TEC 140

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TEC 140

#1

Příspěvek od Psion »

Tak jsem dnes dovezl domů nový TEC 140 tak teď bude 14 dní zataženo :). Jsem opravdu zvědav, jak to bude koukat, tak jen malé srovnávací foto s Pentax 75mm.


Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

TEC 140

#2

Příspěvek od Artaban »

A je doma Ještě jednou blahopřeju k pěknému refráku. Proti Pentaxu macek a zároveň kraťas.
Moc si na to ale nezvykej. Jak už jsi dnes v jiném vlákně poznamenal, 160tka Tec stojí 14 EUR.
No jak to bude koukat? Podobně jako achromát, jen 3m dlouhej :)
Tohle vlákno budu poctivě sledovat :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TEC 140

#3

Příspěvek od Psion »

Díky :)

Já myslím, že nebude mít obraz jako 140/3000 achromát. Jednak má v podstatě jeden optický člen a tedy vyšší kontrast, jednak zorné pole je 3x větší.

První co bylo jsem udělal test kolimace - podle očekávání naprosto v pořádku.




Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

TEC 140

#4

Příspěvek od Sasa3 »

Krasny kousek, blahopreji. U nas je uz videt kousek modre oblohy, mozna ho dneska i vyzkousis na ostro.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TEC 140

#5

Příspěvek od Psion »

Díky Sašo, bylo by to super to hned trochu otestovat :)
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

TEC 140

#6

Příspěvek od -karneades- »

supr kousek, taky jsem po nem pokukoval, jsem naplej jako struna, zajima me hlavne, jak to bude fotit, cim to budes rovnat ? vlastne ty mas jen APSC pidicip, ten to ukresli i bez rovnace, tak at dobre sluzi!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TEC 140

#7

Příspěvek od Psion »

Pořídím k němu AP 0,75x telecompressor je to na tom odzkoušený. Bez rovnače se dá fotit pouze v oblasti 15x15mm tedy SBIG 4000 apod. Rovnač k tomu dělá TEC a je použitelný až do formátu 6x6cm.

První dojmy z pozorování - naprostá paráda, tak jsem si to představoval. Nádherně rozložená M13 jako v dobsonu 200mm, krásně bodové hvězdy až do okraje pole Naglera, při zvětšení 379x kolem Vegy pěkně viditelné difrakční kroužky. U komplexu Epsilon Lyrae rozložené dvojhvězdy už od zvětšení 75x, při zvětšení 379x mezi dvojhvězdami mezera jak pro traktor a kolem hvězd difrakční kroužky které k sobě ani nedosahovaly. Udělal jsem narychlo zkušební 4-sekundové fotky s Canon 40D a se špatně ustavenou montáží, ale i na hvězdách Vega a Altair nebyla po zpracování RAW kolem hvězd barevné halo. Chce to delší expozici na pořádný test.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

TEC 140

#8

Příspěvek od Artaban »

Paráda první světlo a hned spokojenost
Dnes je pěkná obloha a taky jsem si užíval kulovky. Hodně jsem používal malé 50x zvětšení a bylo to supr.
I při zvětšení 50x byla M13 rozložená v celé ploše. Kulovka v Herkulu NGC 6760 dobrá vypalovačka.
Na čtyřhvězdě E. Lyrae jsem začal a zkoušel seeing. Ještě nebyla úplná tma, ale nevadí. Zvě. 331x hvězdy kuličky a jak píšeš, díra pro traktor atd.
Těším se na další reportík Jdu chrnět, ráno zkusím Jupíka, když počasí klapne.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TEC 140

#9

Příspěvek od Psion »

Škoda že nastoupila jakási inverze ve kolem půlnoci a teď je tady totální deka, ve vysokých polohách bude jasno.

Bylo mi jasné, že na vizuál by neměl být problém a to se potvrdilo i při zvětšeních 2D jsou velmi jasné hvězdy (Vega, Arcturus) bez chromatické aberace a zobrazení je velmi pěkné, bez halo kolem hvězdy, je tam spíš takový vějířek tvořený jemnými paprsky. Hlavní síla tohoto dalekohledu se projeví na jasných objektech (Venuše, Jupiter, Měsíc)

Fotit by se dalo na APS-C i bez rovnače, ale nebylo by o ono. S AP korektor/reduktorem 0,75x bude rozumných F5.25.

Jak fotí samotný dalekohled je vidět zde :

http://www.astrosurf.com/lorenzi/ccd/m31_ccd.htm
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

TEC 140

#10

Příspěvek od achromat »

coz o to, pristroj je to fajnovy, PV az 1/20 z udajov na baader planetariu, ale ta cena za 1cm priemeru navyse napriklad oproti velmi velmi slusnemu a rychlemu(testy p.Rohra) APO tripletu 130 od TS s F6 v karbone je sialena. Neviem, ci ten 1 cm za to naozaj stoji.

P.S. teda aby som bol presnejsi, vychadza to 2650 Euro za cm navyse v tomto pripade, samozrejme, ze rovnac k TS je aj nepomerne lacnejsi oproti AP reduktoru
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TEC 140

#11

Příspěvek od Psion »

Pokud se započítají k dalekohledu kruhy, kufr, hledáček atd. tak to pěkně vyleze, to je pravda. Na ten lepší test od TS jsem koukal a byl to původně první dalekohled, který bych si objednal. Jenže na TS jsou trochu laxní a řadu dalekohledů, které mají na stránkách již nejsou schopni dodat, což je případ tohoto 130/780. Ten druhý test mě již nenadchnul (http://www.astro-foren.de/showthread.ph ... #post54500) a tak jsem byl nalomen na něco jiného.
Následně připadal do úvahy APM 130/780 a to už ten rozdíl není tak velký a ten cm jsem za olejový triplet již neviděl tak špatně, protože olej je olej

Rovnač TS je samořejmě levnější ovšem ten od AP stojí v USA 250,- USD stejně jako od TS, pouze Baader jej prodavá za draho, no řekněme, že ten reduktor není v EU jednoduché sehnat, tak asi proto. Navíc AP je 0.75 reduktor/korektor což je taky něco jiného.

Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

TEC 140

#12

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "achromat" :

To je velmi zjednodušený pohled na porovnání uváděných APO refraktorů.. Testy p.Rohra velmi uznávám, ovšem nepředpokládám, že výběr kousku pro testování probíhá tak, že si p.Rohr přijede vybrat náhodný vzorek z mnoha.. Zcela určitě je to tak, že je mu poslán vzorek prodejcem, a ten si to určitě "ohlídá".. Navíc jsou mnohdy proměřovány prototypy, u kterých si dá záležet i číňan. Neboli následná produkce zpravidla vykazuje určitý rozptyl, někdy bohužel dost značný, zvlášť u průměrů nad 100mm.

Ty peníze "navíc" oproti APO refraktorům od TS jsou především za to, že v případě takových firem, jako je TMB, TAKAHASHI a TEC, dostáváme zaručenou špičkovou kvalitu, navíc zpravidla doloženou atestem, která pramení z důsledné technologické kázně s minimálním rozptylem kvality, náročného výběru homogenního skla a ručním "došolícháváním" každého kusu.

Shrnuto - koupě "číňana" v kabátě TS je sázkou do loterie, kdežto za cca 2x víc peněz je záruka zaručené kvality.. To si musí každý uvědomit a zvážit. Kdybych měl patřičný obolus, koupil bych si dnes úplně stejný dalekohled, jako Pepa.. Tímto Pepovi dodatečně gratuluji !
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TEC 140

#13

Příspěvek od Psion »

Děkuji Je to jak říkáš TS nakupují objektivy v Číně a není tam 100% kvalita což vyplývá nejen z testů Rohra ale i z jiných zdrojů.

TEC má vlastní tzv. objektivy "in house" a ručí za svou kvalitu v sérii stovek dalekohledů za rok.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

TEC 140

#14

Příspěvek od stana »

Jestli můžu, tak gratuluji k čočkáči. Nicméně asi jste fakt při vší úctě tak trochu magoři, že dáte za kvalitní optiku skoro tolik, jak za malé auto..
Fčííl nevím, zda vás mám litovat či vám závidět... 8-)
P.S. Nicméně odpověď je jednoduchá, protože po přečtení si recenzí a jako že nejsem příznivcem předraženého skla, tak musím uznat, že nadšení je asik na místě a u mě teda asi závist.. :)
Průser je, že na rozdíl od vás, mě ty hvězdy jaksi pouští a horko-těžko zvednu zadek něco odpozorovat...
Tákže taky bacha na to, že budete tlačit na pilu a skončíte u čtyř-kila a pak zjistíte, že vám na kukr padá prach..Kua!!
:-[
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

TEC 140

#15

Příspěvek od dvader »

Ještě malé doplnění, že 1 cm průměru navíc dělá skoro 16% plochy navíc a to už také není zcela málo...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět