Celestron NexStar 6SE Schmidt-Cassegrain

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Celestron NexStar 6SE Schmidt-Cassegrain

#16

Příspěvek od blackamon »

Děkuji moc za radu Milane. Jenom se trochu bojím, že pokud namířím dalekohled do zenitu, bude mi zrcátko kvůli jeho větší velikosti narážet do montáže. Nemá to někdo vyzkoušené na tomto modelu?
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Celestron NexStar 6SE Schmidt-Cassegrain

#17

Příspěvek od blackamon »

Ahoj,
opravdu nikdo neví jak vyřešit 2" zrcátko na Nexstar 6SE? S tou redukcí co mi posílal v odkaze Milan se dalekohled nevleze do zenitové polohy, zrcátko by už naráželo do montáže. Volal jsem i do Supry panu ing. Zahajskému a ten mi řekl, že dříve na to prodával redukci, která se našroubovala přímo do zenitového zrcátka. Tím pádem se zrcátko zkrátilo a hezky se tam vešlo. Tu redukci vyráběla firma Baader, ale teď ji už nevyrábí. Chtěl mi ji pak nechat vyrobit u jeho kamaráda, ale ten mu řekl, že je tam nějaký atypický závit, na který nemá nůž. Poradí mi prosím Vás někdo? Chtěl bych si tam dát okulár BAADER 36mm HYPERION ASPHERICAL http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4127.html , pro větší zorné pole, který mi také doporučil pan Zahajský. Jsem už zoufalý a nevím jak ten problém vyřešit.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Celestron NexStar 6SE Schmidt-Cassegrain

#18

Příspěvek od billy »

Ak sa nemýlim, tak na výstupe tubusu by mal byť 2" SC závit (od priemeru 9,25" 3" SC závit), takže by malo ísť našroubovať priamo na tubus originálne 2" SC zrkakadlo od Celestronu alebo aj TS ich má v ponuke. Rozumiem, že chceš využiť 2" zrkadlo, ktoré už máš, ale ak sa ti nepodarí kúpiť samostatne to 2" SC pripojenie, ktoré ide našroubovať do 2" zrkadla zo strany ďalekohľadu (tvoje 2" zrkadlo ale musí mať na strane ďalekohľadu vnútorný 2" SC závit), tak sa asi kúpe originálneho 2" SC zrkadla nevyhneš. Možno cez bazár by si mohol skúsiť.
Potrebuješ toto https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -20mm.html, ale samozrejme na výstupe so závitom, ktorý pasuje do toho tvojho 2" zrkadla.
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Celestron NexStar 6SE Schmidt-Cassegrain

#19

Příspěvek od blackamon »

Ahoj, nedávno jsem vyřešil problém s 2" zenitovým zrcátkem a nyní bych si chtěl k tomuto dalekohledu pořídit nějaký 2" širokoúhlý okulár, abych dosáhl co největšího zorného pole. V supře mají např. tady tento BAADER 36mm HYPERION ASPHERICAL http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4127.html . Je tento okulár vhodný, nebo se dá použít ještě delší ohnisko bez viditelné vinětace? A dovolím si ještě jeden dotaz. Dále bych si chtěl koupit nějaký fakt dobrý okulár pro pozorování planet, tak pokoukávám tady po tomto TELEVUE DELITE 9mm 1.25” 62° http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 50348.html , což by mi dalo dle mého názoru optimální zvětšení 166x. Vyplatí se pro tento dalekohled dát tolik peněz za tak kvalitní okulár? Nebo nebylo by ekonomičtější řešení koupit TELEVUE DELITE 18.2mm 1.25” 62° plus nějaký 2x barlow? Pokud ano, tak který barlow koupit a jak moc by utrpěla kvalita při použití toho barlowu? Moc děkuji za odpovědi, vážím si každého názoru od Vás zkušenějších.

Ještě pro upřesnění dodám, že v současné době vlastním okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III CLICK ZOOM a T-S PLANETARY HR 7 a 15mm.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron NexStar 6SE Schmidt-Cassegrain

#20

Příspěvek od MilAN »

Tak to vezměme trochu teoreticky. Bez měření předpokládám, že v zadní straně tubusu není otvor větší než 22 - 24mm .Pokud tam dáš 2" tubus a " zrcátko, tak bude ohnisková vzdálenost nějakých 1800 mm. Takže světelnost nějakých 1:12 Díky velikosti té díry a vzdálenosti do ohniska prodloužené o nějakých 100mm mi vychází, že průměr nevinětovaného pole bude takových 15 mm. Ten Hyperiom má cca 40 mm průměr pole. Někdo ti určitě napíše, že tak veliká vinětace mu nevadí nevadí. Ale já bych to s tou velikostí pole vůbec nepřeháněl a nešel přes nějakých 30 mm , což bude nějakých 0,9°.To je na SCT až až., vzhledem k ostatním vadám.
Pokud jde o okulár na planety, tenhle typ dalekohledu snese obecně lacinější okuláry a na planety není potřeba používat nějaké zbytečně širokoúhlé. Takže buď kvalitní Plössl,( ohnisko 10mm +) nebo něco na způsob Omegonů LE, kde je u všech ohnisek dostatečná a pohodlná vzdálenost výstupní pupily. A počítej se skutečným ohniskem dalekohledu někde na 1800 mm, možná i trochu více.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Celestron NexStar 6SE Schmidt-Cassegrain

#21

Příspěvek od blackamon »

Díky Milane, ještě k tomu ohnisku - podle mě by se ohnisko prodloužilo, pokud bych tam dal tuto redukci http://www.supra-dalekohledy.cz/sachta- ... -4975.html . Mám ovšem v plánu objednat z Amazonu tady toto zrcátko, které je o dost kratší https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss ... T+COATINGS , takže si myslím, že by ohnisko toho dalekohledu mohlo zůstat na těch 1500mm. Nebo se pletu? Je to dost důležité zda zvolit 9 nebo 11mm ohnisko okuláru, abych docílil zvětšení kolem 166x, což je podle mých dosavadních zkušeností ideální kvůli seeingu. A k té širokoúhlosti planetárního okuláru, pokud bych ho zároveň využíval i na pozorování Měsíce (což jsem v minulém příspěvku zapomněl uvést), nebylo by lepší použít ten širokoúhlý TV nebo nějaký levnější, ale se stejnými vlastnostmi? Co se týká toho 2" okuláru, koupím tedy asi Hyperion 31mm http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4128.html , i když... kdyby to ohnisko vycházelo na nějakých 1500mm tak by tam možná šel dát ten 36mm, nebo ne? Jsem v současné době až do dubna mimo ČR a mám možnost nakupovat z eshopů v USA, proto mám teď fakt dobrou příležitost výhodně nakoupit a nechci zbytečně nic pokazit.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron NexStar 6SE Schmidt-Cassegrain

#22

Příspěvek od MilAN »

U těch SCT udávané ohnisko vychází zhruba tam, kam padne setový okulár napřímo. Jakmile tam dáš už zrcátko, tak se to prodlužuje. Odhadem bych tipoval, že se pod 1750 mm nedostaneš
Ten dlouhý okulár a vinětace závisí hlavně na tom, že z toho dalekohledu jde svazek o průměru nějakých 22-24 mm. To dá v ohnisku opravdu nevinětovaný obraz o průměru 15-16 mm. To , jak vinětace vadí, je na individuálním posouzení. A druhá věc je kvalita v okraji pole - to je dáno systémem toho SCT- okraje jsou vždycky rušivé a u SCT se tak běžně počítá s polem 40´. Zase jde o to, jak to komu vadí. Ale na tom okraji Měsíce to je už znát.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět