GSO 150/600 f4

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: GSO 150/600 f4

#196

Příspěvek od Bill »

Já jsem převrtal ty pojistné šrouby k těm kolimačním - funguje to teď dobře. Naštěstí tam je na ně místo.

Jenom se to teď trošku hůře otáčí prsty, je tam na ně málo místa - ale jde to i tak.

Jenom teplotní závislost kolimace zůstala...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: GSO 150/600 f4

#197

Příspěvek od nosuh »

Ja to zkolimuju vždycky az venku před focenim a dalekohled a okuláry sem premistil z vytapeny mistnosti do dilensky skrine do nevytapeny garaze, kde je jen o par stupnu vic nez venku..Tam není teplotni rozdil tak velkej a přinejhorším si to muzu "predkolimovat" ještě nez to postavim na montaz.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GSO 150/600 f4

#198

Příspěvek od MilAN »

Můžete mi nějak naznačit, kde vlivem teploty dojde k tomu, že je dalekohled rozkolimovaný ? Kde může dojít k nějakému nesymetrickému namáhání při změně teploty ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: GSO 150/600 f4

#199

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Můžete mi nějak naznačit, kde vlivem teploty dojde k tomu, že je dalekohled rozkolimovaný ? Kde může dojít k nějakému nesymetrickému namáhání při změně teploty ?
No tohle kdybych věděl... Věnuju flašku za stopy vedoucí k viníkovi :-D

Vypadá to na primár - včera jsem to zkolimoval doma (cca 20st.) autokolimátorem a nechal zchladit (cca -10st). Kolimace se rozhodila. Namontoval jsem kolimátor, namířil laser do středové značky a nechal pomalu ohřát. Podle laseru sekundár mířil pořád stejně a kolimace primáru podle autokolimátoru se víceméně srovnala zpátky. (Ale autokolimátor je citlivější - laserový 1.25" kolimátor v redukci na 2" je takový těžce použitelný) Tubus je nerez 1mm, kruhy nejsou moc utažené a jsou namontované lišty z obou stran (sice úplně jiné - ale obojí bude nějaká hliníková slitina). Uchycení primáru do včerejška originál GSO, jenom tubus je o něco větší, takže objímka je lehce osoustružena a zasunuta do tubusu a přišroubované standardně 3 šroubky. Včera jsem přehodil zajišťovací ke kolimačním, takže miska primáru už se tak neprohýbá. Primár je uložen dost divně (GSO originál) - jsou tam 3 korkové pásky, ale nalepené na žebra s prohlubní - takže těžko říct, kde se to zrcadlo opírá. Zrcadlo je dostatečně volné, i po ochlazení lehce štěrká.

Sekundár má vyhřívaní MMys, nalepený je za střed silikonem. Pavouk je vystříkaný z jednoho kusu. Napájení vyhřívaní je snad volné a nemělo by táhnout za sekundár. Vyhřívaní sekundáru bylo vypnuté.

Fakt netuším. Pokud to dělá i originální GSO, tak by to mohlo být uchycení primáru - to je asi jediné, co mi z toho zbylo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GSO 150/600 f4

#200

Příspěvek od MilAN »

Možná si pod pojmem autokolimátor představujeme každý něco jiného.
A v jaké poloze to zkoušíš ? Pokud na vodorovném dalekohledu, tak bych se nedivil, protože primár stojí na hraně, nemůže být nijak přitažený a tak se to celé pohybuje. Nechceš zkusit tubus svisle a udělat tu tepelnou zkoušku v téhle poloze ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: GSO 150/600 f4

#201

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Mám Catseye autokolimátor a zkouším to na montáži, abych netlačil na uchycení primáru.

Ale oproti originálu GSO šrouby netrčí, takže se to dá i postavit- je to úplně stejné :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: GSO 150/600 f4

#202

Příspěvek od Pidrman »

Jak je připevněno to primární zrcadlo na ten držák ? Nějakou oboustranou lepící páskou ?????

Vlivem teplot bych pochopil, že se třeba rozhodí zaostření, že se tubus a vlastně vše ostatní vlivem nízké teploty "zmenší"..... Asi je tam i více materiálů, tak má každý jinou tepelnou roztažnost, ale nějak rovnoměrně.

Teď když koukám na ten dalekohled, tak celý primár je uchycený na 3 šrouby ( nebo 4, nelze to z obrázku přesné vidět ) a určitě má ten celý blok vůči tubusu nějakou vůli, nemůžu se stát, že je každý šroub prostě jinak utáhlý a když se to celé ochladí, tak si to prostě sedne tak jak materiál a síla utažení dovolí ? a tím se to stranově rozhodí. Primár má si i nějaké stranové dorazy o který se opírá a nedovolí posun zrcadla. Jen odhad.

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GSO 150/600 f4

#203

Příspěvek od MilAN »

Asi bych se pokusil zjistit, na které straně k tomu dochází, konkrétně tedy, jestli za to může část OV+ sekundár, či primár. To by mělo být možné pomocí laseru určit. A pak by mě zajímala celkové odchylka, zobrazovaná na laseru. Určitě bych to zkoušel na stojato, aby se k tomu nepřidávala i gravitace, protože každý tubus se sestavou uchycení se prohýbá a laserem se to ukáže
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: GSO 150/600 f4

#204

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Asi bych se pokusil zjistit, na které straně k tomu dochází, konkrétně tedy, jestli za to může část OV+ sekundár, či primár. To by mělo být možné pomocí laseru určit.
S největší pravděpodobností by to měl být primár. Laser z kolimátoru mířil i po zahátí do středu. Ale není to 100% - malou odchylku od středu bych asi neviděl a rozhození obrazců autokolimátoru je asi citlivější.
MilAN píše:A pak by mě zajímala celkové odchylka, zobrazovaná na laseru.
Já mám dost špatný kolimátor (LA1 - bez regulace), stopa není bod ale takový patvar... Samotný kolimátor je vcelku zkolimovaný, ale uchycení do 2" redukce a vůle redukce je peklo. (a to jsem vybral tu nejlepší asi ze 4 kusů). Musel bych koupit 2" kolimátor nebo aspoň lepší 1.25" a nechat vysoustružit lepší redukci... Pokud si to pamatuju, tak to byl necelý první dílek - ale testovací snímky byly docela tragické. Ono to F4 je asi dost citlivé...
MilAN píše:Určitě bych to zkoušel na stojato, aby se k tomu nepřidávala i gravitace, protože každý tubus se sestavou uchycení se prohýbá a laserem se to ukáže
Tohle je astrograf. +/- 90st. od svislé polohy není vidět na laseru žádnou odchylku. Teda kromě ochlazení... :-(

Zkusím "vyvolat" snímky ze včerejška - seeing byl sice docela tragický, ale snad půjde z několika lepších expozic poznat, zda nedochází k nějaké deformaci zrcadel ap.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GSO 150/600 f4

#205

Příspěvek od MilAN »

Pokud by mělo docházet k deformaci či jinému vlivu na obraz od zrcadel, tak to určitě lépe objevíš vizuálně na difrakčních obrazech rozostřené hvězdy než na fotografii.
Jenže, když píšeš,že na laseru je odchylka minimální, pak mi není jasné tvoje tvrzen, že se ti teplem rozhodí kolimace, a dokonce, že to je na foto tragické
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: GSO 150/600 f4

#206

Příspěvek od Bill »

Já jsem nikdy Newtonem nefotil - ale MMys i Milan Kamenický mě ubezpečili, že laser na zkolimování F4 na foto určitě nestačí. První fotky tragické byly a kolimace podle autokolimátoru byla úplně rozhozena. Že to podle laseru bylo "skoro" v pořádku zejménu u toho moje kolimátoru to asi není úplně směrodatné...

Na rozdíl od mého kolimátoru tak Catseye je 2" a sedí ve výtahu úplně přesně. Obrazce se ani nehnou při otáčení/utažení.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: GSO 150/600 f4

#207

Příspěvek od MilAN »

Ale u Catseye přeci poznáš, co se hnulo, tady by neměl být moc prostor na spekulace
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: GSO 150/600 f4

#208

Příspěvek od Bill »

Já ne, ale zkusím nastudovat. Jenom si nejsem jistý, zda to poznám i s jednodírkovým autokolimátorem. Dvě dírky stojí skoro dvakrát tolik jako jedna dírka - možná jsem šetřil zbytečně :-(

Je fakt, že takový podraz jsem nečekal..
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: GSO 150/600 f4

#209

Příspěvek od nosuh »

To Milan: "Můžete mi nějak naznačit, kde vlivem teploty dojde k tomu, že je dalekohled rozkolimovaný ? Kde může dojít k nějakému nesymetrickému namáhání při změně teploty ?"

Ja s timhle zkusenost nemam. Jak rikam, kdyz uz kolimuju ( spis jen kontrrola), tka az tesne pred focenim, kdyz to mam cely postaveny na montazi..ale kdyz jsem kolimoval na podzim doma v byte, tak venku jsem pak nekolimoval, jen zkontroloval a bylo to taky v pohode..

To Bill:
ja kolimuju prozaitm jen s pomoci laseroveho kolimatoru (200/800 f4) a prijde mi, ze na moji DSRL to prozaitm staci..co bude az poridim nejakou CCD zatim nevim.
Muzes nekam vystavit fulres toho "rozkolimovaneho snimku? Abych si dokazal predstavit, jak moc velka tragedie to je a pripadne, jestli nemam prilis nizke naroky na kolimaci ;)
Tady je treba jen test (50% velikost) - prijde ti to rozkolimovane? Rek bych ze mozna by to chtelo spis lepe zaostrit, ale kolimace a GPU korektor me prijde v klidu, ale nevim (proto se ptam)

https://www.dropbox.com/s/sbmm3tn9stkm1 ... 1.jpg?dl=0

A takhle bylo rozkolimovano:
https://www.dropbox.com/s/ysvqhkwctzmh3 ... 9.jpg?dl=0
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: GSO 150/600 f4

#210

Příspěvek od astar »

To nosuch:
Pokud se toto stane změnou teploty , tak bych to typoval na tlak na hl. zrcadlo . Asi máš dost utažený packy držící hlavní zrcadlo. (Roztažnost železa eventuálně hliníku, je dost rozdílná proti sklu).
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět