Robotický dalekohled FRAM

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#31

Příspěvek od MilAN »

to :  GaN :
Nenapíši Ti  asi nic jiného, než kdysi v soukromé poště.Cassegrainu jako takovému, zvláště v kopuli, nelze nic moc vytknout. Je to dalekohled, který patří dobře na německou montáž ( na rozdíl od Newtona).  Kvalita zobrazení záleží od  kvality optiky a systému Cassegrainu, a neměll by být žádný problém. Problém je uclonění parazitních paprsků - vede buď k většímu centrálnímu stínění nebo menšímu nevinětovanému poli. Ale  s dobře ucloněným Cassegrainem lze i za dne dobře pozorovat např. Venuši, a to i v blízkosti Slunce. A to snadněji, než s refraktorem. Problémem ( nebo spíš limitem) je velikost pole, která je dána hlavně  velikostí díry v zrcadle a nelze  to pole i z jiných důvodů zvětšovat. Bude to vždy klasický dlouhoohniskový přístroj.  Já mám 300-ku,a tam je již problém i s dlouhoohniskovými okuláry  a velmi pevnou montáží (ohnisko 4,7 m)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Robotický dalekohled FRAM

#32

Příspěvek od VK »

Původně jsem nechtěl dále reagovat, ale těď už k věci: takzvaný robotický dalekohled FRAM, jak ho nazvaly sdělovací prostředky, je ve skutečnosti spíše robotická hvězdárna FRAM. Napíšu tady teď velmi stručně to, co jsem se dověděl od Mgr. Michaela Prouzy z FzÚ AV ČR, a o čem MilAN prohlásil, že téměř nikoho nezajímá. Právě to je totiž to nejpodstatnější.

FRAM má charakter domečku s odsuvnou střechou. Nacháhzí se v Argentině. Pořizovací náklady této malé observatoře (bez dopravy lidí a materiálu do Argentiny) činí cca 750 000 Kč. Tubus s optikou 20-cm Cassegrainu představují 12 000 Kč. Tedy velmi malou část pořizovací ceny; kdyby to byl trochu jiný dalekohled, podobný, od jiného výrobce, ale třeba 2x dražší, v celkové ceně by se to schovalo. Jen pro zajímavost, dalekohled trpí nedostatečnou tuhostí držáku sekundárního zrcátka - tedy přesně tím, co je Drbohlavovým dalekohledům občas vyčítáno - koriguje se to ale softwarově, takže s tím nejsou problémy.

Úspěšnost, FRAMu je dána něčím úplně jiným, než tím, že tubus s optikou je Cassegrain od Drbohlava. Byla, potažmo je to otázka peněz - ačkoli kromě peněz také "mozkového trustu" týmu lidí, kteří na tom pracovali (pracují), a v neposlední řadě také nápadu, který ke vzniku pozorovatelny vedl.

A nyní zpět k penězům: kterýpak astronom-amatér má právě takovou pozorovatelnu, jako je FRAM, a tedy kterýpak astronom-amatér by dokázal konkurovat FRAMu? - Je to otázka "navíc", "vedle tématu", nemusel jsem ji položit, nicméně ta otázka je legitimní.

V. K.

P. S.: snažil jsem se být opravdu maximálně stručný.
P. P. S.: vidíte, jak ty dvě věci (FRAM a peníze) nejdou od sebe oddělit?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#33

Příspěvek od MilAN »

Jen 3 vsuvky .  

1/  název "robotický dalekohled FRAM " není ani výmysl novinářů  ani můj. Takhle ho nazývá Česká skupina projektu AUGER
  http://www-hep2.fzu.cz/Auger/cz/index.html
i tisková zpráva ze dne 19/1/2006 Fyzikálního ústavu AV ČR (= spoluautor celého projektu )
  http://www-hep2.fzu.cz/Auger/tiskova_zprava_FRAM.doc

2/ Nikde jsem nepsal, že úspěch dalekohledu je dán Cassegrainem od p.Drbohlava. Autora OTA jsem Ti prozradil jen kvůli tomu, že Tě tak zajímala cena.

3/ O tom, proč jsem téma vytvořil, hovoří  úvodní příspěvek - pŕoto je též zažazen do konstrukční skupiny témat - dalekohledy , a je z něho též snad jasné, že jde  pouze   o to, proč typ Cassegrain  je jakssi opomíjen.
Pokud někoho zajímá cena  české účasti na projektu AUGER , cena teleskupu FRAM nebo cena, za níž byl pořízen vlastní OTA Cassegrain, kvalita  provedení , provedení demečku, montáže, elekronické a SW řízení a podobné otázky , dovede snad popchopit, že je jaksi mimo téma a že od autora nemůže zde čekat odpověď.
Další úvahy nad penězi a bohatstvím bych prosil uvádět v jiném tématu-není problém ho vytvořit.
....................
Pro ty, které zajímá  celé vybavení  FRAMu :
 http://www-hep2.fzu.cz/Auger/fram.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vah

Robotický dalekohled FRAM

#34

Příspěvek od vah »

VK napsal: A nyní zpět k penězům: kterýpak astronom-amatér má právě takovou pozorovatelnu, jako je FRAM, a tedy kterýpak astronom-amatér by dokázal konkurovat FRAMu? - Je to otázka "navíc", "vedle tématu", nemusel jsem ji položit, nicméně ta otázka je legitimní.


Teď asi možná nerozumím otázce, ale odpověď je jednoznačná. Mnoho amatérů nejen konkuruje, ale parametry techniky i převyšuje FRAM.

Co je na tom dalekohledu tak vyjímečného? Jaké je u něho speciální vybavení? Vyjímečná je dle mě pouze poloha. Nechci tímto v žádném shazovat tento projekt. Hvězdáren typu Skymaster je u nás více, škoda že majitelé se s nimi moc nechlubí na internetu.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Robotický dalekohled FRAM

#35

Příspěvek od FunTomas »

vah napsal: ...Co je na tom dalekohledu tak vyjímečného?...škoda že majitelé se s nimi moc nechlubí na internetu.Nejde o "chlubení". Výnimočnosť toho ďalekohľadu (celého systému, nielen tubusu s optikou) je práve v tom, že ho intenzívne využívajú na pozorovanie. To je to čo chýba našim majiteľom hvezdární (česť výnimkám).
mail to:fun2mas(at)gmail.com
vah

Robotický dalekohled FRAM

#36

Příspěvek od vah »

FunTomas napsal:
Nejde o "chlubení". Výnimočnosť toho ďalekohľadu (celého systému, nielen tubusu s optikou) je práve v tom, že ho intenzívne využívajú na pozorovanie. To je to čo chýba našim majiteľom hvezdární (česť výnimkám).

Ano, možná to je základní rozdíl mezi amatérskou astronomií a profesionální. Amatér si často pořizuje techniku, kterou ani není schopen využít, ale pro radost. Profesionální pracoviště si zpravidla (i když ne vždy) pořizují techniku, kterou využívají tak, jak je to možné. Lidové hvězdárny jsou někde mezi tím.
Nevidím nic špatného na tom, že se někdo "pochlubí" technikou, kterou má a ještě lépe výsledky, které tím dosáhl.
Uživatelský avatar
ddd
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 01. 2005, 23:24

Robotický dalekohled FRAM

#37

Příspěvek od ddd »

Podle mě Milan založil toto téma, aby se zastal Cassergrainů. Možná by nebylo špatný, kdyby někdo znalý věci udělal tabulku s dejme tomu 6ti nejběžnějšími druhy systémů a zanesl do ní výhody a nevýhody každého z nich - od parametrů obrazu, přes přenosnost až po cenu. Nad vzniklou porovnávací tabulkou by bylo možný diskutovat. Myslím, že by to bylo oblíbené téma, a to pro začátečníky ,tak starý kozáky. Odpadlo by tím zřejmě i mnoho vznikajících témat typu "Jaký dalekohled".
Uživatelský avatar
Petr_Kubanek
Příspěvky: 1
Registrován: 10. 04. 2006, 06:59

Robotický dalekohled FRAM

#38

Příspěvek od Petr_Kubanek »

VK napsal:
FRAM má charakter domečku s odsuvnou střechou.Kdepak, ta strecha je odklapeci - je to snad videt i na tech nakresech. Odklopeni strechy obstarava hydraulika - zatim velmi spolehlive.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Robotický dalekohled FRAM

#39

Příspěvek od VK »

Abych pravdu řekl, nevidím mezi odsuvnou a odklápěcí střechou podstatný rozdíl, ačkoli rozdíl to samozřejmě je.

Děkuji za upřesnění.

V. K.
3J

Robotický dalekohled FRAM

#40

Příspěvek od 3J »

Myslím že pro automatizovaný pohyb ovládaný hydraulikou je otočné uložení střechy ( výklopné ) jednodušší (délka hydraulických válců) a vzhledem k utěsnění ložisek oproti pojezdu (lyžin a koleček) i spolehlivější. Myslím tím střet s místní faunou . ;D
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Robotický dalekohled FRAM

#41

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Nové vyhledávání na fóru mě přivedlo na překvapivé zjištění, že FRAM tady má  vlastní téma. Jak jsem to mohl tak dlouho přehlížet - zvlášť, když jo v tom tématu pěknej flame s VK S výsledky z FRAMu jste samozřejmě seznamování v relevantních tématech, ale vlastně proč tady taky nenapsat občas něco trochu "ze života".

Minulou noc jsme zprovoznili naší novou širokoúhlou kameru - je to G4-16000 na Nikkoru 300/2.8, navíc je tam motorické ostření (oblektiv je manuální) a UVBRI filtrové kolo.



Rovnou jsem udělal i nějaké "první světlo" - neměl jsem čas se s tim moc patlat, tak jsem to plusmínus zaostřil, něco cvaknul a vyřízul kus, kde to tolik něvinětuje LMC - 180s


Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#42

Příspěvek od MilAN »

Jen malá poznámka pro ty , kteří by začali číst  o několik příspěvků výše a nesledují průběžně  dění  kolem tohoto dalekohledu  či kolem jejich pozorování.  Toto už je  jiný dalekohled, než o němž byla řeč v předešlých příspěvcích (tam  Cassegrain  D200mm, tady  SCT 12")
Možná bylo vhodné  s výměnou  dalekohledu a montáže  dát mu pořadové číslo FRAM-2   ( stejné umístění, stejný úkol ).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Robotický dalekohled FRAM

#43

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jasně, to máš pravdu, ono se tam změnilo v podstatě úplně všechno - kromě dalekohledu je nová i montáž (Paramnout ME), fotometr se změnil za CCD kameru, ale i CCD kamery se změnily, až jsme u obou (širokoúhlá na objektivu i úzkoúhlá na dalekohledu) přešli na Moravské přístroje (čímž jsme vyřešili velkou část problémů) a teď se změnil i ten objektiv. Z původního dalekohledu je tam jenom sloup a domeček :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Robotický dalekohled FRAM

#44

Příspěvek od Peťa »

Lze se někde dočíst bližší údaje o použité technice? Třeba počet, typ a původ řídících počítačů, jak se řeší sledování počasí, jaký běží software (ACP?), jak se dělají flaty atd...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#45

Příspěvek od MilAN »

Něco málo, ale opravdu málo je

http://gloria.fzu.cz/fram
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět