ED refraktor 70/420 mm bez označenia výrobcu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Fezoj
Příspěvky: 48
Registrován: 24. 10. 2010, 13:58

Re: ED refraktor 70/420 mm bez označenia výrobcu

#16

Příspěvek od Fezoj »

Ahoj "juh"
urobil si mi radosť. Neviem po anglicky a teda text k tomuto teleskopu je pre mňa "španielska dedina ". Ani som nevedel, že mám refraktor ED APO !
Uživatelský avatar
Fezoj
Příspěvky: 48
Registrován: 24. 10. 2010, 13:58

Re: ED refraktor 70/420 mm bez označenia výrobcu

#17

Příspěvek od Fezoj »

Ahoj juh,
urobil si mi veľkú radosť - ďakujem. Len čo je to za firma Ian King imaging ? Nedá sa to nejako dopátrať ? Pred najakým časom som už pátral po identifikácii môjho teleskopu a bolo mi povedané, že je to kópia WO.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ED refraktor 70/420 mm bez označenia výrobcu

#18

Příspěvek od juh »

Veľmi by som sa z toho nevytešoval, že je to APO. Ďalekohľad z toho odkazu možno niekto predával pod označením ED APO len z toho dôvodu, aby si zvýšil predajnosť. Na objektíve je označenie ED doublet.
Čo sa týka Ian King Imaging, ich históriu nepoznám, ale z toho čo majú uvedené na svojich stránkach, sú aktuálne nejakým lokálnym distribútorom v UK. Podľa ponuky produktov na svojich stránkach dnes už len predávajú produkty iných značiek. Možno si niekedy v minulosti nechávali pre seba vyrábať nejaké ďalekohľady, možno len niečo distribuovali z Číny pod svojou značkou. Že sú výrobcom toho ďalekohľadu, to uvádzajú na nejakých UK diskusiách (môže to byť kľudne aj mylná informácia). Je ťažké dopátrať sa, kto bol skutočným výrobcom toho ďalekohľadu.
Čo sa týka objektívu toho ďalekohľadu, najskôr bude platiť to, čo tu už skôr písal SIRIUS_758 "že se jedná o hojně vyskytující se dublet se sklem FPL-51"
Uživatelský avatar
Fezoj
Příspěvky: 48
Registrován: 24. 10. 2010, 13:58

Re: ED refraktor 70/420 mm bez označenia výrobcu

#19

Příspěvek od Fezoj »

To mi len tak ušlo, že sa teším, že mám APO. Hlavne, že je to ED a ako som už spomínal, chová sa skutočne ako ED refraktor. Má len jednú chybu : ak pridám hranol a okulár 4mm planetary, je dosť na lište nevyvážený a tým, že ju má tak krátku, nedá sa posúvaním ho vyvážiť, aby som ho používal trebars na montáži AZ4. Mám montáž Auto Tracking, ale tá sa dá používať len pomocou motorov, pretože nemá jemné pohyby a preto je dosť nešikovná.
Vyriešiť to chcem montážou Porta /mám na AF dopyt na ňu/, ale je málo pravdepodobné, že ju pozháňam a nová stojí v Astronyxe veľa.
Tak sa maj "juh".
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: ED refraktor 70/420 mm bez označenia výrobcu

#20

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Fezoj :

Tvá úvaha o použití diskutovaného refraktoru na AZ montážích je mylná - Vixen montáž Porta nemá aretace, takže je velmi problematické na ní provozovat nevyvážené dalekohledy. Naopak montáž AZ-4 si do určité míry s nevyvážeností poradí, protože třecí síla jde regulovat. Aretace v obou osách má i AZ montáž od GSO :

http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -8009.html

Tato ale má dost mizerný stativ, který nejde vyměnit ( resp. jen úpravou soustružením ). Takže nejlepší volbou je dražší verze AZ-4 s ocelovým stativem.
Pořídit lze i výborné a univerzálnější az-montáže GIRO, které pak stačí s menšími dalekolhedy posadit na lepší fotostativ.

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... Seite.html

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -9-kg.html
Uživatelský avatar
caller
Příspěvky: 41
Registrován: 06. 07. 2009, 17:23
Bydliště: Pataš
Věk: 55

Re: ED refraktor 70/420 mm bez označenia výrobcu

#21

Příspěvek od caller »

Fezoj píše:... je dosť na lište nevyvážený a tým, že ju má tak krátku, nedá sa posúvaním ho vyvážiť, aby som ho používal trebars na montáži AZ4. ...
skus otocit L listu opacne. stale to nebude idealne, ale o dost lepsie...
Truss Dobson 350/1650, Skywatcher 200/1200 FlexTube, Skywatcher 120/600 a Celestron Omni 102XLT na CG-4 a AZ-4, TS ED 70/420, TS 15x70, Delta 7x50 ED
Uživatelský avatar
Fezoj
Příspěvky: 48
Registrován: 24. 10. 2010, 13:58

Re: ED refraktor 70/420 mm bez označenia výrobcu

#22

Příspěvek od Fezoj »

Tak som otočil L opačne ako mi radil caller a teleskop je perfektne vyvážený, ale točítka na okulárový výťah sú šikmo, pretože ak chcem L dať do ľubovoľnej polohy, zavadzia mu práve to točítko okulárového výťahu. Nevadi, aj tak je to vždy lepšie, ako mať dosť nevyvážený teleskop.
Odpovědět