Starý puškohled

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
mcrea
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 01. 2017, 19:14

Starý puškohled

#1

Příspěvek od mcrea »

Dobrý den, jsem si vědom toho, že můj dotaz není úplně v hranicích tohoto fora, ale snad mě aspoň trochu nasměrujete. Rád bych si postavil repliku starého puškohledu, asi to většinou znáte - dlouhá mosazná trubka, průměr přibližně 25mm, poměrně malé zvětšení kolem 3-4x . Zkoušel jsem to postavit jako keplerův dalekohled a asi by to podle mých pokusů i šlo, ale neumím spočítat čočku, která by mi převrátila obraz. Podle literatury by měly být uvnitř 2 čočky. To podle mne nestačí. Nemáte někdo nějakou radu, kde bych se poučil jak dál? Děkuji.
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Starý puškohled

#2

Příspěvek od viator »

Dobrý deň,

skúste pozrieť aj na http://www.epuskohlad.sk/sk/princip-puskoh-adov , kde je možné na obrázku vidieť chod lúčov a optické členy.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
mcrea
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 01. 2017, 19:14

Re: Starý puškohled

#3

Příspěvek od mcrea »

Děkuji, pokud jsem něco špatně nepochopil, je to jen princip. Nechci puškohled s šesti čočkami, chci stavět kopii starého jednoduchého puškohledu se 2-3 čočkami
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Starý puškohled

#4

Příspěvek od viator »

... ospravedlňujem sa, netušil som, že staré puškohľady obsahovali menej šošoviek.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
mcrea
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 01. 2017, 19:14

Re: Starý puškohled

#5

Příspěvek od mcrea »

Není třeba se omlouvat, jen sbírám informace. Je jich pomálu, nebo jsem je ještě nenašel. Pokud by byl někdo ochoten mi ten puškohled navrhnout, jsem samozřejmě ochoten pomoc zaplatit podle dohody.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Starý puškohled

#6

Příspěvek od Janek »

Je to úplně jedno, jestli starý nebo nový. Princip zůstává stejný.
Objektiv (i u starých byl dvojčočkový), převracecí čočková soustava, která otočí obraz do správně polohy, záměrná osnova (dnes je rytá nebo fotochemicky leptaná do skleněné destičky, u starých puškohledů se natahovala vlasová vlákna), umístěná v ohnisku soustavy (jinak by se nezobrazovala ostře) a okulár, který zvětšuje obraz (u starých puškohledů většinou jednoduchý dvojčočkový). Okulárem se zároveň zaostřuje.
Podobně jsou konstruovány i staré mozazné pozorovací dalekohledy (tedy třeba na pozorování přístavu z okna pana místodržícícho), jen tam chybí ta záměrná osnova.
Pokud se nemýlím, hledáš něco jako Malcom Riflescope (do googleho).
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
mcrea
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 01. 2017, 19:14

Re: Starý puškohled

#7

Příspěvek od mcrea »

Výrobců je víc,ale Malcolm už má podle mne složitější konstrukci - má podle šroubů kříž umístěný před okulárem.
Mám repliku dlouhou asi 80cm, ale nechci ji rozebírat, mám obavy, jestli bych to dokázal znovu složit a hlavně seřídit. Nicméně čočky jsou od sebe přibližně 80 cm, ohnisko objektivu je 20cm - je tam umístěný kříž. Chci něco podobného, ale s celkovou délkou kolem 35 cm.
EDIT - takže oprava. Odhodlal jsem se alespoň zčásti tu optiku rozebrat a mýlil jsem se. Na začátku(objektiv) je čočka, pak v těch 20cm je druhá přichycená šrouby. Kříž je vložený asi 5cm před okulár. Ten vypadá jako jedna čočka - možná lepená ze dvou. Omlouvám se za neúmyslnou mystifikaci, ale bez částečné demontáže a bodové baterky tam bylo houby vidět.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Starý puškohled

#8

Příspěvek od FrantaB »

Pohledám, někde mám záložku nebo v pdf vytištěnou stránku od člověka, který takovou stavbu popsal. Ale není to složité-vezmeš délku tubusu, ze středoškolského vzorečku odhadneš přibližné mohutnosti objektivu a okuláru, plus té třetí čočky, necháš je vybrousit na potřebný průměr, uděláš osnovu-a pak to celé poskládáš navolno za sebe do kusu rovného L-profilu a pohraješ si se vzájemnými vzdálenostmi, dokud to nesedí. Protože počítat to není úplně triviální. Co vím, starci jinak přesnou adjustaci nedělali...
Ale ten krátký není proti full-lenght úplně snadný, je třeba fest držet souosost, jinak je obraz měkký a hlavně za horšího světla nepoznáš, že se koukáš šejdrem-a tedy že střílíš o něco mimo, protože korekce paralaxy neexistuje a i když u tak malého objektivu a zvětšení není chyba velká, na 500m už dokáže zkazit ránu
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
mcrea
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 01. 2017, 19:14

Re: Starý puškohled

#9

Příspěvek od mcrea »

Co je pro mne problém, neumím do toho zakomponovat tu "třetí" čočku. Spočítat keplera je zřejmě jednoduché a složil jsem to zhruba i v rukách z věcí, které mám doma. Potřebuju převrátit obraz. Ten zbytek, tj. nacpat to do trubky a postupně to seřídit snad zvládnu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Starý puškohled

#10

Příspěvek od MilAN »

V principu to je jednoduché, kvalita ale bude i podle toho. Objektiv vytvoří obraz v ohnisku , převracecí čočka ho zobrazi do ohniska okuláru. Pokud budeš požadovat, aby ta převracecí čočka fungovala v poměru 1:1 ( t.j. nezvětšovala ani nezmenšovala výsledný obraz) , potom vzdálenost mezi ohniskem objektivu a ohniskem okuláru bude rovna 4x ohnisková vzdálenost převracecí čočky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mcrea
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 01. 2017, 19:14

Re: Starý puškohled

#11

Příspěvek od mcrea »

Děkuji, začíná se mi to možná trochu rýsovat. Mohl by jste být trochu konkrétnější? Něco ve stylu, spojka taková a taková, převracecí rozptylka taková.
Jinak Meoptě tím opravdu konkurovat nechci. Jen se chci trochu bavit, možná něco naučit a kdyby to hodilo pár korun úspory, nezlobil bych se. Nějak se mi nechce dávat kolem 15-20000 za tři čočky v mosazné trubce
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Starý puškohled

#12

Příspěvek od MilAN »

Jako meziobjektiv ( převracecí člen) spojka, - vzdálenost 2F od ohniskové roviny objektivu a 2F od ohniskové roviny okuláru.
Na typu moc nezáleží, celé z jednoduchých čoček to ve výsledku bude velká bída, zvláště v okamžiku, kdy to bude celé krátké, resp. objektiv bude mít krátkou ohniskovou vzdálenost, jak chceš. Proto ty staré jsou velmi dlouhé, aby byly co nejvíce eliminovány vady jednodušší optiky. Jako demonstrace = OK, pro praxi bych to viděl v dost nepoužitelné a ve výsledku dražší , než prodávané laciné plně funkční puškohledy, nemusí to být přece vždy špičkový typ renomovaných firem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mcrea
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 01. 2017, 19:14

Re: Starý puškohled

#13

Příspěvek od mcrea »

Má to být namontováno na replice pušky staré cca140let. Moderní puškohled tam bude vypadat jako kramle v gobelínu. Proto se tím zabývám. Mám tu dlouhou repliku, ale pro danou zbraň je nepoužitelná. Nemám ambice tím střílet na kilometr.
O tohle mi zhruba jde
O tohle mi zhruba jde
sniping6.jpg (19.37 KiB) Zobrazeno 5048 x
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Starý puškohled

#14

Příspěvek od FrantaB »

Zatím jsem našel jen poznámku, že se u krátkého doporučuje začít "od prostředka", resp. sehnat nejsilnější rozumně dostupnou čočku na převracející člen. U krátkého bude potřeba co nejsilnější proto, aby objektiv vyšel aspoň s nějakou ohniskovou délkou a tedy clonou, aby v okrajích nebarvil. Četl jsem něco o originálu, kde se člověk díval skrz duhová kolečka...

Milan: na tyhle puškohledy byly a jsou úplně jiné nároky než jaké se normálně řeší tady na foru. Když se použije rozumné brýlové sklo, navíc třeba s jednoduchým antireflexem, je to celé o nějaký ten řád lepší než originály a bude to minimálně srovnatelné s Pedersoli (jak s MVA nevím, ten jsem v ruce neměl). Cena? Pokud má člověk přístup k malému soustruhu, je v tom nákladově do 2000,-.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Starý puškohled

#15

Příspěvek od MilAN »

FrantaB píše: Milan: na tyhle puškohledy byly a jsou úplně jiné nároky než jaké se normálně řeší tady na foru.
Jsem z generace, která se s obyčejnými čočkami a brýlovými skly vyřádila, protože nebylo nic jiného než válečné zbytky čoček a brýlová skla. Takže si umím představit, jak to bude vypadat v nějaké krátké verzi ze 3 jednoduchých čoček.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět