Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#1

Příspěvek od BlackHole »

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli máte někdo zkušenost s GoTo dobsony od Sky-Watcheru. Konkrétně mi teď leží v hlavě tento. Dalekohled by měl být v kryté pozorovatelně s odsuvnou střechou na vybetonované patce. Vyškrábl jsem nějakou korunu pro astronomický kroužek.

Případně pokud Vás napadne něco jiného... Je mi jasné, že toto řešení není příliš univerzální, možná by byla lepší EQ6 a na ni nějaký flextube OTA (EQ6 + 305mm plnotubus vyjde +- na stejné peníze). Na tu EQ6 by se pak dalo posadit i ledacos jiného třeba pro fotometrii, otázka je, jestli by ji někdo dělal. Před pozorovatelnou je ještě na pilíři EQ5 s chromosférákem, tak by se případně dal dát ještě nějaký delší refraktor k němu, ale tahle sestava se na noc uklízí.

Uvítám Vaše rady, nerad bych udělal nějakou botu (kolega mi stále doporučuje 40 cm dobsona od mistra Drbohlava, ale vzhledem k tomu, že se u dalekohledu budou střídat děti, připadá mi lepší připlatit za naváděný dalekohled).
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#2

Příspěvek od Karell »

S mými demonstrátorskými zkušenostmi bych to pro děti do kroužku doporučil. Bojler na EQ6 je fajn, přístup k němu ale někdy dost krkolomný. S tímto problémy, s nějakými podsvětlenými schůdky, nebudou. A pro demonstraci ve větší skupině je ten pohon takřka nutností. No a nakonec 14 palců je přesně o dva více než 12 palců. ;D
Uživatelský avatar
PetrD
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2010, 22:08

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#3

Příspěvek od PetrD »

Souhlas s Karllem, GoTo je pro kolektivní pozorování nutnost. Nejenom kvůli rychlejšímu hledání objektů, ale hlavně kvůli trackingu - než se u dalekohledu vystřídá 10 lidí, objekt by byl dávno pryč. Zvlášť když lidi nabádám, aby nikam nespěchali a všechno si pořádně v klidu prohlédli.

Nehledě na to, že pro lidi "zvenku" je zážitek už jenom to, že do ovladače nacvakám M11 a dalekohled na tu hvězdokupu sám najede.

Co mě ještě napadá, co se týká zkušeností se SW GoTo Dobsonem pro účely kolektivního pozorování:

- Praktická je možnost ovládat dalekohled ručně v kombinaci s GoTo - ručně nasměruju od oka a nechám GoTo přesně najet, je to rychlé a pohodlné.

- Tracking je občas náladový - někdy objekt drží v centru pole, jindy se postupně posouvá pryč. Není to ale nic dramatického, pár minut tam vydrží snad vždycky.

- Okulár je ve vodorovné poloze a s pomocí štaflí je snadno dosažitelný bez ohledu na to, kam dalekohled míří. Opět mimo jiné výhoda pro laické návštěvníky, kteří často tápou, kudy se do toho vlastně kouká.

- Flex-tube vs. plnotubus - u flex-tube se pohodlněji vysvětluje princip, jak dalekohled funguje, a dá se tam ukazovat, jak z ruky sálá teplo :)
SW Dobsony 200/1200 StrčTo a 400/1800 GoTo + obří vozejk, aby s tím krámem šlo vůbec pohnout. Hyperiony 24mm, 17mm, 8mm, 5mm, Delos 10mm, Paracorr 2, Powertank 17Ah, štafle.
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#4

Příspěvek od BlackHole »

PetrD> Díky za odpověď, ještě jedna otázka: Umí parkovací polohu, ve které si pamatuje kalibraci? Nebo se musí po každém zapnutí zaměřovat? Ne že by to byl velký problém, ale potěšilo by to, tuplem když bude dalekohled napevno.
Uživatelský avatar
PetrD
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2010, 22:08

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#5

Příspěvek od PetrD »

Mám dalekohled na vozíku a vždycky s ním vyjíždím, takže tohle jsem neřešil, nicméně pan google našel toto:

http://www.skynews.ca/PDFs/Sky-Watcher- ... kynews.pdf

a píše se tam:

Another feature that worked fine was the Park Telescope command. With this, it’s possible to place the telescope in either a default Home position (level and aimed north) or any position you like and then turn off the scope. As long as it is not physically moved in the interim, you can wake it up the next night and resume finding and tracking objects without having to repeat the two-star alignment — just enter the new date and time.Takže asi jo.
SW Dobsony 200/1200 StrčTo a 400/1800 GoTo + obří vozejk, aby s tím krámem šlo vůbec pohnout. Hyperiony 24mm, 17mm, 8mm, 5mm, Delos 10mm, Paracorr 2, Powertank 17Ah, štafle.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#6

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Souhlas s Karllem, GoTo je pro kolektivní pozorování nutnost.
Tak to asi něco dělám špatně. Protože se svým Dobsonem jsem ukazoval veřejnosti oblohu mnohokrát a vždycky to mělo úspěch. Člověk prostě nesmí ke svým obětem přistupvat jako k osobám bez mozku a pak to funguje. Není to optimální na planety (ale i to se dá). Na deepsky je to ale lepší, než GOTO dalekohled stejné hodnoty.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#7

Příspěvek od Karell »

Honzo, doplňující otázka, aniž bych chtěl snižovat tvoje zkušenosti. Jak staré bylo tvoje obecenstvo a kolik jich najednou nejvíc bylo?
Uživatelský avatar
PetrD
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2010, 22:08

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#8

Příspěvek od PetrD »



Tak to asi něco dělám špatně. Protože se svým Dobsonem jsem ukazoval veřejnosti oblohu mnohokrát a vždycky to mělo úspěch. Člověk prostě nesmí ke svým obětem přistupvat jako k osobám bez mozku a pak to funguje. Není to optimální na planety (ale i to se dá). Na deepsky je to ale lepší, než GOTO dalekohled stejné hodnoty.
Záleží, kolik té veřejnosti je. Úspěch to bude mít vždycky, zvlášť u velkého dalekohledu, o tom žádná. Ale je rozdíl, jestli musím po každých dvou lidech k dalekohledu přijít a dorovnat ho nebo jestli tam mám tracking, který to dělá za mě. To není o osobách bez mozku, moje zkušenosti je taková, že většina lidí se bojí dalekohledu jenom dotknout, natož třeba zatočit ostřením, protože co kdyby to nějak rozbili...

Na druhou stranu původní dotaz se týkal astronomického kroužku, tam bych předpokládal, že účastníci takový strach mít nebudou :)
SW Dobsony 200/1200 StrčTo a 400/1800 GoTo + obří vozejk, aby s tím krámem šlo vůbec pohnout. Hyperiony 24mm, 17mm, 8mm, 5mm, Delos 10mm, Paracorr 2, Powertank 17Ah, štafle.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#9

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Honzo, doplňující otázka, aniž bych chtěl snižovat tvoje zkušenosti. Jak staré bylo tvoje obecenstvo a kolik jich najednou nejvíc bylo?
Tak asi typický příklad je veřejnost v Zachotíně - tedy od 5 do 80 let, na louce desítky lidí motající se tam a zpět (tedy ani ne skupina, které by šlo konzistentně vysvětlit, co je to Dobson). Prostě to vyžaduje trochu aktivity, sledovat to, posouvat, ale je to snadno proveditelné. Ještě navíc to spoustu lidí baví, že si můžou na něco šáhnout.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1283
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#10

Příspěvek od Zbych »

GOTO je logicky pro pozorování ve skupině pohodlnější, když se nemusí objekt stále dohánět, - ale až na to počáteční ustavení, což zase zdržuje. A pro část lidí i pohodlnější při hledání. Neříkám ale, že to bez GOTO nejde. Pohon je prostě "pomocník". Mluvím o zkušenostech třeba i s 20 lidmi.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#11

Příspěvek od Karell »



Tak asi typický příklad je veřejnost v Zachotíně - tedy od 5 do 80 let, na louce desítky lidí motající se tam a zpět (tedy ani ne skupina, které by šlo konzistentně vysvětlit, co je to Dobson). Prostě to vyžaduje trochu aktivity, sledovat to, posouvat, ale je to snadno proveditelné. Ještě navíc to spoustu lidí baví, že si můžou na něco šáhnout.
Hm, pak dělám něco špatně já. Když jsem se snažil skupině asi 15-20 lidí v dobsonovi něco ukázat, zároveň jim říct něco k tomu, na co koukají, jak si přeostřit na svoje oko, tu s brýlemi tu bez brýlí, zjišťovat, jakými všemi možnými očními vadami trpí, že zrovna oni nic nevidí, odpovídat na všemožné zvídavé otázky, nedařilo se mně současně s tím hlídat ještě aby jim objekt neutíkal ze zorného pole. Ani pomocí hledáčku u jasnějších objektů.

Edit: malé odlehčení. Možná mám málo ženský mozek a nezvládám dělat víc věcí najednou, co ty na to Honzo ? :D
Uživatelský avatar
Astrostrýc
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 09. 2012, 19:07

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#12

Příspěvek od Astrostrýc »

Dobrý večer pánové. Já vlasním Dobson NWT Autotrack 254/1200 asi  dva a půl roku. Líbila se mi hlavně ta představa , jak krásně mě bude sledovat objekt s funkcí hodinového stroje. Jenže ouha  !
A teď by měli zbystřit všichni nezkušení začátečníci, kteří si tento přístroj chtějí koupit. Pokavaď pozorujete s "lehkými okuláry"  typu ERFLE, PlOSSl ,( Planetary, Super ) setové  atd. je všechno v pohodě. Ale chyba nastává pokavaď nasadíte jako já "těžkotonážní" Ultima LX nebo MEADE SWA , či jiné (Ethos)  a k tomu   PARACORR . V  tu ránu jde celý Autotrack do háje a dobík letí jak se říká "na hubu".  Enkodéry a jejich motory nejsou sto tu váhu zvládnout. Jenže u Autotracku jaksi nejde nikde nic  ve výšce dotáhnout, takže zbývá vyvážení a to je u dobsona jaksi pekelná záležitost. Každý okulár má jinou váhu, a když už si myslítě, že jeto v pohodě, právě  ta funkce hodinového stroje Vás vyvede z omylu. Všechny objekty mizí ze zorného pole okuláru pomalu stejně jako by žádný hodinový stroj nebyl. Navíc při zamíření nad obzor jde  dalekohled k zemi a  musíte vyvažovat dalekohled závažím  u zrcadla a jak se pomalu přiblížíte k zenitu, už abyste to závaží sundal, protože se dalekohled začíná díky závaží překlápět obráceně. A do toho jak jsem již zmínil, různá váha okulárů no a máte pro srandu naděláno.
Pokavaď byste někdo měl nějaký návrh, jak tohle vyřešit, velice rád přijmu všechny rady.
Zatím jsem to vyřešil sestavou ruzných závažíček, dalekohled je jak vánoční stromeček, dokonce mi tak nějak funguje i ten autotrack.
No bez Paracorru se mi pozorovat nechce a ten dělá tu neplechu. :-/
SW Dob. 254/1200 flex autotrack, SW ref . 80/400, triedr 70x15, TeleVue Paracorr, UHC Lumikon, UHC E, Baader OIII, LPR, Meade SWA 24, TS 17 Erfle, Cel. Ultima 8, 13, SW Planetary 6,  Ortho Classic 6 ,10 , barlow Baader Q Classic 2,25x  atd.....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#13

Příspěvek od MilAN »

Předně je potřeba, aby okulárový výtah nemířil šikmo nahoru, ale vodorovně.
Potom lze dalekohled vyvážit s Paracorrem a nejtěžším okulárem pomocí závaží v ose tubusu na spodní základně.
Na každý 1 1/4" okulár udělat redukci 1 1/4" na 2" odpovídající váhy ( nejlépe bronz nebo mosaz)
Pokud je nějaký extrémně těžký okulár, nedělat vyvážení na něj, ale radši při jeho použití dovyvážit dalekohled. ( tohle dělám třeba v případě, že namontuji k Paracorru zrcadlovku a externí hledáček).

Možná to přijde krkolomné, ale s jedním bronzovým futrem provozuji celkem asi 8 okulárů obou průměrů na Dobsonu, který běhá ve výšce na ložiskách a není s tím problém. Jen při výměně okulárů je potřeba přidržet tubus, aby se samovolně "neztopořil"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Astrostrýc
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 09. 2012, 19:07

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#14

Příspěvek od Astrostrýc »

No teď evidentně vidím, že se mi nad tím problémem nechtělo moc přemýšlet.
No to je úžasný řešení. Navíc mám tu výhodu, že ten můj Newton je flextube, takže pro narovnání okulárového výtahu do vodorovné polohy mi stačí povolit šroubky na vrchním dílu, pootočit celým dílem se zrcátkem a výtahem asi o 10 cm, převrtat a základ mám. No a s těma futýrkama z mosazi a vyvážením si nějak poradím, vždyď jsem prodejce hutního materiálu :)
Moc děkuju za radu. Pro mě je to vyřešení rébusu ze kterého mi bylo až divně - řečeno slušně. Ono, když něco nefunguje úplně podle představ a očekávání a hlavně v noci uprostřed pole.... , ale to je teď už jedno. Řešení mám , tak hurá do toho.
Ještě jednou děkuji.
SW Dob. 254/1200 flex autotrack, SW ref . 80/400, triedr 70x15, TeleVue Paracorr, UHC Lumikon, UHC E, Baader OIII, LPR, Meade SWA 24, TS 17 Erfle, Cel. Ultima 8, 13, SW Planetary 6,  Ortho Classic 6 ,10 , barlow Baader Q Classic 2,25x  atd.....
Uživatelský avatar
hruskova
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 01. 2015, 21:31

Dobson GoTo - zkušenosti? (případně něco jiného)

#15

Příspěvek od hruskova »

Ahoj, prosím je tu někdo, kdo by mi pomohl s tímto typem dalekohledu? Mám ho sestrojený, ale nefunguje mi správně to automatické vyhledávání. Když jsem si manuálně zaměřila měsíc, tak jsem viděla jen světlo a vůbec se mi nedařilo ho zaostřit. Jsem naprostý amatér, dalekohled jsem dostala, něco jsem načetla, ale moc mi to nejde :(. Děkuji všem, kdo je ochoten mi poradit.
Odpovědět