Historické dalekohledy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Historické dalekohledy

#211

Příspěvek od MilAN »

ok1in píše: PS: Tak mě napadla myšlenka - zaangažovat místní studenty, např. již zmiňovanou Petru Chrzovou. Třeba jim bude stačit jen impuls a nasměrování... :idea:
Opravdu si myslíš, že po tolika letech , kdy to nechala plavat, potřebuje od tebe impuls, aby něco dělala ?
A pokud se chce angažovat někdo z nemístních, je zaděláno zase jen na průšvih. A že jich na našich hvězdárnách už bylo - a všechny začínaly dobrými úmysly a snahou udělat něco .... Tady se sice 50 let nic nedělo, ale ani nic nezkazilo. Angažovanost z vaší strany, pánové, je dost nebezpečná. Jakmile se toho chytí dotační experti, jde to mimo vás a nic nezachráníte.
Když čtu po sobě své příspěvky, je to jasně negativistické a pesimistické. Ale na druhou stranu jsem viděl dost hvězdáren, které na podobné snahy a aktivity jen doplatily. A to byly aktivity místních, tady se chcete angažovat jako nezúčasnění z dálky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#212

Příspěvek od Homer »

Ano Milane, Tvé příspěvky jsou poněkud negativistické i pesimistické a umím i pochopit, že to pramení ze zkušenosti. I my v Hořicích jsme po letech vypadli z hvězdárny jako hadráři. Nicméně přeci jen někdy stačí ukázat někým jiným na to, co nám leží před očima a dosud jsme to neviděli. V diskutovaném případě je před námi krásný historický stroj, který by (snad) šel zrekonstruovat. Čteme zde, že je k dispozici dotační titul a dokonce i úředníci, kteří mají v popisu práce tyto dotace usilovně čerpat, jelikož se to po nich chce. Dále víme, že tento pramen zanedlouho začne vysychat.
Takže kdyby se nestalo nic jiného, než že by se tento stroj zrekonstruoval, tak i to je plus. A nic bych zato nedal, že pak by mohla hvězdárna i začít fungovat. Ono se chodí lépe k hotovému - to vím z vlastní praxe. Co se nám na hvězdárně vystřídalo zájemců - většinou jsme je viděli jen jednou, jelikož zjistili, že se tam chodí v montérkách a zedničí se.
Napíšu panu řediteli jednoduchý mail a budu Vás zde informovat...

Edit: hledal jsem webovou adresu ředitele a dočetl se na stránkách školy, že Mgr. Daniel Syrovátko je ředitelem od 1.8.2017, tedy zcela čerstvě nainstalovaným. A to není možná špatná informace.
Naposledy upravil(a) Homer dne 17. 10. 2017, 18:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Historické dalekohledy

#213

Příspěvek od Janek »

Já bych do toho dál už nerýpal. Celý příspěvek jsem sem dával, aby se vědělo, co v Lounech je a v jakém je to stavu. Za bývalého ředitele se tam dostat nedalo, nový pan ředitel byl tak ochoten a vpustil nás. Vztah ke hvězdárně si teprve musí utvořit případně impuls musí vyjít od studentů či pedagogů. Jakýkoliv impuls (tlačení někam) z venku by mohl vyvolat naprosto opačnou reakci a chytání se za hlavu, ”že jsem je tam pouštěl”.

Abych se přiznal, tak bouřlivou debatu jsem okolo toho skutečně nečekal. Jsem rád, že je někdo podíval na Matěje Valteru a rozšířil si obzor o další pozoruhodnou postavu.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#214

Příspěvek od Homer »

Janek: vidím to jinak, ale budiž. Nejde o tlačení, ostatně forma dotazu ke hvězdárně může mít nespočet forem a "tlačení" je ta poslední vhodná. Debata není ani snad bouřlivá, jen je jednoduše škoda historického přístroje, od úžasného mecenáše, který vyšel z obdobných poměrů jako Hlávka a obdobně potom podporoval potřebné, potom dvakrát škoda. Ten ho jistě škole nevěnoval zbůhdarma a bylo by fajn ho oživit. Co je na tom špatného či "tlačícího"?
Docela bych tedy za sebe poprosil, abyste Vy z okolí zkusili být nadále s novým panem ředitelem v kontaktu a případně nabídli pomoc radou, tipem atd.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#215

Příspěvek od ok1in »

Ta moje poznámka na konec nebyla mimo. Když si dobře přečtete co o hvězdárně psala a jakým způsobem ji vzkřísili, je to vlastně návod, jak na to:
Ale jednoho dne se něco stalo, co jsem si ani v tom nejživějším snu nedokázala představit. Jako obvykle se sešla studentská rada a tam to vše začalo. Přišel návrh od pana ředitele Riegra, že by se něco mělo začít dělat s hvězdárnou...
Takže pokud se o tuto věc začne zajímat tandem vedení školy + studentská rada, je nějaká šance. Ale bohužel musím souhlasit s Milanem, že ten konečný výsledek může být samozřejmě i negativní. Jo a ještě jedna "drobnost" na závěr - od té doby co to napsala uplynulo dlouhých 11 let...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Historické dalekohledy

#216

Příspěvek od MilAN »

Bohužel, nejvíce škod na našich hvězdárnách bylo vždy naděláno dobrými úmysly. A taky dotacemi. A odborníky na dotace.
Vyznívá to sice pesimisticky, ale je to realita
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#217

Příspěvek od KpS »

Jak by mohl takový dalekohled vypadat po zrestaurování. A ten z Loun má dokonce mechanický pohon.
Karel
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Historické dalekohledy

#218

Příspěvek od Medved »

To je na prohlášení za technickou nebo kulturní památku, ne?

To vypadá jakoby to od války (celkem jedno které) nikdo nepoužil. Taková šípková komnata se zatoulanými klíči. Tajemné dveře na konci choby před nimiž se střídaly květníky s palmamami a fuksiemi s bystami státníků, uvědomělé mládeže a učitelů národů. Dveře kolem kterých proudily generace studentů, profesorů a jen mezi školníky se tradovala záhadná legenda o stroji co dokáže udělat díru do nebe... Snad proto se nikdo nepokusil dveře otevřít, aby se nenarušil řád světa a Nebe nespadlo na Zemi...

Kromě prachu, nějakých trochu větších nepatřičností a asi snad ne přílišné zatuhlosti mechanických částí, to prvopohledově působí velmi zachovale a kompletně.

"Jen" odborně vyčistit, seřídit a, a... na dalších xy let zamknout :-)

Omluva za delší OT příspěvek, ale opravdu myslím, že by to měla být technická/kulturní památka.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#219

Příspěvek od Homer »

Bohužel, nejvíce škod na našich hvězdárnách bylo vždy naděláno dobrými úmysly. A taky dotacemi. A odborníky na dotace.
Omlouvám se, ale tady nemůžu přes nejlepší snahu souhlasit. Úmysly jsou ve vztahu k něčemu buď dobré nebo špatné ( když pominu nic neříkající a neřešící ty neutrální ). Potom mi vychází, že pomoci mohou jen ty dobré ( alespoň některé z nich ), zlé pomohou těžko. Nic jiného než dotace v našich končinách nepomůže, jelikož filantropie po vzoru dárce tohoto dalekohledu z před sto lety se ještě, díky působení komunizmu, nevrátila. A když se shodneme, že dotace ano, protože předpokládám, že z vlastního, již daného rozpočtu to škola či její zřizovatel nezafinancují, pak je třeba někoho, kdo ví kde čerpat, jaký použít dotační titul, jak koncipovat žádost a jaké dodat přílohy k žádosti. Ergo kladívko, odborníka na dotace.

Už nechci polemizovat, jen mne překvapilo, že někde je takto zakonzervovaný krásný historický stroj. A zas tak moc by mne nepřekvapilo, když by se například našel nějaký mudrlant, který by například dokázal "přístroj desítky let zcela nevyužitý, rezavý a k ničemu" zužitkovat. Není to zase tak dávno, co ve zdejším kraji jeden bývalý hejtman zakoupil pro sebe těsně před koncem mandátu za zlomek reálné ceny obraz ze své pracovny s posvěcením dosluhující rady s odůvodněním, že má k obrazu "nostalgický vztah". A tak se i stalo. Nevratně...A tak je možná lepší "vrtat" než nevrtat. To je zase moje trocha pesimizmu ;)
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#220

Příspěvek od Beda »

Vážení kolegové, je těžké odhadnout, jak budou vedení školy a další instituce reagovat. Ale vaše snaha podniknout něco pro záchranu unikátního, starého teleskopu před úplnou, byť "jen zubem času" zapřičiněnou devastací by tu byla a je při nejmenším sympatická.
Pokud by se snad měly jednou události ubírat správným směrem, tak pro realizaci mohu doporučit firmu Berger Astrogeräte, jejíž majitel má letité zkušenosti v restaurování starých teleskopů a jejich montáží a výborné reference po Evropě. Mám vlastní dobré zkušenosti a také vím, že obraz. dokumentace poskytuje jen malou část z dosud provedených restaurací :
http://www.astrogeraete.de/Restauration ... tzung.html
http://www.astrogeraete.de
Přílohy
OV detail.jpg
OV detail.jpg (108.39 KiB) Zobrazeno 4054 x
OV restaurovaný.jpg
OV restaurovaný.jpg (53.79 KiB) Zobrazeno 4054 x
Teleskop restaurovaný.jpg
Teleskop restaurovaný.jpg (164.29 KiB) Zobrazeno 4054 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Historické dalekohledy

#221

Příspěvek od MilAN »

No, já si myslím, že Honzovi šlo o to,ukázat hezký, starý , zachovalý dalekohled v zapomenuté hvězdárně. A ne o to, aby se našel někdo, kdo do toho začne šťourat a shánět peníze, resp dotace a někam psát. ( to by určitě zvládl sám a má k tomu nejblíže). V okamžiku, kdy se někam napíše, že tam leží něco cenného, a jen trochu se to rozkřikne, určitě už se najde někdo, kdo bude vědět co a jak s tím pro sebe udělat.:(
Stále si myslím, že by snaha měla přicházet odjinud - tedy od školy , a že už ty základní informace mají od Honzy.
A že sehnat finance a zajistit restaurování není v tomhle okamžiku vůbec to nejdůležitější
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#222

Příspěvek od Homer »

Každý máme svůj díl pravdy a je to tak myslím v pořádku a normální. A tak si na závěr dovolím návrat k úplnému začátku - jednak proč a za jakým účelem daroval mecenáš Valtera škole dalekohled a druhak, zda je k účelu, ke kterému byl darován, tedy jeho užívání a výuka, používán.
Souhlasím, že tyto otázky by si měl položit především někdo z té školy, ideálně pan ředitel a také si na ně, nejlépe činy, odpovědět. Další věcí bude, kdy k tomu dojde a zda vůbec.

Závěrem - všiml jsem si, že hvězdárna s dalekohledem přeci jen k něčemu slouží - je vyfocena nahoře na hlavní stránce školy a tvoří prozatím jakousi obdobu Potěmkinových vesnic.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#223

Příspěvek od Beda »

Xavier Debeerst restauruje 25 cm historický cassegrain od Gajduška/Kozelského. Radost pohledět:


vybírám alespoň dvě fotky z osmi zveřejněných:
Přílohy
Okulár. revolver na OV 25 cm cassegrainu Gajdušek_Kozelský.jpg
Okulár. revolver na OV 25 cm cassegrainu Gajdušek_Kozelský.jpg (46.04 KiB) Zobrazeno 3877 x
OV cassegrainu Gajdušek_Kozelský.jpg
OV cassegrainu Gajdušek_Kozelský.jpg (38.31 KiB) Zobrazeno 3877 x
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#224

Příspěvek od Beda »

A ještě detail uložení sekundárního zrcadla u 25 cm cassegrainu Gajdušek-Kozelský:
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#225

Příspěvek od Homer »

Jakoby těch "zlatých ručiček" zde ubývalo a jinde snad přibývalo:-)...
Odpovědět