Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#16

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Willi,
bohužel všechny dnešní komerční Spot-Maksutovy jsou velikým kompromisem mezi zobrazením a mechanickým zpraccováním. Tyto přístroje trpí velkými vadami vyšších řádů. Stačí, když rozostřuješ hvězdu přejížděním přes ohnisko a vidíš,jak se mění intenzita středu či krajů rozostřené hvězdy. Dobrý dalekohled by měl mít kroužek zhruba o vyrovnané intenzitě.
Jedno z východisek je změna návrhu - když bys asferizoval primár na elipsoid,jak to dělá Roland Christen.
To druhé řešení je navrhnout Maksutova se sekundárem s rozdílným poloměrem křivosti než je zadní plocha menisku. Dalekohled se strašně zlepší.
Bohužel,výrobci dělají typ soustavy,která jim vyhovuje nejlépe technologicky.  
S meniskem a sférickými dvěma zrcadly se nechá postavit hračka, která prakticky opraví první tři Seydelovy sumy s dokonalou chromatickou korekcí. Dvoustovku obecného Maksutov-Cassegraina bys postavil takového,že by měl na dvoustupňovém poli geometrické obrazy stejné nebo srovnatelné s difrakčními. Navíc v širokém spektrálním oboru.
Určitě můžeš porovnat cenu menisku a dvou sférických zrcadel oproti jednomu disku z FPL53 a zjistíš pozoruhodný nepoměr.

Bohužel Spot Maksutov patří k těm, které "ještě " slušně ukazují.
Kdybys chtěl vyrábět komerčně Cassegrainy a chtěl jsi vydělat na živobytí, dalo by Ti to pěknou fušku. To je hlavní důvod, proč se jim každý rozumný technolog při smyslech vyhne.
Existuje prakticky jen Takahashi,která se jim hodně věnuje,ale jen pro menší průměry do 200mm. Ty větší jsou "jen " Dall-Kirkhamy.

Zdraví J.S.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#17

Příspěvek od Martin Vyskočil »


Myslim, ze i s tim 100mm EDckem bude mit problemy. Nezapomen, ze ho chces na planety a ze s nim budes pozorovat pri 200x zvetseni. Pri tehle zvetsenich ti to bude pri ostreni hrozne kmitat a i potom bude nejakou dobu trvat nez se kmity uklidni. Moje azimutalni montaz Astro-Tech Voyager ma oficialni nosnost 20lb (~9kg) a rekl bych, ze idealni pro ni je 80mm apochromat (i ten se pri 190x trepe, ale kmity jsou male a rychle a ustali se do vteriny, takze to je jeste relativne komfotni pozorovani). Kdyz dam ale na ni lehky 150mm Newton (4kg), tak je pozorovani pri 300x uz na hrane (moji) unosnosti - kmity jsou mnohem pomalejsi a musim se dalekohledu dotykat opatrneji. Proste takove pozorovani vyzaduje mnohem vic trpelivosti. Tenhle SW 100/900 vazi prakticky stejne jako ten  muj Newton a je i podobne dlouhy, takze i momenty budou priblizne stejne. Podle me se to na te AZ3 musi klepat jak ratlik (nikdy jsem ji nemel v ruce - ale je o nekolik vahovych kategorii niz nez ta montaz, co mam).

Urcite bych nad radami tykajici se montaze pouvazoval. O nic ale nejde, jestli uz AZ3 mas, vyzkousis a pak kdyz tak poridis neco lepsiho.
Rozhodne souhlasim se Sasou. Mam vlastni zkusenost s Ostrizim okem, ktere vazi 2 kg. Puvodne jsem ho mel na Astro-3, ale ta montaz tomu rozhodne nestacila. Ted mam CG-5, ktera uz je mnohem stabilnejsi, ale i tak se obraz pri dotyku rukou trochu klepe. Ten moment je diky delce tubusu prekvapive velky. Nevim, kolik vazi to ED, ale urcite to nebude mene nez Ostrizi oko (to ma prumer jen 60mm a je to tmeleny dublet) a ohnisko je podobne. Videl bych to nejmene na tu CG-5.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#18

Příspěvek od vitek.kl »

Myslim, ze i s tim 100mm EDckem bude mit problemy. Nezapomen, ze ho chces na planety a ze s nim budes pozorovat pri 200x zvetseni.
Já nikdy nechodím nad 1D, navíc hodlám pozorovat s binohlavou, což by na 200x zvětšení vyžadovalo 4,5 mm okuláry. A krátkoohniskové okuláry jsou do bina prakticky nepoužitelné. Pokud tedy AZ3 je málo, mám ještě EZT, i když zase budu muset zapomenout na jemné pohyby.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#19

Příspěvek od Sasa3 »

Jestli je 1D tvuj limit zvetseni (ma to nejake racionalni jadro? treba Mesic snese bez problemu vic nez 2D), pak snad nemusis utracet ani za ED optiku. Achromat 100/900 (nebo s podobnymi parametry) tech 1D zvladne.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#20

Příspěvek od vitek.kl »

Jestli je 1D tvuj limit zvetseni (ma to nejake racionalni jadro?
Prostě mám radši, když je obraz ostrý. Zvětšení nad 1D mi už nového nepřináší. Obraz je sice větší, ale víc detailů tam, aspoň pro mě, není. Něco jako když použiju v kameře digitální zoom. Ale možná je to mým okem.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#21

Příspěvek od daghtus »

Prostě mám radši, když je obraz ostrý. Zvětšení nad 1D mi už nového nepřináší. Obraz je sice větší, ale víc detailů tam, aspoň pro mě, není. Něco jako když použiju v kameře digitální zoom. Ale možná je to mým okem.
Skoro urcite bude problem so zrakovym vnemom. Do 2D je vidiet ostry obraz skoro na kazdom pristroji za dobrych atmosferickych podmienok.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#22

Příspěvek od vitek.kl »

No nevím, pokud jsem četl, tak rozlišovací schopnost průměrného lidského oka je 1", což odpovídá 1D, takže si nemyslím, že bych měl nějak špatné oko. Neříkám, že nad 1D bych už snad viděl nějakou mlhu, ale ostrost jednoznačně ubývá. Říkám tomu digitální zoom, který už mě moc nebaví.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#23

Příspěvek od Sasa3 »

No nevím, pokud jsem četl, tak rozlišovací schopnost průměrného lidského oka je 1", což odpovídá 1D, takže si nemyslím, že bych měl nějak špatné oko. Neříkám, že nad 1D bych už snad viděl nějakou mlhu, ale ostrost jednoznačně ubývá. Říkám tomu digitální zoom, který už mě moc nebaví.
Je to kolem 1' za vybornych svetelnych podminek u objektu s kontrastem 1 (v podstate test u ocare). U mene kontrastnich objektu (kolem 0.2, coz jsou typicke hodnoty kontrastu utvaru na planetach) je rozliseni nekde kolem 2'-4' (velmi se to lisi clovek od cloveka, prumer je tusim nekde kolem 2.5').
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#24

Příspěvek od vla »

Souhlasím s Vítkem, taky je pro mě ideální zvětšení v oblasti planet kolem 1D, někdy trochu více podle jasnosti. Když jsem před pár lety kupoval něco menšího na planety volil jsem právě mezi ED 80 a SC 6", SC nakonec vyhrálo, pokud se jednalo o zvětšení do cca 100x bylo jasnější a kontrastnější  ED-čko, pro větší zvětšení do cca 150x díky více světla vítězilo SC 6". Přístroje byly na jedné montáži na liště vedle sebe. Takže podmínky pozorování zcela totožné. samozřejmě mám i zkušenosti se zvětšením 2 a více D, ale výše psané je pro mě optimální. Možná je to i tím, že už jsem starší a jako všichni zasažen jistou formou šeroslepoty s tím související.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#25

Příspěvek od Artaban »

To vitek kl. No já nevim s tou rozlišovací schopností. To že od určitého zvětšení je obraz horší je normální, ale to neznamená že už nepřinese žádný detail. Já nedávno na Měsíci pozoroval refraktorem 172/1654 malej kráter o průměru 1,7km při zvětšení 275x Obraz sice už nebyl jako břitva při zv. 1D (165x) ale kráter jsem viděl jako pěknou jamku. Při zvětšení 165x to jamka nebyla ani náhodou. Možná tak světlej flek. ED objektiv si o větší zvětšení přímo říká. Já bych se za dobrého seeingu u ED 100/900 vůbec nebál kvalitního 4mm okuláru.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#26

Příspěvek od MilAN »

No, tušil jsem to, že ta montáž nepůjde, teda na to SCT. Ale myslím, že to ED zvládne. Měl jsem na ní ten achromát a nebyl to problém. Teda s tou úpravou s gumou.
Pokud seš přesvědčen, že montáž nesnese krátký SCT, tak u dlouhého ED 100/900 to je přece ještě daleko horší. Osobně bych pro zvětšení 100x a více určitě nepoužil tuto montáž ani na jeden z těchto dalekohledů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#27

Příspěvek od vitek.kl »

Pokudseš přesvědčen, žemontáž nesnesekrátký SCT, tak u dlouhého ED 100/900to je přece ještě daleko horší.
Ale to ED je zase nejméně o kilo lehčí a bude navíc řízlé na bino, takže o něco kratší. V Supře na ní nabízeli achromát podobných parametrů a osobně jsem se na ní díval s SW 120/600 + bino a žádný problém. Můžete namítnout, že ten je kratší, ale zase víc váží, takže se to vyrovná. Navíc budu mít jen tu hlavu. Nohy mám z těžkého geostativu
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#28

Příspěvek od MilAN »

Nejde vůbec o váhy, ale setrvačné hmoty....nechci Tě přesvědčovat, jen jsem chtěl upozornit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#29

Příspěvek od Willi »

Ešte raz. MAK127 na AZ3 vôbej nefunguje. Vlastnou hmotnosťou sa tlačí kam sa mu zachce, takže hovoriť o zotrvačnosti, trasení a pod. sa mi zdá zbytočné. Bez nejakého vyvažovacieho zariadenia je to takmer nepoužiteľné. A to musí mať pohyblivé závažie, opäť sa zvyšuje zaťaženie montáže a to celé dokola ........
Navrhujem jedine vyskúšať. Niektoré statívy uvádzajú nosnosť. Skúšal som MAK127 na montáži ktorá v papieroch uvádzala nosnosť 8kg (Mak má okolo 4,5) a bál som sa po uchytení ďalekohľad pustiť z ruky či nespadne. A to sa stále bavíme o ďalekohľade. Pridajme hranol, dobrý okulár atď a je to ešte horšie (celková hmotnosť, rozloženie hmotnosti).
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Celestron SCT-C6 XLT vs. SW ED 100/900

#30

Příspěvek od vitek.kl »

Dobrá, dobrá. Říkám, že mám ještě EZT. Ta je bez problémů
Odpovědět