšení 150x nebyla patrná CA. Při pozorování bez Chromacoru byl obraz lehce zamlžený (typický závoj světelného achromátu) a s výraznou CA. Celkově mám z pozorování s Chromacorem pocit, jako když se dívám slušným semi APO.

Budu si ještě hrát s různým nastavením vzdálenosti Chromacoru a udělám pár fotografií.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Explore Scientific AR152

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To vypadá Pepo dost nadějně.. :-)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Explore Scientific AR152

#3

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak to sú pekné výsledky, škoda nedostupnosti toho chromacoru :(.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore Scientific AR152

#4

Příspěvek od Psion »

Jsou lidi, co mají i několik korektorů (viděl jsem i šest), pak se má na všechny zájemce dostat :)

Otázka je, zda by si dnes někdo koupil 150mm achromát + Chromacor za 1200 USD, já myslím že ne. Nevýhody jsou myslím jasné. Za prvé, Chromacor nikdy nebude APO ani ED APO, ve středu FOV je to celkem pěkný, ke krajím FOV se CA i ostrost zhoršuje, tedy 150 mm ED APO ho v kvalitě obrazu předčí. Za druhé při používání Heschelova hranolu může být optický člen poblíž ohniska dalekohledu docela problém. Sice je optický člen vzdálený cca 160-180mm od něho, ale při nesprávné manipulaci a vysunutí výtahu se dostává už celkem blízko, takže bych to moc nedoporučoval. Za třetí fotografie zvýrazní CA, kterou oko tolik nevnímá a nebude rovné FOV. Mohu zkusit ještě ladit objektiv (zvětšení tlouštky distatnčních podložek mezi čočkami objektivu) a uvidíme, jak bude vypadat obraz pak. Nepřijde mi ale, že by byl objektiv překorigovaný, takže moc od toho neočekávám.

Celkově se Chromacor bude hodit pro pozorování planet nebo Slunce a Měsíce. Na ostatní věci nebude potřeba, obraz i při větších zvětšeních je na hvězdách pořád pěkný. Při zvětšení 200x bezproblému rozloží Epsilon Lyra nebo Izar. CA na DSO prakticky roli nehraje, projeví se až u extrémních zvětšeních, pokud je achromát dobře udělaný, dosahuje v určitém úseku vlnového spektra Strehl i 0.95.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Explore Scientific AR152

#5

Příspěvek od Roman (Rick) »

To je pravda. Po tom, čo prišiel SW s tým 150mm ED sú achromáty na druhej koľaji ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Explore Scientific AR152

#6

Příspěvek od MilAN »

Jak pro koho. V cenové relaci 1/3 až 1/2 ceny ED se najde určitě dost zájemců, zrovna tak, jako si hodně zájemců kupuje světelné achromáty 4-5" .
Jen kombinace achro + Chromacor už nebude dávat smysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Explore Scientific AR152

#7

Příspěvek od Roman (Rick) »

MilAN píše: Jen kombinace achro + Chromacor už nebude dávat smysl.
Presne.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore Scientific AR152

#8

Příspěvek od Psion »

Kombinace achromát a Chromacor nebo jiný korektor smysl dává pro ty kteří už dalekohled vlastní a nechtějí si kupovat jiný dalekohled a nebo pro ty kteří chtějí dalekohled 180mm a větší.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore Scientific AR152

#9

Příspěvek od Psion »

Ještě jsem vyzkoušel dva filtry na achromát od Baadera, jeden Fringe Killer a druhý Contrast Booster. Ten druhý jmenovaný fungoval celkem slušně, při použití Fringe Killer přišel obraz o kontrast.

Zajímavé bylo otestovat Chromacor jako ADC spolu s hranolem, při jeho nahnutí v ose kolmé na obzor se z Jupitera ztratila atmosférická refrakce a obraz byl při zvětšení 125x kontrastní a ostrý, ne moc daleko od zobrazení v APO.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore Scientific AR152

#10

Příspěvek od Psion »

Takže co se týká podložek mezi objektivu. Je tam standardně plastový kroužek 0,17mm. Objektiv se jeví, jako mírně překorigovaný. Vložením podložek 0,9mm je objektiv silně překorigován. Sice trochu ubyde CA, ale jinak je to k ničemu. Tedy pánové, zázrak se nekoná, což jsem i trochu čekal, protože se konat ani nemůže.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore Scientific AR152

#11

Příspěvek od Psion »

Ještě pro zajímavost měření RC indexu. Bez Chromacoru RC 8.1, s Chromacorem RC 2.8, což je pro představu podobné jako Borg 101/650 nebo Zenith Star II ED 80/545. V souhrnu, je to za hranicí semi APO, ale žádná hrůza.

Ještě přiložím RC indexy starých Zeiss objektivů.

Obrázek

Obrázek

Zdroj
Naposledy upravil(a) Psion dne 28. 07. 2018, 12:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Explore Scientific AR152

#12

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pepo,
ještě bych vyzkoušel nějaké ty hranoly.. Bude to spíš chtít větší hranol, tedy 2". Většina hranolů je dnes z BaK4, ale já si myslím, že by víc pomohla klasická BK7. Půjč si od Honzy nějaké hranoly na vyzkoušení, měl by tam ještě mít i velký hranol od APM, který jsem testoval na POSECu, a který je ze skla K9, což je čínská BK7.
ZRC+HRAN3-4.jpg
ZRC+HRAN3-4.jpg (79.21 KiB) Zobrazeno 4433 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore Scientific AR152

#13

Příspěvek od Psion »

Já mám ten Baader T2 hranol co uvádíš na binohlavě, tak to pak ještě vyzkouším s bino, tam se mi to zdá lepší. Musím objednat ještě nějaké redukce a tubusky a taky tilt T2 přípravek na správné srování korektoru.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore Scientific AR152

#14

Příspěvek od Psion »

Tak jsem se včera upsal s výpočtem RC indexu. Zrcátko má RC 3.8 a Baader hranol RC 2.5. Samozřejmě záleží na souososti Chromacoru. Předpokládám chybu měření indexu +/- 0.2. Rozdíl zrcátko a hranol bez Chromacoru je ale minimální.

Dodám, že při zvětšení 250x vykazuje Jupiter minimální CA, pouze je viditelná atm. refrakce - sestava Chromacor + hranol.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore Scientific AR152

#15

Příspěvek od Psion »

Slíbil jsem nějaký obrázek, rozdíl na difrakčním obrazci mezi Chromacorem (první sloupec) a bez něho (druhý sloupec), vždy před a za ohniskem. SW WinRoddier označil nafocenou vlnoplochu s Chromacorem jako RMS lambda/27, čemuž odpovídá Strehl 0,94.
ES intra.jpg
ES intra.jpg (8.59 KiB) Zobrazeno 4286 x
,
ES extra.jpg
ES extra.jpg (7.81 KiB) Zobrazeno 4286 x
ES Chroma intra.jpg
ES Chroma intra.jpg (7.29 KiB) Zobrazeno 4286 x
,
ES Croma extra.jpg
ES Croma extra.jpg (7.11 KiB) Zobrazeno 4286 x
Odpovědět