NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#1

Příspěvek od Fabo »

Zdravím vás kolegové.Moc rád bych vás poprosil o radu ši názor.Čím více tady čtu,tím více mám nejasno.Vlastnil jsem zatím Newtony od 10" po 14" sleduji pouze měsíc a planety nejarději koukám na Jupiter s měsíčkama.U Newtonů mi ale vždy vadila neostrost obrazu,hvězdy jsou chlupaté a planety vždy mírně rozmazané.Nejhezčí pohled jsem zatím měl tou 14" s binem,ale i tak to nebylo ono.Teď bych si rád pořídil C-11 XLT namontáži CG-5 GT s goto,goto už jen proto,že třeba Uran jsem hledal zhruba měsíc,než jsem ho našel,času moc není a tak bych to rád řešil naváděním a taky snad nějaká fotka by šla.Na žádný astronomický sraz jsem se zatím nedostal a tak jsem neměl možnost zkusit nic jiného než je Newton.Naskytla se mi ale dobrá koupě C-11  a tak bych moc rád věděl,zda si polepším s ostrostí obrazu atd.Děkuji za vaše názory.Milan
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Obávám se, že problém není v Newtonově systému dalekohledu, ale buď ve stavu použitých dalekohledů, nebo v atmosferických podmínkách (seeingu). To první by bylo škoda řešit koupí nového dalekohledu, když se to dá vyřešit kolimací nebo třeba přicloněním okraje zrcadla za zlomek ceny, to druhé nový dalekohled stejně nevyřeší.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#3

Příspěvek od Fabo »

Díky s kolimnací to řeším před každým pozorováním a vždy to dělám hodně přesně...Milan
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#4

Příspěvek od Artaban »

A už jsi přemýšlel nad trochu lepším refraktorem?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#5

Příspěvek od MilAN »

"Chlupatost" tam vždy nějaká bude, ale protože u těch Newtonů nebývá zpravidla ideální okraj zrcadla ( je tam pokaždé nějaké sleštění nebo nedoleštění okraje + držáky zrcadla), vyplatí se odclonit úplný okraj minimálně 0,5 až 1 cm. Změnu poznáš okamžitě na rozostřeném obraze jasné hvězdy. Na odzkoušení stačí jednoduché papírové clony - někdy je potřeba clonit i více.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#6

Příspěvek od Psion »

Pokud porovnám svůj Newton 200/1200 a SCT Meade 200/2000 ACF, pak musím říci, že na ose je Newton lepší a Jupiter v něm je ostřejší a kontrastnější než v Meade. Každý SCT má nevýhodu v korekční desce, která zanáší do obrazu chromatickou aberaci a někdy takovou, že je dalekohled na hraně mezi APO a semi APO. Na planety bych rozhodně upřednostnil buď Newton F6-F8 a nebo APO refraktor F7 nebo nějaký kvalitní ED dalekohled F7-F10. Průměr se bude odvíjet od finančních možností majitele.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#7

Příspěvek od Bill »

Já jsem míval MAKa 180/2700 - nejsem moc zkušený pozorovatel a navíc jsem si nikdy nenašel čas ho porovnat s N200/1000. Ale dvoj a vícehvězdy byly určitě nesrovnatelně lepší, než v Newtonu. Krásné ohraničené tečky bez chlupů. I při malém zvětšení byly jasně oddělené.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#8

Příspěvek od MMys »

Tohle není tak jednoznačné, a velmi záleží na kvalitě zrcadla v tom newtonu.
Jednou jsem měl možnost se podívat přes 350-ku newtona f/5, se zrcadlem Orion Optics, v přesnosti ultragrade, a byl to jeden z nejlepších Jupiterů, kterého jsem kdy viděl. Pravda, bylo to ještě ke všemu na Zhůří, v nadmořské výšce přes 1000m.

Na frak tomu dal snad už jen pohled přes olejový triplet (TEC 140 a nějaké podobně velké CFF loni na MHV).

Je jasné, že relativně levný sériový newton tohle nedokáže (zrcadlo se vyrábí pro tyto přístroje rychle, téměř kompletně strojově, jen na nejnutnější kvalitativní limit). Takže je to jen celé o ceně, a platí, co píše MilAN. Dej tomu ještě šanci.

A taky si uvědom, že s planetami to teď bude v následujích letech díky jejich poloze dost bída.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#9

Příspěvek od Psion »

Bohužel letos bude z planet jenom rozumně pozorovatelný Jupiter a v následujích dvou letech to bude taková bída, že snad budeme muset jezdít za pozorováním planet na rovník. Pro focení bude nezbytné ADC, hezké pojednání o tom nalezenete ZDE. Nějak si ani neuvědomuju, kdy byla takto mizerná konstelace planet.

Co se týká dalekohledu, uvedl jsem konkrétní příklad, najde se i velmi slušný SCT nebo Maksutov a i jiné zrcadlové systémy, nicméně bude to o testování konkrétního přístroje a často vůbec ne levného, tedy s 50 tis. se moc vybírat nedá. Když se podívám na měřené spoty u slušného SCT, Maksutova a Newtona na ose s delším ohniskem, tak je to dost znát.

SCT Celestron C8 EDGE
Ohnisko 2030 mm
Průměr 203 mm
Spot 16 μm

Newton Lightbridge 12"
Ohnisko 1500 mm
Průměr 305 mm
Spot  8 μm

Maksutov Intes Alter M703
Ohnisko 1800 mm
Průměr 180 mm
Spot 15 μm

APM APO LZOS 8"
Ohnisko 1420 mm
Průměr 203 mm
Spot 10 μm

Rovněž je potřeba zmínit u jmenovaných zrcadlových sytémů centrální stínění, které má poměrně významný vliv na kontrast obrazu, stejně jako u achromátů.


Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#10

Příspěvek od Fabo »

Ještě je tady možnost koupit Meade Light Bridge 16" kde výrobce uvádi,že zrcadlo je parabolizovane,nevíte někdo jaky je to rozdíl v porovnání s SW 12" ???
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#11

Příspěvek od Sasa3 »

A taky je potreba zvazit, jak bude dalekohled pouzivan. SCT jsem nikdy nemel (jen 10'' Newton), tyhle katadioptricke systemy jsou ale zname tim, ze hodne trpi pri termalizaci. Predstava, ze v nasich podminkach vytahnu ven 11" SCT, ze se tak do hodiny kouknu na planety a nebudu mit chlupate hvezdy, mi prijde nerealna. Stacilo se na posledni MHV (u mne to byla posledni jarni v 2015) projit vecer na louce a nechat si ukazat Jupiter. Jediny katadioptr, ktery ukazoval velmi slusne (tim myslim, ze tam toho bylo vic nez v mem 82mm refraku - cili latka nastavena docela nizko), byl OMC200 od Orion Optics (netusim, jak dlouho ho mel Boris venku, mozna hodne dlouho i pres den) - tam se obraz blizil onomu zminovanemu 140mm olejovemu tripletu (nebyl tak kontrastni jako refrak, ale pri pozornejsim koukani bylo videt, ze ma vetsi potencial). Na "milost" bych vzal jeste 200mm Klevcova (ale to neni katadioptr s velkou korekcni deskou, ma jine termalni vlastnosti).

Jinak jeste dalsi rada k tomu Newtonu. Zkus pozorovat se zapnutym vetrakem. Me to alespon kdysi u toho 10" Newtona na planetach vyrazne pomahalo (ale byl to plnotubus). Neni to jen o seeingu, ale on se vzduch chveje prave i diky tomu, ze dalekohled neni vytemperovany. Casto lidi svadeji kvalitu obrazu na atmosferu (seeing) a pritom muze byt hlavni problem mnohem bliz.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#12

Příspěvek od MilAN »

Ještě je tady možnost koupit Meade Light Bridge 16" kde výrobce uvádi,že zrcadlo je parabolizovane,nevíte někdo jaky je to rozdíl v porovnání s SW 12" ???Všchna zrcadla u světelných Newtonů ( možná s vyjímkou průměru do 100 mm) jsou parabolizována na hodnotu zhruba lambda /6 a když se daří, tak i lepší. Pro planety bych neviděl přínos 16" vs.12" Ani v kvalitách si optika těch komerčních velkosériových Newtonů ( Meade, Sky Watcher, Celestron) nijak výrazně neliší - je to spíš kus od kusu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#13

Příspěvek od Psion »

Ještě je tady možnost koupit Meade Light Bridge 16" kde výrobce uvádi,že zrcadlo je parabolizovane,nevíte někdo jaky je to rozdíl v porovnání s SW 12" ???
Dnes se parabolizace prakticky nikde neuvádí, je to naprostý standard a mají to všechna zrcadla kvalitních výrobců.

Saša: Ano, měl jsem možnost porovnat OMC200 a CFF 140mm a bylo to velmi slušné, byť jsem dal přednost obrazu v CFF. Kdysi tak jako ty procházel louku s dalekohledy Láďa Kamarád a koukal na Jupiter přes různé dalekohledy a říkal jeho slovníkem, sračka, sračka, sračka až přišel k TEC140 a řekl, tohle je to nejlepší, co jsem tady viděl :)
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#14

Příspěvek od Fabo »

Mám dalekohled stále celoročně venku na balkoně.Půlku balkona mám zastřešenou,tak že déšť na něj nemůže a proti prachu ho mám v silném igelitu.Občas se mi orosí pouze okulár od teploty obličeje,ale i to je za pár minut pryč.Jinak je to SW plnotubus.Je mi jasné,že na elektroniku v GO-TO to by to nebylo dobré...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

NEWTON SW 12vs.Celestron C-11 XLT CG-5GT...

#15

Příspěvek od dvader »

Mám dlouho CPC od Celestronu a nedám na něj dopustit, mám asi i povedený kus... Ale pokud bych ujížděl na planety, tak bych šel jedině do pořádného refraktoru!
Pokud máš teď Newtona, tak zkus ta výše doporučovaná vylepšení a pokud to nebude stále ono, tak refraktor.

Doporučuji se podívat na jarní MHV, tam refráky budou. A bude Měsíc v poslední čtvrti. 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět