Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#421

Příspěvek od Honza OV »

Je to zajímavé,jak ten nikon Edg válcuje konkurenci. Jednu dobu jsem o EDG uvažoval,když se objevil na bazaru za 20000kč.Vzal jsem mou EII a jel to porovnat.
EDG měla lepší ostrost do kraje,téměř žádnou barevnou vadu,ale má jen průměrné pole a teplejší barvy,čímž nemá tak dobrou rozlišovací schopnost,takže jsem si nechal 10x35 EII,která má krásně bílý obraz ,který je příjemnější a nemluvě o širším poli a hloubce ostrosti,takže mě Nikon EDG tak trochu zklamal.Hlavně tou teplotou barev.Oproti EII byl hodně do žluta.
Zeissy FL jsme testovali s Igorem Konečným dosytosti. Vyznačují se velmi dobrým obrazem ve středu pole,až bych řekl nejlepším,ale to zkreslení je katastrofální,a ostrost do kraje taky nic moc.Měl jsem možnost koukat 10x32,10x56 a 10x42.S novějším modelem(HT) se zhoršila kvalita zpracování a prý i obraz.Nevím ,kvalitu mohu potvrdit od servisáka se kterým jsem v kontaktu,ale zhoršení obrazu jsem si nevšiml.Zkreslení zeisse nespravili ani s novým modelem.Leica mě žádným modelem nenadchla a ani nezklamala.Je to takový lepší průměr,ale já chtěl víc.Proto jsem šáhl po Swarovskim 10x32 z druhé ruky..Toš taková je moje zkušenost,a myslím že se někteří se mnou shodnou.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#422

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nějakou dobu byl EDG Nikon vidět u Škody, a protože Swarovision tam je k vidění celkem dlouhodobě, tak jsem si je také porovnával... Vybral bych si Swarovského, tak nějak mi celkově seděl líp. Rovněž mne udivil podivně žlutohnědý obraz Nikonu, navíc tmavší. Nikon měl u clony menší barevné lemy, ale myslím, že to pole bylo o něco menší.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#423

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zeissy FL, tedy ty starší, kralovaly dlouhou dobu bezkonkurenční kvalitou kresby na ose. Lepší střechové hranoly ( Abbé-König ) dávaly totiž zcela bodové hvězdy a tyto triedry dávaly s přehledem nejlepší rozlišení a jako jediné snesly nemilosrdné srovnání s pohledem do kvalitního astronomického refraktoru. Pořád mluvím o kresbě na ose... Protože z jiného pohledu byl pak ten pokles kvality ke kraji pole opravdu hodně velký, navíc ještě to šílené zkreslení, o kterém píše Honza. Takže výsledkem v porovnání v nejdražší čtveřici výrobců byla sice špičková kresba na ose, ale současně nejhorší u kraje.
Zmínek o tom, že nová řada HT už není to ono, je už docela dost, takže je zřejmé, že to tak bude. Ještě jsem neviděl ten velebený SF triedr, který má být přímou konkurencí Swarovisiona v ornotologii především.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#424

Příspěvek od Psion »

Díky chlapi za pěkné shrnutí! Takže vlastně jsme zase zpět u Svařáku :)

Pokud máš Borisi na mysli tenhle SF, tak ten se mi líbí moc a i test je hodně dobře hodnocený. Akorát to úděsně malé zorné pole 6.8° :)

https://www.optyczne.pl/index.html?test ... test_l=304
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#425

Příspěvek od Honza OV »

Pepo,já mám to úděsné malé pole (6.8° ;) ) u 10x32EL .Je to otrava koulet očima abych to pobral.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#426

Příspěvek od Psion »

Bylo to Honzo myšleno trochu jako vtípek se smajlíkem, ale 2°rozdíl v FOV je prostě znát, ale není to nic zásadního. Těch 8.8°je stejně využitelné jenom podvědomě a ani se nedá pořádně pojmout jedním okem, natož oběma očima, podle mě je 8°strop pro reálné využití.
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#427

Příspěvek od Honza OV »

Vim že to byl vtipek.Proto tam mám i já smailik
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#428

Příspěvek od Psion »

SIRIUS_758 píše:Pepo,


Když napíšeš recenzi, tak i já budu rád ( taky proto, že už hodně dlouho na POSEC píšu akorát já :-) ).
Dodržel jsem slovo a recenzi napsal :)

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... meostar-b1
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#429

Příspěvek od kesi »

Skvělá recenze!! Opravdu se mi líbí vzhled porro dalekohledů.
SIRIUS_758 píše:... hvězd.. Ovšem ve Swarovisionu 10x50 ( Honza ho má stále skladem ) už nic takového vidět není - tento triedr už je v něčem lepší, než Fujinon 10x50, což byla dlouhodobě neporažená špička.. Dokonce i tam, kde by to člověk nečekal - má lepší transmisi. Je vidět, že i střechové hranoly se při větší snaze dají zabrousit dostatečně přesně, aby se ty artefakty minimalizovaly.
Přes Fujinon 7x50 nebo 10x50 bych se někdy rád podíval. Dotaz: může se kresbou hvězd rovnat Swarovision 8,5x42 zmíněnému Swarovisionu 10x50? 8,5x je zvětšení, které se dá na hvězdách udržet v ruce (měl jsem 8x), na 10x už je dle mě lepší opora. :oops:
Děkuji.
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#430

Příspěvek od Psion »

Těch 10x ještě udržet jakžtakž jde, ale stativ nebo stabilizace hodně pomůže, zpravidla přidá 0,5 magnitudy.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#431

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kesi :

Není důvod, proč by Swarovision 8,5 x 42 neměl stejnou kresbu hvězd, jako jeho větší bráška 10 x 50 EL. Dokonce, v rámci optických zákonů, by ji měl mít trošku lepší, protože větší průměr objektivů znamená větší zbytkové aberace a navíc jsou zesílené větším zvětšením. Ale z praxe bych řekl, že jak u Meopty, tak u Swarovského, jde především o to, jak přesně se povede zabrousit střechové hranoly. Sice jsme v rámci testování na MHV a pod. neměli k dispozici několik exemplářů Swarovisionů od stejného rozměru, ale průběžná porovnání během let,která se naskytnou, ukazují, že ani jinak pečlivým výrobcům se nedaří udržet přesnost na max. výši. Oni totiž naše nářky ohledně kresby stálic moc neřeší, protože se většinou nejedná o astronomické speciály.. :-)

Jak už jsem psal - kvalltnější, a snadněji dosažitelnou, kresbu hvězd mají triedry se střechovými hranoly Abbé-König. Podobně, jako kdysi s těmito hranoly excelovaly kresbou hvězd na ose triedry Zeiss Victory FL, tak my jsme na MHV zjistili podobné chování u triedru Vixen New Foresta 8x56, viz. :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... ka-klasika

Více je o této problematice popsáno zde :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... zkusenosti
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#432

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Triedr Swarovision 8,5x je jeden z nejuniverzálnějších triedrů s maximální dostupnou kvalitou - myslím tím jak na pozemské, tak na astro pozorování. I proto, že je stále ještě dost kompaktní. Pokud by někdo vyžadoval ty bodové hvězdy z jistotou, a nepodstupoval za velké peníze sázku do loterie, zda se renomovanému výrobci povedly střechové hranoly, tak je k dispozici stále dost "porro" triedrů, některé dokonce přímo jako astronomické speciály. Výhodnější je mít triedr na astronomii zvlášť, protože tady zpravidla neřešíme jeho velikost, když za tmou musíme dojíždět. Ano, najdou se i případy, že si dám výšlap z batohem na zádech a řeším i hmotnost techniky v něm.

Kromě zmiňovaných Fujinonů, což jsou opravdu astrospeciály ( 7x a 10x 50, 10x a 16x 70 ) v cenách kolem jednoho tisíce Eur, se doprodávají ( v dubnu 2016 se přestaly vyrábět ) vynikající triedry Docter Nobilem 8x56 a 15x60 - v recenzích zpravidla porážely i Swarovského, nedostižné byly nejlepší transmisí a bodovou kresbou hvězd. I v Čechách se zatím dají sehnat za cca 21 tis.Kč.
Pokud chce někdo takovýto "porro" triedr za menší peníze, tak je dnes díky M.Ludesovi k mání široká paleta jím vyvinutých astrospeciálů, které se před dvěma lety začaly dodávat i s ED skly. Jejich ceny postupně klesají, takže dnes si místo Fujinonu 10x50 za téměř tisíc Euro můžete dopřát velmi kvalitní binokulár APM ED 10x50 za 360 € :

https://www.apm-telescopes.de/de/ferngl ... llung.html

Tyto triedry mají pětičočkové okuláry a pole stejně široké, jako Swarovision 10x50, tzn. cca 60°. Vyrábějí se s různými rozměry až do 20x80.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#433

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Je už k dispozici dostatek recenzí, především na americkém CN, které dokládají, že Ludesovy triedry jsou opravdu velmi vydařené. Znatelnější rozdíly oproti Fujinonům jsou především u většího průměru 70 mm, kde APM ED triedry jsou jednoznačně lepší v několika směrech - barevná vada, kontrast a podstatně lepší komfort pozorování ( znatelně větší vzdálenost výstup. pupily a provedení gumových očnic ). Lepší je i kresba na kraji pole. Triedr Fujinon 16x70 je zkrátka spíše na úrovni APM triedru bez ED skel. U menších 50 mm jsou rozdíly menší, nicméně i zde je poznat, že ED skla optickou kvalitu zcela určitě zlepšují.

Je škoda, že zatím nemáme tyto APM ED triedry k dispozici, abychom si to mohly na MHV ověřit a detailně prozkoumat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#434

Příspěvek od Psion »

Díky Borisi za pěkné informace také jsem na ty triedry koukal, škoda že ty APM asi nebudou mít rovnač pole, když už si dali tolik práce s ED objektivy, tak to chtělo dotáhnout. Alespoň o tom v popisu nepíší.

Připravuji článek o výhodách bino-dalekohledů oproti klasickým, je to překlad 16 stránkového angl. dokumentu, který docela pěkně teoreticky i prakticky dokládá řadu pro někoho těžko uvěřitelných faktů.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#435

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Řekl bych to takhle :

Firma Fujifilm donedávna také nepsala o tom, že by v triedrech FMT Series byl rovnač pole... Teď už to na stránkách mají :

http://www.fujifilm.com/products/binocu ... 0x50fmtrsx

Podle recenzí té 16x70 to vypadá, že Ludesova ED verze ztrácí bodovost až mezi 90-95% od středu, kdežto Fujinon už mezi 80-85%. U té 50tky si myslím, že to takto nebude, že byť je APM ED kontrastnější a s menší barevnou vadou oproti Fujinonu, tak ten je na kraji plně srovnatelný se Swarovisionem 10x50, což reprezentuje těch 90-95% s bodovou kresbou. Usuzuji tak ale ze dvou nepřímých srovnání - na MHV byla původní verze Heliosu 10x50 bez ED ( mechanicky totožné s APM ) a ta byla na kraji horší, než Swarovski... a já jsem pak viděl ještě to samé, ale ve verzi Lunt Engineering, a ta mi připadala lepší, než Helios, ale neměl jsem to v tu chvíli s čím porovnat.. :-(

M.Ludes dokonce na fóru psal, že ve verzích ED jsou sice stejné okuláry, jako u série achromatické, ale jsou mírně upravené. Budu-li logicky přemýšlet nad informací, že stavba okuláru čítá 5 členů ve 4 skupinách, tak si tam ten integrovaný rovnač dovedu představit. Když dokáže velmi slušně narovnat pole Vixen nebo Nikon jen s jedním meniskem, tak proč by to nezvládl i Ludes, ne .. ? :-) Takovýto menisek mají jako rovnač Nikon triedry IF WP ( 7 + 10x50 ), viz. foto níže :
nikon_4a.jpg
nikon_4a.jpg (111.84 KiB) Zobrazeno 3018 x
Odpovědět