Explore scientific dobson 12" vs. 16"

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#16

Příspěvek od MM »

SIRIUS_758 píše:MM : A tak si, prosím Tě, zkus vzpomenout, zda oba ty velké GWK - 1,7x i 1,8x - měly stejnou polohu zaostření, tedy potřebný Backfocus, nebo každý jinou ?
Jestli tam vůbec nějaký rozdíl byl, tak musel být buď velmi malý anebo žádný, protože bych si ho jinak určitě všiml; hrál jsem si s tím onoho večera opravdu dost dlouho.
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
jabrt
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 02. 2006, 05:38

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#17

Příspěvek od jabrt »

Ahoj, pánové, díky za cenné poznatky.
Zejména u těch mechanických nedostatků, jak to rozepsal MM je to hotová drsná výstraha! :o
No, ale vzhledem právě k ceně se něco podobného dalo předpokládat. Postupně bych to ale mohl podobně odlaďovat, práce se nebojím.

MM: Hned mě na originálním obrázku zaujalo umístění hledáčku vzhledem k výtahu. Takhle je to pro levookého a levorukého, oproti SW, to naneštěstí nejsem :D . Nestačilo by nepřehazovat OV na druhou stranu, ale jen na druhou stranu dát úchyt pro hledáček? Nebo by pak bylo na škodu, že je hřeben výtahu nahoře??
Samotné stání ve pro vysokou elevaci mě nevadí, často používám 2 i 3 dalekkohledy, okolo kterých stojím, pobíhám, proto jsem aktuálně postavil taky velký refráč na vysoký sloup, abych se nehrbil u OV, člověk si vlastně zacvičí pobíháním okolo a zahřeje :-)

Ta ES16 mě zajímá skrz zisk světla víc, na chajdě kousek od domu už to nevypadá jako před lety, podnikatel 100m od pozorovatelny rozšiřuje business, tak v létě postavil 3 vysoké výkonné LED, které vesele svítí do všech směrů. Málem mě vypadly oči, když to rožli poprvé, jasnost každé z nich jako Měsíc v 1.čtvrti, ty lampy sou pěkně za sebou a svoje modro-bílé světlo rozptylujou teda parádně. Jihozápadní obzor je ztracen! :( Při přechodu do chaty nasazuji raději červené brýle :lol:

A proto, snad uvažuju správně: Pořidit větší aperturu ES16, bavit se s dolělávkama, nasdit na ni nějaký CLS filtr nebo jiný, ať to tak trochu pomůže, následný úbytek světla tak těch 16" tolik nedegraduje, ne? Vlastní srovnání obrazu v těch větších aperturách nemám, co jsem našel je pouze na stránkách jedněch extra obludností:

http://www.obsessiontelescopes.com/

No,ale rozdíl na obrázku u 12,5" a 15" je dost markantní, nemluvě o 8".
To kdyby bylo, tak je to asi to co by potěšilo :-)

jabrt
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#18

Příspěvek od MilAN »

Když jsem před nějakými 35 lety viděl fotky Dobsonů z Ameriky, myslel jsem , že se v redakci podařilo fotky zrcadlově otočit. Teprve později jsem pochopil, že ti výrobci tam mají ve zvyku dalekohled při pozorování "táhnout" za sebou ( a při tom i většinou strkat ruku do cesty vstupujícím paprskům), zatím co u nás ten dalekohled tlačíme lehce před sebou. To, že je jemné ostření vlevo mi nepřijde jako minus, mám ve zvyku ovládat tubus levou rukou ( mám tam i úchyt) a při tom dosáhnu i na točitko jemného pohybu. Jen ten hledáček - nebo hledáčky- je potřeba dát nad OV, aby nepřekážely.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#19

Příspěvek od weszter »

Dovolím si přispět svojí troškou do mlýna:

k vánocům jsem si nadělil 12". Předtím jsem měl klasický plnotubus 10" Skywatcher, zkušeností mnoho nemám.
Zde jsou první dojmy z prvního krátkého ozkoušení pod hvězdami:

1. složit to po tmě je složitější, než za světla, ale i tak to jde. Dalekohled je dostatečně blbuvzdornej a nic nejde nasadit obráceně. zaplaťpánbůh. Konstrukce je překvapivě tuhá - čekal jsem to horší. Jen ty šrouby mohly mít všechny stejné závity - potmě a v rukavicích se to blbě poznává, bude vhodné je označit
2. otočení/posunutí úchytů horní klece se sekundárním zrcátkem do předvrtaných (z výroby) alternativních pozic vyosí (posune) trochu okulárový výtah, takže je trochu šikmo nahoru, což značně zjednodušuje pozorování u horizontu – nemusím u toho ležet, stačí, když si kleknu :lol:
3. to, že doma najdu červenou baterku nestačí. Je vhodné i ozkoušet, zda skutečně svítí.
4. koupit svítící barvy dceři k Vánocům bylo prozíravé. Označení dílů a míst, kam patří tak, aby se při každém složení dalekohledu vrátily tyče do míst, kde už byly, bude patrně zcela zásadní. Sice jsem si to zkušebně na světle zkolimoval, ale při složení potmě (prohozené tyče) bylo značně rozkolimováno - paprsek se nevracel ani na sekundární zrcátko
5. Kolimace tohoto dalekohledu je celkem lov naslepo. Kousek průsvitného papíru by se možná hodil. Nebo skládat pořád stejně...
6. Kolimace je skutečně beznástrojová, není potřeba nic, co by nebylo součástí dalekohledu. Dlouhá tyč na kolimační šrouby je super. škoda, že jejich otáčením se zrcadlo hýbe poněkud nepravidelně… no je to laborování jako kráva… ale aspoň to drží. Snad se to časem naučím nějak rychleji
7. přiložený red dot hledáček je skutečně nap*** (nepoužitelný).
8. bez hledáčku se po čtvrtleté pauze na obloze fakt blbě orientuju
9. dalekohledem se celkem dobře pohybuje. Skoro bych řekl, že je pohyb plynulejší než u mýho klasickýho plnotubusu… Vím, že tu píšete o problémech, ale já takovou zkušenost nemám.
10. okulárový výtah je perfektní. Jemné ostření má něco do sebe.
11. dokud se nevytemperuje zrcadlo, je obraz příšerný. Až jsem myslel, že je zrcadlo zmetek a že se nedá doostřit… Panika…
12. z pokojové teploty se temperuje zatraceně dlouho, tři hodiny a bylo to teprve jakž takž ke koukání. Přiložený držák na baterie a vestavěné ventilátory budou asi nutnost pro zkrácení temperace, já je nepoužil. Skladování v chladnějším místě nejspíš taky pomůže...
13. 24mm okulár je super. 8,8mm okulár ujde, 4,7mm okulár potřebuje asi lepší seeing, jinak se to nedoostří. Na planety to nebylo, moc se chvělo, mizerný seeing, nevytemperováno. Uvidíme, jak se to bude tvářit včas vychlazený a až bude nějaká planeta výš. Chybí mi ta 14mm, asi to bude nejpoužívanější okulár.
14. sbírá to hodně světla (oproti původnímu plnotubusu 10" viditelně víc). Hledal jsem M81 a M82, ale našel jsem (díky "skvělému" hledáčku) NGC 3077. M81 a M82 se krásně vešly do zorného pole. M82 – doutník – byly patrné detaily, nějaká struktura… super.
15. M1 – jen takovej šedivej flíček, žádné detaily
16. M78 celkem ušla, M42 absolutní nádhera. Detaily v mračnu, krásně viditelná struktura, z toho jsem úplně padnul na prdel… tolik jemňoulinkých přechodů a detailů jsem ještě neviděl – fakt nádhera.
17. C14 – double cluster – krásně rozlišené hvězdy, taky se vešlo do zorného pole, paráda…
18. zabere to asi polovinu kufru mé Mazdy 5, ani nemusím posouvat zadní sedačky dopředu. Plnotubus mi zabral kufr celej, zadní sedačky úplně vepředu (děti se tam už nevešly). Bude s námi tedy jezdit i na dovolenou, o což mi šlo.

večer jsem si parádně užil, a pominu-li nepoužitelný hledáček, pak i bez zásadních mechanických obtíží. Myslím, že až se s tím trochu sžiju, bude to bomba.
Za mě tedy spokojenost, alespoň na první pokus...
Při té ceně super. Uvidíme, co se ještě vyvrbí a co bude potřeba ještě doladit, ale zatím se zdá, že až se to s ním naučím, bude to přesně to, co jsem očekával

weszter
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#20

Příspěvek od Rekmarik »

weszter píše:Dovolím si přispět svojí troškou do mlýna
A nebylo by vhodnější to přesunout do vlákna zážitky z pozorování ?
Většina bodů moc nesouvisí s dalekohledem a pokud ano, tak z jednoho pozorování dělat závěry je spíš kontraproduktivní.
Chci říct po deseti pozorování budeš ty své závěry třeba radikálně měnit.
Jinak gratuluji k Dobsonu a přeji ať slouží dobře ! ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#21

Příspěvek od MilAN »

Problém bych viděl v tom, že zatím co 8" Dobson může být udělán z trochu tvrzeného papíru a bude plně funkční a vyhovovat i pro náročnější pozorování, nelze tak už udělat 12" a natož 16" Dobson. Tady bohužel ten 16" je dělán jako ten 10", takže určitě nelze zkušenosti zevšeobecňovat. Jen u toho 16" už to je zoufalost, někdy mi to připadá, že konstruktér vůbec neuvažoval o tom, že se s tím má také pozorovat a sestavovat třeba po tmě :) U řemeslného zpracování se není moc co divit, cena odpovídá zpracování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#22

Příspěvek od Rekmarik »

MilAN píše:Tady bohužel ten 16" je dělán jako ten 10", takže určitě nelze zkušenosti zevšeobecňovat.
Máš na mysli (mimojiné) poddimenzování sestavy s ohledem na narůstající hmotnost sekundární klece ? Příliš nerozumím, jak to myslíš.
Předpokládám že máš na mysli řešení ES tak jak se produkty nabízejí na jejich stránkách a patrně i díky svým zkušenostem z předělávání toho jejich kousku ?

Obecně totiž s narůstající aperturou se mnoho pozorovatelů uchyluje k "Truss" řešení tedy, mám na mysli řekněme od 18" výš, ta 16" je takový mezistupeň řekl bych - (volba mezi stabilitou a robustností vers. nestabilitě skladnosti atd ..)
Pod 16" skoro ani nemá cenu generovat trubky :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#23

Příspěvek od MilAN »

Rekmarik píše: Příliš nerozumím, jak to myslíš.
Předpokládám že máš na mysli řešení ES tak jak se produkty nabízejí na jejich stránkách a patrně i díky svým zkušenostem z předělávání toho jejich kousku ?
No, tak jinak bych to snad nepsal, ne ?
Jestli, že nejde dalekohled do zenitu, protože už musí najet nýtem na teflon ( to vydrží tak 4 najetí) , jestli jsou loukotě krátké ( ušetřeny asi 3cm jäklu) jestli nejde žádným rozumným způsobem udělat jednoduše přibrždění ve výšce, protože tomu vadí idiotsky umístěná točítka šroubů, jestli nejde z podobného důvodu jednoduše namontovat enkodéry, jestli je nutno ovládat a manipulovat s celkem 8 volnými tyčemi a 4 šrouby nahoře, když je musím prošroubovat do horního věnce a mám na to jen 2 ruce ( kterými tak jen spolehlivě udržím ten volný díl), jestli, když se box otáčí na 3 teflonech , které jedou po 1 mm plechu, který je podepřen 8 bokým svařencem z jäklů, a tak ty teflony jedou chvíli po plechu, který je chvílku podepřen a chvilku ne a dalekohled se krásně na tom prohýbajícím se plechu houpe - tak to jsou jen ve zkratce důvody, proč bych konstruktéra zabil. Tohle by se snad nemělo povést ani na prototypu, (který jsem si ani nenakreslil a vyrábím ho za pochodu), kterým si chci vychytat mouchy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#24

Příspěvek od Rekmarik »

MilAN píše: No, tak jinak bych to snad nepsal, ne ?
To žes to napsal ještě neznamená, že rozumíme co konkrétně tím myslíš - já ty ES naživo neviděl a vůbec by mě nanapadlo, že tam budou zrovna takové konstrukční chyby, které popisuješ ...
Dík za osvětlení.
Uživatelský avatar
holenda
Příspěvky: 160
Registrován: 08. 09. 2009, 00:04
Bydliště: Košice. SR
Věk: 39

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#25

Příspěvek od holenda »

Chcel som dat do pozornosti, ze ES uz predava 2. generaciu UL dobsona. Zmeny oproti prvej su vypisane na stranke
https://www.explorescientific.co.uk/en/ ... 305mm.html
Tak hadam je to krok spravnym smerom tohto mne osobne sympatickeho vyrobcu.
SW ED100 + AZ-4; ES UL 305/1524;
ES 68' 24mm; Nagler 11mm, 9mm, 7mm, 5mm; barlow ULTIMA 2x; Lumicon UHC;
Panoptic 19mm, Pentax XF 8.5mm do bina MaxBright;
Cel 15x70; TS20x80
Uživatelský avatar
kil69
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 08. 2015, 14:58

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#26

Příspěvek od kil69 »

Ahojte,
odskúšal niekto II. generáciu? Nejaké postrehy? Premýšľam ci do toho ísť. Vďaka za info.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#27

Příspěvek od nosuh »

Také by mne zajimaly postřehy z 2. generace..mam zalusk na 16". Zajimalo by mne zejména, jak dlouho se temperuje, funkcnost a plynulost mechaniky pohybu, postřehy ze sestaveni v polnich nocnich podmínkách. Rovnez bych uvital info, zda je dostupne primarni ohnisko při pripojeni DRSL napr. na foceni Mesice nebo Slunce..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#28

Příspěvek od nosuh »

Ahoj,
zvazuju koupi vetsiho dobsona ( mam i poptavku na bazaru) - aktualne se rozhoduji mezi 14" Flextube s GoTo a nebo ES 16" II rady. Co jsem cetl napr. tady :
https://www.cloudynights.com/topic/418283-14-vs-16-dob/
tak rozdil mezi 14" a 16" neni zase az tak velky, rozdil v cene ale znacny..zatimco 16" ES stoji nejakych 67k, 14" flextube se i s GoTockem vejde cca pres 50k. Proto se vice smeruji spise na tu 14".
Nechci u pozorovani pouzivat schudky a proto je na snade prave ta 14" verze flextubu nebo ta 16" verze od ES.
Ma nekdo jiz realne zkusenosti s novejsim modelem 16" od ES? Jak se v nem hleda bez GoTo treba slabsi objekty - napr. pri okuku kupy v Panne jsem se s 12" mistama celkem snadno ztratil? Jak rychle se s nim hledaji objekty a jak dlouho je potreba temperovat zrcadlo, aby davalo alespon trochu slusny obraz?
V neposledni rade bych velmi uvital pripadnou moznost se prijet na oba dalekohledy podivat - jak ES 16" mark 2 tak 14" flextube, abych mel predstavu o velikosti a pripadne manipulaci. Jsou to zrovna dalekohledy ne uplne z lacineho kraje a skladem vetsinou nikde vystavene nejsou, aby je clovek mohl okouknout. Kontakt pres sz.
DIky vsem za pripadne postrehy a zkusenosti.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#29

Příspěvek od Dansemacabre »

Podařilo se mi v Německu koupit 12" II. generace se slevou skoro 40% a dnes po šílených peripetiích dorazil (respektive musel jsem si pro něj zajet). Zatím jsem ho jen zkusil párkrát složit a rozložit, postřehy z pozorování zatím nemám. Pozitivní rozhodně je, že je to krásně skladné a relativně lehké a že se dá po prvním složení už v terénu smontovat za pár minut bez nutnosti větší kolimace.
Celkově mi přijde, že označení II. generace implikuje sice spoustu drobností a vylepšení proti původnímu modelu, ale ty nejhorší konstrukční nedodělky tam jsou přítomné pořád. Tady sepisuju, co mě trklo do oka už při skládání:

- úplně chybí návod k sestavení, v krabici je jen textový manuál skoro bez obrázků. Doporučení "dávejte bacha, do jaké díry dáváte šroubky, pokaždé se to chová jinak" je sice fajn, ale mohli by tam přidat alespoň fotku. To platí i o třech průměrech šroubků a závitů, které jsem musel montovat metodou pokus/omyl. Naštěstí už jsem trubkový dobson párkrát skládal, takže to i napoprvé šlo pod 10 minut, ale umím si představit, že začátečník nebude tušit, která bije.
- závažová tyč se montuje přímo nad zrcadlem! - jednou rukou přidržujete tyč se závažím, druhou přímo nad zrcadlem šroubujete velkou těžkou matku, u které vážně nechcete, aby spadla. Tady opravdu nechápu, proč tam nedali alespoň křídlový šroub z tvrzeného plastu nebo tu závažovou tyč neudělali na šroubovací závit do těla zrcadlové bedny... Naštěstí není při lehčích okulárech závaží nutné vůbec šroubovat.
- bedna na zrcadlo by šla udělat o 10-20 cm nižší, pokud by se závažová tyč montovala zespoda bedny a ne nahoře
- "brzdící kotouče" se montují na bednu přesně v místech, kde jsou madla na přenos - vážně nešla díra vyvrtat o 6 cm vedle, aby se kotouče pro přenos nemusely vždycky sundávat?
- žlutá kolíbka se může montovat do více pozic, ale ve většině z nich jejímu přišroubování překáží nýty jinde na bedně. Zamýšlené pozici kolíbky pak v cestě naštěstí stojí jen jeden jdiný nýt, takaže to není křivě zas tolik... (ale zase: kdo to kua navrhoval a proč zrovna takhle???)
- zrcadlo je jednolitý masiv bez žebrování, temperace půjde pomalu... (ale to jsem čekal, takže to není výtka)
- žádné náhradní šrouby - při původní ceně 1.100 Eur tam mohli dát navíc alespoň od každého jeden
- laserový hledáček je pětidolarová srágora z Aliexpressu

Zas ale nechci aby to vyznělo jako zdrcující kritika, jsou to všechno věci, kdeté by podle mě jen šly udělat lépe a s vybavenou domácí dílnou půjdou opravit, ale jinak provozu nijak nebrání. Teď zbývá jen přečkat do lepšího počasí. Doufám, že nebude platit klasický zákon schválnosti "Nový dalekohled poříditi, hvězdnou oblohu půl roku neviděti" :D
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 23. 09. 2019, 10:57, celkem upraveno 3 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Explore scientific dobson 12" vs. 16"

#30

Příspěvek od MilAN »

Tam je opravdu nějaké dřevo nebo alespoň něco na bázi dřeva ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět