Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Velké astronomické binokuláry

#481

Příspěvek od ladis »

Máš pravdu Milane, štítek je částečně čitelný. Na těch fotkách mi přišel o dost menší, než "stovka". Velmi podobně vypadala ta "šedesátka", co mi kdysi kolega Honza z Ostravy půjčil na cca týden domů. To byla moje první zkušenost s historickou německou technikou. V tu chvíli jsem byl již chycen a doslova čekal na vyčištěný legendární Zeiss 25x100, který mám doposud a vždy si užívám pohled jím na nebe.

Jinak Tvoje slova do kamene tesati. Ruce urazit tomu, kdo by tento konkrétní model zneuctil 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#482

Příspěvek od Psion »

Těhle přístrojů moc není, narozdíl od známnějšího Zeiss 25x100, který se pak vyráběl jako Somet Binar. Na druhou stranu taky není kompletní a chybí mu celá odnímatelná rosnice, bedna a příslušenství, s tím byl byla cena asi adekvátní, stativ je celkem nanic, kdyby byl alespoň původní dřevěný. Sběratel si ho hodně váží, ale bojí se dát do aukce, tak to zkouší. Viděl jsem i cenu nějakých 15 tis. EUR a postupně snižuje a čeká, kdo se chytne.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Velké astronomické binokuláry

#483

Příspěvek od Janek »

Není ani velký (95mm), ani astronomický i když by se na astro dal použít a nakonec není ani pořádný binokulár. Ale zajímavost to určitě je. Swarovski BTX 35x95 případně s násobičem 60x95. Zkusím ho vzít na MHV, už přemýšlejte o soupeři ;)
BTX-AF.jpg
BTX-AF.jpg (82.35 KiB) Zobrazeno 3526 x
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#484

Příspěvek od Psion »

Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#485

Příspěvek od g »

Díval jsem se na Natura Viva letos v Lysé, vypadá moc pěkně, ale na astro mi připadá lepší mít dva objektivy
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#486

Příspěvek od Psion »

Tohle jsme diskutovali už mockrát, zda dva dalekohledy 100mm nebo jeden 140mm. Ano teoreticky mají dva samostatné objektivy menší ovlivnění seeingem, druhý zase má větší rozlišení a větší světelný zisk. Testoval jsem několik binokulárů a nakonec jsem skončil u sestavy APO 140mm + binohlava a širokoúhlý binokulár pro přehlídku oblohy při zvětšení 25x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#487

Příspěvek od MilAN »

Problém u toho jednoho objektivu je vinětace, zvláště, pokud se jedná o objektiv relativně světelný. Ale vždy to vítězí oproti mono pozorování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Velké astronomické binokuláry

#488

Příspěvek od ladis »

Levný soupeř může být obyčejný achromát 102/500 s binohlavou. Konkrétně jsem kdysi, před koupí Zeisse a Someta, pozoroval se 102/500 s Denkmeier binohlavou a 70st ERFLE okuláry. S nasazenými uhc filtry jsem viděl velmi pěkně Kalifornii a spoustu emisních mlhovin. Obecně obraz byl na DSO velmi solidní a mohu doporučit jako levný začátečnický krok k větším lomeným binokulárům...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Velké astronomické binokuláry

#489

Příspěvek od butka »

Místo binohlavy je možné koupit druhý dalekohled a binar si postavit. Varianta s posunutými objektivy je jednoduchá jak opticky, tak mechanicky.
Asi v roce 1993 měl takový binar ve Zhořci na DSD p.J.Horák. Tuším s objektivy 80mm. Myslím, že i při použití achromátů bude obraz lepší než u starých binarů.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Velké astronomické binokuláry

#490

Příspěvek od ladis »

butka píše:Místo binohlavy je možné koupit druhý dalekohled a binar si postavit. Varianta s posunutými objektivy je jednoduchá jak opticky, tak mechanicky.
O tom pochybuji. Rozhodně jednodušší je říznout refraktor a nasadit binohlavu. Netreba v terénu složitě sesouosovat, stačí nahodit na stativ lehký dalekohled, nasadit přes T2 Baader hranol binohlavu a za minutu se pozoruje... A 93st ZP (Zeiss / Somet) se též těžko na 2x zbastlené R102/500 dosáhne. Je mnohem jednodušší pak jako pravé bino pořídit právě např. Somet.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#491

Příspěvek od MilAN »

Jenž optika Sometu zdaleka nedosahuje dosahu a kvality objektivu 63/650, natož pak na AS 80/1200. Výsledek je neporovnatelný.A není potřeba v terénu přeci něco sesouosovat - to uděláš už při výrobě.
No, a porovnávat cokolliv se 102/500-to nad nemyslíš vážně. Na kukátko dobrý,...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#492

Příspěvek od Psion »

Mě se právě na tom Zeissu 25x100 líbí ten zvláštní otevřený široký pohled při pozorování DSO, ta kovová "deska" s okuláry vytváří unikátní kombinaci (vůbec mi nevadí to zkreslené pole), je to úplně něco jiného než standardní prodávané binokuláry. Když chci pozorovat Měsíc, Slunce nebo planety vezmu APO a binohlavu.
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Velké astronomické binokuláry

#493

Příspěvek od butka »

Musím se optat ladise kolika a kterými amaterskými dalekohledy se díval. Já se díval několika a žádný problém se souosostí tam nebyl.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Velké astronomické binokuláry

#494

Příspěvek od ladis »

Díval jsem se již mnoha dalekohledy všemožných značek a to i binodalekohledy. U zbastleného 2x lidlskop achromátu byl zásadní problém se souosostí a jejím udržení v terénu. Pokud však myslíš tahání obřích dřevěných krabic s již sesouoseným 2x 150mm apod, pak ano, ale do jizerek bych se s tím tahat nechtěl :) Tohle je diskuze o ničem, protože nikdo nikdy mi nevezme ten úžasný pocit obřího ZP Zeisse či Sometu při pozorování rozsáhlých mlhovinových objektů. Díky kolegům při pozorování mám možnost pozorovat i moderními lomenými binokuláry typu Vixen, APM apod. a ačkoliv tyto nejsou špatné, ten pocit pohledu Zeissem / Sometem, jak z vypouklého okna kosmické lodi, mi nic zatím nevynahradilo. Na malé zvětšení velkých objektů mám Zeiss 25x100 a Somet 25x100, na ostatní dobsona 300mm f/5 se 100° okuláry a na planety z balkonu 200mm f/6 dobson s Denkmeier binohlavou.

Jinak pokud se u Zeisse / Someta vyšroubují očnice, nasadí UHC, přes hlavu přehodí deka a pozoruje se z takových 1000mnm po přechodu fronty, je zážitek skutečně extrémní a nezapomenutelný (někde tu mám report ostatně).

Jen pro doplnění - o ničem neteoretizuji, vše, co popisuji, je z mých osobních zkušeností a to včetně R102/500 s binohlavou, se kterým jsem začínal své binopočátky... Pro začátečníka jako vstup do binosvěta pro malá zvětšení (do cca 60-70x) je R102/500 s binohlavou velmi levné a solidní řešení na DSO pouze, což jsem vždy zdůrazňoval.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Velké astronomické binokuláry

#495

Příspěvek od 4Brunco »

Muaim povedat ze Ladis ma pravdu co sa tyka skrateneho 102/500. S binohlavou s 25mm vstupnou sirkou, 1.25x baader GWk a 25mm okularmi viem mat pekne vykreslene 60°pole a este na letne hmloviny pouzivam UHC filter. Ma to natolko dobry kontrast ze v mierne svetele znecistenych oblastiach to vie slusne vytiahnut plosne objekty. Pekne entry level lomene bino.
Musim vypatrat ake okulary su v sometoch alebo pripadne ich zohnat ale aj ked najviac ma lakaju 17.5mm merpheus okulare, len ta suma je uz naozaj vysoka za par.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět