Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#1

Příspěvek od vitek.kl »

Zbyly mi nějaké peníze, a tak uvažuju o nějakém kompaktnějším dalekohledu rozmýšlím se mezi dvěma, které jsem uvedl v nadpise. Především chci aby je i s binohlavou unesla az3, což už u toho sct může být problém. Zájem je především o planety  a Měsích v bino. Pouze vizuálně.
Jinak jsem si zváži plusy a mínusy.
Plus EDčka
1. menší hmotnost,
2 i když někdo asi nebude vzhedem k průměru souhlasit, myslím si že na planety bude lepší,
3. ihned připraven k pozorování,
4. možnost použít s Herschelovým hranolem na Slunce.

Minus EDčka
1. nutnost řezat na bino (prodlužovač ohniska nechci).
2. pro větší zvětšení nutnost používat krátkoohniskové okuláry - u těch už je v binohlavě problém se spojením obrazu. Dále mají tyto okuláry už nepříjemně blízko výstupní pupilu. Pokud jsou udělány jako LE, tak musí mít další optiký člen, což na planety nepřidá. Navíc bych takové okuláry musel dokoupit, což zase zvyšuje cenu.
3. trochu vyšší cena
4. DSO - ani náhodou

Plus SCT
1. větší průměr - čili i trochu DSO - ale taky žádný zázrak,
2. nižší cena,
3. možnost použití okulárů s delším ohniskem, které už mám,
4. bino - žádný problém.

Minus SCT
1. velké centrální stínění, tím ztráta kontrastu na planetách,
2. hmotnost už i lehce za hranicí AZ3,
3. problémy s temparací a rosením. Mak, který mám, byl v zimě téměř nepoužitelný. U SCT to bude asi obdobné. Popř. budou nutné investice do vyhřívání.
4. nutnost i sem tam kolimovat, což u těchto systémů není jednoduché,
5. na Slunce s Herschlovým hranolem nepoužitelné.

Zakazuji v odpovědích používat slova "Dobson" a "Newton".

Předem děkuji.



Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Dovolím si nesouhlasit hned s několika předpoklady:

DSO: dalekohled o průměru 15 nebo 10 cm si člověk nekupuje na DSO, protože v něm není nic vidět Samozřejmě ta 150ka přinese výrazně víc DSO, než 100ka, ale vesměs tu budou pořád malinké obláčky, takže pokud jsou DSO jen okrajové, tak bych se na to moc neohlížel (a pokud ne, musel bych použít zakázané slovo :)). Pohled malým refraktorem na oblohu je taky pěkný, navíc je tak skladný, že se dá snadno dostat někam, kde ta obloha stojí za to (ale to ta C6ka samozřejmě taky).

Čemu ale prostě nevěřím, je názor, že EDčko bude na planety lepší. Možná by se dalo diskutovat o 5" SCT, ale 6", to je o polovinu větší průměr, ještě navíc v rozsahu rozlišení, které je u nás "seeingově" dostupné! Dám ruku do ohně za to, že když je za dobrého seeingu postavíš vedel sebe, uvidíš v (vytemperovaném) C6 víc.

Taky moc nechápu tu část o rosení, vždyť jsou na tom oba stejně - oba mají přední skleněnou plochu. Deska je tenká, a tak rychleji vystydne a asi se zarosí dřív, ale i refraktor se umí okapičkovat, leckdo se rád svěří se zážitky Vzhledem k průměrům je ale celkem snadné udělat si rosnici, která, pokud nepozorujme v zenitu (kde planety moc nebývají), většinou hodně pomůže.

Jako opravdu jasnou nevýhodu toho SCT vidím jenom to, že je těžší (netuším, co zvládne to montáž jak dobře) a že nelze použít k pozorování Slunce přes hranol. To ostatní mi přijde spíš otázka pocitu, než racionální argumenty.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#3

Příspěvek od daghtus »

Dovolim si len spochybnit mytus o nedostatocnom kontraste SCT na planetach. SCT je vynikajuci pristroj na planety a centralne stienenie pri 6" priemere vobec neprekaza. Problem vidim s rosenim a sklenutim pola. Rosenie dokonale odstrani rosnica z karimatky, pokial clovek nie je v horach, kde je trvale vysoka vlhkost vzduchu. Tam by sa hodilo aj vyhrievanie. Sklenutie pola nastastie na planety nevadi, avsak ak to chce clovek pouzivat aj na DSO, musi si zvyknut. 6" tiez nie je velke terno na DSO, ale to uz bolo povedane. Ja 6" SCT pouzivam ako svoj primarny univerzalny dalekohlad a som s nim maximalne spokojny. Casom iste kupim <zakazane slovo>, ale este treba chvilu setrit aspon na 300 mm priemer.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#4

Příspěvek od vitek.kl »

DSO opravdu jen ty nejjasnější a jen okrajově. Na to to opravdu není.
Co se týče toho, že SCT bude lepší na planetách, čekal jsem, že to vyvolá nesouhlas. Čerpal jsem z webu http://www.obloha.webzdarma.cz/a_dal.php. Centrální stínění 37% opravdu udělá své, takže tomu věřím, že je to srovnatelné s refraktorem o průměru 94mm. Obraz bude určitě větší a světlejší, ale dataily budou splývat. V Ed bude velmi ostrý s lepšími detaily. Porovnával jsem 5" maka s achromátem Celestron Omni XLT 102/1000 se stejným zoom okulárem od WO a i když se se ten mak na první pohled lepší, při bližším pohledu byl i blbý achromát na planetě výkonnější - obraz sice tmavší, ale ostrý s lépe prokreslenými detaily. V katadioptrech je obraz dost měkký. EDčko pobije i tu 150 SCT na planetách, i když to zas nebude tak výrazné. Zvlášť při trochu horším seiingu, který je tu spíš pravidlem.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#5

Příspěvek od Artaban »

Tak já jako poblázněnej a taky pasovanej (Achernarem :)) refraktorian se musim zastat jak achromatu tak ED. A proto zakazuju slovo BLBEJ achromát ;D Né vážně, toho ED bych se na planety nebál. Myslim že detailů ukáže přibližně stejně jako STC-C6. Jako výhodu vidim široké pole a samozřejmě čistý obraz. Co se týče nosnosti montáže, tak ED už je přece jen trochu dlouhej. Tady to odhaduju nerozhodně. Plošné DSO budou v ED možná lepší, ale málo plošné jako třeba Eskymák budou zase asi lepší v C6.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#6

Příspěvek od MilAN »

to vítek.kl : člověče, tohle snad není ani možné. Ze všech Tvých tvrzení bych potvrdil jen to, že Herschelův hranol nepůjde na SCT. Ostatní závěry - netuším z čeho je děláš- ale nemohu souhlasit ani náhodou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#7

Příspěvek od Lukemon »

to Vitek.kl:

Vždyt plusy a mínusi celkem znáš,podle mého je to nerozhodně a rozhodnutí na tobě,osobně jsem musel koupit asi 5 dalekohledů než jsem přišel na to který mě sedí,ale dovolím si připomenout že průměr ničím nenahradíš.
V zimě při velkých mrazech je potřeba temperovat i refrák ale tomu to bude trvat asi méně než SCT.
Každopádně pokud se rozhodneš pro ED100 volil bych AZ4 než zminovanou AZ3,ikdyž Regulus ji používá právě na SW ED100.

A ještě jedna věc,katadioptry mě k srdci nepřirostly právě kvůli jejich mínusům a volil jsem "zakázaná slova".
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#8

Příspěvek od achromat »

kdyz podsetris, s tymto urcite neprerobis, 110 s bino upravou:
http://www.stellarvue.com/sv110ed.html

neodpustim si poznamku k vyjadreniam, ze priemer mensi ako150 nie je vhodny na DSO, nebudte taki zblbnuti velkymi priemermi, mam len 110 ako clen tulen a vidim dost DSO pre moju potechu, a dovolim si povedat, ze ho vytiahnem von castejsie ako ti, co maju 300-vky, lebo je super prenosny a nemusim cakat len na super oblohu ked sa mi oplati cestovat za tmou, ale vytiahnem ho aj na balkone ;D
vesmir je nadherny aj v malych priemeroch, a nevadi mi, ze vidim, "len" oblaciky, na hubblea nemam, detailami galaxii sa pokocham fotkami na webe...

howgh
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#9

Příspěvek od Radim_OV »

Nevim jak ostatni, ale ja vidim nejvetsi problem v uvazovane montazi. Ani jeden z  dalekohledu bych nedal na AZ3 pokud je hlavni zajem planetarni pozorovani a to jeste s binohlavou !!!

Co se tyce dalekohledu samotnych - oba dokazou ukazat planety dost kvalitne pokud seeing dovoli.


OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#10

Příspěvek od Willi »

Taktiež k montáži, skúšal som na AZ3 MAK 127 a nefunguje to. Kupoval som túto montáž práve pre pozemské pozorovania týmto strojom, veril som že krátka konštrukcia to umožní. Omyl. Taktiež TS 110/660 na tom nejde. Maximálne na horizonte, už po pár stupňoch hore je to hmotnostne rozhodené. Chvíľu som aj uvažoval nad špeciálnym vyvažovacím ramenom, potom som to ale nechal tak a idem na EQ SKY, AZ3 používam pri dvoch jednoduchých refra, ale to už je iná hmotnostná kategória (48/540 a 48/320).
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#11

Příspěvek od vitek.kl »

No, tušil jsem to, že ta montáž nepůjde, teda na to SCT. Ale myslím, že to ED zvládne. Měl jsem na ní ten achromát a nebyl to problém. Teda s tou úpravou s gumou.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#12

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Pokud čtu vitkův příspěvek, myslím, že pro něho je nejlepší variantou ten 100/900 ED. Vlastně chce jen potvrdit správnost jeho výběru a těch výhod ED je tolik, že nic jiného nepřipadá v úvahu. U komerčních SCT dalekohledu to centrální stínění zrovna moc velké není. Uvědomte si,že se jedná o soustavu s koeficientem prodloužení 1 : 5.

Jen k tomu připojím názor, že dobrou "stopadesátkou" vidí na planetách zkušený pozorovatel řadu detailů a DSO  objektů mu též ukáže spoustu.



J.S.
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#13

Příspěvek od Willi »

Určite dobrý refra má mnoho výhod. Ak porovnám ten R110/660 a MAK127, ten R je asi lepší stroj ak odhliadnem od potenciálnej farebnej chyby ktorá sa dá redukovať a pri ED je to o veľký kus lepšie. To centrálne tienenie je určite poznateľné. Ak by som sa ja mal dnes rozhodovať ako Ty, išiel by som do ED. Aj keď pri planétach na MAKa nedám dopustiť, bol to môj prvý poriadny ďalekohľad a mám s ním veľa pekných pozorovaní. Ale aj tak by som to na tej montáži vopred odskúšal. Pre istotu. Ako som písal ja idem na EQ SKY ktorú mám nastavenú na 90 st (ako keby som bol na póle :)) a tým pádom funguje ako AZ. Na AZ3 to proste nebolo stabilné a bolo to nevyvážené aj napriek individuálnej výrobe lišty. Proste ťažisko je veľmi vysoko a pri pozorovaní do vyšších stupňov sa posúva vzad a tlačí ďalekohľad. Je to ešte citlivejšie na vyváženie ako Newton na Dobsone (sorry ;D). Stačí výmena okulára a už je pohroma.
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#14

Příspěvek od daghtus »

Rozmyslal si aj nad AZ4, alebo to je "off the hook"?
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#15

Příspěvek od Sasa3 »

No, tušil jsem to, že ta montáž nepůjde, teda na to SCT. Ale myslím, že to ED zvládne. Měl jsem na ní ten achromát a nebyl to problém. Teda s tou úpravou s gumou.
Myslim, ze i s tim 100mm EDckem bude mit problemy. Nezapomen, ze ho chces na planety a ze s nim budes pozorovat pri 200x zvetseni. Pri tehle zvetsenich ti to bude pri ostreni hrozne kmitat a i potom bude nejakou dobu trvat nez se kmity uklidni. Moje azimutalni montaz Astro-Tech Voyager ma oficialni nosnost 20lb (~9kg) a rekl bych, ze idealni pro ni je 80mm apochromat (i ten se pri 190x trepe, ale kmity jsou male a rychle a ustali se do vteriny, takze to je jeste relativne komfotni pozorovani). Kdyz dam ale na ni lehky 150mm Newton (4kg), tak je pozorovani pri 300x uz na hrane (moji) unosnosti - kmity jsou mnohem pomalejsi a musim se dalekohledu dotykat opatrneji. Proste takove pozorovani vyzaduje mnohem vic trpelivosti. Tenhle SW 100/900 vazi prakticky stejne jako ten  muj Newton a je i podobne dlouhy, takze i momenty budou priblizne stejne. Podle me se to na te AZ3 musi klepat jak ratlik (nikdy jsem ji nemel v ruce - ale je o nekolik vahovych kategorii niz nez ta montaz, co mam).

Urcite bych nad radami tykajici se montaze pouvazoval. O nic ale nejde, jestli uz AZ3 mas, vyzkousis a pak kdyz tak poridis neco lepsiho.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět