Prasklá paralaktická montáž

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Prasklá paralaktická montáž

#1

Příspěvek od michalostravice »

Praskl mi litinový úchyt tubusu na paralaktické montáži EQ2 Fomei a chtěl bych se zeptat, jestli je možno ho někde objednat. Jakožto litinový je nesvařitelný a na výrobu z oceli je moc složitý i pro zkušeného strojaře.
Existuje nějaká možnost? Případně nafotím
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Prasklá paralaktická montáž

#2

Příspěvek od KEPLER2013 »

Litina se sice hůře svařuje, ale na netu jistě najdeš kdo ti to svaří.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prasklá paralaktická montáž

#3

Příspěvek od MMys »

To určitě není litina, ale nějaká hliníková slitina, ne ?
Když seženeš někoho, kdo má svářečku v ochranné atmosféře (TIG, MIG) tak ti to zavaří.

Nebo změř průměr tubusu, ty třmeny se dají koupit. Prasknul ti ten kruh, co obepíná tubus ? Kde ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Prasklá paralaktická montáž

#4

Příspěvek od michalostravice »

Prasklo mi právě uchycení toho třmenu, které je součástí montáže a součástí toho dílu je i jemný posuv, takže nelze jednoduše vyrobit náhrada. Dle lomu je to křehká slitina a hmotnost skutečně neodpovídá litině. Prostor pro svár je pouze z vnější strany, protože vnitřní část slouží k uložení toho třmenu. Nevím jak by se ta slitina chovala při provaření zevnitř a následném vybroušení.
Asi to vidím na rubriku prodej 150/750 OTA, když mi dnes ráno přišel mnou zapomenutý přeplatek. Po sečtení to vychází na směr Katowice a GSO 10 de luxe.
Edit: Právě jsem volal známému do svářečské školy a pozítří bude pokus. Šance je 50/50 protože není známo přesnější složení a některé levnější slitiny nikdy nedosáhnou podobné pevnosti.
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Prasklá paralaktická montáž

#5

Příspěvek od michalostravice »

Takže metoda TIG-Al-Si,Mg drát to spojí, ale okamžitě po nasazení tubusu to prasklo o 3mm vedle. Prakticky už po prvním prasknutí bez zásahů svářečky jsou v slitině bubliny a i teď se objevily další. Možná bude druhý pokus, ale spíš to vzdám.
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Prasklá paralaktická montáž

#6

Příspěvek od Stanislavxyz »

ale okamžitě po nasazení tubusu to prasklo o 3mm vedleNechci být škodolibý, ale přesně to jsem čekal. Nevyznám se moc v metalurgii, ale mám pár praktických zkušeností se svařováním slitin hliníku a jsou přesně takové- svár drží, ale praskne to těsně vedle něj Myslím, že by se okolí sváru mělo po svařování ještě tepelně upravovat, ale nevím, jak to jde udělat v amatérských podmínkách.

Snad by ale neškodilo celou součástku nafotit- je tu nemálo chytrých lidí a třeba by někoho něco napadlo. Třeba to nějak přeplátovat?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Prasklá paralaktická montáž

#7

Příspěvek od michalostravice »

U slitiny se to dalo čekat. Přejedu to v práci spektrometrem a zjistím co tam vlastně je a mohl jsem to udělat hned i když svár je ok. Tlakově litý vyrobek je bohužel problém. Přeplátování je v tomto případe nemožné, takže poslední pokus s pruvarem . U EQ2 nemá smysl investovat do opravy. Bylo to prvotní kukátko a dobson to do 14 dnů jistí.
Dobson GSO 254/1250
Odpovědět