Vada na dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vada na dalekohledu

#31

Příspěvek od MMys »

Tak sláva, aspoň v tom máš už jasno. 10-15% od kraje to je v normě, tak nějak to má i ten můj, a je to symetrické. Tak to má být, to je vlastnost světelného achromátu a jednoduchých okulárů.

Rozdíl oproti dražším kouskům jsi nakonec viděl  ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mcsatek
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 05. 2015, 01:40

Vada na dalekohledu

#32

Příspěvek od mcsatek »

Ahoj,

tak jsem asi už totálně magor nebo se mi zhoršil zrak, ale nemůžu ten Celestron pořádně vyostřit. Dalekohled mi nikde nespadnul a dávám si na něj pozor.

Jenže:
normálně bez dalekohledu vidím na pravé oko ostřeji než na levé (brýle nenosím), ale přes dalekohled vidím ostřeji na levé než na pravé. Nerozumím tomu a když to chci na binokuláru vyladit, tak když první vyostřím levé oko a pak dioptrickou korekcí pravé a pak se podívám oběma, tak pak přes dalekohled vidím šilhavě. Takže znovu zaostřím středovým kolečkem až nešilhám, ale opět levým vidím dobře a pravým kterým normálně vidím ostřeji - tak vidím rozmazaně.
Ještě mě napadlo, jestli v tom nemůže hrát roli drobný astigmatismus, který mi kdysi na očním zjistili - na brýle to ale podle doktorky nebylo.

Tak nevím, jsem fakt magor nebo to všechno může dávat smysl? :-X
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Vada na dalekohledu

#33

Příspěvek od Rekmarik »

normálně bez dalekohledu vidím na pravé oko ostřeji než na levé
Otázkou je, jak moc velký rozdíl to je a jestli je to ještě normální a nebo pravé oko přebírá větší dominanci a levé se stává tupozrakým..
Vylaďování binokuláru v takovém případě může být problematické, protože při doostření jednoho oka které není zvyklé vidět ostře patrně naruší zaběhnutý stereotyp skládání ostrého obrazu z obou očí, mozek si to zadaptuje, ale může to být vnímáno jako nepříjemné úsilí.
Můžeš vyzkoušet třeba pohled jen do jednoho okuláru jedním a pak druhým okem a pak pohled do druhého okuláru jedním a pak druhým okem, abys zjistil jak rozdílnou korekci potřebují tvé oči samostatně. Docela klidně může být tvůj celestron špatně seřízený a nebo například při korekci dochází k vyosení optické soustavy a ty vidíš "šilhavě" ..

Pokud je triedr seřízený a není to vyloženě nějaký šunt, tak by mělo jít podle mého názoru obraz rozumně zoptimalizovat, zvlášť pokud nenosíš brýle a rozdíly v ostrosti budou patrně malé..
Zajdi do obchodu s triedrama a vyzkoušej a nebo zajdi k optikovi a nech se proměřit..

Já osobně plánuji obojí :)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Vada na dalekohledu

#34

Příspěvek od Rekmarik »

Ještě mi to nedá, musím trochu poopravit svoji reakci na příspěvek mscateka

to s tou tupozrakostí jsem trochu přepískl, to předpokládám není jeho případ, podle všeho bude hrát hlavní roli zmiňovaný astigmatismus. Což je na delší povídání - to jen pokud by to někoho zajímalo..
Odpovědět