Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Velké astronomické binokuláry

#421

Příspěvek od MilAN »

Tak pokud tam dáš 24 PAN, tak to je něco jiného, pak ano
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#422

Příspěvek od Psion »

Myslím, že těch 19mm je také v pohodě, bude to mít větší zorné pole, ovšem netestoval jsem, jak velké bude to rovné pole a možná tam už bude viditelná vinětace.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Velké astronomické binokuláry

#423

Příspěvek od MilAN »

Ale přeci to bude mít menší zorné pole, místo těch 3,6°to bude nějakých 2,8°. Proto jsem se k tomu v prvotním příspěvku vyjadřoval.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#424

Příspěvek od Psion »

Máš pravdu, napsal jsem větší místo menší, myslel jsem na to, že to bude mít větší zvětšení než s 24mm okulárem. Nevím, zda se do té úpravy pustit, do toho frézování se mi moc nechce. Na druhou stranu je ten obraz pak super, byť to zvětšení jen pak 19x s 24mm PAN.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#425

Příspěvek od biker.fm »

větší otvor pro okulár, takže nevratná změna
A co takhle z Panopticu vysroubovat ten uchyt co je do vytahu a nahradit ho patricnym uchytem (vysoustruzeny dle potreby) pro binar ? No a podle potreby bud se pouzije ten original nebo kdyz se budu chtit divat Sometem tak ho vymenim za ten udelany.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#426

Příspěvek od Psion »

Já to měl vymyšlené tak, že se vyndají ty standardní okuláry, ty jsou na 6 šroubků a dá se tam identická deska, v které bude 1,25" samosvorný tubusek. Na okuláry Panoptic bych nasadil nové 1,25" tubusky s poloviční délkou. Bohužel pravý okulár má vstupní otvor do dalekohledu pouze cca 1", zatímco levý okulár má 1,5". Takže ten pravý okulár je potřeba profrézovat alespoň na těch 1,25".
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Velké astronomické binokuláry

#427

Příspěvek od MilAN »

biker.fm:
Jenže clona v tom nose vymezuje velikost zorného pole a vnitřní průměr je využit do krajnosti. Takže  pokud ho zmenšíš ( nevím  kolik potřebuješ), tak v tom poměru si zmenšíš zorné pole.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#428

Příspěvek od biker.fm »

biker.fm:
Jenže clona v tom nose vymezuje velikost zorného pole a vnitřní průměr je využit do krajnosti. Takže  pokud ho zmenšíš ( nevím  kolik potřebuješ), tak v tom poměru si zmenšíš zorné pole.Tak to pak me reseni neni vhodne a zbyva vyfrezovat vetsi otvor (to se mi moc nechce je to nevratne)


Nechapu proc to udelali vlevo 1,5"  a vpravo 1,0"  :-?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Velké astronomické binokuláry

#429

Příspěvek od Honza OV »

Nafotil jsem mé řešení filtrů u sometu a nebo zeissu 25x100 pokud nechcete binoš otevírat z jakéhokoliv důvodu..Napadli mě dva jednoduché způsoby .Ten druhý je řešením hlavně pro zeisse který nemá šroubovací očnice.Asi to napadlo spoustu lidí ale já to realizoval díky šikovnému soustružníkovi kterému tímto děkuji.

1)
Vysoustružené kopie originálních očnic s místem pro 1.25 filtr.Filtr se přiloží na okulár a zaklopí se očnicí která po zašroubování filtr bezpečně drží.Montáž i demontáž je otázkou pár vteřin.Na fotce je jeden originál a druhý kopie s filtrem.




2)
Druhou možností jsou soustruhem upravené plastové redukce na vodu koupené v marketu,které se nasadí na okuláry.Jde to vysoustružit i tak přesně že po nasazení které jde mírně ztuha jde okuláry s čepičkou ostřit.V čepičce je místo pro filtr který se vloží zhora a dotáhne červíkem proti vypadnutí.Tato možnost jde po odšroubování očnic aplikovat i na somet.Jinak je použitelná hlavně pro okuláry zeisse.Vzdálenost pupily je 9mm(6mm filtr+3mm)což neubírá ze ZP.Čepičky lze díky pohodlí při pozorování nechat na binošu i stabilně a pouze vkládat podle potřeby filtr.

BEZ


S




Čepičky na sometu





Snad jsem někoho inspiroval.

Pokud má někdo ještě nějaký jiný zlepšovák nebo tip nechtˇse svěří .

Honza
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#430

Příspěvek od Psion »

Hezký Honzo, kurňa ten Somet je jak když vyjel včera z fabriky!
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Velké astronomické binokuláry

#431

Příspěvek od ladis »

Hodně dobré řešení, Honzo! :o

Jsem moc zvědav, zda skutečně zůstane zachované celé ZP! Též zda bude třeba 2x stejných UHC či zda si mozek poradí i s kombinací např. Lumicon UHC + UHC-E atd.

Líbí se mi ta síla v jednoduchosti a nápadu, z toho vyplývající ceně. Fakt dobrý!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#432

Příspěvek od biker.fm »

V jednoduchosti je krasa. Honzo, super napad ! 8-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#433

Příspěvek od Psion »

Už mě ty malý dalekohledy neberou (2 x 200mm refra)


Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Velké astronomické binokuláry

#434

Příspěvek od ladis »

Rád bych se podělil o zkušenost s lomeným binarem Zeissem 25x100 a UHC (viz Honzovy čepičky výše).

Využil jsem další skvělé noci a možnosti pozorovat na dokonalé jizerské obloze ve výšce 1080mnm. Bylo sucho, lehký vlažný osvěžující větřík, teplota kolem 14st, průzračno, SQM-L (pesimistické Vicovo) 21.45 MSA s MW v zenitu(!!!).

Nechci popisovat vše, co jsem pozoroval, bylo toho desítky objektů, které skutečně z hor vypadají prostě jinak  ale chci se podělit se zkušeností se zkombinováním obřího binaru s UHC filtry...

Vyzkoušel jsem čepičky na okuláry zeissovského binaru a to tak, že do levé jsem nasadil UHC Lumicon a do pravé UHC-E od Astronomiku. Ačkoliv jsem se obával, co na to můj mozek, naprosto si s tím poradil a dal mi (nám, co jsem pozorovali tuto noc společně) ukázat něčemu, co jsem dosud neviděl.

Velkou měrou se zaloužila obloha. No jen si představte, že vidíte šajnovat všechny hvězdy Střelce a i slabší až k obzoru. Něco, co se i dále od měst nedá prostě vidět.

MW byla prokreslená, s prachovými strukturami v ní, s množstvím detailů jasnějších a méně jasných chomáčů světla hvězd a mlhovin, temnými mlhovinami. Jak se další rameno MW rozdělovalo v čtverci Kefea, to jsem ještě neviděl. Další "chomáče" MW nad Denebem. Uff, zavřu oči a stále vidím tu svítící krásu všude kolem na temné obloze. Tisíce hvězd. Tolik, že jsem se vždy několi vteřin rozhlížel, abych se zorientoval. Člověk zvyklý na stovky hvězd od měst je tím množstvím příjemně zaskočen. Nádherně se hledají DSO, stačí namířit red-dot připevněný na binaru do polohy dle mapky a objekt je v zorném poli 3.6st Zeisse. Díky i nejslabším hvězdám není problém zaměřit cíl. Miluju hory.

Teď vyzdvihnu 5 TOP objektů, ze kterých mi (a nejen mně) padala čelist. Ladin dokonce mluvil o pohledu v planetáriu (i díky 90st ZP Zeisse) a já to můžu jen potvrdit.

1. dáma: Laguna
Mozek si vzal z levého oka výsledek z ostrého Lumicon UHC, které již potlačovalo slabé hvězdy, ovšem s nejslabšími viditelnými mlhovinovými útvary a z pravého oka širší UHC-E, kde krásně hvězdy zůstávaly, ovšem i se zvýrazněnými mlhovinami.
Vše spojil do celku, který byl velice příjemný na pohled - spousta hvězd a spousta detailů zářících mlhovin.
Laguna dostala vzezření skutečné černobílé fotografie. I nejslabší okolní vodíkové partie kolem kontrastně bíle zářícího jádra a hlavního oblouku vůči černočernému pozadí svítily v odstínech šedi až do ztracena. Poprvé jsem viděl Lagunu v defacto plné, fotografické velikosti. Vyplňovala obrovský kus 3.6st ZP binaru. Kochal jsem se snad 30 minut a stále jsem hltal nové a nové detaily v podobě světelných nehomogenit a prachových útvarů. Už jen kvůli tomuto stálo dnes pozorovat. To další, ale teprve přišlo!

2. fešácká slečna - Omega
fotografická "labuť" s nejen zářícím zadním obloukem, ale mlhou všude okolo. Ač díky 25násobnému zvětšení malá, naprosto kouzelná. V ZP binaru byla vůči bohatému okolí hvězd jak osamělá zářící labuť na jezeře. Nebeská to krása.

3. majestátný letící orel, Orlí mlhovina
I Viktor mi potvrdil plný nádherný tvar letícího orla. I bez UHC luxusně patrná, teprve s UHC zářící letící orel. Pokud si jej zmenšíme a odmyslíme Sloupy stvoření, vypadal nějak takto: http://www.astroscape.nl/foto/nebula/m1 ... nebula.jpg.
Orel se díval pěkně na stranu, stejně jak jej známe z fotek a jeho obrovská křídla se hnala vesmírným prostorem...

4. semiTOP objekt noci - "Severní Amerika"
Jelikož mi Labuť pěkně letěla k zenitu a limit mého binaru je cca 85st do zenitu (pak vadí hlava stativu), rychle jsem se přesunul na Severní Ameriku (tedy nejprve po Řasách, ale ač krásné, nijak výjimečné. Snad jen, že se vešly i s "pickerignem" do ZP i při 25x). První pohled mě ohromil, další po pár vteřinách doslova poslal na kolena (jinak celý večer jsem u binaru seděl), takže jsem ji pozoroval vkleče jak při modlení (i přes 60st zalomení okulárů už jsem se díval lehce nahoru), opíraje se rukama o hlavu stativu.
Všichni známe dobře jasný "mexický záliv" z našich dalekohledů, ti se světelnými refraktory i celé tělo "Ameriky". To se však nedá srovnat s tím, co na mě svítilo (světlešedivě až bíle) - celé tělo Ameriky, z jedné strany ostře kontrastující do černočerného pozadí, z druhé postupně přecházející do ztracena. Vše tvořeno shluky různě jasných útvarů. Mexický záliv zářil bíle, doslova vystupoval z tmy, plasticky. Očima jsem jezdil po jeho krajích a doslova se nemohl vynadívat na tu dokonalost, nádheru, nejhezčí vesmírné divadlo. 3D efekt byl jedinečný, přede mnou se předvádělo něco, na hony hezčí nejlepších fotek. Něco svítivého ve 3D vůči černi pozadí...

5. TOP objekt večera - bez UHC Galaxie M31
Asi jsem si u "Ameriky" vymodlil ještě jedno překvapení a tím byla honosná, k nám se řítící galaxie M31 s průvodcem M32 (v ZP). Vyplňovala celé 3,6st zorné pole s detaily prachových pásů, zářila nejkontrastněji, co jsem kdy viděl. Dokonalost, lepší jakékoliv fotky. 3D opět.Krásná to noc!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Velké astronomické binokuláry

#435

Příspěvek od 4Brunco »

Az mi padla slinka z ust ;D. M31 vie silno prekvapit ked je dobra obloha. Takto si ju pametam z beskyd minulu jesen vo velkom refraku. Sice mono ale uchvatna a obrovska, hold pri meste clovek vidi len svietiace jadro.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět