Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
nurabsal92
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 06. 2016, 23:30

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#1

Příspěvek od nurabsal92 »

Zdravím staviam si pomácky 200mm newtona, ohnisková vzdialenosť je 1436mm, tubus je dlhý 175cm čo je napísané aj v nákrese osoby po kt. som to zdedil. Je nutné mať tubus dlhý 175cm pri menšej ohniskovej vzdialenosti, ak z toho tubusu nezrežem pár cm, neviem ako uchytím sekundárne sklíčko.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#2

Příspěvek od Howking »

Čím víc ti bude přesahovat tubus nad sekundárem, tím víc bude fungovat jako rosnice a tím méně se ti bude sekundár rosit. Pokud ti to nevadí při manipulaci, tak není problém.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#3

Příspěvek od Rekmarik »

Tak asi víc než o funkci rosnice jde o to, že tubus bude zbytečně těžkej a navíc se bude uplně jinak dovažovat než kdyby byl v normální délce. na paralakt./alt montáži to zvyšuje nároky na pevnost, u dobsonovy konstrukce bude jinak těžiště - otázka dovyvažování - patrně další hmotnost navíc na primáru ...
Lidi asi běžně moc delší tubusy než musí nedělaj.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#4

Příspěvek od MilAN »

Je nutné mať tubus dlhý 175cm pri menšej ohniskovej vzdialenosti,.Takhle se to zdá asi zbytečně dlouhé. Ale podívej se tedy na výkres, jak daleko je osa sekundárního zrcátka od konce tubusu. To bude rozhodující.
Také záleží, na čem to celé bude umístěné - na jaké montáži. A z čeho a jak těžký bude tubus a jak bude řešeno zakončení tubusu vpředu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nurabsal92
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 06. 2016, 23:30

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#5

Příspěvek od nurabsal92 »

Od osi do konca tubusu ostáva ešte 31,6 cm, zdá sa mi to zbytočne veľa, keby som od osi nechal ešte 5cm bude to stačiť nie? Ostatok zrežem, už aj tak je tubus moc dlhý pri tej ohniskovej vzdialenosti, mám celkom masívnu starú geodetickú železnú trojnožku, nemám najmenšiu obavu že by to nevydržalo.

Inak treba k tomu mať aj objektív s nastavením fokusu? Dostal som k tomu len toto: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1457433718

O focuse neni v pláne ani zmienka, ale nezdá sa mi že by to bolo seriozne poskladať to bez nastavenia focusu.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#6

Příspěvek od Rekmarik »

Od osi do konca tubusu ostáva ešte 31,6 cm, zdá sa mi to zbytočne veľa
200mm zrcadlo - šíře tubusu větší (nevím kolik máš) 
od primáru k sekundáru vzdálenost ? (čím delší tím menší bude centrální stínění sekundárem) pak od sekundáru na kraj tubusu a do okulárového výtahu, ohnisko by mělo ležet dostatečně daleko, aby okulárový výtah při zaostření nebyl vsunutý do tubusu a nestínil -
Jestli nebude lepší teda sem dát i ty nákresy..
Vědět pokud možno přesně jaké ohnisko má primár je celkem podstatné pro plánování toho všeho že - aby to pak nebylo uplně jinak.
Uživatelský avatar
nurabsal92
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 06. 2016, 23:30

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#7

Příspěvek od nurabsal92 »

no aby som to trochu upresnil tubus má 200mm, zrkadlo má 190mm vzdialenosť zrkadiel má byť ako som už napísal 1436mm, žiadny nákres nie je len tieto údaje
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#8

Příspěvek od Rekmarik »


no aby som to trochu upresnil tubus má 200mm, zrkadlo má 190mm vzdialenosť zrkadiel má byť ako som už napísal 1436mm, žiadny nákres nie je len tieto údaje
A komponenty máš zrcadla a nebo už i tubus s okulárovým výtahem ?

Pokud jsou tohleto veškeré údaje:

Tubus 200mm šíře, délky 1750mm
Primární zrcadlo 190mm šíře - ohnisková vzdálenost ?
Sekundární zrcátko - ?
Geodetická kovová trojnožka

Podle mě je dost důležité vědět jaká je ohnisková vzdálenost primáru, od toho pak můžeš dopočítávat jednostlivé potřebné vzdálenosti, jak daleko bude sekundár od primáru, tak aby ohnisko leželo v optimální vzádlenosti OV pro tvé okuláry s dostatečnou rezervou. Potom teprve bude jasné jak dlouhý tubus, určitě bude stačit 50mm za pavoukem.
Uživatelský avatar
nurabsal92
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 06. 2016, 23:30

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#9

Příspěvek od nurabsal92 »

Nerozumiem, ohnisková vzdialenosť nie je to isté ako vzdialenosť začiatkov zrkadiel od seba? mám iba jediný údaj a to F = 1436mm. Nechápem čo mám dopočítavať, šak okulár pôjde priamo nad sekundárne zrkadielko, ktoré bude sklopené o 45 stupňov.
Uživatelský avatar
nurabsal92
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 06. 2016, 23:30

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#10

Příspěvek od nurabsal92 »

No okulár mám ale musím ešte naň otvor vyrezať
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#11

Příspěvek od Rekmarik »

Nerozumiem, ohnisková vzdialenosť nie je to isté ako vzdialenosť začiatkov zrkadiel od seba?
Ne to rozhodně není - tady na astroforu je možné dohledat potřebné informace, eventuelně na internetu.
Ber to jako můj názor - pro stavbu Dalekohledu je třeba mít nějaké základy minimálně teoreticky zvládnuté, aby tvůj exeriment neskončil naprostým fiaskem.

Například Tvá věta:
" No okulár mám ale musím ešte naň otvor vyrezať " mě dost vyděsila

Třeba by Ti s tím někdo pomohl, kdo má zkušenosti a baví ho to ..

Uživatelský avatar
Patas
Příspěvky: 85
Registrován: 29. 09. 2014, 18:42
Bydliště: Javornice
Věk: 35

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#12

Příspěvek od Patas »

Ahoj nedávno jsem dal dokupy svůj vlastní Newton a není to žádná sranda kdyby mi kolega co uz jich pár postavil neradil tak bych to asi nepostavil. tady máš pro začátek pár stránek ktery doporučuju pročíst http://dromef.wz.cz/newton/index.htm
http://astrotechnika.wz.cz/WWW/KontrTip2.htm
jinak než něco začneš dělat chce si to pořádně zkreslit hlavně znát velikost sekundáru a mít oměřen výtah. ale jestli máš tubus vnitřkem průměr 200mm a zrcadlo venkem 190mm tak se mi tam zdá moc malaá vule na uchycení zrcadla já pro porovnání stavěl Newt. 152x1218 a tubus mám vnitřkem 180. počítej že primár musís nějak uchytit a ještě ho musíš kolimovot.
Dobson GSO 300/1500, , VOD 152/1218 montáž paralaktické vidlicová, Bresser 102/600, Bresse 102/1000
Uživatelský avatar
nurabsal92
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 06. 2016, 23:30

Newton 200mm, moc dlouhý tubus?

#13

Příspěvek od nurabsal92 »

Dík za návod, vyzerá to tak že sa do toho nebudem púšťať sám, nemám k tomu ani náčinie ani skúsenosti, skúsim si nájsť niekoho kto zhotovuje tieto dalekohlady a kto by mi to zbúchal za rozumný peniaz.
Odpovědět