Starý refraktor

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Starý refraktor

#31

Příspěvek od Psion »

Jasně staří mistři uměli vyrobit skvělé objektivy a 100 let pro ně nic není.
Uživatelský avatar
Lukas-Q
Příspěvky: 42
Registrován: 26. 12. 2009, 23:15

Starý refraktor

#32

Příspěvek od Lukas-Q »

Nemyslím jenom objektiv. Je to sice základ dalekohledu, ale celý ten kousek je nádherný. Tak je to se vším. Koukněte na staré kostely a chrámy. Dneska se postaví kostka, obalí se polystirenem a je.

Taky ty montáže......třeba co mají na Ondřejově.
čučel jsem tam na ni hodinu a pořád jsem se nemohl nabažit.
tenkrát se umělo.
Uživatelský avatar
Boramyr
Příspěvky: 189
Registrován: 22. 09. 2007, 03:37
Bydliště: Útušice
Věk: 40

Starý refraktor

#33

Příspěvek od Boramyr »

Já zase kdesi četl, že to tečení okenního skla je spíš taková tradovaná povídačka. To že ve starých oknech není sklo stejně silné je dané tehdejší technologií výroby. Není prý problém v těch vitrážích najít tabulky, které mají tu silnější stranu nahoře.

Nakonec, pokud by sklo bylo schopné viditelně stéci za pouhých pár staletí, byl by to tak rychlý proces, že by se dal laboratorně měřit den po dni. Dále mne napadá, že třeba kusy obsidiánu či moldavity, které někde leží miliony let nemají tvar louže, takže to s tím tečením nebude tak horké.
Uživatelský avatar
Lukas-Q
Příspěvky: 42
Registrován: 26. 12. 2009, 23:15

Starý refraktor

#34

Příspěvek od Lukas-Q »

No učil jsem se to na škole. Jestli je to i u optického skla nevím.

Zatím ho musím restaurovat a budu ho používat na sluníčko. jen se sháněním materiálu je dost problém.

původní rosnice je vrtaná, tak ji musím vyztužit novou.
Kde seženu kousek mosazné trubky o průměru 95mm a síle stěny 2mm nevím.
Teda obecně je s tou mosazí bída.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2012
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Starý refraktor

#35

Příspěvek od Beda »

Přátelé historických teleskopů a optiky,
v souvislosti se ždánickou hvězdárnou v jiném vlákně, kde byla zmínka o jejím vybavení a refraktorech s objektivy z dílny pana prof. V. Gajduška, dovoluji si uvést vlastní zkušenosti.
Tyto objektivy mají bez výjimky výbornou pověst a obavy z tečení skla, nebo jiných, časem podmíněných deformací, jsou zcela určitě neopodstatněné, pokud byla optika uložena bez mechanického namáhání !
Využil jsem před časem možnost nákupu jednoho gajduškova objektivu z r. 1942 ! Tento klasický achromát s aperturou 155 mm a f 2300 mm v původní dvoudílné objímce z dílny pana Kozelského jsem zabudoval do tubusu po podobné optice ( dík panu J.Heršálkovi, který mi vyrobil cca. 50 cm prodloužení tubusu a upravil rosnici) a s pomocí dvou přesných rovinných zrcátek Antares( L/20) 78 mm a 63 mm zkrátil stavební délku na přijatelných a lépe ovladatelných 1700 mm . Jediné, co bylo nutné na objektivu upravit byly letitým tlakem "deformované" distanční podložky ( objektiv nebyl původním majitelem ani současným prodejcem nikdy používán). Síla podložek z tvrdého papíru byla navýšena o 0.1mm a sférická korekce optiky nyní opět vykazuje původní perfektní hodnotu, což potvrdil jak ronchi test v autokolimaci, tak i praktický test a pozorování  na hvězdě. Objektiv vykazuje díky minimální sférochromatické aberaci také malou barevnou vadu a velmi ostrou kresbu!
Jeden z mála dochovaných optických výtvorů pana Gajduška se tak po létech vrací k původnímu účelu a navíc   v zemi, kde byl vytvořen.
Až bude zkrácení tubusu dokončeno, udělám pár snímků kompletního teleskopu a příslušné masivní paralaktické montáže od Ing. Rolčíka, jedné z mála dochovaných, které Ing. Rolčík zkonstruoval a stavěl v třicátých letech min. století. V provozu je dodnes na hvězdárně v Č. Budějovicích ( nese, nebo nesla tam tuším 30 cm Cassegrain), nebo v jednom z původních meteo-domečků ondřejovské hvězdárny.
Tak jasné nebe a pevné zdraví....   
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Starý refraktor

#36

Příspěvek od Artaban »

Beda: Blahořeju k pěknému kousku optiky. Není to ten z bazaru od ATC Přerov? Které objekty budou pozorovány nejčastěji? Na fotky se těším :).
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2012
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Starý refraktor

#37

Příspěvek od Beda »

Artaban: dík za přání. Ano, je to ten od pana Holubce. Když jsme ho vybalovali, tak jsme ani nedýchali  ;), tak čistou optiku po více jak sedmdesáti létech jsem ještě neviděl...
No při f/15 je reálná nejlépe klasika: planety, Měsíc, sluníčko a dvojhvězdy. Možná i pár jasných DS, ale na to mi, obávám se, chybí již oči, jako má Saša3....
Ale pro zametání oblohy malým zvětšením  jsem nedávno ulovil krásný a opticky vydařený 6" Messier f/5. Po malém upgrade na TV Naglera 2", f20 mm, typ2 ( úprava světelnosti na výst. pupilu s přijatelnými 4 mm) to bude ideální "hledač komet".
Fotky budou...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Starý refraktor

#38

Příspěvek od Artaban »

Já to tušil. V tom bazaru jsem ho sledoval několik měsíců, možná i rok. Vážně jsem uvažoval, že ho koupím právě na ty planety a byla by pro mě čest, je pozorovat objektivem od pana prof. V. Gajduška.
Jenže tu mojí rouru zatím prodat nechci, protože dobře dokáže právě ta široká pole a planety docela taky a mít dva velký refráky nechci.
Ať se daří stavba dalekohledu a těším se na report z pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Starý refraktor

#39

Příspěvek od Sasa3 »

Taky gratuluji k peknemu kousku. Doufam, ze bude prilezitost se jim kouknout. Nemame to k sobe daleko.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Lukas-Q
Příspěvky: 42
Registrován: 26. 12. 2009, 23:15

Starý refraktor

#40

Příspěvek od Lukas-Q »

I já gratuluju. Taky jsem se na něj chodil koukat se slinou u pusy. Dobře, že jsem ho nekoupil. U tebe mu bude zjevně líp.
Taky bych se ním rád podíval.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2012
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Starý refraktor

#41

Příspěvek od Beda »

Zdravím, bohužel na mé montáži se refraktor s gajduškovým objektivem f=2300 mm bez optického zkrácení obsluhuje jen obtížně. Naštěstí se našla dvě přesná rovinná zrcátka, takže po úpravě bude tubus cca. 170 cm dlouhý.
http://janek444.rajce.idnes.cz/nastenka#
Dlouhán je na prvních dvou záběrech, na dalších ho potom nahradil krátký f5 Messier 152S. Výhled od východu až na jihozápad mám dobrý, bohužel severní oblohu mi stíní strmý svah s vysokými stromy, takže včerejší večerní průlet asteroidu jsem nemohl sledovat.
Odpovědět