Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#376

Příspěvek od Psion »

Když si pánové představíte, že si lidé kupují nová auta kolem 700-800 tis., aby ročně vyhodili zhruba cenu tohoto triedru na amortizaci auta, pak mi ten trieder přijde mnohem lepší investice, než to nové auto. Tak jako si spousta Čechů koupila Leicu M9 Monochrom za zhruba stejnou cenu, tak si řada Čechů koupí tenhle triedr a já si dovolím tvrdit, že to bude naprosto nedostatkové zboží, uvidíte.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#377

Příspěvek od Homer »

Psion:
Každý dle svého gusta a šrajtofle :-).
Nicméně já bych doporučil opustit termín "amortizace", tedy odpisy. To bychom řešili někde ve firmě v účetnictví a to asi nebude zdejší typický případ, pokud si tedy tyto triedry či auta za 800 k nebudou kupovat hvězdárny zřizované samosprávou či státní správou, vkládat je do účetnictví a odepisovat. "Odepsané" auto navíc rozhodně nemá nulovou hodnotu.
Pokud byl míněn prostý fakt, že u každé věci po jejím zakoupení klesá cena, pak si musíme uvědomit, že bude klesat zákonitě i u triedru. Jak u čeho bude klesat ( chcete-li po jaké křivce ) je individuální u aut i u triedru dle aktuální poptávky vážící se k určitému typu věci v daném čase.
Ale budiž - kdo chce ( a může ), nechť kupuje. Já za sebe mám jasno.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#378

Příspěvek od Psion »

Já bych do toho šel jen v případě, že by se mi to ale hrozně moc líbilo, zatím jsem to v ruce neměl.

Co se týká amortizace, nemá to s účetnictvím nic společného, stejně jako amortizace astro techniky. Koupím auto a ročně mohu odepsat klidně 20% z ceny po dobu 3 let, tedy koupím za 800 tis., prodám za 320 tis. jednoduché počty....
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#379

Příspěvek od Homer »

Mýlíte se. Nechci být zde na AF za slovního puristu, ale například namátkou z webu:

Amortizace může mít více významů:
amortizace neboli odpis majetku (v ekonomii) – postupné snižování hodnoty pracovních prostředků vyjadřující jejich opotřebování při výrobě a provozu
amortizace neboli umoření listiny (v právu) – úřední prohlášení listiny (dokladu, cenného papíru ap.) za neplatnou
amortizace neboli umoření dluhu – splácení dluhu pravidelnými splátkami vyššími než úrok
Amortizace (technika) – snížení hodnoty zařízení opotřebením

V posledním případě bychom se mohli ještě bavit o opotřebení fyzickém a morálním. Jsme ovšem na AF, tak končím školení. Ostatní bylo řečeno v předchozích příspěvcích.
No a jestli v průběhu času "odepíšu" více z ceny auta za 800k nebo z triedru za 150-190k je mi skutečně jedno - nekupuju jedno ani druhé :-).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#380

Příspěvek od Psion »

Dobře říkejme tomu ztráta ceny, prostě koupíš dalekohled u Supry a za rok ho prodáš za 60% ceny, jednoduché počty, kdo kupuje s tím, že to rychle prodá, vyhodí peníze oknem. Koupíš dalekohled ED80 za 8 tis. jako já, necháš si ho 7 let a prodáš ho za 10 tis. :)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#381

Příspěvek od Homer »

OK - tak něco jsme si už objasnili.
Nyní další poznámku: jedním z ekonomických postulátů je to, že peníze stále ztrácejí na své hodnotě ( pokud tedy zanedbáme krátké záblesky deflací ). Takže za 7 let i při nízké inflaci ( neznám sektorovou inflaci u optických přístrojů ale vezměme pro jednoduchost celkovou inflaci z nějakého určeného spotřebního koše ) budu mít možná nominálně víc, ale reálně těžko. Tedy za budoucích 10k si v té době koupím asi tak to, co nyní za 8k, a to musí být inflace kolem 2,5% ročně.
A teď ke ztrátě ceny - musíme srovnat auto v takovém výjimečném provedení a značky, jako bereme v případě triedru.
Vaše srovnání rychlého prodeje dalekohledu ze Supry ( za rok ) s prodejem ED po 7 letech se "ziskem" ( vysvětleno výše ), kulhá a to právě pro uvažované rozdílné doby mezi koupí a prodejem a taky samozřejmě i proto, že srovnáváme jakýsi tuctový dalekohled s vlastně luxusním výrobkem. Ponechávám stranou, že z auta mohu mít při dobře zvoleném modelu a provedení ( málo vyrobených kusů ) za několik desítek let nikoliv odepsanou kupu šrotu, ale cenného veterána :-). Věci totiž ztrácí na ceně - ale i kupodivu zase získávají. Van Gogh neprodal za svého života jediný obraz, neb je nikdo krom jeho bratra, který jej vlastně vydržoval, nechtěl. Kdybych tak teď jeden měl :-)...

Nicméně - chápu co máte na mysli a ve zcela obecné rovině máte i pravdu, jen jste zvolil podle mne přílišnou zkratku.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#382

Příspěvek od LaH »

Psion píše:K čemu je dobré pozorovat Jupiterův koutouček při zvětšení 10x?
Už jsem na tohle jednou odpovídal, ale přidám další odpověď v souvislosti s novým miláčkem Meostarem B1 10x42 HD.
U staršího Nikonu Action 10x50 jsem psal, že i tenhle levný triedr kotouček Jupitera docela pěkně ukáže.
A po hodinách porovnávání na kdečem ve dne i v noci musím konstatovat, že B1 je úplně jinde. Jupiter v B1 je kolečko s naprosto přesným okrajem (zploštění jsem ale prozatím neregistroval) bez náznaku CA, i když by odborníci třeba něco našli.
Saturn je samozřejmě mrňavý, ale vnější tvar prstence je i tak hodně zřetelný což mne překvapilo, Nikon logicky na tohle nemá.
Někdy to hodím na pevnou AZ montáž SkyTee II a uvidím...

A první dojmy (žádná recenze):
Dalekohledem jsem nadšen.
Hvězdná pole s nádherně!!! bodovými hvězdičkami docela i k okraji ZP - tak přesně tohle jsem chtěl a proto jsem si B1 pořídil, opravdu ne na planety :lol: . Těch hvězd je vidět výrazně víc než v Nikonu, což ale lze čekat.
Ostření je vnitřní, takže se to po zaostření už nehne, pokud tedy nechtě nešťouchnu do kolečka.
Vyšší hmotnost alespoň přispívá ke stabilitě obrazu, když už to tedy opravdu není ultralight. Dalekohled se mi velmi dobře drží.
Kouknu se za dne na ptáky nebo dravce ve výšce a nechce se přestat. Obraz se zdá být dokonalý.
Krytky objektivu stojí za . . . , jiné mínus prozatím nemám.

A zpět k tématu vlákna - za mne tedy jednoznačně dražší, i když původní Nikon ani teď nepovažuji za šunt.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#383

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Japonský Canon ohlásil počátkem srpna, a nyní už začal distribuovat, nové triedry s optickou stabilizací. Binokuláry disponují průměrem objektivu 32 mm a jsou nabízeny ve třech zvětšeních - 10x, 12x a 14x. Firma uvádí, že použitá stabilizace je jiného typu ( je převzatá z objektivů EF IS ) a uživateli nabízí hned dva režimy - základní a zesílený.
CANON IS 12x32.PNG
CANON IS 12x32.PNG (256.94 KiB) Zobrazeno 3842 x
Z technické dokumentace je patrné, že zatímco okulárová část zůstala stejná ( pouze tříčočkový okulár před kterým je dvoučočkový rovnač pole ), jako u triedru 10 x 30 IS II, tak objektivová část je diametrálně odlišná - místo jednoduchého dubletu je aplikován velmi složitý objektiv čítající hned 6 čoček + krycí planparalelní sklo na vstupu ( proto výrobce uvádí 7 čoček v 6ti skupinách )
CANON IS 32.png
CANON IS 32.png (102.69 KiB) Zobrazeno 3842 x
Z výše uvedeného nákresu je zřejmé, že jedna z čoček je pohyblivá a tedy součástí procesorem řízené stabilizace. Ta by měla být účinnější a komfortnější, než u předchozích modelů. Z výrobcem uváděných parametrů dále vyplývá, že identické je i zdánlivé zorné pole okulárů - příjemných 60°. Potěšitelná je hodnota minimální zaostřitelné vzdálenosti, která se oproti modelu 10x30 zmenšila na polovinu, tedy na 2 m. Oproti jmenovanému staršímu sourozenci se ale zvýšila hmotnost ze 600 na 780g. A co se zvýšilo podstatně, je cena nového tria - 32 až 35 tis.Kč.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#384

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Na "Binomania.it" byla zveřejněna recenze jednoho z nové trojice 32 mm stabilizovaných triedrů Canon - a to nejsilnějšího modelu 14 x 32. Stručně řečeno :
- Účinnost stabilizace je o něco vyšší ( tedy ne podstatně.. ), než u modelu 15 x 50.
- Podařilo se ale odstranit neduhy stabilizace, kterými trpí starší modely.
- Kvalita obrazu v 60° širokém poli okuláru je zhruba stejná, jako u starších modelů.
- Konstrukce triedru je ještě robustnější, než u předchůdců.

Mínusy :
- Trojice triedrů převzala naprosto nevyhovující gumové očnice z 50 mm IS modelů :evil: :oops: :o
- Chybí závit pro uchycení na stativ
- Špatně provedené víčko bateriového prostoru
- Samozřejmě, že krytky objektivů ani náhodou.. :x :cry:
- Značně vysoká cena

http://www.binomania.it/canon-14x32-is- ... on-troppo/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#385

Příspěvek od Psion »

Neměl jsem dalekohled v ruce, ale cena 14x32 IS je 33 tis. (27 tis. za 15x50 IS), tedy docela vysoká. Je sice kompkatnější, ale na hvězdách je prostě každý centimetr průměru znát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#386

Příspěvek od Psion »

Psion píše:Když si pánové představíte, že si lidé kupují nová auta kolem 700-800 tis., aby ročně vyhodili zhruba cenu tohoto triedru na amortizaci auta, pak mi ten trieder přijde mnohem lepší investice, než to nové auto. Tak jako si spousta Čechů koupila Leicu M9 Monochrom za zhruba stejnou cenu, tak si řada Čechů koupí tenhle triedr a já si dovolím tvrdit, že to bude naprosto nedostatkové zboží, uvidíte.
Tak myslím, že už prakticky Nikon WX nejde koupit a naplňují se má slova. Verze 100th Anniversary ani náhodou a našel jsemjediný 10x50 WX i když netuším, zda ho opravdu mají, na eBay rovněž nic.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#387

Příspěvek od SIRIUS_758 »

.. jsem přesvědčen o tom, že brzy bude následovat další várka.. :-), byť asi nebude sběratelsky tak zajímavá..
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#388

Příspěvek od Psion »

No právě a jak to tak bývá bude za 7.500 USD :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#389

Příspěvek od Psion »

Tak jsem nakonec trochu nechtěně pořídil Nikon WF 100th Anniversary :)
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#390

Příspěvek od kesi »

Taky bych ho rád "nechtěně" pořídil :D, ale musí to být pecka! Gratulace. ;)
Zeiss Victory SF 10x42
Odpovědět