AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

V Americkém Coloradu se představila nová firma produkující kompletní refraktory na bázi fluoritových dubletů. Mozkem firmy je zkušený optik, který začínal před více než 20ti lety na Ukrajině, a to za spolupráce se známým Jurijem Petruninem, pro kterého vyráběl optiku. Díky němu působil dále po dobu 13 let ve firmě TEC, kde se stal otcem většiny dalekohledů, včetně 6ti a 8mi palcových Maksutov-Cassegrainů. V současné době začíná prodávat 130 a 150 mm refraktory ( oba F8 ) za 5400 a 8600 dolarů. Vysokou cenu odůvodňuje tím, že cena krystalu CaF2 je třikrát vyšší, než jeho ED ekvivalentu, a tím, že optická kvalita jeho dubletů je z doložených křivek vyjímečná... Před dokončením je APO refraktor 180 mm F9. Provedení dalekohledů a ostatní parametry si můžete rozkliknout na firemních stránkách :

http://www.agemaoptics.com/

Naprosto neuvěřitelné křivky Strehlu jsou k dispozici na jejich blogu :

http://www.agemaoptics.com/blog/
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#2

Příspěvek od Howking »

To jsou všechno pěkné zajímavůstky, ale mnohem víc by mě potěšila zpráva typu "Číňané ukradli technologie a do světa šíří APO/ED objektivy 8-10" F5 pětinové ceny". :-D AGEMA čočky za jejich ceny si v téhle republice z amaterů nekoupí asi vůbec nikdo.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#3

Příspěvek od Artaban »

Howking píše: AGEMA čočky za jejich ceny si v téhle republice z amaterů nekoupí asi vůbec nikdo.
Tak to je možné, ale nemyslím, že počítaj s tím, že je náš trh nějak vytrhne. Ve světě je dost lidí, co si to mužou koupit za své drobné ;)
Otázkou spíš je, jestli nabízená optika bude opravdu tak supr. Pokud ano, tak si svého kupce jistě najde. Pak se možná i trochu sníží cena.
Na takové dalekohledy nelze pohlížet v poměru refraktor-průměr- zrcadlo-cena. Krom 180mm, jsou to menší průměry, ale i tak to bude mít asi špičkový kontrast, což je pro planety důležitý. Rád bych tím kouknul. Myslím, že planety zvětšením 200x až 250x budou supr. Většinou nebude tak dobrý seeing, aby umožnil plný výkon těchto dalekohledů. Hodně důležité bude i hvězdářovo oko a jeho zkušenosti. Jsou to v podstatě planetární dalekohledy na vizuál a jejich úkolem není soupeřit se zrcadlama. Jistě taky ale nenahradí velký průměr. Jen umožní max. ve svém průměru objektivu.
Howking píše:o jsou všechno pěkné zajímavůstky, ale mnohem víc by mě potěšila zpráva typu "Číňané ukradli technologie a do světa šíří APO/ED objektivy 8-10" F5 pětinové ceny".

Už to nehul :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#4

Příspěvek od Chef »

Nějak mi nepripada ta cena moc vysoka vzhledem k parametrum ...
130ka je levnejsi nez TEC 140 ... (i kdyz o palec mensi).

Posledni dobou uvazuji o koupi kvalitniho apo na planety a mit zaroven sirsi pole nez mam ted s CPC11...
Uvidim, jake budou recenze na tu 130ku.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#5

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Chef :

Pokud opravdu uvažujete o APO refraktoru s průměrem cca 130 mm, tak bych využil výhodnou nabídku firmy CFF - limitovaná série 132 mm F 6,9 za 5.300 € s okamžitým odběrem :

http://www.cfftelescopes.eu/132mm.html

O něco vyšší cenu dáte za delší verzi ruského APO LZOS 130 mm s ohnisk. vzdáleností 1170 mm - za 6.600 € v APM s čekací dobou cca 2 týdny ( APM má nakoupené objektivy, ta časová prodleva je kvůli montáži do tubusu s požadovanou výbavou ) :

http://www.apm-telescopes.de/de/telesko ... -3zta.html

V lepším tubusu - skladnějším a pro bino bez barlowa uzpůsobeným - za 6.750 €

http://www.apm-telescopes.de/de/telesko ... 70-lw.html


Pokud byste preferoval to širší pole na DSO, tak APM má skladem i 130 mm objektiv v klasické kratší verzi - 780 mm. Majitel APM na německém fóru informuje, že většina kapacity ruského závodu je na 2 roky vyhrazená pro vojenské zakázky a to něco málo prý bude za možná až dvojnásobnou cenu... Bral bych to kapku s rezervou, protože takovéto marketingové hlášky p. Ludese už za ta léta znám .. ;)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#6

Příspěvek od Chef »

Děkuji za tip.

Já jsem spíš porovnával cenu v USD, protože teď častěji jezdim do USA na služebky a tak bych to pořidil asi tam.

Udělal jsem si menší průzkum a našel jsem tento zajímavý dublet od APM (za ty $ to vypadá moc zajímavě)
http://www.apm-telescopes.de/en/telesco ... 3-ota.html

Bohužel nikde jsem nenašel žádné review (jen něco v němčině ale to neumim přeložit).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#7

Příspěvek od Janek »

A jedna stylová 130tka je i tady:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 49862.html . Ta se dá i fyzicky potěžkat a vyzkoušet.
:P
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#8

Příspěvek od Chef »

Jo tak na tu jsem taky koukal :) , moc pekny kousek.

Jen je to trochu nad muj limit, takze musim pockat na premie do brezna/dubna... tak uvidime, jestli bude jeste skladem 8-)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#9

Příspěvek od Chef »

Jeste k te APM 140: trochu jsem procetl par vlaken na CN a konecne nasel par review a vypada to hodne dobre za ty $.
Jeste cekam, az to nekdo porovna s TEC 140, ktery bude samozrejme lepsi, ale jde spise o to, zda to bude vyrazny rodil v kvalite oproti rozdilu ceny v EU: cca 4000EUR navic pro TEC.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#10

Příspěvek od Artaban »

Chef píše:Posledni dobou uvazuji o koupi kvalitniho apo na planety a mit zaroven sirsi pole nez mam ted s CPC11...
Uvidim, jake budou recenze na tu 130ku.
Jsem jen laik, ale supr kvalitu, bych potřeboval především pro astrofoto. Tím nechci říct, že u vizuálu kvalita netřeba. Jsou to ale poměrně malé hračky za velké peníze. Co je dobré u vizuálu na širší pole a menší zvětšení, je mít větší dosah v mag. Ten pohled se hned tak pak neokouká.
U planet jde taky o průměr a nejen pro lepší rozlišení. Víc světla se hodí i tady. Např. při pozorování s binohlavou. Nevím, ale čistě na vizál, bych asi udělal kompromis a šel do http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 26039.html. nebo něčeho podobného. Holt těžká volba.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#11

Příspěvek od Chef »

Jo je to hodne tezka volba :)
Me zlakaly recenze od Psiona na pozorovani kvalitnimi APO (TEC, TAK apod) a pak par pohledu pres kvalitni APO na nekolika star party...
Taky bych chtel neco, co mi pomuze koukat na planety i za zhorseneho seeingu a v podstate abych se dostal na mnohem kvalitnejsi obraz planet, nez mam ted s CPC11. + to sirsi pole.

Co se tyka tveho doporuceni na 150ku, co treba tohle:
http://www.apm-telescopes.de/index.php? ... &info=3765
I kdyz to uz nebude mit tak siroke pole... :/
Taky jsem na CN cetl, ze tam byly nejake problemy ale v nove verzi maji byt opravene...

A jeste jsem chtel neco lehciho na AZ montazi, tak zvane "grab and go" :) (coz asi vylucuje velke 150 APO :D )
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#12

Příspěvek od Chef »

I kdyz ted koukam, ze i ta 150ka jde na jednoduchou AZ montaz... otazka je, zda je tohle grab `n go :D
http://www.cloudynights.com/topic/55982 ... ter/page-2
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#13

Příspěvek od Artaban »

Ten můj refrák už je hovado :) a je na AZ. Něco s ohniskem do 1200mm, je slabota ;) Nebo opačně,, 120mm by třeba taky stačil. Jenže to je právě o tom, co od něj očekáváš. To Tvoje zrcadlo není prcek a recenze, že někaký refrák kolem 130mm, dokáže na planetách zázraky, bych bral opatrně. CPC 11 může mít problém taky s temperací.
Ten boj se seeingem, je i o tom, že menší průměr nemá to rozlišení a slušně to pak klame. Když to trochu přepísknu, tak třeba za špatného seeingu, nemá skoro cenu pozorovat s R172, ale v AD 800 mám obraz, jak víno. Jenže tam nejsou ty detaily, jako v R172. Je třeba asi nějaký ten kompromis. Jedno vim určitě. Malej průměr, nenahradí ten velkej.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#14

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ta APM 152ka od G.Düringa je velice slušná a tak nějak už odladěná. Je navrhována tak, aby v noci barevná vada byla co nejméně vidět, což se v praxi i potvrdilo, i když si p.Rohr obhajuje dokola to svoje... M.Ludes od začátku tvrdí, že ta 140ka je v tomto ještě kvalitnější. Prvotní nadšení pro tento objektiv je potřeba brát trochu s rezervou, protože první kusy byly udělány velice pečlivě a s podrobným atestem, který pak první nadšenci i obdrželi. Uvidí se pak, jaká bude realita... Takhle podobně to bylo i s tou 152kou, ale když jsem ji já potom chtěl a H.Zahajský ji objednal ( chtěl jsem i atest od Rohra ), tak nám to Ludes vehementně rozmlouval, aby se z toho vykroutil... Nu, a pak se na mne obrátilo štěstí a natrefil jsem na CFF 140/ F7,5 8-)

Pokud triplet, tak bych volil raději olejový, protože se líp temperuje.. Po několikaleté praxi s porovnáváním různých refraktorů bych dnes volil kvalitní dublet - rychlá temperace, výborný kontrast a prakticky žádné problémy s kolimací. Problém je v tom, že v malých rozměrech k dispozici něco málo je ( Vixeny ED 81 a 103, Takahashi 100mm fluorit ), co je ve výsledku srovnatelné s dražšími triplety,ale ve větším rozměru už jsou jen ty Ludesovy 140 a 152, které jsou už logicky barevnější, a pak ta avizovaná novinka AGEMA, o které je toto vlákno..

Mimochodem - na "Astronomie.de" se kolem zveřejněných křivek k těmto fluoritům rozvířila vášnivá debata o tom, zda je to z říše pohádek ( tvrdí Ludes ), nebo je to opravdu realizovatelné...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: AGEMA Optics Inc. - fluoritové dublety

#15

Příspěvek od Chef »

Diky za rady.
Asi pockam na nejakou dalsi astro party, abych si ten pohled pres APO vs SCT znovu vyzkousel...
Ale to uz je asi na diskuzi v tomto vlakne... Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět