Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#61

Příspěvek od Cztwerec »

Ve finále se tady řeší něco dost zvláštního o propustnostech apod. Když to vezmu ze své strany, opravdu mě zklamal např. TS 15x70 - barva, ostrost apod. Ale když to vezmu kolem a dokola co jsem chtěl? Za ty prachy, pořád je to jen na přehlídku noční oblohy a na denní pozorování byl úžasný. Víc jak 5 tisíc bych za triedr stejně nedal, ikdyž pohled bino je super.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Levnější nebo dražší triedr?

#62

Příspěvek od kavka »

to Lukina: Ta tabulka vychází z testů, měřených parametrů, jejichž výsledky je možné si přečíst. Nevím, zda by mohli podvádět v parametrech, jako je velikost zorného pole apod. a jaká by k tomu byla jejich motivace.
Na testy dal odkaz "g" s tím, že jim celkem věří.
Já jiné testy k dispozici nemám a zatím nevidím důvod jim nevěřit.

Kromě BPC 20x60 (Tento) mám i Bresser 10x50.
Oba jsou mezi testovanými triedry a má zkušenost těmto testům odpovídá.
Ten rozdíl je ,i laicky posuzováno, veliký.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Levnější nebo dražší triedr?

#63

Příspěvek od kavka »

V parametrech zrejme nepodvadeli, ale ta tabulka toho moc neukazuje.To ne, ale stačí se podívat na testy, na které dával odkaz "g"
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Levnější nebo dražší triedr?

#64

Příspěvek od kavka »

Bylo zde např. tvrzeno, že BPC mají vůbec nejhorší propustnost. když jsem srovnával výsledky testů triedrů se zvětšením 20x, tak BPC s 81% na tom nebyl vůbec špatně, byl tam i jeden pod 50%.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Levnější nebo dražší triedr?

#65

Příspěvek od kavka »

Nikdy v nem nevyhraji spickove pristroje, protoze jsou zaroven zpravidla nejdrazsi a ty, ktere nejsou tak vynikajici to kompenzuji cenou.  Ale v té tabulce právě špičkový přístroj vyhrál.
BPC zvítězil právě jen v kategorii "ekonomické", tedy poměr cena/výkon.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Levnější nebo dražší triedr?

#66

Příspěvek od vla »

S tou propustností je to v těch testech ošidné, pokud dává triedr žlutý obraz, je jasné, že ve viditelné oblasti je transmise značně nevyrovnaná a pak je otázkou jak se ke konkrétnímu výslednému číslu došlo. Grafy propustnosti mají až u posledních testů. Je to jak jsem už výše psal, za levný peníz lze vybrat dobrý triedr podle kriterií, kterým ten či onen zájemce dává přednost, za drahý lze pořídit špičkovou kvalitu ve všech parametrech.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#67

Příspěvek od SIRIUS_758 »

...pokračování :

Ruský triedr 20 x 60 se v pojetí polského testu jeví jako velmi dobrá volba, ale i když jsem se v mnoha případech přesvědčil, že polské testy jsou velmi objektivní a mají velmi velkou vypovídající hodnotu, tak v tomto případě je to dost zkreslené a je třeba výsledky správně interpretovat. I když je použita stejná metodologie, jako při testech veškerých triedrů, není srovnání tak objektivní, jako když porovnáváme triedry stejných parametrů, tedy např. 10 x 42. I v absolutním počtů dosažených bodů není výsledek 109 bodů nijak oslnivý - když jsem ho porovnával s triedrem Pentax 20 x 60, který se umístil o tři příčky výše se 125 body, byl rozdíl dost značný - viditelně čistější obraz s věrnými barvami, lepší brilance, téměř žádný pokles kvality u kraje. ( nicméně i tento Pentax triedr má už viditelnou barevnou vadu a zorné pole okulárů je menší než 50°,což se mi nelíbilo, i když je v něm kresebnost neuvěřitelně homogenní, i přes pouhé tři čočky v okuláru..).
Z polských testů, jako v podstatě nikde jinde, zjistíte mnoho parametrů, které jsou daleko důležitější pro nás astronomy, než pro jen terestrické pozorování ( najdete tam zvlášť astigmat., komu, ostrost, atd. ). Doporučuji udělat si vlastní výběr z hodnocených parametrů, vypustit ty nepodstatné a naopak zohlednit vlastní priority - pak máte velmi vysokou pravděpodobnost, že skutečnost v praxi bude odpovídat těmto polským testům. ( a musím říct, že stejné je to i v případě fotoobjektivů ) Samozřejmě neocenitelné je, můžete-li se některými triedry podívat, pokud možno i v noci, protože některé nectnosti ve dne nedoceníte, či vůbec neuvidíte - bodovost hvězd, které máte v celém zorném poli, jejich maximální kontrast vůči pozadí - toto velmi důkladně prověří kvalitu triedru. Budete se divit, jak takový Jupiter s měsíčky je velmi vhodný "tester", pomocí kterého najednou zjistíte, jak velký rozdíl je mezi triedrem za 3 až 5tis. a za 15 až 20tis., zvlášť budou-li oba se střechovými hranoly. Zatímco u vysoce kvalitního triedru nebudete mít problém kotouček planety zaostřit, nebude tam barevný lem a rozlišíte i měsíčky právě úhlově velmi blízké, tak v levném triedru se budete marně snažit zaostřit jakousi bramboru, navíc pěkně barevnou, a některé měsíce ani nenajdete. V tomto případě bude ten rozdíl podstatně větší, než u příměru, který jsem použil výše - pohled do levného Plösslu v porovnání s po všech stránkách vynikajícím TV Panoptikem či Pentaxem XW, XF. Jde to na vrub kvalitě hranolů a vrstev na nich - u těch nejlevnějších se vám snadno stane, že jasné bodové zdroje budou na obě strany protažené malými ocásky do špičky ( podobný charakter jako mají astigmat. kříže ), takže třeba Jupiter bude vypadat spíš jako Saturn..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#68

Příspěvek od SIRIUS_758 »

  Praktické poznatky ke dnešní nabídce triedrů :

1. -  Téměř všichni zkušení astronomové se shodují na tom, že nejlepší triedry pro astronomii vyrábí firma FUJINON. Toto potvrzují i polské testy..Obzvlášť lze doporučit verze 10 x 50 a 16 x 70. Kvalita odpovídá absolutní špičce nejlepších triedrů od Swarovského, Leicy, či Zeisse. Navíc jsou to triedry vyráběné speciálně pro astronomii, jako jedny z mála..Okuláry mají pole přes 60°, tedy v podstatě koukáte do Pentaxu XW, či TV Panoptiku. Jde o klasickou koncepci s jednoduchými hranoly. Jejich velkou nevýhodou je  jejich masivnost a opravdu velká váha , dost přes 2kg. Hodí se tedy pro ty, kteří si chtějí pořidit špičkový triedr jen pro astro účely, či jinak předpokládají stativ..Triedr 10 x 50 je velmi vhodných a univerzálních parametrů, i v ruce udržitelný, ale ze stáje Fujinonu opravdu jen na chvíli.. Bohužel jsem teď neměl možnost ho porovnat "naživo" s konkurenty, ale nemám důvod nevěřit výborným ohlasům z celého světa, vč. závěrů poláků. V minulosti jsem zkoumal verzi 7 x 50 - méně vhodné parametry, protože ty předpokládají velmi mladé oko v dobré kondici a navíc špičkově tmavou oblohu. Pokud by přece jen někdo chtěl pořídit tuto variantu, mohu poradit, jak výrazně ušetřit - pořídit dokonalou kopii od William Optics - 7 x 50 ED. Ale pozor ! Toto už neplatí pro triedr WO 10 x 50 ED - zde jsou jako okuláry obyčejné Kellnery, takže výrazná degradace..

2.  -  Chcete-li pořídit vynikající triedr, neméně kvalitní než Fujinon, navíc v podstatně odlehčenějším kabátě ( tlakový odlitek z hořčíkové slitiny ), navíc jste-li zastánci  "klasiky - porro", uvažujte o řadě Nikon SE. Triedr SE 10 x 42 jsem zkoušel právě na popud poláků - a je opravdu vynikající. Je sice předražený - cca 24tis. ( jako ostatně mnoho Nikonů - viz dále ), ale vynikající a komfortní pokoukání, 60°pole s velmi homogenní kresebností, kvalitní skla samozřejmostí.. Jde o univerzální dalekohled, který vás nezatíží ani při turistice.

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108011 ... dalekohled

3.  -  Uvažujete-li pořídit triedr stále špičkových kvalit, ale univerzálního použití - tedy dostatečné parametry na astro a současně kompaktní rozměry pro turistiku, zvěř, atd., poohlédněte se po dražších triedrech se střechovými hranoly - a to od firem, které kvalitou šlapají na paty "hvězdné trojce", ale stojí polovic, tedy cca 16 až 22tis.Kč. V této kategorii jsem nejvíc hledal a zkoušel i já, takže nabídnu praktické poznatky, především s ohledem na to, co se tady dá fyzicky vidět a vyzkoušet. Po nějaké době jsem výběr omezil na výrobky tří firem  - Meopta, Vortex a Pentax. Kvalita velmi vyrovnaná, každý má výhody i nevýhody, lišící se i u různých typů jedné značky. Tedy nemalou roli už hrají osobní prioity i sympatie ke značce.. Ale přece jen se dají učinit obecnější závěry - Meopta je na tom nejhůř v poměru cena/výkon a je dražší než Pentax řady ED- v tomto je nejlepší Vortex s řadou "Razor". Vortexy mírně zaostávají se zbytkovou barevnou vadou i ve středu pole. Co se týče ostrosti na kraji pole, je to u všech tří v průměru stejné, s mírnými odchylkami u různých parametrů triedrů - tedy např. 8 x 42 a 10 x 42. Řekl bych, že především díky pověstným AR vrstvám jsou Pentaxy celkově o fous na špici. Vítězem pro mne se stal triedr PENTAX 10 x 43 ED. Jen malinko horší je pentaxí řada SP, která se liší od ED pouze tím, že objektiv má v jednom členu levnější sklo ( jinak i zde se u verzí 8 x 32 a 10 x 43 používají 60° pětičočkové okuláry ). Právě spíše k řadě Pentax SP bych přiřadil Meoptu a Vortexy Razor. Pokud bych ovšem preferoval větší průměr a požadoval triedr 10 x 50, pak bych si asi Pentaxe nekoupil - má totiž nejmenší pole - 50° s tříčočkovým okulárem ( platí i pro verzi 8 x 43 ). Na druhou stranu je ta kvalita u kraje na tříčočkový okulár příkladná - s levnými triedry nesrovnávat..Tajemstvím jsou asférické čočky a vícečočkový objektiv.
Vymezením na uvedené tři firmy netvrdím, že např. firmy Docter, Minox, Kowa, Vixen nebo Buschnel neumějí udělat výborný triedr..Na druhou stranu - Nikony řady HG, za nemalé peníze, mne nepřesvědčily.

Odkazy na uvedené triedry :

Vortex Razor :

http://www.vortexoptics.com/category/razor_binoculars

http://bestpatron.shop5.cz/cz-kategorie ... -dech.html

Pentax ED :

http://sport-optics.pentax.de/de/group/38/produkte.php

http://www.foto-servis.cz/dalekohledy-d ... 51_52.html

Meopta Meostar :

http://www.meoptasportsoptics.com/CZ/ca ... 1=1&nav2=1

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... /male.html
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#69

Příspěvek od SIRIUS_758 »

4.  -  Zůstaneme -li u požadavků bodu 3., ale finanční strop máme jen něco málo přes 10 tis., raději o něco méně, pak i zde lze najít několik nadprůměrných dalekohledů, u kterých se potvrzují zkušenosti z testů a ohlasů mezi uživateli..

   V menších rozměrech stále dosáhneme na špičkové triedry Pentax DCF SP - 8 x 32 a 8 x 43. První z nich je obdobou velmi povedeného triedru z Meopty - Meostar 8x32 má kapičku větší pole, jinak jsou oba naprosto srovnatelné a na turistiku nic lepšího nenajdete ( kromě Pentaxu 8x32 ED  ;) ) Zatímco Meopta stojí necelých 20 tis.  >:(, Pentax je na tom s necelými 12 tis. podstatně lépěji. Takže zde budou váhat jen zapřísáhlí vlastenci.. ;D  Jako univerzální triedr je ovšem lepší kvůli astro větší průměr, tedy 8x43 - Pentax SP stojí akceptovatelných 12,5 tis. A jak jsem se přesvědčil, za tuto cenu v těchto parametrech nic lepšího nekoupíte - jediným handicapem je už zmiňované menší pole 50°,ale velmi kvalitní a homogenní.

http://www.foto-servis.cz/dalekohledy-d ... 51_53.html

  O něco horší je řada triedrů Viper od Vortexu :

http://bestpatron.shop5.cz/cz-kategorie ... -cenu.html

Výhodou je větší výběr v parametrech než u Pentaxu a také větší pole u triedrů s menším zvětšením. Jinak triedry Vortex jsou velmi dobře provedené a především pro Meoptu je to velmi vážná konkurence.

 Dalším mimořádně povedeným triedrem, který patří mezi výjimky, které za poloviční peníze atakují špičkovou kvalitu, je Olympus EXWP I 10 x 42 za 11.6 tis :

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108040 ... dalekohled

Jeho "slabší" bráška 8x zvětšující je o 2tis. levnější.

Nedávno se objevily poměrně nenápadné triedry s ED objektivy - Vanguard Endeavor 8,5 a 10,5 x 45 ED. Zajímavá zvětšení i zajímavý průměr.

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108101 ... dalekohled

Zkoušel jsem u škody oba a porovnával je především s novou řadou  Monarch X od Nikonu, která stojí 2x tolik :

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108093 ... dalekohled

A světe div se - Vanguard Endeavor je celkově lepší triedr, než nový Nikon Monarch X. Ten má sice malinko lepší brilanci a čistější barevnou věrnost, ale při stejně velkém poli má o poznání horší kresbu na kraji. Obě verze Endeavoru mohu doporučit, včetně velmi dobrého zpracování - optikou kvality Pentaxu SP 10 x 43 sice nedosahují, ale jsou to velmi povedené triedry a slabší verze 8,5x má větší pole než Pentax 8x43, což mnozí uvítají.

...příště napíšu o ještě levnějších triedrech..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#70

Příspěvek od SIRIUS_758 »

5. - Najít výborný triedr na astro, který bude stát pod 10tis., dejme tomu 6 až 8tis., je už poměrně těžké.. U střechových hranolů už kvalita padá dolů a mezi triedry "klasiky - porro" není moc z čeho vybírat..Začneme-li u této kategorie, pak vzpomeňme na starší, doprodávající se, Ultimy od VIXENa - 8 x 56 a 9 x 63. Triedry kvalitní, ale s méně vhodnými parametry. Ultimy byly nedávno nahrazeny řadou Geoma, zatím bez praktických poznatků..

http://www.vixenoptics.com/binoculars/geoma_bino.html

Dále stojí za pozornost výborně provedené "námořnické" triedry z TS - 10,5 x 70 a 15 x 70 MX Marine. První z nich je velmi světelný, je nutné počítat s menším 50°polem, které je ovšem velmi homogenní a ostré i na kraji. Silnější 15x70 je podstatně kvalitnější alternativou k superlevnému 15 x 70 od TS, či Celestronu, ale také téměř s 3x vyšší cenou ( 120 vs. 350€ ).

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... uellt.html

Mezi triedry kompaktní "roof" konstrukce, které kvalitativně vystupují z úrovně této cenové hladiny, mohu doporučit dvojici PENTAXů HRc - 8 a 10 x 42 - stále velmi kvalitní fázové vrstvy, 4-čočkový objektivy a 4-čočk. okuláry se 60°polem. Oba triedry jsou velmi dobrými univerzálními dalekohledy pro astro, turistiku a pod., s velmi příznivým poměrem cena/výkon.

http://sport-optics.pentax.de/de/group/41/produkte.php

http://www.foto-servis.cz/dalekohledy-d ... 51_55.html

Novinkou, kterou jsem ještě v ruce nedržel, jsou nové "ekonom." triedry MEOPTA - Meopro 6,5 x 32, 8 a 10 x 42. Předpokládám, že i když tyto kousky stojí méně než polovinu špičkových Meostarů, budou rovněž velmi kvalitní, zvlášť triedr 6,5 x 32 má krásně široké pole..

http://www.meoptasportsoptics.com/CZ/pr ... 1=1&nav2=1
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#71

Příspěvek od SIRIUS_758 »

6. - Dostávám se k cenové relaci kolem 5tis. Kč. V kategorii "porro" je zde poměrně slušný výběr - vesměs se jedná o značkové triedry 2. nejlevnější řady známých a očekávaných výrobců - NIKON Action EX, OLYMPUS EXPS I a PENTAX PCF WP II. Ze starších byly výborné MINOLTY, později KONICA-MINOLTA Activa WP - byly lepší než soudobá konkurence. Jak už jsem psal, nevýhodou těshto triedrů jsou jednoduché Kellnerovy okuláry s polem 50°. Pokud je někde pole mírně širší, je to na úkor kvality. Lepší a širokoúhlejší okuláry by totiž vyžadovaly i větší hranoly - tedy ještě mohutnější provedení a s tím nárůst ceny, což by tuto "klasiku" ještě více vzdálilo kompaktním "roof" triedrům, kde se větší vstupní pupila okulárů dosahuje snadněji, protože střechové hranoly jsou zde větší. A tak se u "porro" triedrů setkáváme s větším polem jen u menších rozměrů - 7 x 35, příp. 8 x 40, a v minulosti oblíbeném 8 x 30. Až na výjimky se tyto triedry osazují širokoúhlejšími Kellnery - levně docílené širší pole je zákonitě méně kvalitní - na turistiku to tolik nevadí, ale na astro to moc vhodné není.

    V kategorii "roof" za cca 5tis. kraluje značka VORTEX bohatou modelovou řadou DIAMONDBACK - velmi dobrý poměr cena/výkon - ovšem v porovnání s 2x dražšími triedry je už na první pohled znát menší brilance, horší čistota-věrnost barev, atd. Nabízejí ovšem v průměru větší zorné pole, které je i mírně kvalitnější ( co se týče ostrosti na kraji pole ), a kompaktnější rozměry, než triedry "porro".

http://www.vortexoptics.com/category/razor_binoculars

http://bestpatron.shop5.cz/cz-kategorie ... -ceny.html

Do této kategorie zařadíme i povedený triedr WO 8 x 42 ED WA - nové provedení, které je o poznání lepší staršího, kde bylo lépe koupit verzi SEMI-APO - a dále novou řadu VIXENů ATREK.

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... /male.html

 Tímto ukončuji průřez nabídkou triedrů v různých cenových hladinách - od méně než 4tis. až po téměř 25tis. Kč. Následovat budou praktické poznatky k výběru triedru, tedy nejen z ekonom. pohledu.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#72

Příspěvek od Konihlav »

SIRIUS_758: tak to je naprosto vycerpavajici odpoved, diky moc. Az nebudu roupama vedet coby, nejaky trieder bych uvital...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Levnější nebo dražší triedr?

#73

Příspěvek od Vabra »

Sirus: wau, tomu rikam informacne huste prispevky.

Konihlav: neverim! Za cele Chile se mym Nikonem 7x35 nekouknul ani jednou  ;)

PS: Mimochodem ten Nikon Action EX 7x35 (zde v bazaru mne prisel na cca 2,5tisice) mi prijde docela uchazejici, s vyjimkou okraje jeho velmi sirokeho pole, kde se nejaka ta vada dosti projevuje. Ale nemam tolik zkusenosti abych to dokazal porovnat v ramci tridy. Par kouknuti Meostarem mne nepresvedcilo, abych do nej dal mnohonasobne vice. To uz radsi tu Ultimu 8x56 ktera se mi moc libila (az na male zorne pole).

Ale jako temer nekoukajici fotic as zustanu u toho co mam  ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#74

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: normalne ja dotedka nevim, zes ho s sebou mel??? jak je to mozne? asi jsem tomu nevenoval pozornost, pokud jsi pred odletem rikal, ze ho beres a pak jsem ho nevidel, tak me to nenapadlo to jsou mi veci.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Levnější nebo dražší triedr?

#75

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kritéria pro výběr triedru :

1. - V první řadě je třeba si uvědomit, zda sháním triedr výhradně na astronomické účely nebo ho chci používat i na terestrické pozorování. Pro pozemské pokukování na výletech je pro většinu lidí plně postačující průměr objektivu 32mm a zvětšení maximálně 8x. Komu by se 3cm na vstupu zdály málo, dělají se dnes i triedry s méně obvykl. průměrem 36mm a spousta s 40, či 42mm. Na druhé straně triedr s objektivem 50mm je na turistiku přespříliš, zůstáváme-li u běžných zvětšení udržitelných v ruce, tj. do cca 10x - zbytečně zatěžuje oči přebytkem světla, navíc se taháte s velkým krámem..
Většina lidí si z ekonom. důvodu hodlá pořídit jeden univerzální triedr na vše - pak doporučuji zvolit parametry v rozmezí 7 až 10 x 40 až 43mm.
Chci-li triedr výhradně na astro, pak je nejlépe začínat na průměru cca 50mm a zvolit zvětšení cca 10x. Toto zvětšení je nejen hranicí pro ještě udržitelné v ruce po nějakou dobu, ale spolu s průměrem 50mm dává velmi příznivou výstupní pupilu vyhovující většině lidem a běžné kvalitě oblohy. Výstup. pupila 7mm, kterou má triedr 7 x 50 ( 8 x 56, 9 x 63, 10 x 70, atd. ) už vyžaduje špičkovou oblohu s ohledem na min. světel. znečištění a mladé oko, které ještě má zorničku ve tmě cca těch 7mm. Na přesvětlené obloze s takovýmto triedrem se totiž dočkáte toho, že např. mlhovinu M31 uvidíte v triedru 7x50 hůře, než s 8x32, ačkoli byste očekávali opak - 50mm má přeci větší světelný výkon - to ano, jenže triedr s menší výst. pupilou 4 až 5mm bude mít v tomto případě větší kontrast, prostě více ztmaví to přesvětlené pozadí a dotyčná mlhovina lépe vynikne. Takže na přesvětlenou oblohu raději s triedrem s výst. pupilou 4, max. 5mm. Větší, tj. 6 až 7mm využije jen mladé oko a navíc to chce dobrou tmu.. Samozřejmě, že někdo namítne, že je myslivec a chodí na lov za soumraku - ano, tomu doporučím triedr 7x50, 8x56.

Jako nejvhodnější astro triedr s parametry 10 x 50 se tento jeví i s pohledu toho, zda chci, či připouštím, možnost použití stativu. Jsem přesvědčen, že většina z nás stativ na klasický triedr chtít nebude - poblíž zenitu je to nepohodlné a vůbec mechanicky problematické. Kdo chce pozorovat větším průměrem - od 70mm výše - je zde zřejmé, že s ohledem na vhodnou výstup. pupilu bude potřebné zvětšení stativ vyžadovat. V tomto případě doporučuji zvážit pořízení " binaru " se zalomenými okuláry aspoň 45°, lépe 90°, a k tomu nejlépe azimutální montáž AZ 4 ( a příslušné "L" ramínko ) - je to lepší a levnější varianta, než pořizovat velký fotostativ a s nepraktickou hlavou ( špatné vyvážení ).

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... inbl-.html

Pořízení tohoto binaru 70mm přijde sice na 15 tis., ale má výměnné okuláry a pohled 90°, kt. je k nezaplacení EDčková kvalita to zdaleka není, nicméně je to plně srovnatelné s kvalitou větších triedrů např. 80mm x 20 a pod.

Jojo, mistři střelci to mají fakt jednodušší - vystačí si s přímohlednými spektivy, či běžnými triedry.. ;D
Odpovědět