Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Levnější nebo dražší triedr?

#361

Příspěvek od LaH »

K čemu je dobré pozorovat Jupiterův koutouček při zvětšení 10x?K témuž, jako např. pozorovat detail na spodní části trubky, co kouká z komína při zvětšení 750x.
Tedy k praktickému a ne zrovna abstraktnímu porovnání výkonů/kvality nějaké skupiny dalekohledů.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#362

Příspěvek od Psion »

Pak si rozhodně nekupuj Canon se stabilizací, nikdy nebudeš spokojen. Já používám stabilizaci ve hvězdném poli, kde nějaká malá nepřesnost nevadí, protože stabilizace se nerovná binokulár na stativu. U 15x50 je to vidět výrazně více než už 10x30. Canon má výhodu rovnače pole a poměrně malé chromatické aberace (myslím střed zorného pole). Testovat na Jupiteru (Venuši) se dá, pak ale není moc dalekohledů, které by si člověk koupil, při takové testu propadnul i Swarovski SLC 10x56.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#363

Příspěvek od biker.fm »

K čemu je dobré pozorovat Jupiterův koutouček při zvětšení 10x?Jestli to je otazka na me, tak ja planety s 10x42 primarne nepozoruji. Byl to jen test jak uvidim Jupiter nic vic. Rad se podivam kde ma treba prave mesice pres sirsi pole. Triedr pouzivam hlavne na denni pozorovani na horach a ornitologii. No a kdyz uz ho mam sebou tak se samozrejme i rad pres nej podivam v noci na souhvezdi a treba takovy pohled do mlecne drahy, neco zkouknu i z katalogu Mxxx ... 8-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#364

Příspěvek od SIRIUS_758 »

     Problém s gumovou povrchovou úpravou na některých Canonech IS je znám, ale rozhodně bych z toho nedělal globální problém... Na počet prodaných kusů to je zcela určitě marginální záležitost... Firmu Canon neomlouvám, naopak i v mých recenzích píšu, co si myslím.. Na druhé straně by bylo velmi zajímavé se zamýšlet nad tím, co dokáže agresívní lidský pot, čím vším můžou mít lidi zadělané ruce a v jakých výparech mohou triedr dlouhodobě skladovat. Vyrobit ideálně stabilní gumu, která snese úplně všechno, je nemožné.. Vždycky se najde nějaká látka, která může spustit destruktivní reakci...
Mě se to v nedávné době stalo hned 2x - obyčejný balónek na ofukování optiky se po několikatýdenním dotyku s čímsi v mém šuplíku začal nezadržitelně hroutit do sebe jak černá díra ..  . A řešil jsem problém, kdy po dešti se mi začala destruovat guma na objektivu Pentax, který je jinak WR - vodě odolný.

   Co se týče optických vlastností triedrů Canon IS, tak chci poukázat na dvě skutečnosti :

Řada astroamatérů si stále nechce uvědomit, že triedr s obrazem rovnajícím se kvalitě zobrazení ve špičkovém okuláru vsunutém do kvalitního APO refraktoru s delším ohniskem, prostě dosud neexistuje. I v drahém Swarovisionu za 70 tisíc jsou přítomny zbytkové optické vady a u kraje je dokonce dost barevný.. Ale pořád je to to nejlepší, co na trhu s tak širokým polem je ...

A podruhé - řada diskutovaných nedostatků zde na AF je snadno ovlivnitelná několika "odborníky" a perfekcionisty, kteří nebudou spokojeni nikdy, protože to není o reálné kvalitě optiky, ale o jejich psychice..  Neznalí začátečníci pak v tomto zákonitě mají zmatek ...
Řadím se také mezi perfekcionisty a mám vysoké nároky na optiku, ale aspoň doufám, že dosud si zachovávám nadhled a zdravý úsudek ...

Takže - stejně jako píšou kolegové "Psion" a "biker.fm", triedry Canon IS jsou zobrazovacími vlastnostmi nadstandardně kvalitní a stabilizace v nich je výbornou přidanou hodnotou, která sice není dosud ideální, ale v tom nejdůležitějším svůj úkol plní velmi dobře .
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Levnější nebo dražší triedr?

#365

Příspěvek od LaH »

Na druhé straně by bylo velmi zajímavé se zamýšlet nad tím, co dokáže agresívní lidský pot, čím vším můžou mít lidi zadělané ruce a v jakých výparech mohou triedr dlouhodobě skladovat. Vyrobit ideálně stabilní gumu, která snese úplně všechno, je nemožné.. Vždycky se najde nějaká látka, která může spustit destruktivní reakci...Při pročítání informací okolo destrukce gumového potahu Canonu IS jsem narazil na podezření, že to mohou způsobovat insekticidy, tedy různé ochranné spreje proti hmyzu. To mi zní logicky. Naopak představa, že si např. odkládám nákladný a nechráněný triedr např. do skříňky s ředidly a barvami mi moc nesedí.
Nemá s dopadem insekticidů na potah triedrů někdo z pozorovatelů ptactva, obzvláště bahenního :), nějakou zkušenost?
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#366

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nové triedry HELIOS řady "LightWing HR" :

http://www.opticalvision.co.uk/binocula ... x42ed.html

V Supře se objevily v nabídce tyto nové binokuláry z Číny, které pod značkou Helios prodává firma Optical Vision. Po překvapivě pozitivních zkušenostech s klasickýmí "porro" triedry této značky jsem byl zvědav i na novinku v koncepci "roof". Než napíšu nějakou srovnávací recenzi, tak to pár týdnů potrvá, proto píšu už teď krátké pojednání, kdyby někdo třeba i na dovolenou chtěl pořídit velmi kvalitní triedr. Ano, naznačil jsem tímto, že triedry této řady vypadají nadprůměrně dobře a to po všech stránkách. Doporučuji především modely s ED skly, protože cenový nárůst 25% není nikterak velký a určitě se vyplatí. Posuďte sami :

Za cenu 6.500 Kč jsou k dispozici modely 8 a 10 x 42 ED, které mají zorné pole 64-65° s velmi dobrou brilancí a vynikající propustností. Pokles ostrosti u kraje pole samozřejmě je, ale je velmi přijatelný. Do triedrů se velmi komfortně dívá, očnice jsou otočně výsuvné s aretací ve třech polohách. Mechanické provedení je rovněž nadprůměrné, binokuláry jsou příjemně kompaktní. První zkušenosti s nimi jsou veskrze velmi pozitivní a poměr cena/výkon je u nich vynikající, protože se bez problému vyrovnají i podstatně dražším triedrům. Stojí za to se na ně jít podívat do Supry a porovnat např. s Meoptou MeoPro, Celestronem Granit, ale i ještě dražšími modely.

http://www.supra-dalekohledy.cz/vyhleda ... =Lightwing

Menší sourozenci o průměru 32 mm ( < 5 tis. Kč ) se vyrábějí jen bez ED skel, jsou rovněž velmi kvalitní, jen pohled do nich není tak nadstandardně komfortní.

Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#367

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pokud se vám některé triedry do teď zdály velmi drahé, tak vězte, že za chvilku bude o dost hůř.. :o

Před nějakou dobou jsem tady avizoval prototyp velmi zajímavého triedru od Nikona - v rozměrech 7 a 10 x 50 sliboval velmi široké pole a špičkovou kvalitu. Firma právě dala oba rozměry v limitované sérii na trh - na oficiálních stránkách nešetří superlativy ( viz. odkaz níže ). Ovšem ceny které jsem dohledal vysoce předčily mé očekávání, že to bude asi o něco dražší, než Swarovision a pod. Oficiální cena z Nikonu - USA čítá 6 tis.$ za levnější model 7x50 a v Dánsku stojí 10 x 50 51 tis.DKr, což je cca 186 tis. Kč.

https://www.nikonsportoptics.com/en/nik ... 50-if.html

Takže "triedr století" má bohužel i "cenu století"... Ale technická výbava a parametry jsou lahůdkové - model 10 x 50 má zorné pole 9° ( > 76° ), hranoly jsou Abbé-König, rovnač pole a ED skla jsou samozřejmostí. Taky je to pěkný macek - 2,5 kg. No, tak se chvilku kochejte... :

http://imaging.nikon.com/lineup/sportoptics/wx/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#368

Příspěvek od Psion »

No jedním slovem masakr, ideální pro myslivce, který jezdí do lesa tímhle :)
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#369

Příspěvek od SIRIUS_758 »

...i si někdo "posteskl", že s délkou 30 cm se ten Nikon WX nevejde do odkládací přihrádky jeho Maserati.. :lol:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#370

Příspěvek od Psion »

To je ale velká výzva :)
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#371

Příspěvek od hamr »

Podle mně je to totální úlet, pořídit triedr místo téměř C 14 OTA. To bych se musel válet v pěnězích a to u mně nehrozí :D ...... To je hrozná řacha a výsledek pozorování za to podle mně nestojí. Mám Nikon 7x35, pole 9,3st,, v krajích to ostré není, ale stálo to necelé 2000......
Toť můj výkřik do tmy, co s takovým drahým triedrem. Už x krát jsem měl chuť napsat do tohohle vlákna "LEVNĚJŠÍ"!!!!
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#372

Příspěvek od Psion »

Verze 7x50 má dokonce 10.7°zorné pole :) No je to řacha, ale vsadím se, že všude budou vyprodaný.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#373

Příspěvek od Homer »

Cena takovéhoto triedru je zcela mimo jeho užitné vlastnosti a je evidentně zaměřena na určitou ( našima očima asi snobskou ) klientelu, která kupuje tyto extra buřty a vystavuje je na odiv. Stejně jako šampaňské se zlatými šupinkami, zlaté nočníky pro děti atd. Byla, je a bude skupina lidí, kteří si mohou říkat: " přátelé, upřímně, kdo z vás to má....." :-).
Za sebe, i kdybych měl tolik peněz, že bych je mohl vyhazovat takto z okna a koupit si tuto hračku, koupím si něco s obdobnými užitnými vlastnostmi za zlomek této ceny a zbytek věnuji dítěti na operaci, na kterou mu celá rodina po okolí vydělává sbíráním víček od pet lahví....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#374

Příspěvek od Artaban »

Možná to má taky upoutat pozornost. Když Nikon dokáže udělat takovej TOP triedr, tak i ty levnější, budou taky ještě pořád dost dobré né? Prostě reklama dobré značky a Nikon samozřejmě nedělá jen triedry.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#375

Příspěvek od Homer »

Snad mi v této souvislosti dovolíte příběh:
za bývalého režimu jsem si psával s dr.Fischerem, synem někdejšího pražského lékárníka a astroamatéra Fischera, jehož astrovybavení z Podolí skončilo v druhé kopuli ďáblické hvězdárny. Tento syn byl astronomem, učil na univerzitách v Tel Avivu a v Británii, no a mimo to měl Švýcarsku několik obchodů s komerční optikou. Zde se dle jeho slov jednoho dne vsadil s kamarádem o bednu drahého šampaňského, že prodá za měsíc v jednom obchodě 100 kusů běžného, zcela tuctového korejského fotoobjektivu za 3x vyšší cenu. Vyhrál...A jak to zařídil? Stačila velká reklama ve výloze - limitovaná série špičkového japonského objektivu jen zde v této prodejně. Švýcaři kupovali jak zjednaní - cena jim napovídala, že za tuto sumu nelze jinak, než že to je skutečně něco špičkového a že to tedy musí mít.
Vrcholem všeho bylo, že tento dobrák, znalý dokonale obchodu a psychologie zákazníka ( inu Izraelita ), nechal na každý z těchto objektivů vygravírovat japonskými znaky "polib si prdel" ( inu český Izraelita ) a bavil se myšlenkou, jak se posléze nějaký kupec v Japonsku na dovolené dozví, co tam má napsáno :-).

Ano, může to být otázka prestiže firmy, může to být i výše popsaná motivace - udělat vytuněný triedr a zkusit cenu zněkolikanásobit. On to určitě někdo koupí, rozumí se, Čech to bude stěží...
Odpovědět