VIXEN VMC 260L

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

VIXEN VMC 260L

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Modifikovaný Maksutov od Vixena se zatím chová naprosto předvídatelně... Temperace je očekávaně trochu delší, nicméně žádná tragédie, během večera se dalekohled srovnává i velkým teplotním gradientem po západu slunce, které přes den svítilo na balkon. V porovnání s dalekohledy, které střídám na balkoně se Vixen chová naprosto standardně i co se týče seeingu. OMC 200 má vzadu větráčky, takže je pochopitelně vychlazen dřív, ale seeingem jsou oba Maksutovy zcela srovnatelné - žádné neduhy, které by měly vyplývat díky koncepci korektoru zabudovanému těsně před sekundárem, jsem v chování seeingu nezaznamenal. Jupiter je v posledních dnech ve VIXENu krásně klidný a velice ostrý, s výborným kontrastem detailů, včetně barevného odlišení - GRS se nápadně vyjímá, jak jsem zvyklý z OMC a refraktorů. Zvykám si akorát na ty difrakční kříže.. :-(

VMC260L.JPG
VMC260L.JPG (89.83 KiB) Zobrazeno 2778 x

VMC má na výstupu díru téměř 50mm, takže vzhledem ke světelnosti jdou bez vinětace výborně použít 2" dlouhoohniskové širokoúhlé okuláry. S Vixenem LVW 42mm je výstupní pupila 3,6mm při zvětšení 71x. Kvalitní 2" Naglery a Panoptiky dávají nádherně vykreslené pole až ke cloně - tzn., že korektor před sekundárem má slibované vlastnosti. Ověřil jsem to i fotograficky - pokles ostrosti v rozích APS-C snímače je minimální, pokud je vůbec patrný. Mechanismus ostření posuvem primárního zrcadla je velice precizní, dokonce lepší, než u OMCček s mikrometrickým šroubem. Kolimaci jsem si již také vyzkoušel, protože jsem měl tubus už rozebraný - principiálně se kolimuje stejně, jako Schmidt-Cassegrain. Čili žádné komplikace po vzoru kolimace TAL Klevtzovů. Tuhost tubusu se mi zatím jeví dostatečná..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: VIXEN VMC 260L

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Malý test rozlišovací schopnosti VMC 260 :

Třímetrové ohnisko je už hodně náročné na přízemní seeing, je proto potřeba vyčíhat správnou dobu a volit den se stabilně zataženou oblohou, nejlépe ještě po dešti. Testovací snímky s nápisy byly pořízeny právě v takovémto počasí nedávných dnů, seeing byl v podstatě nulový... Na prvním snímku je celá plocha snímače APS-C, na druhém výřez ve 100% velikosti :

VMC260L-1.JPG
VMC260L-1.JPG (74.88 KiB) Zobrazeno 2711 x

VMC260L-2.JPG
VMC260L-2.JPG (134.79 KiB) Zobrazeno 2711 x
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: VIXEN VMC 260L

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Celkový pohled z mé lodžie s vyznačeným testovacím cílem :

TESTFOTO-LODZIE2.JPG
TESTFOTO-LODZIE2.JPG (130.84 KiB) Zobrazeno 2707 x

Takovéto testovací snímky se s výhodou pořizují s fotoaparáty, které disponují i elektronickým režimem závěrky, tedy bez pohybu mechanických částí štěrbinové závěrky. V tomto případě pomocí bezzrcadlovky Fujifilm XT-1.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: VIXEN VMC 260L

#4

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Konečně jsem mohl v podstatě naplno vyzkoušet optickou kvalitu tohoto katadioptru, a to díky vynikajícímu seeingu při pozorování Jupitera. Kochal jsem se krásně vykreslenými kotoučky měsíčků a spoustou detailů v modrobílých odstínech. Jak jinak než v binohlavě... :shock: Zvětšení 200x bylo zbytečně málo a smysl mělo Marka V osadit i 7 mm okuláry ( > 400x ), kdy některé detaily byly ještě lépe rozlišitelné. Nicméně jiné detaily už při tomto zvětšení ztrácely kontrast, takové střední optimum bylo tuto noc mezi 9 a 11mm Naglerem, tedy kolem cca 300x zvětšení.

Dnes jsem se na balkon dostal na začátku soumraku a shledal seeing opět velmi dobrým, nicméně nikoli vynikajícím. Navíc se postupně horšil a já potřeboval dotemperovat dalekohled, na který celé odpoledne svítilo slunce. Dobrá plachta, pod kterou byl VMC přes den zakryt, hodně pomohla a já mohl brzy zkusit nafotit Měsíc. Vixen kreslí opravdu parádně, a to až do rohů, takže první snímky vypadají pro budoucí záměry velice slibně... Přikládám snímek v primárním ohnisku, tedy 3 m - foceno jedinou expozicí na čip Fujiny XT-1.
MESIC - 31.3.17.JPG
MESIC - 31.3.17.JPG (164.37 KiB) Zobrazeno 2612 x
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: VIXEN VMC 260L

#5

Příspěvek od Beda »

Gratulace k povedeným singlet snímkům a kvalitnímu teleskopu! Snad to není "April" ! Ano, takto kvalitní optiku lze objednat u Vixenů, ale kde sehnat "nulový" seeing , tedy podle Antoniadiho stupnice "římská" nula : "seeing pragensis". Věta "zvětšení 200x bylo zbytečně málo" mě skutečně rozplakala, Borisi styď se ;) !
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: VIXEN VMC 260L

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak takovéhle snímky z mého Vixena VMC 260 bych bral... Pořízeno oným Francouzem pomocí VMC 260 + 2,5x barlow + ASI 174 MM :

http://www.astrosurf.com/ubb/Forum3/HTML/047939.html
Odpovědět