Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#331

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Prostě ten triedr je opravdu výborný, i kdyby neměl tu stabilizaci, tak je pořád podstatně levnější Swarovisiona, Nikona EDG nebo Zeiss Victory SF, při stejně špičkové optické kvalitě.
Nicméně na astro bych si ten IS vyzkoušel, zda bude ochota mozku a náročnosti uživatele akceptovat ono občasné "dýchání", kdy stabilizace osciluje kolem optima zaostření, protože výrobce na tento dotaz "Kyblíkovi" odvětil, že na noční oblohu to není.. :D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#332

Příspěvek od biker.fm »

Mam ted zapujceny Canon 10x42 L IS ... kdo se pres nej nepodival tak nevi o cem to je a jednou se podivas a uz nic jineho nechces Krasne siroke pole, ostrost az ke kraji, barevna vada prakticky nulova, stabilizace ... nevyhodou je trochu vyssi vaha a original krytky vymenim za jine (ty original se spatne nasazuji a nedrzi spolehlive). Nasrouboval jsem UV filtry, nejde tak o UV jako spise ze plni funkci ochrany skel.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Levnější nebo dražší triedr?

#333

Příspěvek od vla »

Bezesporu výborný triedr, ale podívej se na jasné přechody, dráty atd. při zapnuté stabilizaci, mě to docela překvapilo. Tím nechci snižovat jeho hodnotu, klidně bych si ho dovedl představit ve své "sbírce" triedrů
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#334

Příspěvek od biker.fm »

Konecne je jasna obloha a tak jeden z prvni testu byl - antenni stozar, draty VN napeti, plechova strecha, to vse proti modre obloze. Dale jsem se dival na okenni ramy (bila barva) proti zasedle barve panelaku. Nevsiml jsem si zadneho rozdilu pri On/Off stabilizaci. Ceho jsem si ale vsiml kdyz jsem stabilizaci zapnul, tak seeingu pri pozorovani vzdalenejsich cilu (na to jsem byl zvykly ze ho vidim pri pozorvani mesice a planet). Kdyz jsem se dival pres Vixen HR 8x32 New Foresta, tak seeing nebyl videt.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Levnější nebo dražší triedr?

#335

Příspěvek od Kyblik »

Canon 10x42 L IS jsem vlastnil a svelkou ztratou prodal, na hvezdnem poli je velmi spatne pouzitelny, deformuje tvar hvezd a to jak se zaplym,, tak s vyplym stabilizatorem, zbytkovou barevnou vadu ma taky, je zajimave, ze se projevuje pouze se zaplou stabilizaci, mozna to bude teim, ze bez stabilizace si toho clovek nevsimne a na stativu jsem ho nemel, mimochodem stejny efekt videl i Vabra (mel ho ode mne zapujceny) a VLA, nebyla to vada jednoho kusu, mel jsem moznost se podivat i do jineho a bylo to to same, pro kazdy pripad na denni pouziti je to spickovy triedr, az na tu vahu :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#336

Příspěvek od Psion »

Já používám 15x50 IS, přece jenom ty mlhovinky a galaxie jsou v tom větší a výborně se v něm pozoruje bez stativu. Pohled dalekohledu skýtá dokonale rovné pole (je tam integrovaný rovnač), barevná vada se projeví na Měsíci, jinak je minimální. Skvěle se tím přes folii pozoruje povrch Slunce.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#337

Příspěvek od biker.fm »

Odpoledne to vypadalo na jasnou noc a tak jsem se tesil ze provedu test na nocni obloze. Samozrejme se zatahlo, co jineho bych taky mohl cekat ze ? :-X

Ja ani moc nepocitam s pozorovanim v noci (na to mam Somet Binar 25x100), spise pres den az budu na horach a na ornitologii.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#338

Příspěvek od SIRIUS_758 »

biker.fm :

To, že je vidět "seeing" v tom IS 10 x 42 může být právě ten zbytkový nedostatek stabilizace.. Protože to nebude seeing, ale rychlý sled drobných deformací obrazu díky neustálým zásahům stabilizace, tedy nakláněním hranolů. Pokud je to takto vidět ve dne, tak zpravidla na hvězdách je to potom vidět hodně.. Vezmi triedr na MHV, tam to prozkoumáme a porovnáme s dalšími dvěma typy IS.

Mám dobrou zprávu pro příznivce IS triedrů. Již nějakou dobu testuji Canon IS 10 x 30 nové generace a po dnešním už několikátém testování na noční obloze mohu zodpovědně prohlásit, že na hvězdném poli je tento malý IS absolutně stabilní. Nerozhází ho ani Sirius. Uvidím ještě na planetách ( velký IS 15 x 50 velmi často rozhází Saturn, protože tu stabilizaci mate ta elipsa .. ale Jupiter v pohodě ). Hvězdy má nádherně bodové i při zapnuté stabilizaci a opticky je tak výborný, že tou bodovostí a rozlišením je lepší triedru Pentax DCF ED 10 x 43.
Parametry ho samozřejmě víc předurčují pro turistiku a další denní aktivity, kde je naprosto vynikající..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#339

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Canon 10x30 IS II - velmi podrobná recenze na POSECu :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... tabilizaci
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#340

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nová recenze triedrů na POSECu :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... binokulary


Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#341

Příspěvek od Psion »

Pěkná komplexní recenze, možná na konci článku by čtenářům pomohla všeshrnující tabulka s hodnocením jednotlivých testů. Zajímalo by mě, jak by se v testu umístil třeba Zeiss Jenoptem 7x50.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#342

Příspěvek od Cztwerec »

Musím říct, že jsem se Borisi nechal "zlákat" tvými recenzemi o triedrech Barr and Stroud hlavně typem 8x56. Čekal jsem vše, ale asi mám jiné nároky. Ani do jednoho z těch dalekohledů se mi nedívalo vůbec dobře. Pole mělo do krajů stíny (což je samozřejmě individuální a člověk se do nich nesmí koukat) a obraz byl pouze ve středu pole uspokojující, ikdyž v krajích vyrovnaný. Tím nechci říct, že BS jsou špatné, právě naopak. Hledal jsem něco pro kamaráda myslivce a nakonec jsem dostal od pana Zahajského do ruky Helios 10 x 50. Byl jsem opravdu překvapený, jak tento víceméně nejvíce na astro standartní a rozšířený kousek ukazuje. A nebojím se říct, že na "testovacích" šiškách dokonce ukazoval velice podobně jako Swarovski 10 x 50, když pominu jeho perfektní brilanci a pocitově menší barevnou vadu, která by měla být lepší, když je dalekohled 20 x dražší. Rozdíl jsem ovšem čekal o dost větší...

Zkoušel jsem ten zmiňovaný Helios porovnat s menším 8x30 YF Kowa - chtěl jsem udělat upgrade, nicméně na tu Kowu se to bohužel kromě vyššího zisku a rozlišení spolu s rovnějším polem v krajích vůbec nechytá. Ta brilance je jinde... Takže upgrade nebude :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Levnější nebo dražší triedr?

#343

Příspěvek od Dansemacabre »

Taky jsem teď byl v Supře vybírat triedr a i přes to, že jsem měl cenový strop vyšší, nakonec jsem odcházel s doporučeným Heliosem 8x40 za necelé tři tisíce, protože ze všech zkoušených měl nejlepší obraz téměř porovnatelný s mnohem dražšími skly (napříkald vanguard spirit 8x42 ED vyloženě zklamal). Jediné, co by se mu dalo vytknout, jsou ne až tak pohodlné očnice a nutnost mít přesně na střed seštelované oko, aby to po krajích neházelo odlesky.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Levnější nebo dražší triedr?

#344

Příspěvek od 4Brunco »

Sirius: dik za vybornu recenziu.

Zaujimave pocut ze tieto cinske helios binokulare su take dobre. Celkom zaujimave kusky podla zahranicnych for su aj 15x70 Apollo alebo aj lacnejsi a lahsi Quantum 4.
Mne sa teraz podarilo kupit na anglickom ebay Jenoptem 10x50W a mam z neho velku radost. Cena bola dobra (120£ aj s postovnym) a aj ked mu tiahne na 40-ku, obraz ma vyborny a antireflexne vrstvy stale plnia svoj ucel, ma velmi svetly a brilantny obraz a zorne pole 73° je ina parada (aj ked uplne ostrych je len cca 50°). Tesim sa ked ho vyskusam pod skutocne tmavou oblohou.
Inak nemate niekto skusenost, da sa nejak jednoducho upnut na stativ, lebo klasicky srob to nema.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Levnější nebo dražší triedr?

#345

Příspěvek od miro75 »

Tiež som začal pokukovať po značke Helios. Ale nie je to UK? Vyrobené v číne, samozrejme..
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Odpovědět