Jaký APO refraktor

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Jaký APO refraktor

#16

Příspěvek od Ferfex »

Vabra píše:Podobný dublet z lepších skel (FPL53+Lanthanum) lze najít i v oblasti pod 600EUR. Jen bude mít menší průměr 80 F7:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

To by byl v ceně do 600E asi můj favorit.

EDIT: koukám že tem měl zájemce již ve svém prvotním výběru...
Děkuji všem za pomoc. Vzhledem k omezenému rozpočtu ale nejspíše zůstanu u PHOTOLINE 80/560mm, f/7, FPL-53 v lepším případě verzi 102/714mm také s FPL-53. Vždy je co zlepšovat a za co si připlatit. Když bych si vybral dalekohled za 60 000,- věřím, že se najdou lidi co mi řeknou ať si připlatím za lepší :) Ale to bych si nevybral nikdy .. Díky všem.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11550
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký APO refraktor

#17

Příspěvek od Psion »

Nebo můžeš koupit tohle a máš to komplet s reduktorem a rovnačem pole :)

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 27#p374027
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Jaký APO refraktor

#18

Příspěvek od Ferfex »

Psion píše:Nebo můžeš koupit tohle a máš to komplet s reduktorem a rovnačem pole :)

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 27#p374027
Tak bylo mi doporučeno ať vezmu s lepším sklem FPL-53... Teď tedy zase doporučujete obyčejnou řadu ED. Začínám v tom mít hokej. Takže obyčejný ED zase nebude asi tak strašný ne?
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jaký APO refraktor

#19

Příspěvek od vla »

Je to úplně jednoduchý, každý má zkušenost nějakým poměrně malým vzorkem ED-Apo dalekohledů, takže radí podle toho, a taky má každý jiné nároky na kvalitu zobrazení. A samozřejmě v čím levnější se pohybuješ kategorii tím spíš lze očekávat nevyrovnanost v kvalitě jednotlivých kusů. Na druhé straně málokdy se najde opravdu nepoužitelný kousek. Osobně mám pocit, že poslední řada APO či ED od TS je docela povedená, takže šance na dobrý nákup je docela velká. Alespoň jsem nikde neslyšel ani nečetl špatné recenze. K těm, kteří již zde psali o svých dalekohledech se přidám i já, mám Apo triplet 115/6,95 s jedním FPL 51 a jedním lanthan sklem, čili taky z levné kategorie a jsem naprosto spokojen. Je to sice jako většina ostatních mimo tvůj cenový limit, ale je to jen další příklad dalekohledu od TS, který lze doporučit. Spíš bych zkusil otázku jestli je někdo s tvou kategorií dalekohledů nespokojený a případně proč. Osobně bych momentálně jednal o nabídce co je v bazaru, protože je ve tvé ceně a má v příslušenství dva rovnače, navíc je šance, když si někdo takovou sestavu koupil něco s ní nafotil, takže by ti mohl poslat nějaké výsledky a věděl bys přesně co dostaneš. Pokud chceš nový bral bych něco od TS, protože poslední modely mají snad všechny jeden originál rovnač, takže při příští případné koupi už bys rovnač nemusil řešit. Konečné rozhodnutí je ovšem na tobě, nikdo ti tutovku nemůže slíbit, viz výše uvedené důvody.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11550
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký APO refraktor

#20

Příspěvek od Psion »

Ferfex píše:
Psion píše:Nebo můžeš koupit tohle a máš to komplet s reduktorem a rovnačem pole :)

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 27#p374027
Tak bylo mi doporučeno ať vezmu s lepším sklem FPL-53... Teď tedy zase doporučujete obyčejnou řadu ED. Začínám v tom mít hokej. Takže obyčejný ED zase nebude asi tak strašný ne?
Předpokládám, že na fotky jsi se díval, za mě rozhodně špatně nevypadají. V ceně je příslušenství za 300 EUR (kufr, rovnač, reduktor). Doporučovaný TS má sice lepší skla a 2,5" výtah, ovšem to nemusí znamenat, že budeš mít lepší dalekohled ve všech směrech, často je mezi stejnou optikou kvalitativní rozdíl. Pravda, k TS můžeš dokoupit rovnač, reduktor a kufr v ceně 309 EUR a celkově jsi díky momentální slevě na dalekohled s nejlevnější dopravou na 867 EUR, to už není takový rozdíl.

Tady jsou nějaké fotky z TS

https://www.astrobin.com/gear/68859/ts- ... refractor/
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Jaký APO refraktor

#21

Příspěvek od Ferfex »

Ještě tak různě brouzdám po zahraničních webech a když by se TS měl srovnat se značkou Omegon nebo Explore Scientific tak jak jsou na tom? Srovnatelné nebo naopak je TS pozadu?
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11550
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký APO refraktor

#22

Příspěvek od Psion »

Už se tady psalo, TS má slušné dalekohledy, ale ne všechny byly povedené. U těchto levných značek dochází občas k výkyvům kvality a velmi těžko se to porovnává. jak psal Beda, Explore S. prodával a byly povedené, to bych rozhodně bral jako bernou minci od prodejce dalekohledů. Pokud člověk hledá špičkovou kvalitu, tak samořejmě musí do jiné cenové kategorie a k jiným výrobcům.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jaký APO refraktor

#23

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ferfex :

Je těžké Ti jednoduše a přitom fundovaně poradit, protože neznáš základy kolem používané optiky v refraktorech, atd. ...

1. Kvalitní skla jsou velmi drahá a obrovskou výhodu má výrobce, který nakupuje velké množství optického skla. No, a pak je k tomu potřeba přičíst i cenu práce, takže výsledkem je, že za dostupnou cenu se dá koupit pouze objektiv zhotovený v Číně. Je pouze několik velkých výrobců, kteří chrlí velké množství optiky a my si ji pak koupíme pod značkou TS, APM, Omegon, Celestron, atd. A pokud má koncová firma - prodejce něco svého, tedy mimo hlavní proud, tak si to stejně nechá vyrábět u těch velkovýrobců v kontinentální Číně nebo na Tchajwanu. Takže je skoro jedno, odkud a pod jakou známější značkou si dalekohled koupíš. Pokud chceš viditelně lepší kvalitu, tak si musíš připlatit a koupit si objektiv, který byl vyroben v Japonsku - typicky Vixen nebo Borg. A pokud chceš nejvyšší kvalitu, tak musíš hodně hluboko do kapsy a nakupovat triplety u Takahashi, TEC a pod. No, a pokud bys rád tu nejvyšší kvalitu dokonce se zárukou - tak jedině ruský LZOS ( nejsnáze přes APM ), od kterého je veškerá optika s atestem.

2. Jestli je optika "už" APO nebo ještě ne, nezáleží na tom, jestli je označena ED, SD, XD nebo ED APO či APO, nebo zda jde jen o dublet, triplet, atd. Záleží to na vícero okolnostech, přičemž podstatná je kvalita klíčového skla ( ono ED.. ), pak k němu vhodného partnerského skla, a stejně tak je podstatná výsledná světelnost. Neboli - ideální kombinace nejlepšího ED skla - tedy S-FPL53 - a k němu sklo lathanové, může být ve výsledku jen "poloapo" - to když bude výsledná světelnost např. 1:6 - nebo i dokonalé APO, pokud bude jeho světelnost jen 1:12. A to jsem ještě situaci nekomplikoval tím, že ve výsledku je důležitý požadovaný průměr objektivu - s průměrem bohužel barevná vada rychle narůstá, takže dva stejně provedené objektivy např. 1:10, ale jeden jen 100mm, zato druhý 200mm - tak zatímco ten první by se ještě mohl vejít do definice APO, tak ten druhý bude mít zbytkovou barevnou vadu několikanásobně větší a bude horko těžko "poloapo".

3. Měl bys zajet do SUPRA Praha a nechat si ukázat pár refraktorů, se kterými se podíváš před obchodem, abys získal představu.. Já neříkám, že TS je ze všech dostupných značek nejlepší, ale neustále se zlepšuje, určité věci garantuje a tudíž je tam i v případě nouze nejsnadnější cesta reklamace.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11550
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký APO refraktor

#24

Příspěvek od Psion »

Ještě asi dodám že čím déle člověk fotí a čím déle člověk pozoruje tím považuje za kvalitní dalekohled vždy něco dražšího a lepšího :) Nejlepší je něčím začít a pak se postupně pouštět do vyšší kategorie, pokud u toho člověk vydrží.
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Jaký APO refraktor

#25

Příspěvek od Ferfex »

Děkuji za rozsáhlé vysvětlení :ugeek: jsem si jistej, že to pomůže i dalším méně znalým. Do supry se jistě zajedu podívat, ale až po vánocích. Do té doby se budu dál vzdělávat. Nechtěl bych se totiž unáhlit, protože se znám a odvezl bych si první věc co mi přijde do ruky :roll:
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Jaký APO refraktor

#26

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem si v rámci této diskuse vzpoměl, že by se mi vlastně docela hodil malý unoverzální APO refraktůrek do mé sbírky.
Co čert nechtěl tak mnou doporučovaný dublet TS Photoline 80/F7 s kombinací FPL53 a Lanthanové sklo byl skladem v Supra Praha. A tak jsem si jej odvezl.

Vizuálně opticky se to zejména s Tele Vue okuláry opravdu mooc pěkné pokoukání, jak na široko Panopticem 24mm tak s 1D zvětšením s Naglerem 7mm. Při 2D s Hyperionem 3,5mm už to bylo měkkčí, ale v denním světle na anténách a podobně bez jakéhokoliv náznaku barevné vady na kontrastních přechodech. Ale nejsem zkušený pozorovatel tak své dojmy nechci moc zobecňovat. Rychlý cvak mobilem do 3.5mm okuláru:
20180603_205730.jpg
20180603_205730.jpg (352.38 KiB) Zobrazeno 5337 x
V noci jsem zatím nekoukal a snažil se (zatím neúspěšně) najít vhodný rovnač/reduktor alespoň pro pole kamery ASI1600.
Zatím nelépe dopadl SW 0.85x s přímo namontovaným T2/EOS kroužkem (55mm, kde to vypadalo na jeden ujetý roh, jinak ok).
Doporučovaný 2" TSRED 0.79 jsem zkoušel s několika vzdálenostmi rovnač-snímač (55mm, +2, +3mm podložkami) s prodlužováním vzdálenosti se to rovnalo lépe a lépe, ale pak mi došlo místo na distanční podložky (pokračování příště...).
Můj osobní favorit WO typ IV 0.8x se bohužel nedá zaostřit a budu si muset nechat vysoustružit redukci přímo na závit výtahu (s vynecháním 2" redukce). Když jsem reduktor přibastlil k výtahu lepící páskou, bylo to strašně vachrlaté a celkově křivé, ale vypadalo to slibně.

Mechanicky je dalekohled moc pěkný a 2,5" výtah s ložisky a hřebínkem jezdí parádně (v této cenové kategorii je to mimořádně povedený výtah). Rosnice se zasouvá sametově. Jen snad drobná kritická připomínka je k délce lišty, se kterou se dalekohled s rovnačem a malou kamerou nedá vyvážit.
20180603_213121.jpg
20180603_213121.jpg (547.11 KiB) Zobrazeno 5337 x
Celkově jsem hodnotím refraktor velmi příznivě, ale ještě musím dořešit správný rovnač, popř. jeho mechanické upevnění na výtah a vzdálenost k čipu. Pak teprve budu připraven jej doporučit jako vhodný malý astrograf.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký APO refraktor

#27

Příspěvek od MilAN »

Nojá ti nevím, ale ta fotka těch antén je dost hrůza. Chápu, že to bude asi systémem focení, ale jako důkaz kvality optiky by to na mě působilo spíš odstrašujícím dojmem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jaký APO refraktor

#28

Příspěvek od SIRIUS_758 »

:-))))
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Jaký APO refraktor

#29

Příspěvek od Vabra »

Připomínce rozumím, nejsem na afokální focení za okulárem vybavený a tak to měla být jen ilustrace (zpoza okuláru do mobilu v ruce) dokumentující absenci barev při velkém zvětšení na hraně 2D.

Dneska jsem domontoval na TSRED079 rovnač 5mm T2 distanční kroužek plus jednu 1mm podložku a už to začíná vypadat celkem rozumně rovně (v rámci tolerance křivostí při uchycení ve 2" okulárové šachtě.).

Právě mi to na dvorku cvaká sérii 30s snímků M13 bez pointace...takže snad bude i nějaká ilustrační astrofotka. Škoda jen, že seeing zrovna dnes v noci moc nespolupracuje (při ostřících 1s expozicích skákala Vega o pár pixelů na všechny strany)...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Jaký APO refraktor

#30

Příspěvek od Vabra »

Takže okolo vzdálenosti k čipu 60mm ten 2" TSRED 0.79x rovnač začíná na TSAPO807 fungovat již celkem obstojně pro kameru ASI1600 se snímačem o diagonále 21mm:
MosaicCentralCornerM13 TSAPO807.jpg
MosaicCentralCornerM13 TSAPO807.jpg (480.3 KiB) Zobrazeno 5246 x
Rychle složených 150x30s L expozic z města v noci, kdy již téměř nenastává astronomický soumrak...
Neměl jsem flaty tak jsem to srovnal SW... snad je dofotím zítra...
Pavel Vabrousek
Odpovědět