Messier R152S

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Bresser Messier AR-152S versus AR-152L

#16

Příspěvek od Artaban »

Ahoj Petře vítej na AF. Tohle nejde dost dobře posoudit. Jsem refraktorián, ale stejně nedokážu říct, jestli budeš spokejený i po delší době. Na DSO to může stačit, ale taky nemusí. To samé planety. Nechci Ti vnucovat Dobson, ale měl by za ty peníze lepší dosah na DSO a pravděpodobně i na těch planetách. Bylo by dobré se na nějakém astrosetkání podívat jak refraktorem, tak reflektorem. Zatím radím nespěchat. Jistě se najdou další možnosti. Odkud jsi?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Bresser Messier AR-152S versus AR-152L

#17

Příspěvek od SIRIUS_758 »

V této cenové relaci, tedy 15-16 tis.Kč, není šance nic lepšího ve třídě achromátů pořídit... Určitě bych volil delší variantu, světelnost F8 je pořád dostatečná i pro realizaci menších zvětšení pro širší pohledy na DSO. S touto delší verzí jsou zde velmi dobré zkušenosti - jejím základem je verze kratší, tedy s F=760, a před okulár.výtahem je umístěn další optický člen, který natáhne ohnisko na těch 1200 mm a navíc ještě opraví zbytkové vady. Hodí se i to, že refraktor je ve výsledku kratší, než kdyby to byla čistokrevná "1200ka". Pokud by na Měsíc a planety byla zbytková barevná vada při větším zvětšení ještě rušící, lze objektiv zaclonit na 120 mm, což dost pomůže. Zmenšení rozlišovací schopnosti bude zcela marginální, v některých případech i nulové.

Další variantou za cca 21 tis. je koupě stejně velkého refraktoru se světelností mezi těmi dvěma výše uvedenými - F6,5 - a to od sesterské firmy Explorer Scientific :

http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2791

Tento refraktor je velmi kvalitní, takže ten příplatek za to určitě stojí. Ve výsledku bude barevná vada zhruba stejná, jako u té delší varianty Bressera.

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... ific-ar152
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Bresser Messier AR-152S versus AR-152L

#18

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Chybička se mi vloudila :

U těch Bresserů je to obráceně - 2 x 2 čočky má ta kratší verze, kde ten zadní člen zkracuje původní ohnisko 1200 mm na výsledných 760mm.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Bresser Messier AR-152S versus AR-152L

#19

Příspěvek od vla »

Ona ta delší verze má stejný objektiv jako ta kratší, navíc se mi doneslo, že snad by kratší verze měla mít vybírané objektivy. Vyndáním redukčního členu a doplněním prodlužovacího nástavce se z krátké verze stane dlouhá. Vzal bych krátkou, protože za stejný peníz mohu mít s minimálními úpravami dalekohledy, lišící se ohniskem, což se může někdy hodit. Barevná vada by měla být u obou verzí stejná, reduktor zkracuje ohnisko, trochu snižuje barevnou vadu, takže ve výsledku je u obou verzí stejná.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
PetrMat
Příspěvky: 2
Registrován: 30. 12. 2018, 22:06

Re: Bresser Messier AR-152S versus AR-152L

#20

Příspěvek od PetrMat »

Ahoj, oběma moc dekuji za super rychle odpovedi. Vim, ze vetsi zrcadlo by delalo za stejne penize vice muziky a samozřejmě me laka treba 250tka, ale.... jde mi prave o to, ze se nemusim s nicim štelovat, řešit pokoveni.... Někdy před 25 lety jsem si dokonce sam zrcadla brousil a stavel dalekohledy, schazeli jsme se v pražském planetariu, bylo tam veškeré vybaveni....to mě moc bavilo, ale nějak jsem od te doby "zpohodlnel" a i ze vseho vypadl a za poslednich 15 20 let se na oblohu podival tak 20x malou Meoptou. Všechny sve vyrobky jsem daroval ruzne do dobrych rukou méně majetnym zapalenym mladým astronomum..... Ale upřímně, celych 20 let si to vycitam :D Nebylo cim koukat, astronomii u mě nahradily jine zaliby.
To SIRIUS_758 dekuji za tip, za uvahu stoji, je bez okularu a musim se podivat, kolik by prisla samotna montaz. Kazdopadne recenze vcetne tech testu je super.
To ARTABAN : jsem kousek severne od Prahy, Odolena Voda
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Bresser Messier AR-152S versus AR-152L

#21

Příspěvek od KoMar »

Těch zrcadel není důvod se obávat. Současné továrně vyráběné výrobky mají pokovení celkem kvalitní a vydrží. Máme v klubu asi 12 let používané dalekohledy a není na zrcadlech vidět, že by bylo nutno s tím něco dělat. Možná při měření odrazivosti by se na nějaký rozdíl přišlo, ale oproti cenově srovnatelnému refraktoru máš pořád velký náskok ve světelném zisku díky průměru. Takže při rozumném skladování a minimální péči by 20 let (možná i více) pokovení mohlo vydržet v dobře použitelném stavu.
Ani s kolimací nemusí být problém. Pokud nemá dalekohled nějakou mechanickou vadu, tak vydrží běžný transport na zadním sedadle apod. Problém může být u hodně světelných přístrojů a skládacích konstrukcí. Takže pokud to nechceš řešit, vezmi plnotubus 200/1200 nebo něco v podobném poměru průměru a ohniska.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Bresser Messier AR-152S versus AR-152L

#22

Příspěvek od Artaban »

PetrMat: Z Odolený Vody, je tuším kolega Alnitak. Máš to kousek k nám, pokud by ses chtěl podívat refráčkem 172mm. Od jara do podzimu se koná v Konojedech http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=46&t=22000 tak jednou měsíčně trochu větší pozorování a občas se tam sejde několik pěkných refrakousků a dalších typů dalekohledů. Pár lidí tam jezdí skoro každý víkend.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Messier R152S

#23

Příspěvek od 4Brunco »

Nuz musim povedat ze som skusal viac achromatov F5 aj F8 a aktualne mam Bresser 152s a je to najlepsi F5 achromat co som mal. Meade AR6 F8 refrak mal trochu mensiu farebnu vadu ale je to velmi maly rozdiel. Takze kludne mozem kratky Bresser odporucat. Da sa odpozorovat aj slusny planetarny a mesacny detail. Ma valmi peknu kresbu hviezd ale je narocnejsi na okulare.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Messier R152S

#24

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ty Bressery jsou opravdu slušné, ale poté, co jsem viděl na posledním MHV ten Josefův ES152 F6,5, tak když refraktor za stále levný peníz, tak doporučuji tento.. :-). Navíc si velmi dobře rozumí s binohlavou - rozuměj pro zmenšení barevné vady.
Uvidíme
Příspěvky: 17
Registrován: 19. 03. 2019, 01:18

MESSIER AR-152/760

#25

Příspěvek od Uvidíme »

Ahoj,
dobrá rada nad zlato se říká, tak zkusím.
Věřím, že MESSIER AR-152/760 je kvalitní aparát, jen mi přijde, že má na víc, než na 30ti násobné přiblížení s okulárem 25mm, kdy nic jiného u dalekohledu není.
Prodavač mě přesvědčuje o okuláru 8-20mm, ale chce za něj dalších 6tis. a ještě jsem se dočetl, že zoom věci nejsou dobré.
Tak nevím jestli nějaký okulár, anebo Barlowa...
Nemáte s tím někdo zkušenost? Preferuji spíš ostrý obraz.
Dík
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: MESSIER AR-152/760

#26

Příspěvek od Artaban »

Uvidíme: Ahoj na AF. Myslím, že v průměru víc lidí preferuje samostatné okuláry, než jeden Barlow.
Já taky Barlow nemám. V některých případech může Barlow stačit.
Záleží, jaká zvětšení budeš používat a ikdyž to je kratký achro, tak pár okulárů se k němu hodí.
Preferuješ spíš ostrý obraz, ale to většinou všichni ;) . Tady záleží, co dalekohled ještě zvládne.
Není to moc dalekohled na velká zvětšení. Zvětšení asi 1D, ale ještě celkem zvládne a to znamená mít v kufříku okulár s ohniskem 5mm. Ten se hodí na planety a Měsíc.
Na DSO a střední zvětšení bych volil okulár 8, nebo 7mm.
Na malé zvětšení okulár máš, jen bych ho jednou doplnil o ohnisko asi 14 až 18mm.
Výhoda samostatných okulárů, je určitě taky v tom, že je můžeš kupovat postupně podle potřeby a koupit tak rovnou nějaký lepší, než je koupit najednou, ale s horší kvalitou obrazu a komfortem pozorování.
Okuláry na DSO pokud možno s širším zorným polem např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4132.html,
nebo lépe http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 2&idp=2234 nebo ohnisko 18mm.
Na střední zvětšení pak třeba http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4134.html,
nebo http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 2&idp=2231
Na velké zvětšení postačí i levnější okulár do asi dvou tis. Obraz už bude stejně trochu zatížen barevnou vadou. Jakou cestou se vydáš záleží jen na tobě. Já dal jen návrh ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: MESSIER AR-152/760

#27

Příspěvek od hamr »

Ono určitě najdeš na Astrofóru spoustu odpovědí...… Namátkou jsem vybral:

ar 150_750.jpg
ar 150_750.jpg (467.07 KiB) Zobrazeno 2646 x
Zoom okuláry mají menší zorné pole. Mám Hyperion Mark IV a ten má zorné pole až 68°podle zvětšení. Ohnisko je 8-24mm, takže u Messiéra by to dávalo 95x - 32x. Tenhle stojí nebo stál kolem 6tisíc. Dá se koupit i levnější
http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... y/zoomove/
to ale záleží na tobě. Já měl sadu okulárů, pak jsem vše prodal a koupil zoom, pak prodal zoom a postupně si vybudoval sadu a zase prodal a vrátil se k zoomu :lol: . Je to taky proto, že míň koukám a víc fotím.....K zoom okuláru mám Barlov 2x abych se u ohnisek 1200mm, které mám dostal až na 300x.....
Naposledy upravil(a) hamr dne 19. 03. 2019, 09:46, celkem upraveno 4 x.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: MESSIER AR-152/760

#28

Příspěvek od 4Brunco »

Musim trochu poopravit kolegu Artabana.
Mam tento dalekohlad a rozumne maximlane pouzitelne zvacsenie je az okolo tych 300x. Ma farebnu vadu velmi podobnu beznym 150mm F8 achromaty, "petzvalov" redukor je celkom dobre vyrieseny.

Artaban nema barlow lebo ma pomerne dlhoohniskovy dalekohlad, ale k dalekohladom s kratismi ohniskami je to vyborna pomocka.

Pytas sa v otazke ci okular alebo barlowa, ale prave pre tento refrak by som povedal ze aj okular aj barlowa.
Pokial ti predajca ponukol Hyperion zoom 24mm-8mm okular, tak ten je na rozdiel od tych lacnejsich fakt dobry (najlepsi zoom okular s rozumnou cenou).
Ale aj na navacsom zoome dosiahnes zvacsnie len 95x, takze kludne k nemu nejaky 2.5x - 3x barlow.
Uprimne, ja s tymto dalekohladom pouivam barlow celkom casto a obraz to nekazi, pokial clovek nekupi nejaky uplne najlacnesi plastovy smejd.
Mam celkom rad napriklad lacny GSO barlow 2.5x, pripadne Baader 2.25x. Najlepsi je asi Televue barlow, ale tie rozdiely su minimalne a treba dokolany seeing a skolene oko, aby clovek videl rozdiel.

Lepsie okulare ako zoom su napriklad okulare Baader Morpheus alebo uz spomenute sirokouhle okulare ES 82* a rozumne je kupit jeden na zaciatok, clovek zisti, ze uz nechce pozrovoat nicim inym tak postupne dokupuje (ako dovoli penazenka). Pokial neni dost penez, solidna rada je aj toto, 12mm je asi najviac vydareny :
https://www.firstlightoptics.com/bst-st ... piece.html

Moje oblubene ohniska v tomto konkretom dalekohlade na bezne pozorovanie DSO je 12mm (zvacsenie cca 60x), na vyssie 6mm a k tomu 2.5x barlow.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: MESSIER AR-152/760

#29

Příspěvek od hamr »

No bál jsem se "prásknout" Brunco, že ho má a on se ozval sám, takže od něj jsou to nejlepší rady 8-) ….
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: MESSIER AR-152/760

#30

Příspěvek od Artaban »

4Brunco píše:Musim trochu poopravit kolegu Artabana.
Oprava se nepřijímá :D . Jasně naložit mu můžeš kolik chceš a třeba i těch 300x, ale obraz jde už do kopru. Je to věc názoru a nároků na kvalitu obrazu. Aby takové zvětšení dobře zvládal musel by to být apochromát a to zdaleka není. Taky mám jen achro, ale v porovnání s AR 152/760 mám obraz o dost jinde.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět