RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zhruba tři roky staré informace na blogu o technických novinkách Sky Watcheru tehdy hovořily o tom, že čínská SYNTA si zadala u firmy Lichtenknecker Optics návrh optického designu velkého Cassegraina 300 mm s čočkovým korektorem u sekundáru, zde nazvaným Ruland-Maksutov. Jak dále uvidíte jedná se o známé a rozšířené řešení, které najdeme u ruského Klevcova, japonského Vixenu VISAC nebo anglického Orionu OMC ( od 250mm ). U nás se používal název Field-Maksutov ( Turnov ).

https://blog.skywatchertech.com/#home

Na blogu v odkazu výš můžete posoudit, které nápady se uskutečnily... No, a protože jsem o "R-Maku" založil nové vlákno, tak je zřejmé, že světlo světa spatřila i tato zrealizovaná myšlenka, kterou Synta ukázala na výstavě v Paříži :
SW-RMAK300.jpg
SW-RMAK300.jpg (169.88 KiB) Zobrazeno 5893 x

Nový katadioptr má tedy průměr 300 mm a v základu ohnisko 3000 mm, tedy F10. Těsně u sekundáru je uchycen dvoučočkový korektor. Systém takto dává vykreslené pole o průměru 62 mm. K dalekohledu je vyvinut i zadní dvoučočkový flat-field korektor a reduktor, díky kterému je pak výsledné ohnisko 2040 mm ( F 6,8 ) a osvětlené pole s průměrem 42 mm. Vzhledem k dostatečnému vysunutí ohniska za otvor v primáru - až 330 mm - nebude problém s použitím 2" okulárů s maximální možnou polní clonou, tedy o průměru cca 47 mm, a použitím binohlavy ( ostří se Crayfordem, hlavní zrcadlo je pevné ). Daní za tyto geometrické parametry je centrální zástin 35%.Na fotografiích z Francie je Cassegrain i se zabudovaným reduktorem :
SW-RMAK300-1.jpg
SW-RMAK300-1.jpg (96.38 KiB) Zobrazeno 5893 x
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

SW R-MAK 300 by měl být k dispozici na podzim letošního roku, předpokládaná cena je mezi 2tis. až 2,5 tis.€. Vyrobené prototypy ukázaly, že dalekohledy lze vyrobit s výbornou optickou kvalitou - Poly-Strehl = 0,96.
SW-RMAK300-2.jpg
SW-RMAK300-2.jpg (215.22 KiB) Zobrazeno 5885 x

Hmotnost dalekohledu činí 15kg a bude tedy na montáži (AZ)EQ6 použitelný na vizuál. Já osobně se na tento R-Mak těším... :-) Konstrukce tubusu vypadá velice solidně, clonový systém je určitě přínosem. Výrobce uvedl, že se podařilo vyvinout jednoduchou technologii montáže a justáže optiky, která umožnila docílit poměrně příznivé ceny.

Fotografie jsem převzal od italské Binomania.it
Uživatelský avatar
ondrejpavlicek
Příspěvky: 133
Registrován: 06. 01. 2014, 22:42
Bydliště: Brno
Věk: 36

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#3

Příspěvek od ondrejpavlicek »

Přístroj to bude asi velmi zajímavý, počkám si na srovnání s podobnými kalibry:) Např. s Vixenem VMC260L nebo Mewlonem 300. Mě jako okukovači oblohy by nedalo spát, že newton 305/1500 bude mít stále za zlomek ceny o 12% menší centrální stínění, ale je jasné že tahle třístovka není pro obyčejné okukovače:)
10" SW Dob, 8" GSO Cassegrain, SW Mak 127/1500, SW ED 120/900, Meade triplet 80/480
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#4

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Sice může někoho lákat vlastnit tento dalekohled zrovna kvůli jeho optickému designu, i když je o kompromisu, ale v naprosté většině se potenciální zájemci budou rozhodovat z jednoho až ze dvou velmi pádných důvodů - mnohým planetárníkům, včetně mně, jde především o prostor... Pozorovat komfortně a nerušeně planety znamená pro mne mít dalekohled na paralaktice - a celé se to musí vejít na velmi omezený prostor mé lodžie. Takže nejen já pak musím volit mezi refraktorem a katadioptrem. No, a z těch katadipotrů je na tom nejhůř Schmidt-Cassegrain, který naopak vyhoví na fotografii planet. Velký Maksutov-Cassegrain, dejme tomu 250 mm, je dnes ve špičkové kvalitě ( INTES Micro ) za šílených 10 tis.€ ( stejně jako ruský LZOS apochromát 150 mm ). Za tyto velké peníze je i Tak Mewlon 250, kdežto jeho menší bráška Mewlon 210 je za cca stejné peníze jako Vixen VMC 260, tedy 3,7 tis. €. A jelikož je tedy tím druhým důvodem otázka financí, tak Mewlon 300 už vůbec nepřipadá v úvahu, stejně jako takto velký Maksutov.

Za také zrovna ne malé peníze jsou pak k dispozici planetární Cassegrainy 250 až 300 mm, např. pěkný CFF 250 / 5000 mm stojí 5,3 tis.€, Orion UK 300 mm F12 aspoň poslední dobou rapidně zlevňuje...

Vzhledem k tomu, že na panelákové lodžii je rozumným maximem montáž třídy EQ6, tak bych na ní v podobě katadioptru radši viděl 250ku, než 300ku. Uvažuji teď o těchto možnostech :

1. Nechat si vyrobit v Itálii ( Romano Zen ) :
- 240 mm planetárního Maksutova - cca 3,5 tis.€
- 250/3000 mm Dall-Kirkham - 3,2 tis.€
( 315/5000 mm Dall-Kirkham - 4,4 tis.€ )
2. Koupit Vixena VMC 260 v lepším provedení za cca 3,9 tis.€
3. Koupit Cassegraina 1:20 250 mm plnotubus od CFF - cca 5,3 tis.€
( Orion UK Cassegrain 300 1:12 )
4. Počkat na SW R-Mak 300/3000

Odkaz na výrobce optiky v Itálii :

http://lnx.costruzioniottichezen.com/jo ... &Itemid=30

http://lnx.costruzioniottichezen.com/jo ... 202015.pdf


Každý typ dalekohledu má své přednosti i slabší stránky, je to prostě o nutném kompromisu...
Naposledy upravil(a) SIRIUS_758 dne 11. 02. 2017, 22:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#5

Příspěvek od MilAN »

Já bych jen na okraj chtěl upozornit na starší graf od W.Zmeka, který toho strašáka s centrálním stíněním trochu umírňuje :
http://www.astro.cz/galerie/d/69161-2/kontrast.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Já tady, spíš než centrální zástin, řeším temperaci a proudění vzduchu v tubusu... Lze se nejen domnívat, protože jsou k tomu i zkušenosti ze světa, že korektor před sekundárem může prodloužit temperaci víc, než by člověk čekal, a navíc zhoršovat seeing. Podle druhu sub-korektoru jsou totiž v trubce před sekundárem izolovaně uzavřeny až dvě kapsy se vzduchem. Jedná se sice o pár cm krychlových, ale... Navíc přes ně jde světlo dvakrát. VIXEN VMC 260L je v tomto na tom hůř, protože kromě sekundáru má v té trubce ty čočky dvě.
VMC260.JPG
VMC260.JPG (546.59 KiB) Zobrazeno 5604 x

Ruský TAL je na tom líp, protože používá Manginovo zrcadlo - jedna plocha čočky je pokovená a plní funkci sekundáru. Uzavřená vzduchová kapsa je tedy jen jedna :

TAL-KLEVTZOV.GIF
TAL-KLEVTZOV.GIF (11.37 KiB) Zobrazeno 5600 x
Naposledy upravil(a) SIRIUS_758 dne 12. 02. 2017, 00:39, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#7

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Co se týče kresby, je situace dost zajímavá a proto přikládám pár užitečných porovnání ( zdroj - Cloudy Nights ) :

CASSEGRAIN-CORR.PNG
CASSEGRAIN-CORR.PNG (38.88 KiB) Zobrazeno 5605 x

Na obrázku výše je schéma staršího Klevcova 250 mm, který měl primární zrcadlo se světelností 1:3. Později bylo ohnisko zkráceno na F1,9, což se pochopitelně odrazilo negativně na kvalitě kresby :

CASSEGRAIN-TAL.PNG
CASSEGRAIN-TAL.PNG (45.79 KiB) Zobrazeno 5605 x
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#8

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Německý optik Gerd Düring k této problematice zveřejnil výpočet kvality kresby různých Cassegrainů :

CASSEGRAINY.JPG
CASSEGRAINY.JPG (71.68 KiB) Zobrazeno 5603 x

K tomuto by mne zákonitě zajímalo, jak vypadá kresba obyčejného Cassegraina, např. 250 mm F12 a F20, a systému Dall-Kirkham stejných parametrů...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#9

Příspěvek od Cztwerec »

On to bude jistě dobrý výrobek, design, zpracování, kvalita, třeba opravdu ano. Z uvažovaných přístrojů bych se ale úplně vykašlal na ten DK od Orionu. Měl jsem ten přístroj v ruce a vůbec mě nepřesvědčil. Kvalita zpracování asi nebyla úplně špatná, nicméně je to jen tenoučký plátek na výrobu tubusu z carbonu a ten to celé degraduje. Obrazy hvězd a turbulence v tubusu neskutečné, redukování dalším členem nesmysl, oproti "blbému newtonu"od SW 300/1500 který jsem měl vedle jako motorizovaný dobson se to nechytalo. Samozřejmě to nelze srovnávat na základě několika nocí s těmito sestavami ale leccos to může napovědět. Mít prostor a montáž, šel bych do Newtona 350 f/10 a už i to je moc :D

Takže člověk se může trápit potencionálním vlastnictvím muzea dalekohledů, nebo to vyřešit na planety neskladným a ne tolik přívětivým, ale v podstatě geniálním newtonem (ikdyž je to také s kompromisem - jako vždycky).

Ta honba za svatým grálem má jediné řešení, fotit pořád co to dá a prostě to z toho systému vymlátit, ikdyž to teoreticky stojí úplně za kulový - viz. proky. Čili je ve finále skro jedno jestli budu fotit střepem z koupelny kterej bude na limitu optiky.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#10

Příspěvek od MMys »

Mě připadá, že největší průšvih všech těchle otevřených katadioptrů je to, že svazek jde tím vzduchem 3x, přičemž poškození vlnoplochy po prvních dvou průchodech je následně ještě zvětšeno násobícím efektem sekundáru. A myslím, že to udělá daleko větší efekt, než nějakých pár cm3 vzduchu v kapse mezi členy korektoru. Jaká v té kapse asi bude cirkulace ? Tím to podle mne není. Stačí takový přístroj lehce rozostřit, a krásně je vidět, kde se to vlní. Teče to od primáru, a po horní stěně tubusu ven, až do doby, než je vytemperovaný. A to může trvat i skoro celou noc.

To už je ten uzavřený SCT či Mak podle mne lepší. Tím, že nemůže teplý vzduch tak rychle ven, vnitřek se zaplní teplejším vzduchem, a chladne sice pomaleji, ale s menším zvrstvením vzduchu a tedy menšími nehomogenitami. Jistě, i zde je nějaká vnitřní cirkulace, ale celkově mi připadá to poškození obrazu podstatně menší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Určitě to bude největší problém. Bylo tomu tak i u TAL Klevcova. Ten otevřený design mě přijde nikde tak nehoří jako u katadioptrů. U toho Oriona co jsem měl na testy se opravdu temperoval celou noc. A ani tak to nebylo dobré.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#12

Příspěvek od SIRIUS_758 »

S Maksutovem klasickým problém nemám, tedy na neklidný obraz si nestěžuji. Na to, že jde to světlo třikrát sem tam, tak jsem spokojen, navíc OMC 200 má dva větráčky, takže déle než jednu hodinu ho temperuju vyjímečně. SW Mak 180 byl taky v pohodě... Vůbec se mi nelíbí ta móda těch karbonových tubusů, protože se dávají i tam, kam nemusí, a temperaci to v tomto případě určitě prodlužuje.

I do těch otevřených tubusů je tedy vhodné k primáru dodělat ventilátory. Děsí mě zkušenosti, kdy uživatel tvrdí, že VIXEN VMC 260 měl prý neklidný obraz, oproti vedle stojícímu Celestronu SC 9,25" i po mnohahodinové temperaci. Další astroamatér píše, že Dall-Kirkham od Romana Zen byl sice opticky perfektní, ale dokud ten plnotubus nenahradil truss otevřenou konstrukcí, tak to nestálo za nic...

Cztwerec :

Který DK od Orionu máš na mysli, tedy jsi zkoušel ? Já neuvažuju o DK s korektorem, ale o klasickém Cassegrainu :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... 75-mm.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#13

Příspěvek od MilAN »

Když se dívám na ten Ronchigram, tak to se jim zrovna ten kraj zrcadla dost nevede. To je trochu moc a navíc za zóna je dost široká
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Sirius: Myslím přesně ten, akorát informace k němu byla, že to je Dall Kirkham?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#15

Příspěvek od MMys »

On má zřejmě na mysli ty ODK přístroje. Ale to je primárně světelný astrograf velkým rovným polem a velkým centrálním stíněním:
http://www.orionoptics.co.uk/ODK/odkoptimiseddall.html
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět