GSO RC Astrograph

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

GSO RC Astrograph

#16

Příspěvek od MilAN »

neste bych k tomu rad pridal barlow na F/16. Cil by totiz byl fotit jednosekundove (nebo dvousekundove) expozice jistou specialni kamerou a target by byl planetarni mlhoviny ci galaxie (tfuj).
A co budeš fotit, až dofotíš těch nějakých 15 planetárek, které jsou hezké, jasné a na fotce zajímavé ? Pak už budou jen fleky 17.-18. mag :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kukynas
Příspěvky: 78
Registrován: 05. 05. 2013, 16:37

GSO RC Astrograph

#17

Příspěvek od kukynas »

sekundar s 50% zastinenim to na nase podmienky asi nebude to prave orechove alebo
na tie male mrchy by ti podla mna lepsie posluzila tvoja stara "Edžika 11tka" s 2x :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

GSO RC Astrograph

#18

Příspěvek od MilAN »

Pokud chceš světelnost 1:8 a lepší a máš požadavek na poměrně slušně velké nevinětované pole , tak se u RC ( ale ani SCT, MAKa ) takse s centrálním stíněním nedostaneš pod nějakých 43 -45%, a pokud máš ( a to u foto sestavy vždy ) požadavek na odclonění parazitních paprsků, tak se blížíš k těm 50%. U katadioptrů s vyvedeným ohniskem za zrcadlo to jinak nevyjde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#19

Příspěvek od Konihlav »

MilAN: ty mas na vsechno odpoved...

Edžika je v Srbsku, prodana do otroctvi :-)

MilAN: ja bych s tim fotil s kamerou s cipem o velikosti kterou snadno pokryje 1.25" kruhovy filtr takze si rikam, ze stejne me proste v budoucnu ceka poradnej Newton, protoze tam si clovek muze udelat vse sam (zvolit velikost sekundaru atd.).
Uživatelský avatar
kukynas
Příspěvky: 78
Registrován: 05. 05. 2013, 16:37

GSO RC Astrograph

#20

Příspěvek od kukynas »

MilAN: to urcite ale tu predpokladam ze sa bude jednat o objekty do 30/40% obrazovej plochy takze by pripadna vinetacia nevadila a dala sa pohodlne orezat, pokial je pozadavek fotit male veci pri dlhom ohnisku tak mi pride velky zastin zbytocny

Uživatelský avatar
kukynas
Příspěvky: 78
Registrován: 05. 05. 2013, 16:37

GSO RC Astrograph

#21

Příspěvek od kukynas »

Konihlav: ajo :)
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

GSO RC Astrograph

#22

Příspěvek od mitovka »

Ja si skôr myslím, že u nás sa 40-50cm priemerom fotiť nedá resp. nevyplatí. Kvôli seeingu.

Maďarský kolega Francsics László (možno ste ho zaregistrovali, vyhral astrophotographer of the year v kategórii robotických ďalekohľadov) cez víkend na jednom astrofotičskom stretnutí prezentoval množstvo fotiek čo pofotil na robotických ďalekohľadoch hore-dole po zemeguli samozrejme v miestach celkom dobrého seeingu - oni to tiež nestavajú tam kde sa to nevyplatí. A proste seeing na polmetrový priemer pre dlhé expozície je málokde a aj tam len zriedkavo. Vo výsledku sa proste niekedy dá to isté odfotiť 25cm (a dakedy aj menej) priemerom za náklady rovné 1/10.

U nás by som si ilúzie vôbec nerobil.
mitovka
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

GSO RC Astrograph

#23

Příspěvek od Pavebo »

Ač nerad, musím připustit, že mitovka může mít docela pravdu, a že ty "děla" kolem 400 a 500 mm v průměru, jsou skutečně v našich podmínkách velice náchylné na degradaci obrazu díky seeingu. Vycházím, ze své aktuálně získávané zkušenosti při focení planet, kde seeing je hlavní parametr, který určuje výsledek. Včera v noci jsem zkoušel fotit Mars a s Meade 10" se mi podařilo něco málo nafotit (http://www.astrofotky.cz/gallery.php?sh ... 734564.jpg), s newtonem 16", který jsem zkoušel následně jsem si ani nebrnk (z difuzní materie jsem skoro nic nevymáčknul).

Další zkušenost z focení DSO - poslední svůj snímek Eskymáka (Astrofotky), který jsem fotil s N16" jsem doostřil lightem z Meada 12", protože obraz z N16" byl taky více zablurovaný. Nicméně pro můj způsob focení DSO (krátké expozice v řádech desítek sekund), je průměr přínosem pro rychlé a realizovatelné/pohodlné (bezpointační) získávání dat, které mohu podle potřeby doostřit svými katadioptry. A občas, kdy jsou podmínky vskutku excelentní, není k velkému průměru, co dodat...
EDIT:Tož, já bych asi do tak drahého zařízení (za 6k€) v těchto podmínkách nešel (a nejen pro to, že na to nemám), svým nesrovnatelně levnějším N16", si dělám tu samou radost/starost... ;)

Zdraví

Pavebo


Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

GSO RC Astrograph

#24

Příspěvek od Oko1 »

Já bych k tomu dodal snad jen tolik:

- konstrukčně musí mít RC, CDK a pod. nějakou výhodu, jinak by se nestavěly, že?

- seeing samozřejmě problém je obecně a skoro kdekoli. Rád bych ale viděl nějakou evropskou a českou statistiku (měření) - prosím pošlete odkaz - vzhledem k tomu jak se tady plamenně mluví o tom, jak je to u nás špatné. Ano, je to špatné když se fotí uprostřed sídliště z balkonu, ze zahrady uprostřed města... potom si ale nestěžujte na seeing, zvedněte zadečky z pohovek a vyjeďte na lepší místo (což narozdíl od mnoha dělá například Konihlav velmi intenzivně a pak tady všichni hekají nad jeho krásnými fotkami a tvrdí že to je tím že má drahej dalekohled (!!!). V prostředí kde vyzařují teplo domy, nahřáté silnice a podobně se asi těžko někdo dočká detailů na Europě. (ale tímto nepopírám že můžete mít pravdu a může to u nás opravdu stát za prd).

- Pokud bych snad někdy do RCčka sám šel, tak bych zároveň zvažoval kde ho umístit. Asi u domu na zahradě by to nebylo ze zvýše zmíněných důvodů, naopak bych si dal velkou práci s hledáním příhodné lokality asi spíše v rámci Evropy než vedle kanape doma.

- Pro ukázku, jak může vypadat seeing na Tenerife, jednom z "nejlepších evropských stanovišť s tmavou oblohou" jak tady rádi říkají (=jaký je tady rozptyl kvality seeingu) http://astropix.webnode.cz/images/20000 ... mage03.jpg
(nutno dodat, že snímky byly pořízené stejnou technikou, jsou stejně střečnuté, jen pořízené od sebe cca 30km vzdušnou čarou a výškový rozdíl je 900m).

Zároveň si najdětě snímek Maxima Usatova Melotte 15, pořízený delším ohniskem z PRAHY před asi dvěma roky (galerie ČAM).  

- pochopitelně se nebavíme o focení třímetrovým ohniskem na kameru s pixely 4,x um, z čehož jak se mi zdá tady většina komentářů vychází. A právě tady bych hledal důležitý bod Konihlavových a mých úvah.

Pěkně se nám to téma čínského skopu rozjelo, ale sám za sebe si myslím, že stačilo, HOWG:-)

Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

GSO RC Astrograph

#25

Příspěvek od Pavebo »

Oko1: nějak jsem to asi špatně pochopil, myslel jsem, že má smysl hovořit o své vlastní zkušenosti s různými průměry a v našich podmínkách. Pokud však budete provozovat RC-čko v podmínkách evropských astronomických observatoří, pak je to samozřejmě jinak, k tomu není co dodat (tady bych na průměr i přitlačil  ;)).

Nicméně, já žiju v Plzni a baví mě fotit vesmír právě zes Plzně, má to pro mě hluboký smysl právě proto, že to není úplně triviální věc, získat dobrý snímek, a že se člověk musí pořád něco učit a snad nezakrní, pouze nastydne (současná zkušenost)... ;D  

Tož, držím palce při stavbách remotně řízených observatoří vzor Capella!

Zdraví

Pavel
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#26

Příspěvek od Konihlav »

Pěkně se nám to téma čínského skopu rozjelo, ale sám za sebe si myslím, že stačilotoz, ja bych to za sebe taky uzavrel:

- muj cil totiz je fotit takovou specialni kamerou, ze me nejaky seeing nemusi vubec (temer vubec) zajimat - ano bylo by fajn, kdyby byl dobrej, lepsi, skvelej a vybornej a porad, nicmene to neni a nebude nikdy (zase ten styl lucky imaging, podle me znacne nedoceneny zpusob foceni) proste cteci sum nula, ucinost maximalni, takze jediny limit je bezny fotonovy sum a kvalita vlastni, pouzite optiky (a oblohy, takze pro mobilni setup by to chtelo aby OTA mela do 25-30ti kg).

- pokud bych mluvil obecne o foceni DSO, tak pochopitelne zasadni parametry budou pro me velikost cipu kamery (atd.) a ten by to chtelo taky rozumne osvitit a kdyz chci velkou aperturu, tak obvykle takovy dalekohledy nemaji kratky ohnisko (reduktory funguji vocamcad pocamcad).

- jenze tohle je zcela jinej pripad, chci prokreslit 13um pixel s rozlisenim (image scale) co nejnizsim, zaroven predpokladam KVALITNI optickou konfiguraci (spoty), tj. nikoli laciny 16" zrcadlo z China no a ted si vezmete, ze chcete image scale << 0.5" a mate 13um pixel. JAKOU potrebuji ohniskovou vzdalenost??? odpoved zni - velkou, cca 7200mm jsem si spocital pro svuj pripad. No a kdyz chci ohnisko pres 7 metru, tak preci to nebudu powermatovat 4x ze svyho 10" Newtona (to ted prave resim v hlave) ale radeji se poohlednu po cemkoli s mnohem vetsi aperturou a zaroven delsim ohniskem...

toz tak se veci maji.

Stejnak je to fantasmagorie (proste snim nahlas), protoze tedka se stejne uz musim ptat manzelky, zda si to smim koupit :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

GSO RC Astrograph

#27

Příspěvek od MilAN »

No já ti nevím, ale zaměnit, jak píšeš laciné 16" čínské zrcadlo za laciný čínský RC teleskop bych neviděl zase jako moc velkou výhru :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#28

Příspěvek od Konihlav »

tak aby MilAN nemel posledni slovo, tak jeste jeden prispevek.

Jak uz jsem vyse psal (at to nekdo otestuje = ja ne, ze je to "sen" a mit sny je nutny), stejne to u me nakonec skonci u Newtona, z mnoha duvodu (financni a kvalitativni a da le dost udelat doma v CR a hlavne si muzu na planetarky zvolit k primaru fakt maly sekundarni zrcatko co nebude snizovat moc kontrast...). Primar mam zatim vyhlidnuty tento:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ambda.html
uvidime, casu mam rok, dva, nez to zacne byt zhave, ted jen fantaziruji (a priznavam to).
Uživatelský avatar
grace
Příspěvky: 74
Registrován: 17. 02. 2005, 19:05

GSO RC Astrograph

#29

Příspěvek od grace »

Ahoj,

máme sny docela podobné, se stejným zrcadlem uvažuji pro "finální řešení", dodací lhůta 6 měsíců až rok...

Luděk
Paramount MEII, MX, DSI RC14C, FSQ106, FLI PL16803, Apogee Alta U16M
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

GSO RC Astrograph

#30

Příspěvek od Kami »

Byť nejsem fotič, přesto bych též přispěl do úvahy.
I já pomýšlím nad větším dalekohledem a vývoj i možnosti sleduji aspoň v zákulisí.
Já osobně se kloním k tomu, jít cestou online pozorování spojené se záznamem. Kde je základem velmi světelný optický systém + velmi citlivá kamera a snímat optimální délku expozic vs seeing. Najít optimální nastavení v daném okamžiku a stavu ovzduší. Stačí se podívat na výsledky v rozlišení na planetách, které vysoce převyšuje běžný dosah. Samotné sledování vývoje seeingu a hledání vhodného místa v rámci ČR a SR je jedna z podstatných částí. (viz vlákno Hlásím výborný seeing)
 Jako amatéři nemáme teď moc možností a když už si pořídíme - vyrobíme drahý velmi světelný dalekohled (byť náročný na udržení kolimace) s velkou sběrnou plochou (průměr 500-600-700mm), zatím nás brzdí technika ohledně vysoce citlivých kamer na deep-sky. Doba ještě nepokročila natolik, aby si ji běžný amatér mohl pořídit (jsou-li už vůbec někde k prodeji a vyrobeny).
 Samotné programy na zpracování záznamů (mnoho expozic) v podobném duchu jako u snímání planet hraje též velmi velkou roli. Též je dobré se zaobírat zmírnění vlivu seeingu na výsledný obraz, ať jde o  zpracování záznamů, nebo zlepšení samotné techniky či výběru místa a času, kdy bude záznam pořizován.

 Bez toho můžeme jen střílet v naději, že se jednou snad trefíme do výborných podmínek, kdy to bude opravdu stát za to.
 
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Odpovědět