Astrofoto

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Jakham
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 01. 2011, 11:03

Astrofoto

#61

Příspěvek od Jakham »

Zdravím Vás,
již řadu let se věnuji fotografování( takové polo-profi) a rád bych rozšířil sve pole vzdělanosti právě o astrofotografii. Pročetl jsem toho za poslední dny(týdny opravdu hodně - moc pěkný web tady Pana Admina ). Rád bych tedy znal nějaký názor jak začít. Co koupit, co nekoupit. Jaká varianta je nejlepší pro začátek - s tím že objektivy vedu do cca 300mm ve svém oboru. Cenovou hranici určenou nějak nemám, samozřejmě nějak uměrné tomu že jsem začátečník.

Nejsem nějak zvlášť moudrej z toho co vlastně potřebuji ke slušným fotkám - jde mi výhradně o foto, ne o pozorován - i když vlastně to k tomu také patří :-)

Je lepší varianta fotit v ose dalekohledu nebo mimo něj.. atd... vlastně znáte to co byste člověku jako mě poradili :-)

Zatím díky moc

JH
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto

#62

Příspěvek od Sasa3 »

Vitej na foru.

Zalezi na tom jako astrofotografii chces delat. Planety a Mesic je vybavenim a technikou jinde nez foceni mlhovin a jinych slabych objektu. Pokud ti jde o ty mlhoviny, tak potrebujes slusnou montaz. Tady uz je dobre mit predstavu, co chces nakonec fotit a jak asi velkou sestavu budes chtit a co budes chtit fotit.

Pokud mas teleobjektivy  a digitalni zrcadlovku, tak mi prijde asi jako nejjednodussi zacatek poridit si astrotrack (jednoducha montaz, ktera umoznuje nepointovane snimky s kratsimi ohnisky). Jdou s ni poridit slusne zabery (viz. treba Vabrovi snimky), naucis se na ni zakladum astrofota a nasledneho zpracovani snimku. Pak si treba budes chtit casem koupit dalekohled a lepsi montaz.

Pokud by jsi chtel rovnou zacit s delsim ohniskem (dalekohledem), pak velmi dobrou kvalitu za slusnou cenu ziskas napr. ze  sestavy dalekohled: 80/600mm ED + montaz tridy alespon HEQ5, ktera umoznuje autopointaci. Spoustu lidi tady na foru s obdonou sestavou dosahuje hodne peknych vysledku.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Astrofoto

#63

Příspěvek od dvader »

To Jakham:
Zrovna začátkem února se koná astrosetkání v Hodkovicích nad Mohelkou, které se bude astrofotu hodně věnovat. Pokud máš jen trochu možnost, přijeď se podívat - uvidíš v reálu různou techniku a budeš moct pokecat s mnoha lidmi, kteří se focení věnují. :)
Více zde:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 94490530/9
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Jakham
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 01. 2011, 11:03

Astrofoto

#64

Příspěvek od Jakham »

To sasa3:

které sestavy to kontrétně jsou prosím - nějakej odkaz na obchod.

To dvader:

děkuji za info
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto

#65

Příspěvek od Sasa3 »

Nemel jsem na mysli nejakou konkretni sestavu (nemam prehled o aktualnich nabidkach a nechce se mi prochazet jednotlive nabidky). Ale urcite je najdes treba tady na strankach Supra Praha: http://www.supra-dalekohledy.cz/
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofoto

#66

Příspěvek od Vabra »

Pokud máš jen trochu možnost, přijeď se podívat - uvidíš v reálu různou techniku a budeš moct pokecat s mnoha lidmi, kteří se focení věnují.Smiley
Více zde:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 94490530/9
Neni nad takoveto doporuceni, bude nas tam evidentne dost lidicek co uz jsme nejakou tu astrofotku spachali a nejakou tu chybu v investicich taky udelali, takze jsme jiz pouceni...

Pokud mas objektivy a slusnou zrcadlovku (idealne Canon) pak je opravdu nejjednodusi cesta zacit s Astrotracem. V Hodkovicich mohu predvest jak se s tim da fotit i na 500mm ohnisko...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Jakham
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 01. 2011, 11:03

Astrofoto

#67

Příspěvek od Jakham »

To Vabra:

"slusnou zrcadlovku (idealne Canon)" - to je slovo do pranice :-D

Fotím na D3x a D700 Nikon.

No asi se na vás kluci přijedu podívat, lepší než se tu bavit v teoretické rovině :-)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofoto

#68

Příspěvek od Vabra »

Nechci tady vyvolavat zadnou Flame.

V Nikonech se nevyznam a jedinne co se tady probiralo je fakt, Nikonske RAWy jsou jiz nejak predzpracovane/neuplne a je horsi je zpracovat jako astrofotku nez ty Canoni (muzes si to zkusit dohledat). Ne nadramo je pomer Canonnistu a Nikonistu v oblasti amaterskeho astrofota okolo 10:1.

Obracene hodne lidi pouziva skvele Nikoni objektivy pro astrofoto i na Canonech ci CCD kamerach (myslim ze mezi nejpopularnejsi patri Macro 180mm/2,8 ED, o kterem jsem jednu dobu take uvazoval).

Take chlazene Sony CCD snimace z rozebranych Nikonu byvaji casto montovany do specializovanych CCD astrokamer...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Astrofoto

#69

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ono asi záleží na tom, jak moc to chce člověk "drtit" při zpracování. Kolegovi na expedici jsem zkusmo složil pár rawů z jeho Nikona v DSS, výsledek byl zcela ekvivalentní mym fotkám z Canona, nikde nebyl problém. ale je třeba mít napaměti, že já se s tim moc ne..víteco.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto

#70

Příspěvek od MMys »

Nikonem to zajisté jde (zkoušeno předloni o prázdninách se švagrovým D200) nicméně výběr SW pro astrofoto je omezenější, a opravdu je problém s přesným odečtením těch kalibračních snímků, protože systém foťáku se v těch nef-ech jistým způsobem "vrtá". Není to úplně to, co se vyčte ze senzoru. Ale projeví se to až při dost extrémním lovení. Pro začátek to nebude prakticky vadit. Než se dostaneš k objektům, kde to vadit bude, budeš mít dávno na astrofoto modifikovaný bazarový Canon nebo CCD kameru ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Astrofoto

#71

Příspěvek od egres »

V prípade, že chcem nahradiť vybraný filter filtrom ACF , čím sa lepí a ako?
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Astrofoto

#72

Příspěvek od jezevec »

S tym vrtanim sa v NEFku je to pravda. A workaround aj ked dost blby je ten, nechat zapnute nieco ako long exposure noise reduction (jednoducho to ked fotak snima po kazdej light expozicii este dark snimok v dlzke expozicie) a pocas toho vypnut fotak. Vtedy sa, ulozi NEF bez bastrngovania. Ja som to tak robil a ano nieco to robilo.
Prajem prijemne vypinanie ...   ;D

A este otazku z ineho sudku...
Je spolahlive pouzivat pri zaostrovani FWHM (napr. pri testovacich expo, v maxime) ?

S nasadenym Halfa vyzerali tie hviezdy akoby dost inak a nevedel som ci mam zaostrene ci nie, tak som proste spolahol na nejake priemerne najnizsie FWHM.
Odpovědět