Vixen VMC110L

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Vixen VMC110L

#1

Příspěvek od Achernar »

jen dotaz: máte s tímhle někdo nějaké zkušenosti? http://www.vixenoptics.com/Vixen-VMC110 ... /26052.htm
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Vixen VMC110L

#2

Příspěvek od zdenek »

Mno, jeden podobny mam doma (kdyz muzeum tak poradne  ;D). Pouziva ho synek pri svych pokusech kouknout nahoru.

Co te konkretne zajima?

Jde o maly lehky dalekohled. Opticky je srovnatelny cca s klasickym Makem stejneho prumeru. O neco mensi centralni stineni ( na planety), na druhou stranu pavouk drzici sekundar s korektorem  (pro zmenu nevyhoda).
Vyhodou je z meho pohledu otevrena konstrukce a vyrazne mene skla -> velmi rychla temperace.
  Mechanicky - cast dilu je z plastu (zejmena zadni cast se sklopnym zrcatkem, ale v celku odolny takze odsud obavy plynout nemusi), jinak bez vetsich pripominek. vlastne jedna - musely se vymenit kolimacni sroubky, pac byly neskutecne mekke).
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Vixen VMC110L

#3

Příspěvek od 4Brunco »

VMC ma predsta vacsie centralne tienenie ako Mak a dokonca aj ako SCT + pavuk je naozaj hruby.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Vixen VMC110L

#4

Příspěvek od Maser »

Planety a Měsíc s tím jdou pozorovat výborně. Na fotografování je to už trochu horší. Barevná vada prakticky nulová, ale rovné pole bez aberací je malé. Formát APS-C je na to už moc velký. Myslím, že je to všechno Made in China a tak dílenské zpracování nic moc. S těmi kolimačními šroubky jsem také bojoval.
Hvězdy jsem s tím nefotil, jen Měsíc, Slunce a krajinu
Ale je to relativně malý, lehký dalekohled s dobrou ostrostí, ale jen blízko optické osy.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Vixen VMC110L

#5

Příspěvek od zdenek »

Ono to bude do znacne miry asi primarnim urcenim tohoto pristroje. APS je opravdu uz moc. Na rozdil od vetsich kousku NENI 110L (spolu s mensi 95) primarne urcena k fotografovani velkym chipem.

S ohledem na rozmera ostatni mechanicke vlastnosti/cenu/predpokladanou skupinu zajemcu to je vcelku pochopitelne.

Jeste poznamka k tomu pavouku. Je sice silnejsi trojrameny, ale diky jeho tvaru (je pekne spiralove zatoceny) vypada obraz hvezdy o dost lepe, nez by bylo mozne usuzovat na zaklade zkusenosti z jinych dalekohledu s rovnym pavoukem. Centralni stineni je pak, jak uz jsem psal dost podobne ostatnim konstrukcim (Zde konkretne tusim 39% prumeru. Mak typicky 33-36%, 102mm Mak od SW ma tusim kolem 34%. SCT pak zpravidla 36-43%, o polovinu vetsi 6" ma 36%, velikostne blizsi 5" pres 40%). Rozdily jsou tak male, ze zrovna tento parametr je asi ze vsech nejmene vyznamny.

Jak rikam - vlastnosti odpovidaji predpokladane cilove skupine. Je to stale ve skupine levne pristroje. Takto na to musime samozrejme pohlizet.

Zasadni vyhoda i nevyhoda je nahrazeni korekcni desky cockovym korektorem. Klasicky Mak je pri srovnatelnem prumeru pro bezne kouknuti urcite vice nez dobra alternativa.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Vixen VMC110L

#6

Příspěvek od Achernar »

uz jsem ten dalekohled mezitim sehnal a po par tydnech pozorovani musim rici, ze mi dela radost. Primarni urceni je pro me dalekohled prijatelneho vykonu na cesty. Prekvapil me velmi prijemne opticky i mechanicky. Temperuje se velmi rychle, na mesic nadherny pohled i ve velikem zvetseni, obraz hvezd take dobry, nejake to dso jakbysmet a hlavne je to male a lehke. A na montazi Vixen Porta to ma jeste tu vyhodu, ze okular je ve vsech polohach na temer stejnem miste. Jn se s tim blbe hleda bez hledacku, jak je to kratky. Ale spokojenej jsem velmi. Proti memu newtonu totoznych parametru je to ve velkych zvetsenich trochu mekci, mene kontrastni, je to choulostivejsi na odlesky a ma to mensi rovne pole, ale v povsechnem porovnani vicemene nastejno.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět