Sky watcher 18" a MSA

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Sky watcher 18" a MSA

#1

Příspěvek od michalostravice »

Zdravím,
chci si teď pořídit 18" Dobson nebo starší půlmetr. Teď jde o to jestli to má v mých podmínkách smysl. Lemuji okraj Boto a hlavní směr pozorování z důvodu kopce je směrem do něj. Ze zcela nezaručených informací zde fotografové naměřili 21 MSA, osobně si myslím, že to bude níž, ale nemám možnost to měřit. Jsem v lese 150 výškových metrů nad vesnicí a přes 1km od ní. S 10" jsem směrem na Boto 45° nad horizontem končil někde u 13m například NGC 5981. Nevím jestli to bylo maximum, ale nad 13m jsem se u plošných objektů nedostal, jenže jsem s tím moc nebojoval. Bohužel jsem se u některých objektů trápil/úspěšně/ i s 11-12m.
Je nějaká šance se s tímhle posunout ke 14m? Já měl možnost vidět jen pres14" a ten rozdíl byl na můj vkus nečekaně velký, ale to bylo na Švarné Hance, kde bývá MSA přes 21.
Ještě dotaz na fóra v Německu, Rakousku a Francii. Nějak je nemohu najít a projel jsem jen Holandsko a Belgii, tam je na prodej jedné 18".
Díky
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky watcher 18" a MSA

#2

Příspěvek od MMys »

Hlavní problém je ten, že dotaz je úplně chybně položený. Rozhodující údaj je přeci plošná jasnost objektu v mag/arcsec. S celkovou jasností objektu to nijak přímo nesouvisí. Proto ses i u některých jasnejších objektů trápil víc, než u některých slabších.

Jinak větší dalekohled je vždy lepší, než menší, za předpokladu že je to pro tebe ještě manipulovatelné a neomezuje tě to v pozorování.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Re: Sky watcher 18" a MSA

#3

Příspěvek od michalostravice »

Samozřejmě, je to základní hodnota ze stelaria a ne plošná jasnost.
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky watcher 18" a MSA

#4

Příspěvek od biker.fm »

S tou 18tkou bys byl jen doma nebo by jsi s tim jezdil i na treba Svarnou?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Sky watcher 18" a MSA

#5

Příspěvek od Rekmarik »

michalostravice píše:Zdravím,
chci si teď pořídit 18" Dobson nebo starší půlmetr. Teď jde o to jestli to má v mých podmínkách smysl.
Tady je hodně důležité, čím jsi už pozoroval a jestli dokážeš domýšlet všechny důsledky pořízení takové apertury.
Pozorování DSO na přesvětlené obloze je nezáživné v jakékoliv apertuře, a pro každého je rozdílná ta hranice, kdy už je obloha příliš světlá a apertura příliš malá - jiná. :)
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Sky watcher 18" a MSA

#6

Příspěvek od LaH »

...chci si teď pořídit 18" Dobson nebo starší půlmetr. ...
Jako vlastník 18'' SW StarGate mohu předat několik zkušeností s větším "cestovním" dalekohledem:

1.Temperace
Ani klasických 12'' s ventilátorem se netemperovalo tak rychle, jako tenké lepené žebrované zrcadlo 18'' od SW se třemi ventilátory. I při temperaci předem venku (lodžie, vymrzlé auto, ...) si ale musím po sestavení hodinu počkat a vybírat nejdříve jen něco velkoplošného. U klasického primáru nad 7cm tloušťky si to ani raději nepředstavuji. Pro mne bylo řešením až to co mám, jinak bych právě kvůli době temperace šel max do 14''.

2. Hmotnost - fyzická zdatnost na transport do auta a z auta + sestavení + rozebrání + naložení + vyložení + ...
U SW 18'' to mne ještě není na hraně, ale 20'' už bych sám asi nezvládl (a to se hýbu - horské kolo, motorovka + kalač, ... :lol: ). A 20'' s klasickým zrcadlem, no to opravdu nevím.

3. Pohon
Poncetka posouvá kvalitu pozorování větším průměrem úplně jinam. Jinam! Jde o to, že tak velká plocha už je hodně citlivá na vítr, ložiska se musí přitáhnout a to jde proti citlivému pošťuchování. Za sebe váhám, zda to vůbec časem upgradovat na GoTo. Ne, že by nešlo o peníze, ale jde i o přírůstek hmotnosti na už tak těžkých dílech. Nebo tahat ještě víc dílů a sestavovat je.To jen pro obrázek jak uvažuji.

4. Nutnost štaflí/sezení
Stát na nějaké bedýnce několik hodin prostě nejde.

5.
Když se sbalím v zimě včetně všech krámů kolem, nemám ve středně velkém kombíku volné místo pro spolujezdce.

Ale průměr nadevše!
LaH
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky watcher 18" a MSA

#7

Příspěvek od MilAN »

LaH píše: se netemperovalo tak rychle, jako tenké lepené žebrované zrcadlo 18'' od SW se třemi ventilátory.
Žebrované zrcadlo není přeci lepené - tenhle termín se používá na úplně jinou konstrukci zrcadla. Tady je žebrované pouze vlepeno zrcadlo do držáku
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Re: Sky watcher 18" a MSA

#8

Příspěvek od michalostravice »

Je to cílené na stacionární pozorování. Jediné místo kde bych jel je Švarná Hanka, což je ode mne asi 10 km a o 300 metrů výše, já jsem +-550 m. Získal bych tím 0,3-0,4 MSA a tohle posoudit nemohu. Díky za postřehy, hlavně ten komfort pozorování se dá na zahradě řešit konstrukcí s posedem. Má bývalá 10" už kreslila hezký a porovnám li zdejší příspěvky o pozorování, tak na tom nejsem nejhůře. Často jsem kopíroval Ladisovy zápisy a téměř vše jsem s ní dal, bohužel to nejsou Jizerky. Jen se bojím abych nenarazil s očekáváním. Nemyslím kvalitu, tam vím co mohu čekat, ale dosah.
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Sky watcher 18" a MSA

#9

Příspěvek od LaH »

MilAN píše:
LaH píše: se netemperovalo tak rychle, jako tenké lepené žebrované zrcadlo 18'' od SW se třemi ventilátory.
Žebrované zrcadlo není přeci lepené - tenhle termín se používá na úplně jinou konstrukci zrcadla. Tady je žebrované pouze vlepeno zrcadlo do držáku
U 450P jsem viděl tři druhy primárních zrcadel:

Prototyp - ten je žebrovaný docela klasicky
Prototyp 450P

Druhý typ je monolitický s žebry přecházejícími do držáku - je to dost podobné tomu v SW 16''.
Sky-Watcher Skyliner-400P

Třetí typ, který mám já, je principiálně podobný, ale zrcadlo je tenké v celé ploše a je podlepeno žebry, do nichž je zároveň vlepen držák i menší spodní skleněný kotouč. Někde je napsáno, že lepená žebra nejsou žebra? Kde?
Pod heslem ribbed primary mirror se dá najít mnoho typů žebrování. Nebo také obraty typu "Sky-Watcher’s new 18 -inch f/4... ribbed Pyrex primary mirror keeps weight to an absolute minimum."
Zrcadlo s lepenými žebry
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky watcher 18" a MSA

#10

Příspěvek od MilAN »

Až na to, že v tom tvém odkazu který nazýváš "Zrcadlo s lepenými žebry" se právě stále zdůrazňuje, že se nejedná o lepení, ale spékání v peci.
Kdybych tuhle diskusi už před tím nečetl, , nepsal bych předchozí příspěvek. Spékaná žebrovaná zrcadla se vyrábějí u nás už 50 roků
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Sky watcher 18" a MSA

#11

Příspěvek od LaH »

Tak to jsi mi objevil už čtvrtý typ zrcadla do 450P , děkuji za rozšíření obzorů. Já jsem si si vybíral narychlo odněkud obrázek a vůbec jsem si nevšiml, že na této konkrétní fotce nejsou vůbec žebra lepena (či podlepena?) modrým lepidlem jako u mého primáru.
Takže teď mohu v dlouhých chvílích spekulovat, zda je lepidlo pouze podpůrný prostředek a pokud ano, proč je použito.
Ale hlavní je že to funguje.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
milcha
Příspěvky: 22
Registrován: 31. 08. 2018, 09:59
Věk: 58

Re: Sky watcher 18" a MSA

#12

Příspěvek od milcha »

Protože se chystám ke koupi, rád bych se zeptal, jestli to zrcadlo dává obrázek jako 20" na Cloudy Nights
Obrázek
Skywatcher STARGATE-500P, ES 14/100°,ES24/82°,Baader Hyperion Aspheric 31/72°,Baader Hyperion 8/68°,ES 2" HR coma corrector, APM 20/100° APM 5/110°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky watcher 18" a MSA

#13

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že z takového snímku, kde je evidentně dost silný vliv seeingu a není jasná temperace, se toho až zase tolik nedá určit. I když se mi hlavně nelíbí ten snímek v ohnisku. Ale neznám podmínky, za jakých to bylo foceno. Na CN může dát každý co chce, takže jakou to má váhu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milcha
Příspěvky: 22
Registrován: 31. 08. 2018, 09:59
Věk: 58

Re: Sky watcher 18" a MSA

#14

Příspěvek od milcha »

Pán dalekohled testoval při stabilní teplotě.
https://www.cloudynights.com/topic/5204 ... ?p=8512198
Zrcadlo reklamoval a po víc, než půl roce mu přišlo ještě horší...
Diskutujou tam především ta viditelná žebra. Dalekohled ovšem bude primárně pro DSO, tak by se snad dalo přimhouřit oko. Zajímalo by mě ovšem, jestli zdejší majitelé dělali test na hvězdu se stejným výsledkem
Skywatcher STARGATE-500P, ES 14/100°,ES24/82°,Baader Hyperion Aspheric 31/72°,Baader Hyperion 8/68°,ES 2" HR coma corrector, APM 20/100° APM 5/110°
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Sky watcher 18" a MSA

#15

Příspěvek od Chef »

Mam tento dobson a zadny podobny problem s nim nemam/nevsiml jsem si.
Nicmene jsem nedelal podobne testy (vlastne vubec zadne, jelikoz jsem jen zacal pozorovat a splnilo to moje ocekavani, takze vic jsem jiz neresil :) ).
Muzu porovnat max s 22" Obsession a ten je o trochu lepsi, ale zase pomer cena/vykon je u SW uplne jinde.
Nicmene asi nejlepsi detaily na DSO jsem videl ve 450ce LOMO pred par lety na MHV...

Muzu k tomu max dodat, ze uz bych nesel do dobsona bez goto. Hledani jednoho Abell nebo IC vice jak pul hodiny nemusim, takze rad pouze natukam jmeno objektu do rucky a pak se uz jen kochat :)
+ jsem zrovna poridil wifi adapter, takze sky-safari ovladani bude dalsi level... (ted uz jen si poridit nejake " pohodlnejsi " štafle :D )
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět