Schmidt-Cassegrain 8”

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#76

Příspěvek od MilAN »

Okulár F=40 mm, se zorným polem 70° je maximum širokoúhleho okuláru v provedení 2" . Všechna delší ohniska vykreslí jen ten samý úhel na obloze . Takže, pokud není nějaký jiný důvod pro delší ohnisko, je těch 40 mm optimum, navíc při vhodné velikosti výstupní pupily 4 mm - což je zase maximum v naší nasvětlené krajině.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#77

Příspěvek od jirka.P »

Ten rozdíl v 36mm okuláru (meade qx wide angle 36mm) s reduktorem a nebo bez tak ale byl.Jestli byl rozdíl vykresleného pole jen jako v 40mm okuláru bez reduktoru musí posoudit někdo v praxi,kdo SCT 8" má.
Milan je v tomhle zasvěcený člověk,takže pro uživatele sharka to znamená že by si měl k dalekohledu pořídit min 40mm okulár na přehlídku oblohy.
Jinak na planety bych doporučil něco kolem 8-9mm a kulovky kolem 19-25mm v 2m. ohnisku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#78

Příspěvek od MilAN »

jirka.P píše:že by si měl k dalekohledu pořídit min 40mm okulár na přehlídku oblohy.
.
Ale delší ohnisko už nikam nevede( nepsal jsem minimálně 40 mm :) Menší zvětšení povede jen ke světlejšímu, méně kontrastnímu poli a to nebude větší než v tom 40 mm okuláru ( 70°)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#79

Příspěvek od Nicholas »

K předchozí diskuzi bych rád poskytl svoji zkušenost.

Protože Evolution 9.25" má kvůli délce problém se dostat do zenitové polohy při vyváženém tubusu i se setovým zrcátkem a nechtěl jsem posouvat tubus až na úplný konec kvůli 2" zrcátku, rozhodl jsem se jit cestou nejkratší optické cesty a 1.25". Baader Zeiss hranol s krátkou redukci z SCT na T2 2408160 na jedné straně a Clic-klock okulárová šachta na druhé straně. Redukce funguje jako dotahující matice a umožní snadné a přesné nastavení zrcátka, Click-lock je asi to nejlepší, co člověk může za příšlušenství k teleskopu dokoupit, výměna okuláru fantasticky snadná, úchyt pevný, žádné šrouby, žádná velká síla nutná, žádné poškrábání okuláru. Optická délka by byla 92 mm, což je ještě míň než standardních 105mm.

Nevýhodou 1.25" okulárů je nemožnost dostat se nad 0.7° zorného pole. 2" cestou jsem tedy jít nechtěl kvůli prodloužení backfocusu a ohniskové délky a taky kilové granáty mě nelákaly kvůli manipulaci a ceně. Řešením krásně spolupracujícím s hranolem je pro mě 0.63x reduktor/rovnač pole. Optická délka reduktoru je cca 25 mm, takže backfocus je jen lehce nad setovým řešením. Tubus jsem musel posunout dozadu jen o 0,5 cm, aby hranol prošel nad zábradlíčkem montáže v zenitu. Což je pro mě nutnost, protože tubus mám permanentně na montáži a skladuji primárním zrcadlem dolů / sekundárem náhoru. Reduktor sníží moji ohniskovou délku z 2350 na 1480 mm a světelnost z f/10 na f/6.3. Okuláry ze sady Morpheus poskytnout krásná zvětšení na planety a Měsíc - 4,5 mm 329x, 6,5 mm 228x, 9 mm 165x. A na druhý konec pro co nejvíce širokoúhlé pole 1.1°, které je možné s těmihle SCT bez vinětace kvůli velikosti baffle tube, jsem pořídil 24mm APM 65°, která má polní clonu podle měření stejnou jako ES24/68, takže reálně 1.1°. Reduktor s okulárem 24mm 68° tedy nevinětuje.

Předcházelo hodně studia hlavně na fórech cloudynights.com, kde více než pár lidí tuto 1.25" cestu v kombinaci s reduktorem provozuje ke své plné spokojenosti. Reduktor podle tamějších zkušeností nemá negativní vliv na optickou kvalitu, byl navržen přímo pro SCT, naopak výhodou je znatelně plošší pole ("edge-like") nebo prachuvzdorné uzavření vnitřní soustavy. 9.25" tedy stále není v současné pozici cca 5 cm před koncem lišty vyvážená, bez rosnice s 350g okulárem už nechybí hodně, s rosnicí je to horší. Možná zkusím pořídit 500g závažíčko. Z diskuzí ale vyplynulo, že Evolution montáž nemá problém s vyvážeností, ona taky vyváženost je jiná ve vodorovné poloze a pod náklonem. U SCT 8" by nejspíš už bylo možné perfektní vyvážení.

Po dvou pozorováních s novým zrcátkem zatím plná spokojenost, ten Click-lock fakt miluju. Seeing nebyl teď večer moc dobrý a kvůli silné rose už budu muset začít vyhřívat rosnici, takže fáze seznamování bude ještě dlouho pokračovat, ale již teď můžu říct, že za mě plná spokojenost. Obrovský posun ve srovnání se setovým příslušenstvím. Porovnání Morpheusů s reduktorem a bez reduktoru taky časem provedu.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#80

Příspěvek od MilAN »

Mě by zajímaly spíš pořádné testy s tím reduktorem a bez něho. Všeobecně ten reduktor je hodnocen jako nic moc, vhodný ještě tak k fotografování a ještě jen s přimhouřením oka. A na vizuál byl hodnocen jako naprostá nouzovka. Zkus potom popsat, jak bude vypadat třeba Měsíc přip ozorování malými zvětšeními a velkými vždy s porovnáím s reduktorem a bez něho. A potom to samé s hvězdamií. A zároveň jak vypadá okraj pole / protože i bez reduktoru je prakticky nepoužitelný ). Díky!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#81

Příspěvek od dvader »

Obecně originální vývody z OTA jsou u Celestron SCT poměrně dlouhé...
To samé jsem řešil u svého CPC 1100 a originál šroubení jsem vyměnil za kusy od Baaderu - ten právě dělá velmi nízký vývod z 3“ OTA. Díky tomu se mi u toho CPC vejde pod vidlici 2“ zrcátko i s 2“ filtrovým kolem předním. 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#82

Příspěvek od dvader »

MilAN píše:Mě by zajímaly spíš pořádné testy s tím reduktorem a bez něho. Všeobecně ten reduktor je hodnocen jako nic moc, vhodný ještě tak k fotografování a ještě jen s přimhouřením oka. A na vizuál byl hodnocen jako naprostá nouzovka. Zkus potom popsat, jak bude vypadat třeba Měsíc přip ozorování malými zvětšeními a velkými vždy s porovnáním s reduktorem a bez něho. A potom to samé s hvězdamií. A zároveň jak vypadá okraj pole / protože i bez reduktoru je prakticky nepoužitelný ). Díky!
Já jsem teď v rámci obměny všeho možného příslušenství ten originální f/6.3 reduktor opět vyhrabal na světlo...
A řekl jsem si, že jej budu také na vizuál zkoušet - takže pak také napíšu nějaký report.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#83

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:Zkus potom popsat, jak bude vypadat třeba Měsíc přip ozorování malými zvětšeními a velkými vždy s porovnáím s reduktorem a bez něho.
Ano, mám to v plánu pro vizuál udělat, nebude to hned, protože se chci nejdřív kochat s novou sestavou, pokusy o astrofoto nejdřív příští rok, tam bude mít smysl určitě. Zatím subjektivně Měsíc, Jupiter a Saturn vypadaly s reduktorem velmi dobře v chvílích klidu, byl špatný seeing.
MilAN píše:Všeobecně ten reduktor je hodnocen jako nic moc, vhodný ještě tak k fotografování a ještě jen s přimhouřením oka. A na vizuál byl hodnocen jako naprostá nouzovka.
To pochází odkud? Tady na fóru je ohledně reduktoru minimum informací, takže jsem čerpal hlavně z cloudynights.com a stargazerslounge.com

Jedním z důvodů této cesty byly i zkušenosti Dona (Starman1) a Uncle Roda (rmollise) z cloudynights.com, velkých kapacit v tamější komunitě, kteří reduktor na SCT používaly dlouhé roky pro vizuál a s kvalitou byli spokojení. Ze všech reduktorů, které v životě Don zkusil byl podle něj ten originální přímo od Celestronu nejlepší a negativní kvality nezmiňuje, naopak plošší pole na okrajích. Reduktor od Celestronu byl v 80. letech navržený optickým guru Jimem Rifflem pro Celestron.
https://www.cloudynights.com/topic/5297 ... try7091000
https://www.cloudynights.com/topic/5297 ... try7092193
https://www.cloudynights.com/topic/1277 ... ntry152307
https://www.cloudynights.com/topic/4374 ... try5648722
https://www.cloudynights.com/topic/6398 ... try8948032
celkově dost lidí si je chválí v těchto vláknech pro vizuál, taky záleží, s jakým SCT se používají, pro korigované ACF Meade nejsou vhodné (přidávají trochu komy na krajích a sférickou aberaci), pro širokúhlé 2" okuláry opět nejsou reduktory vhodné kvůli vinětování.

Pro moje nezkušené oči to taky bude jiné než pro někoho, kdo tráví roky porovnáváním a měřením optik teleskopů a hledá svůj svatý grál (nejspíš 10" dvoumetrový apochromát :-) Mě v podstatě bohatě stačí, když uznávaný člověk řekne "But I left it on most of the time, and never regretted it." a já mám vyřešené nevýhody 2" cesty. A tam si je chválí víc zkušených lidí.

Výhodou je možnost volby, pokud budu pozorovat planety, můžu bez reduktoru, pokud bude potřeba větší zorné pole, reduktor udělá svoji službu. Obzvlášť pro fotografii, kde je taky něco v DSO skutečně vidět oproti šmouhám u vizuálu :-) Zorné pole 1° bude teď stačit, možná jednou pro 2-2,5° pořídím ED80.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#84

Příspěvek od MilAN »

pokusil jsem se dostat přes ty všechny odkazy. ale v okamžiku, kdy čtu , že si reduktorem zvětším pole, zvětším jasnost a jak to pak nevinětuje, tak začínám skákat po odstavcích. Zrovna tak, pokud někdo v roce 2018 srovnává současný C8 +reduktor s Meade SCT 6,3 a tváří se to při tom velmi seriózně, tak ti nevím. 6,3 SCT byl úlet, který se nepovedl , vyráběl se krátce a bylo to zhruba před 30-ti lety. Zrovna jako úvahy o Meade ACF +0,63 reduktor, které vyzdvihují naopak kombinaci SCT + reduktor. Nevím proč, ale když jak Meade, tak Celestron píší o nekompatibilnosti těchto reduktorů s jejich systémy ACF a EDGE HD a celkem přesně definují, proč ta kombinace je kontraproduktivní, tak se zase najde někdo, kdo tu kombinaci používá a i obhajuje jako i možnou. A proč má potřebu srovnávat - aby si mohl zdůvodnit, že jeho řešení s reduktorem je lepší? Proč používat reduktor, který k tomu není určen a na jehož nepoužitelbist upopzorňují i výrobci? zvlášť, když jsou k dispozici reduktory k těmto systémům. Tolik k CN.
Jinak chápu tvoje důvody, proč to tak udělat, ale kromě zenitu, kde to neprojde, bych určitě preferoval čisté zobrazení systému 1:10 + dlouhoohniskový a ne zbytečně širokoúhlý okulár. Výsledné pole stejně velké, zvětšení stejné, bez vinětace a zkreslení pole širokoúhlým okulárem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#85

Příspěvek od Yarkho »

Na Cloudynights býva dobrým zvykom dodať, že "YMMV" ("your mileage may vary") - iní ľudia preferujú iné, majú rozdielne kritériá, inú citlivosť na aberácie (niektorým nevadí, ani keď je systém rozkolimovaný) a podobne.

Starman1 tam úplne jasne píše, že to vinetuje, ale vyrovnáva pole, a tak to (pri f/5,5!) funguje s kvalitnými okulármi, ktoré boli navrhnuté i pre krátkoohniskové systémy. Máš také okuláry?

Môj osobný postoj je taký, že pokiaľ to netreba, čím menej skla, tým lepšie. Schmidt-Cassegrainy sú veľmi slušné ďalekohľady so širokým využitím a osobne nevidím prínos reduktoru oproti 2" príslušenstvu - ktoré sa na SCT namontuje ľahko a 2" Baader click-lock je oproti pôvodnému "visual back" na nezaplatenie. Treba však dodať, že u SCT existuje isté minimálne zväčšenie, kedy začne dosť vadiť tieň sekundáru - u mojej starej 5" SCT to bolo vidno v 40mm okulári (31,2x), naopak v 30mm (41,6x) to už nevadilo.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#86

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:že si reduktorem zvětším pole, zvětším jasnost a jak to pak nevinětuje
S reduktorem se může zvětšit pole z 0,7° na 1,1° s 24 mm 68° okulárem bez vinětace. Zvětšení klesne z 98x na 62x, takže obraz bude samozřejmě jasnější, ale to je jasné. Setový okulár 40mm 43° má zvětšení 59x a zorné pole 0.732°, takže ve srovnání s ním nebo obdobným plösslem dostanu stejné zvětšení (stejný jas) a větší zorné pole.

S reduktorem by vinětovalo všechno nad 24 mm, ale dle diskuzí to některým moc nevadí i kolem 1,5° s 2" okuláry. Tou cestou jsem nešel, takže to mě netrápí.

S APM 24mm 65° (reálně shodné s ES 24/68) jsem vinětaci neviděl, pole krásně ostré. Výhodou většího pole jednou bude, že se mi vejde sluneční kotouč do okuláru. Měsíc se teď vejde do 17,5 76° v pohodě.

Já vím, SCT není širokoúhlý dalekohled. Max 1,1° je pro mě jen jedna z výhod. Druhou je hlavně to, že nemusím sundávat tubus z montáže a můžu ho mít směřující vzhůru (kvůli místu ve skříni).

Morpheusy jdou použít i v 2" šachtách, takže pokud bych to jednou přehodnotil a přešel na 2" hranol, tak by to nebyl velký problém. A reduktor by zbyl pro focení, kde určitě smysl má velký.

A jak píšeš, Click-lock je fakt k nezaplacení, přál bych ho každému :-)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#87

Příspěvek od MilAN »

Nicholas píše: S reduktorem se může zvětšit pole z 0,7° na 1,1° s 24 mm 68° okulárem bez vinětace. Zvětšení klesne z 98x na 62x, takže obraz bude samozřejmě jasnější, ale to je jasné. Setový okulár 40mm 43° má zvětšení 59x a zorné pole 0.732°, takže ve srovnání s ním nebo obdobným plösslem dostanu stejné zvětšení (stejný jas) a větší zorné pole.
Jestliže SCT je schopno vykreslit 1,1°pole ( nebudeme se bavit o tom, jak je kraj kvalitní a jak při tom vinětuje- protože okraj není kvalitní a teleskop vinětuje), tak ho je schopno vykreslit jak při použití reduktoru, tak i bez něho. Je potřeba vzít jen jiný okulár. A pakliže ho vykreslí v obou, tak bude i stejné zvětšení a stejná výstupní pupila = i jas pole. Vinětace bude též stejná. A potože to je korektor /reduktor, měl by nějak vylepšit trochu kvalitu zobrazení. Tak tomu bude ve všech případech, bez ohledu na to, co kdo napsal na CN
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#88

Příspěvek od dvader »

Jen drobná poznámka:
Nevím o komerčně dostupném okuláru, s kterým bych byl schopen na svém 11” SCT teoreticky bez reduktoru vykreslit pole 1,1 ...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#89

Příspěvek od MilAN »

Na 11" ne, ale na 9 1/4" ano. Ale potom u toho 11" nepomůže ani ten reduktor - minimálně to bude už silně vinětovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#90

Příspěvek od dvader »

To je jasný...
Já si s ním pohraju a dám subjektivní report.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět