Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#466

Příspěvek od Psion »

Něco na tom je, nicméně jsem před mnoha lety přijal všeobecný názor, že mlhoviny ve scotopickém vidění nemohou vybudit čípky tak, aby je vnímaly barevně.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#467

Příspěvek od Psion »

Na MHV jsme porovnávali binokuláry Nikon 8x30 E2, dva v klasickém provedení, jeden v provedení ke 100 letému výročí (100th Anniversary Edition). Nakonec jsme všichni potvrdili, že ten nejnovější - výroční má větší odolnost na boční světlo, lepší barevné podání bílé a o něco lepší světelnou propustnost optiky, jiné vrstvy.
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#468

Příspěvek od Honza OV »

Ano ,to potvrzuji.A díky tomu ho musím mít ve své sbírce
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#469

Příspěvek od Honza OV »

Jak jsem řekl,tak jsem udělal.
Má nová EII +velmi vysoko hodnocený Nikon 8x32 SE.

Nikon SE byl hodnocen jako nejlepší porro dalekohled,proto jsem ho musel mít taky.

Obrázek
Obrázek
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#470

Příspěvek od Psion »

Paráda Honzo!!

Já jsem taky neodolal nabídce vojenského Zeiss EDF 7x40 z osmdesátých let, zvláště když je ve stavu nového. Obraz kontrastní, ostrost na úrovni Nikon E2 100th, ale má rovnější pole. Na astronomii to moc není, přece jen nažloutlá barva pasivovaného skla čoček proti radiaci bere dost světla, takže ve skutečnosti je s ním vidět o malinko méně než s 8x32.
Zeiss_EDF_740.jpg
Zeiss_EDF_740.jpg (393.15 KiB) Zobrazeno 4440 x
Má ale dvě zajímavosti, jednak umí měřit vzdálenost díky měrkám, buď měřením 2,5 m vysokého objektu na dolní stupnici, nebo se znalostí průměru či výšky objektu na horní křížové stupnici (se znalostí průměru Měsíce zjistíte že je vzdálen cca 400 tis. km :) ).
Zess-EDF_740_1.jpg
Zess-EDF_740_1.jpg (32.14 KiB) Zobrazeno 4440 x
Druhá zajímavost je výklopná destička v dalekohledu, která umí převést IR světlo do viditelného spektra a lze tedy odhalit objekty vyzařující IR, jako příklad IR přisvícení kamery.
Zess-EDF_740_2.jpg
Zess-EDF_740_2.jpg (27.72 KiB) Zobrazeno 4440 x
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#471

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nevím, jestli jste zaregistrovali, že německá firma NOBLEX ( donedávna Analytik Jena a za starých časů Carl Zeiss Jena ) tyto triedry začala před několika lety ( já jsem to zaregistroval v r.2012 ) opětovně vyrábět pro civilní použití v těžkých outdoorových podmínkách především... Obchodní značka "Docter" zůstala zachována a tak tyto triedry nesou stále pojmenování - Docter B/GA. Dva druhy triedrů mají původní mechanické provedení, stejnou optickou stavbu, ve které jsou ale použitá moderní a ekologická skla :

http://www.docter-germany.de/index.php/ ... b-ga-serie

Výrobce záměrně ponechal částečně nažloutlý obraz pro vyšší kontrast v oparu a na sněhu především. Možná ho k tomu vedlo i to, že přestože triedr stojí něco málo přes 1 tis.€, tak jeho střechové hranoly Schmidt-Pechan ani v dnešní době nemají ani dielektrické, ani fázové vrstvy - toto je potvrzeno dotazem u výrobce. Vedla se diskuze, že Analytik Jena o dodatečném přidání vrstev uvažovala, ale argumentovala nemalým zdražením.. Jak to dopadlo už nevím. Každopádně triedr má dost dobrý kontrast i bez těchto vrstev a je velmi odolný na protisvětlo a rozptyl uvnitř. Na transmisi je absence vrstev na hranolech ale znát, shodují se na tom všichni hodnotící. Myslím, že u silnější verze bude handicap ještě větší.
Přikládám dva obrázky s optickou stavbou EDF-NVA triedru :
EDF-NVA - u.JPG
EDF-NVA - u.JPG (413.58 KiB) Zobrazeno 4388 x
EDF-NVA1.JPG
EDF-NVA1.JPG (385.8 KiB) Zobrazeno 4388 x
Triedry EDF-NVA obsahovaly v objektivu křemičité sklo SFR3 se silným žlutým zabarvením, které zabraňovalo zčernání vlivem radiace. Udávalo se, že se toto testovalo na 40ti násobek smrtelné dávky radiace. Všimněte si relat.složité ( 5ti čočk.) stavby okulárů, byť disponují pouze 52°zdánlivým zorným polem. Triedr je pověstný nadprůměrným rozlišením detailů.
Naposledy upravil(a) SIRIUS_758 dne 27. 10. 2018, 22:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#472

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Honzo,
to jsou pěkní bratříčci.. ;)

Ale tím sis naběh´, protože já teďka budu čekat na aspoň krátkou srovnávací recenzi - jak se do toho kouká a jak to kreslí ( ve dne a na hvězdách ), a tak...

Jinak k těm lepším vrstvám ve výročním Nikon triedru :

Vůbec se tomu nedivím... Já jsem si byl teď totiž porovnat můj už stařičký Pentax ED 10x43 s inovovaným modelem ZD 10x43 ED, který se liší jen novými vrstvami - samotného mně ten rozdíl překvapil ( v testech změřený rozdíl v transmisi je 5% ). Přitom legendární vrstvy SMC od Pentaxe byly několik desetiletí nepřekonanou špičkou. Triedr už mám hodně dlouho, dřív než byly Meopty. Když se objevila Meopta 10x42, tak v porovnání s oním Pentaxem měla o dost horší kontrast. Vývoj jde ale rychle kupředu a dnešní Meopta 10x42 HD je už v oproti mému Pentaxu o chloupek lepší, včetně transmise. Jak je vidět, pořád je co zlepšovat a u opticky složitých triedrů, jakým je i tento Pentax, je změna k lepšímu hned znát...
PENTAXED.JPG
PENTAXED.JPG (76.99 KiB) Zobrazeno 4370 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#473

Příspěvek od Psion »

Bavil jsem se o tomto dalekohledu s Honzou OV a ten se o za nažloutlém obrazu nezmiňoval, nicméně říkal, že ostrost a kontrast nedosahuje původního originálu. Na tomto videu je ten nažloutlý odstín vidět.U novodobé verze píší Extrémně lehký, ale přitom je o 25g těžší, než původní EDF. Obrázky jsou z originálního čekého návodu k EDF, opravdu Docter udělal úplnou kopii optiky Borisi? Na eBay prodává jeden prodejce tyto nové dalekohledy za 1250 EUR, jiný prodejce ho má za 850 EUR. Německý TS jej prodává za 1200 EUR.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#474

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Na fórech, kde se o těchto triedrech diskutuje, se píše, že optická skladba stejná je... Ovšem taky se píše, že na moderní lepší triedry z vyšší cenové hladiny to nemá. Je to prostě spíš nostalgická vzpomínka na minulou éru a když chce mít někdo pocit, že má v ruce mechanické provedení podle vojenských standardů a navíc "Made in Germany". A za dost velké peníze... Osobně si myslím, že to silně nažloutlé sklo SFR3 zákonitě kontrast zvyšuje, podobně jako každý žlutý filtr, a tím i ztěžuje to porovnání s novější verzí.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#475

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, dokonce se s úspěchem vyrábějí nažloutlé brýle do horších světelných podmínek, které zvýší kontrast a trochu "rozsvítí šedý obraz". Podle mě má EDF 7x40 stejně ostrý obraz jako Nikon 8x30 E2 nebo Jenoptem 7x50, bohužel propustnost světla je výrazně nižší. Mimochodem dnes dostává vysoké hodnocení celá řada levných kvalitních binokulárů, jejichž značky slyším poprvé.

https://www.bestbinocularsreviews.com/b ... s-2018.php

Pro zajímavost, kdysi se prodával hodně levně B/GA

http://www.zib-militaria.de/Analytic-Je ... -7x40-B/GA
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#476

Příspěvek od Honza OV »

Borisi:
Testík samozřejmě bude,ale už ted vím že každý je jiný. EII je dokonalá na ose,a je bělejší,kde si myslím že SE lehce zaostává,ale zase Nikon SE je ostrý až do kraje,má lepší 3d efekt,menší CA v kraji,a luxusně se do něj kouká.Větší testík provedu,až počasí dovolí,ale už ted mohu prohlásit že jsou oba rovnocennými soupeři ,ale kdybych měl nevýroční verzi EII,tak bych prohlásil,že je SE lepší.Ta výroční EII už se zdá o chlup lepší,ale je to jen první dojem.Ještě to musím pořádně otestovat.Budu zde informovat

Doctera 7x40 jsem zkouknul v rychlosti na veletrhu v hale,takže teplého nádechu jsem si ani nevšiml,ale co si pamatuji,tak mě to nenadchlo tak,jako pohled do EDF-ka,a když jsem viděl cenovku 29000kč,tak jsem si řekl,že bych si radši pořídil EDF-ko za 15000kč a oželel bych ty barvy.A navíc je EDF-ko už velmi oblíbené mezi sběrateli,takže jsou to i uložené peníze.Dobře si PEPO ukládáš peníze ;)
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#477

Příspěvek od Psion »

Jak říkáš, EDF je sběratelský kousek a cena pořád roste, zvláště v posledních letech. Pro běžné pozorování je to škoda, musíme si uvědomit, že první kus byl vyroben v roce 1981 (tedy vývoj z konce 70tých let), v té době naprosto převládaly porro a střechové hranoly byly spíše vyjímkou. Dnes je typická propustnost těchto typů binokulárů úplně jinde (přes 90%), EDF má propustnost kolem 70%.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#478

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ano Honzo,
už jsi mi potvrdil, co si já myslím... Po Nikonech SE jsem pokukoval v době, kdy jsem pak nakonec koupil Pentaxe. U Škody byl tehdá k vidění, jak SE 10x42, tak 8x32. Oba byly dokonce ve slevě a ten větší se mi moc zamlouval - včetně jeho neuvěřitelné lehkosti, tedy malé hmotnosti. Ale už tehdy bylo znát, že jsou brilantnější triedry i se střechovými hranoly ( u Škody jsem to porovnával se Swarovským a Zeissem FL ). Prostě ten obraz v SE byl kapku nevýrazný, ale pohled vysoce komfortní.
Já si na sběratelské kousky nepotrpím, upřednostňuji funkčnost a kvalitu pro mé potřeby, takže dnes bych dal pořád přednost SE 8x32 před 8x30 EII - čili menšímu poli, ale s o dost lepší homogenitou kresby.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#479

Příspěvek od Psion »

Vyzkoušel jsem dát za okulár u Nikon 8x30 filtr Baader Fringe Killer, který udělá stejný (nažloutlý) obraz jako EDF, tedy uřízne modrou složku spektra a tím zmizí i zbytková chromatická aberace a zvýší se kontrast. Takhle tedy funguje i EDF, které tím přijde o část světla, viz testy Borise.
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#480

Příspěvek od Honza OV »

Nikona 10x42 SE jsem měl asi dva roky nazpět, a i na MHV jsme ho porovnávali.Po optické stránce mu nebylo co vytknout,ale to co Borisi zminuješ je ta jeho nízká váha.Ta byla paradoxně jeho největší nevýhodou.Díky nízké váze se to nedalo vlastně vůbec udržet v klidu,a bylo to velice špatně vyvážené.Pohledu jsem si nedokázal užít,a tak to šlo z domu.Tahle 8x32 je o poznání lepší.Ta padne do rukou bezvadně,a obraz je stabilní stejně jako u EII . Taky jsem příznivcem kvalitní a funkční optiky,proto mám i swarovisiona,ale tohle je pro milovníka porro triedrů povinost vlastnit.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Odpovědět