Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Velké astronomické binokuláry

#406

Příspěvek od RisoP »

To bude asi veľmi individuálne a ťažko matematicky zdôvodniteľné - inak bude vidieť ten kto používa stále obe oči, inak ten kto má oko trénované na pozorovanie jedným objektívom a inak ten kto vidí len na jedno oko. A velký rozdiel je aj čo pozorujeme. Ja som skúšal mojím binokulárom po tom, čo som pozeral oboma očami pozreť len jedným okom a zistil som že slabú hviezdu uvidím vždy aj keď pozerám len jedným okom. Ale to už nie je až také presvedčivé u hmlových objektov, aj tie sa dajú po snažení nejako vidieť jedným okom ale dvomi očami je to okamžité a oveľa zretelnejšie.
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#407

Příspěvek od Psion »

Až to pustíte do binohlav, budete velmi nepříjemně  překvapeni propustnostmi jednotlivých cest. Kdysi jsem jen pomocí luxmetru proměřoval  binohlavy jedné značky a ty rozdíly byly  běžně  do rozsahu 35% : 65% . Nejlepší , co jsem si vybral,  měla  cesty v poměru  42% / 58%.
Já jsem podobným způsobem podrobil testu binohlavu Baader Mark V a rozdíl je pouhých 6%, tedy 47%/53%.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#408

Příspěvek od Psion »

Tak jsem doinstaloval do Zeiss 25x100 UHC filtry 31mm od Astronomik, takže nyní tam je "měsíční" filtr na prvním karuselu a UHC filtry na druhém karuselu. Není potřeba nic přikládat na okuláry a jsou chráněny proti rose, prachu apod. Jednoduchým způsobem lze uvést dalekohled do původního stavu (tedy nasadit původní filtry).



Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Velké astronomické binokuláry

#409

Příspěvek od Honza OV »

Pepo smekám.Je to asi lepší řešení než mám já.Já se bál jít vnitřní cestou. Mám uhc filtry v náhradních očnicích které jsem nechal vysoustružit za 100kč.Vyšroubuji stávající očnice a našroubuji ty druhé do kterých usadím uhc filtry.Tvé řešení je jednodušší na použití .Mé má výhodu že filtry kdykoliv použiju na jiné dalekohledy ;)
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#410

Příspěvek od Psion »

Každé řešení má své výhody. Já mám na na binohlavu 2" UHC, na Canon 15x50 šroubovací 2" UHC zepředu, tak jsem to použil na pevno, přišlo mi to ideální využití toho karuselu.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Velké astronomické binokuláry

#411

Příspěvek od ladis »

Zajímavé řešení Pepo! Já kvůli historické hodnotě mého Zeisse bych "dovnitř nešel" (servis jsem si nechal udělat u profesionálního optika), ale též přemýšlím, jak aplikovat UHC. Možná bude stačit vymyslet řešení na jedno oko, neb mozek si umí dopočítat obraz s druhým bez UHC, což mám ověřeno z triedru...

Otázka - ten UHC tam šel takto jednoduše bez modifikace objímky?

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#412

Příspěvek od Psion »

Jenom jsem kolem filtru vlepil 3 malinké kousky oboustranně lepící pásky a malinko přihnul packy v držáku, nic náročného. Ideální by byl průměr 32mm, ale ten bych musel nechat dělat na zakázku. Původní filtry jsou v pytlíčku, nasazení je dílem chvilky. Rozebrání dalekohledu je snad jednodušší než otevření plechovky s rybičkama, mají to vymyšlené naprosto skvěle, nic není potřeba pak seřizovat apod.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Velké astronomické binokuláry

#413

Příspěvek od ladis »

To zní úžasně! Tož gratuluji a já budu rok sbírat odvahu, abych to udělal stejně

Ještě pár věcí, ale to přes pm...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#414

Příspěvek od Psion »

Tak jsem narychlo otestoval na Znojemské obloze ty UHC v Zeiss 25x100 a musím říct paráda. Tohle řešení totiž umožnuje rychle přepínat mezi jednotlivými filtry a rozeznat i jemné struktury mlhovin. Např. při pozorování M27 a při přepnutí z 30% šedého filtru na UHC se prakticky nic v okolí  mlhoviny nezmění, pouze to vypadá, jako kdyby v mlhovině někdo rozsvítil, fakt skvělý efekt. Předesílám, že obloha byla natolik mizerná, že bylo sotva rozlišitelné souhvězdí Šíp a na této obloze byl celkem pěkně vidět celý oblouk řasovky v Labuti NGC6992, nebo mlhovina S. Amerika. Efekt s rozjasněním mlhoviny po přepnutí filtrů rovněž pěkně fungoval na M57.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Velké astronomické binokuláry

#415

Příspěvek od ladis »

To já dnes měl first light Zeisse 25x100 na výborné jizerské obloze. Report později, až se vyspím, ale viděl jsem M55 a až na M70 defacto všechny kulovky na jihu, nádherně  O Laguně, Trifidu, Omeze, Orlí, Řasách v 3.6st zorném poli se mi bude doufám zdát... Obraz jak víno, jsem z toho stroje nadšený...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4113
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#416

Příspěvek od biker.fm »

Jak to tady tak ctu, tak me to zacina pomalu lamat na tu "upravu" Sometu na UHC filtry. Jak dlouho budu sbirat odvahu do toho upgrade ? Mam v planu nechat si udelat redukci abych mohl original okulary vymenit za Panopticy 19mm. Jenze nejsem strojar ...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#417

Příspěvek od Psion »

Blbý je, že to je poměrně velký zásah do pravého okulárového výstupu, protože tam je potřeba vyfrézovat větší otvor pro okulár, takže nevratná změna, ten levý výstup je v pohodě.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Velké astronomické binokuláry

#418

Příspěvek od MilAN »

biker.fm: co si slibuješ od téhle výměny okulárů? Pokud je na tom binaru něco super, tak to je tenhle okulár s velkým zorným polem. Myslím, že kvalitu zobrazení limituje ta soustava před ním, tedy objektiv a mohutné hranoly ty si výrazně zmenšíš zorné pole
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#419

Příspěvek od Psion »

Pole se sice zmenší, ale ne o moc, ale kvalitní zobrazení hvězd je u klasických okulárů asi jen v 30% FOV, u okulárů Panoptic zhruba v 80%.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4113
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Velké astronomické binokuláry

#420

Příspěvek od biker.fm »

co si slibuješ od téhle výměny okulárů?Tohle me inspiruje http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 63/345#357

Jen se ted divam, ja napsal Panoptic 19 a mel jsem na mysli Panoptic 24 (jeden uz mam)


Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět