Messier R152S

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: MESSIER AR-152/760

#61

Příspěvek od MilAN »

Fascinace velikostí zvětšení je u nováčků neoodiskutovatelným faktem a je to jev, který nelze vymýtit .Argumenty a přesvědčování nikam nevede a je naprosto zbytečnou ztrátou času :)
Mám hodně dobrou optiku,-100mm, 200mm, 250m a 400 mm,, kombinace apochromat, Newton, Schmidt Cassegrain, Dobson - a v minulém roce jsem zvětšení na úrovni 275-300x využil (regulérně !) ve 2 nocích. Přesvědčení, že to na světelném achromatu bude to ono, ale nikomu neberu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: MESSIER AR-152/760

#62

Příspěvek od Cztwerec »

To je pěkně řečeno Milane! Dobrou noc/ráno...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: MESSIER AR-152/760

#63

Příspěvek od Artaban »

Jen ať ta velká zvětšení každý začátečník pěkně kouká používat :) . Jedině tak získá zkušenost.
Od zkušenějších získá jen přehled, ale né vlastní zkušenost, která je nejlepší. Takže kolego uvidíme ( divnej Nick) koukej to pěkně osolit, at vidíš, co to dělá.
Pokud ovšem zkušenější řekne tohle rozhodně nekupuj, jsou to jen vyhozené peníze, tak ho určitě poslechni. Aáá vóó tom to jee ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uvidíme
Příspěvky: 17
Registrován: 19. 03. 2019, 01:18

Re: MESSIER AR-152/760

#64

Příspěvek od Uvidíme »

Artaban píše:Jen ať ta velká zvětšení každý začátečník pěkně kouká používat :) . Jedině tak získá zkušenost.
Od zkušenějších získá jen přehled, ale né vlastní zkušenost, která je nejlepší. Takže kolego uvidíme ( divnej Nick) koukej to pěkně osolit, at vidíš, co to dělá.
Pokud ovšem zkušenější řekne tohle rozhodně nekupuj, jsou to jen vyhozené peníze, tak ho určitě poslechni. Aáá vóó tom to jee ;)
A zase souhlasím v plném znění, zkušenost je nepřenositelná, tak mě v tom nechte pěkně tápat :-)
Naobjednáno. Nějaká souprava - zoomokulár + Barlow, speciálně k sobě vyrobené, výsledek 230x s úhlem 65°a otvorem do okuláru snad 20mm a to mi přijde jako dobrej průzor :-)
Samotný zoomokulár na max vydá v tom Messieru 90x, a jak už jsme psali, užitečné zvětšení je 2xobjektiv, tak jsem k tomu vzal v té soupravě Barlowa - Baader Barlow 2.25x pro Hyperion Zoom.
Mělo by si to rozumět.
V pondělí to dorazí a?
A uvidíme, kolik jsem vyhodil ;-)
Díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: MESSIER AR-152/760

#65

Příspěvek od MilAN »

Uvidíme píše: Naobjednáno. Nějaká souprava - zoomokulár + Barlow, speciálně k sobě vyrobené, výsledek 230x s úhlem 65°
Jen drobnost. To max. zvětšení vychází na 213x. Horší už je to s těmi úhly, pro krátké ohnisko to je jen 48°, pro dlouhé potom 68°.
Za ty peníze dost bída.Za to by byl parádní 82°např. 14mm okulár jako naprosto univerzální + jeden na větší zvětšení a to v daleko lepší kvalitě a úhlech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: MESSIER AR-152/760

#66

Příspěvek od Artaban »

Rozhodnutí, co koupit evidentně nepadlo na základě doporučení hned v druhém příspěvku :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: MESSIER AR-152/760

#67

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Jen drobnost. To max. zvětšení vychází na 213x. Horší už je to s těmi úhly, pro krátké ohnisko to je jen 48°, pro dlouhé potom 68°.
Ono je to (asi bohužel naopak). Slušných 68°má Baader Zoom na krátkém ohnisku! Takže při zoompvání 8->24 se zmenšuje zvětšení, ale zároveň klesá úhel - což je takové divné až blbé.

No prostě návrh z příspěvku 2 byl lepší - ale komu není rady...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: MESSIER AR-152/760

#68

Příspěvek od MilAN »

Jo, máš pravdu, nějak jsem to nepochopitelně otočil. Je to tak u všech zoom okulárů. Navíc ohniska 20 a 24 mm při spojení s tímhle dalekohledem v našich podmínkách moc pro astropozorování neužiješ. Velikost výstupní pupily je na naší obloze už moc, leda ve spojení s OIII nebo UHC filtrem. Ale zase to bídné pole ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: MESSIER AR-152/760

#69

Příspěvek od vla »

Teď už to asi nemá cenu řešit, je objednáno, nebo nakoupeno. Zoom okulár používám při pozorování ptáků a zorné pole dalekohledu je při 24mm větší než pži 8mm a o to jde. Je pravda, že by s okulárem pevného ohniska mohlo být ještě větší, na druhou stranu měnit při denním pozorování okuláry je v praxi nesmysl, alespoň neznám nikoho kdo by to aktivně používal. Pokud se tím pozorovacím dalekohledem kouknu na oblohu, je to stejné na min. zvětšení vyhledám objekt a pak pouhým pootočení upravím vhodné zvětšení. Take lze říci, že kolega zvolil řešení naprosto nevhodné a nebo, že zvolil do začátku řešení optimální, které mu dá nejvíce z hlediska poznání co je pro něj optimální.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: MESSIER AR-152/760

#70

Příspěvek od MilAN »

Já ti rozumím, jen je trochu problém v tom, že tenhle dalekohled nebude určitě na ptáky :) to by byla šílenost. Tam má naopak zoom obrovskou přednost.
Jen mě překvapuje ( i když to už dnes beru za naprostou samozřejmost zde na AF ), že když se ptá nováček na okuláry, bez ohledu na to, co mu je nabízeno si stejně v 90% koupí to, co si před tím vysnil a co mu tady ostatní vymlouvají :)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 22. 03. 2019, 11:09, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: MESSIER AR-152/760

#71

Příspěvek od Bill »

Tak na ptáky není, ale na denní pozorování ano.
Každopádně to není průser - je to použitelná kombinace. Na astronomii by se za podobné peníze asi dala vymyslet lepší kombinace - ale první pokus mohl dopadnout i hůře...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: MESSIER AR-152/760

#72

Příspěvek od vla »

Nevím proč to někoho ještě překvapuje, to ja běžné schéma, poradím se a koupím co chci. :lol: Já vidím přínos v tom, že do začátku má svým způsobem spoustu ohnisek a časem si ujasní co vlastně opravdu potřebuje. Možná to nakonec bude i levnější než kupovat několik pevných ohnisek za sebou a zkoumat které vyhoví nejlépe. Což je druhý běžný postup a myslím, že většina z nás si tím prošla a nevím jestli to vyjde levněji než diskutovaná sestava, která buď bude stačit a nebo se na základě zkušeností s ní koupí konečné řešení.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uvidíme
Příspěvky: 17
Registrován: 19. 03. 2019, 01:18

Re: MESSIER AR-152/760

#73

Příspěvek od Uvidíme »

Artaban píše:Rozhodnutí, co koupit evidentně nepadlo na základě doporučení hned v druhém příspěvku :)
Hodně mě lákal láká ten okulár širokoúhlý 82°, bude bez pochyby luxusní, argonem plněný, ale ten ranec... Pokud nebudu s pokojen s ostrostí především, budu ho asi potřebovat a mít jistotu, že lépe se dívat nelze
Uvidíme
Příspěvky: 17
Registrován: 19. 03. 2019, 01:18

Re: MESSIER AR-152/760

#74

Příspěvek od Uvidíme »

MilAN píše:
Uvidíme píše: Naobjednáno. Nějaká souprava - zoomokulár + Barlow, speciálně k sobě vyrobené, výsledek 230x s úhlem 65°
Jen drobnost. To max. zvětšení vychází na 213x. Horší už je to s těmi úhly, pro krátké ohnisko to je jen 48°, pro dlouhé potom 68°.
Za ty peníze dost bída.Za to by byl parádní 82°např. 14mm okulár jako naprosto univerzální + jeden na větší zvětšení a to v daleko lepší kvalitě a úhlech.
Na ten úhel jsem se konkrétně ptal, a prodavač se zase ptal na ohnisko. Když jsem mu řekl, 760, sdělil mi ten úhel s tím, že se nemění. Musím to zkusit prostě a ideální by bylo, něco zaměřit a podívat se několika okuláry. Bylo by jasno hned
Uvidíme
Příspěvky: 17
Registrován: 19. 03. 2019, 01:18

Re: MESSIER AR-152/760

#75

Příspěvek od Uvidíme »

vla píše:Teď už to asi nemá cenu řešit, je objednáno, nebo nakoupeno. Zoom okulár používám při pozorování ptáků a zorné pole dalekohledu je při 24mm větší než pži 8mm a o to jde. Je pravda, že by s okulárem pevného ohniska mohlo být ještě větší, na druhou stranu měnit při denním pozorování okuláry je v praxi nesmysl, alespoň neznám nikoho kdo by to aktivně používal. Pokud se tím pozorovacím dalekohledem kouknu na oblohu, je to stejné na min. zvětšení vyhledám objekt a pak pouhým pootočení upravím vhodné zvětšení. Take lze říci, že kolega zvolil řešení naprosto nevhodné a nebo, že zvolil do začátku řešení optimální, které mu dá nejvíce z hlediska poznání co je pro něj optimální.
Přesně takhle to mám na mysli. Denní pozorování i hvězdné. Na hvězdy bude nějaký nezoomový okulár, který mi tady doporučujete určitě lepší, ten argonový bude lepší s jistotou. Čas a zkušenost ukážou, co dál
Odpovědět