Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#391

Příspěvek od Pavel kraus »

Jak se snim kouka atd musi to byt bomba to obri zorne pole a kvalita krazba obrazu ,ma ostre i kraje? ale ta cena
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#392

Příspěvek od Psion »

Jenom trochu upřesním Nikon WF je 8x30 :) Tenhle dalekohled je poro system a nemá rovnač pole stejně jako drtivá většina binokulárů na trhu. I tak je s ním hezký pohled. Vydám recenzi na POSEC s porovnáním s Meopta 8x32.

Obrázek
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#393

Příspěvek od Pavel kraus »

Tak to jo ja myslel ten nikon 7x50,10x50 jak stoji asi 170 000kc
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#394

Příspěvek od kesi »

Jenže já jsem si začal :lol:
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#395

Příspěvek od Psion »

Pavel kraus píše:Tak to jo ja myslel ten nikon 7x50,10x50 jak stoji asi 170 000kc
to je moc hezká optika ale hrozně nepraktická. Spíše koupit tu výroční verzi, uložit ji do prosklené skříně a občas se na ní podívat a po deseti letech jí prodat za 300000 :)
Je to úžasný optický design, krásná věc, na pozorování bych jednoznačně volil větší APO binokulární dalekohled, do letadla naopak něco menšího a skladnější ho a proto jsem zvolil ten poro 8 x 30. Ta kresba hvězd je naprosto bezkonkurenční Kam se na to hrabou střechové hranoly.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#396

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pepo,

oba triedry NIKON E-II WF, tedy 8x30 a 10x35 jsme měli možnost dosyta vyzkoušet - a to několikrát, např. před rokem na zářijové MHV, odkud pochází snímek níže, na kterém je exkluzívní sbírka triedrů Honzy OV ( pravda, dnes už má kapku jiné složení.. :-)) ). Triedry byly k dispozici nejen díky Honzovi Kubicovi, ale díky jeho kamarádovi a také díky Honzovi Zahajskému.
DSCF8559 - u2.JPG
DSCF8559 - u2.JPG (985.69 KiB) Zobrazeno 3251 x
Větší otevřením v novém okně.

Triedry jsou to velice pěkné, je to klasika vyrábějící se už nějaký pátek. Bohužel i jejich cena za tu dobu vzrostla více než dvojnásobně. Nicméně je třeba objektivně přiznat, že opticky nejsou v nejednom směru úplně nejlepší. Nechci Ti tímto kazit radost z hezkého sběratelského kousku, ale je potřeba zůstat při zemi.. Třeba k tomu napíše sem i sám Honza Kubica, který už má velmi vycvičené oči a ví, na co koukat.. :-)

Když napíšeš recenzi, tak i já budu rád ( taky proto, že už hodně dlouho na POSEC píšu akorát já :-) ). Kromě Meopty 8x32 doporučuji u Honzy Z. nafasovat několikero porro triedrů stejných parametrů - např. Heliosy, Vixena, Kowu... Pak teprve bude porovnání mít řádně praktický dosah. Na MHV bude určitě k dispozici i Swarovision 32 mm
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#397

Příspěvek od Psion »

S recenzemi mám opravdu skluz, Zdenek už taky dlouho nic nenapsal, tak jsem alespoň nedávno udělal recenzi na AR152, triedry budou následovat :)

Ten Nikon jsem kupoval ze dvou důvodů. První důvod byl, že u 8x30 ED II skončila výroba a ten výroční dalekohled je takový závěrečný poro systém s kvalitní optikou (vynechám low-cost Aculon). Druhý důvod byl, že je to taková vzpomínka na dalekohled ze 70-tých let a dalekohled s velkým zorným polem. Ano, např. Nikon 8x32 EDG je na tom s aberacemi lépe, zorné pole je o 1,1°menší. Rovněž Kowa BD 8x32 XD Prominar, nebo Genesis 8x33 na tom jsou dobře. Ale mě nešlo špičkové vlastnosti a nebo dokonale rovné pole, to bych sáhnul po Carl Zeiss Victory 8x32 T* FL nebo Leica Ultravid 8x32 HD :)
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#398

Příspěvek od Honza OV »

Tak abych k tomu snad taky něco napsal.Před deseti lety jsem začínal u nejlevnějších triedrů,a proto nejde nikomu poradit,jestli levnější,nebo dražší.Každý by si tím měl projít.Zpočátku jsem byl nadšený i z dalekohledu za pár stovek,ale časem jsem chtěl odstraňovat vady,které jsem dřív neviděl,a tak jsem postupoval pomalu nahoru..Dalekohledy,které ted mám,jsou pro mě v tuto chvíli nejlepší.Ze všech dalekohledů co mám nejvíce používám Canon 15x50(Hory a na velké vzdálenosti),Fujinon 10x50(Zima,když chybí světlo),Swarovision 10x32 (Na vše),Swarovski 8x25(Na lehkou turistiku).Nikony řady EII mám proto,že jsou to nejlepší porro dalekohledy které jsou jakousi vstupní bránou do nejvyšší třídy.Dalekohledy do 20000kč většinou kvalitou obrazu porazí,a za těmi nejlepšími moc nezaostává.

Tak tady je moje aktuální sbírka dalekohledů které považuji za velmi dobré.Ani z jedním z nich neuděláte chybu,pokud jste nároční.

Obrázek
Obrázek

A ještě mám pár kukátek

Obrázek

Všechny dalekohledy co jsou na fotkách budou k vidění a k porovnání na podzimním MHV. Možná ještě něco přibude.
Naposledy upravil(a) Honza OV dne 19. 08. 2018, 20:55, celkem upraveno 2 x.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#399

Příspěvek od Psion »

Díky Honzo za vyjádření, máme na to stejný pohled.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#400

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Honzo :
Krásná sbírka, jen tak dál..

Pepo :
Vždyť já mám na to taky tento pohled - jako sběratelský kousek bych si ho do sbírky taky koupil.. :-) Ale když napíšeš, jakou má úžasnou kresbu hvězd, kam se na to hrabou střechové hranoly, tak se musím ozvat, protože to tak docela není pravda.. A porovnávat ho s jinými triedry má smysl především se stejnou koncepcí, tedy "porro" - měl jsem na mysli lepší Helios Aquillu, klasickou Vixen Ultimu a Kowu YF, a pod. - co má prostě Honza na krámu - aby se ukázalo, jak tento drahý triedr obstojí vůči několikanásobně levnějším. A pokud ho shledám jako nejlepší mezi "porro" bez ohledu na cenu, přistoupím k porovnání s lepšími střechovými triedry, jestli ta "porro" klasika opravdu tak obstojí vůči moderním koncepcím...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#401

Příspěvek od Psion »

Pamatuju si, jak jsme porovávali minulý rok na MHV kresby planet a hvězd i na Swarovski a taky to nebylo nic moc, dělalo to tam takové duchy a střapaté hvězdy. Stejně to mám i na Meopta 8x32 Meostar B1, v kresbě na ten Nikon nemá, myslím tím střed FOV.

Ještě dodám, že ty levnější poro nemají proti Nikonu šanci ani v kontrastu a ostrosti a už vůbec ne v chromatické aberaci a kresbě,
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#402

Příspěvek od Honza OV »

Já už nějaké dalekohledy s 8x30 EII porovnával.S Meostárem se to moc porovnávat nedá.Každý je v něčem lepší(Meostár má lepší CA a ostrost do kraje,ale jako celek bych lepší označil Nikona.Má širší pole a to je vééélké + ,a větší hloubku ostrosti).Jiné to je mezi Nikonem 10x35 a Meostarem 10x42 HD.Tam už je Meopta o třídu lepší.Mezi porro jsou tři dalekohledy které jsou na špici.Swarovski Habicht 8x30w,Nikon 8x32 SE,a Nikon 8x30 EII.Swarovski má nejlepší kresbu na ose,ale má použitelné pole 70%.Pak jde do kytek.Nikon SE má velmi vyrovnané vlastnosti.V podstatě má všechny parametry průměrné,ale všechny má vykorigovány velmi dobře.Nikon EII má za mě jen jednu větší slabinu,a tou je barevná vada(CA).Ta je docelá patrná už na ose,a v krajích je to ještě horší(u 10x35 je ještě větší než u 8x30).Širokým polem ,které je použitelné tak z 80% ale válcuje konkurenci bezpochyby.Proto mám EII.Na MHV ukážu,že i Swarovision 10x32 je v něčem horší,než 10x35 EII
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#403

Příspěvek od Psion »

Díky za informace!! Než jsem kupoval Nikon, tak jsem ho testoval klasicky na těch černých nápisech umístěných nad zářivkama (to je ideální test) v prodejně, pak venku na stromech a anténách. Ve středu zorného pole fakt CA není. Buď Nikon udělal nějaké úpravy na té 100th verzi, nebo tomu nerozumím. Meopta má v centru FOV za denního svěla lehce viditelnou CA, ten Nikon tam má fakt nulovou, to teda nechápu. Mimochodem na těch nápisech neobstála ani velmi drahá Leica. Nikon ani stín CA.
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#404

Příspěvek od Honza OV »

Možná ji s výročními kusy vylepšili.Testnem to na MHV.Já měl zase možnost porovnat mou 10x35 s jinými a i tam jsou drobné rozdíly. Moje EII byla zatím nejlepší .
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#405

Příspěvek od Psion »

Jasně musíme to porovnat, dost mě to zajímá, jsem zvědav, jaký tam bude rozdíl. Jak říkáš i mezi jednotlivými kusy je rozdíl.
Odpovědět