Problém se zaostřením dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Problém se zaostřením dalekohledu

#1

Příspěvek od daghtus »

Zistil som, ze mam problem zaostrit trieder tak, aby obidve moje oci videli ostry obraz. Rad by som sa spytal, ci este niekto ma/mal rovnaky problem a ci existuje jednoduchy sposob, ako spravne trieder zaostrit. Doteraz som v noci pozoroval len monokularmi a tam, samozrejme, tento problem odpada.
Okuliare zatial nenosim, avsak na poslednom ocnom vysetreni mi lekar povedal, ze jedno oko by pol dioptrie aj potrebovalo, avsak udajne to nemusim riesit, pokial ma z toho nebolieva hlava, lebo vraj si to mozog dokaze do istej miery korigovat sam. Pravda je, ze na pozemskom pozorovani triedrom za bieleho dna som neostreho obrazu nevsimol. Zretelne to je vsak v noci pri bodovych svetlych objektoch. Ak totiz pozorujem oboma ocami sucasne, vidim akoby "komu" sposobenu neostrostou obrazu v jednom z oci a za ten svet som nedokazal zaostrit tak, aby som videl pekne ohraniceny bod. Problematicke vyzera byt len lave oko. Ak trepem hluposti, ospravedlnujem sa, ale budem vdacny za kazdu radu. Testoval som s dvoma triedrami nezavisle.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Problém se zaostřením dalekohledu

#2

Příspěvek od Lukina »

Triedry maji vetsinou korekci na jednom okularu. Takze koukat tim okem kde neni korekce (vetsinou leva strana) a zaostrit. Potom toto oko zavrit a korekci zaostrit druhy okular.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Problém se zaostřením dalekohledu

#3

Příspěvek od daghtus »

@Lukina: To viem a snazil som sa to aj vyuzit. Akokolvek, ked som zavrel jedno oko, to druhe sa akosi automaticky snazilo adaptovat aj na rozostreny obraz, takze som v konecnom dosledku presne zaostrit nedokazal. Mozno som len prilis rozmaznany ostrostou obrazu v SCT, ale povedal som si, ze sa radsej spytam. Aj tak vdaka za input.
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Problém se zaostřením dalekohledu

#4

Příspěvek od David Svatoš »

A který triedr to je? Předpokládám že ten Bresser u Zeisse je to nemožné. Teda pokud se nepoškodil třeba pádem na zem a nepohnuly se hranoly..
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Problém se zaostřením dalekohledu

#5

Příspěvek od daghtus »

Problem mam s oboma triedrami. Bresser je fungel novy; Zeiss ma vyse 30 rokov. Som si skoro na 100% isty, ze problem nie je v triedri, ale v mojom oku. Preto som sa pytal skor na radu, ako ludia s roznymi dioptriami (popr. roznymi ocnymi vadami postihujucimi len jedno oko) postupuju pri ostreni triedra. Ak ziadna "finta" neexistuje, budem si musiet vystacit s horsou kvalitou obrazu, nez aky som ocakaval.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problém se zaostřením dalekohledu

#6

Příspěvek od MilAN »

Problém nebude triedru. Ani žádná finta. Prostě střídat oči, střídat i s pohledem bez triedru v terénu na nekonečno a několikrát opakovat - zaostřit levé ,doostřit pravé, pohled bez tiedru a okakovat. Podstatný je první okamžik, než se oko akomoduje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Problém se zaostřením dalekohledu

#7

Příspěvek od David Svatoš »

No, u Bresseru ani to že je úplně nový neznamená že je v pořádku ;D
Jinak pokud je problém v očích, postupuj podle Milana. Já si vždycky najdu nějaký kontrastní cíl (antény na střeše atd), a na to zaostřuju. Jak bylo psáno, nejdřív levé oko centrálním ostřením, pak pravé korekcí na okuláru.
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

Problém se zaostřením dalekohledu

#8

Příspěvek od Jasnovidec »

Přesně jak píší předchůdci, já mam ještě větší rozdíl v dioptriích na každém oku a zaostřit se nakonec podaří, víc mne trápí, že věčně vidím dvojitý obaz a pořád se mi nedaří srovnat rozteč na moje oči, ale při troše snahy se to nakonec nějak podaří. Horší je, když jsou dva pozorovatelé na jeden triedr :).
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 12. 2005, 20:22

Problém se zaostřením dalekohledu

#9

Příspěvek od carlos »

Se zaostrovanim triedru jsem mel podobny problem. Zaostril jsem na leve oko, zavrel a doostril prave. Ale pak, pri pohledu obema ocima, byl obraz neostry. Osvedcilo se mi po takovemto zaostreni navic pri pohledu obema ocima jeste korigovat ostreni na pravem oku, dokud obraz "nepadne" do oka (tedy do obou:-) jak ma byt. Tezko se to vyjadruje, chce to vyzkouset.

C.

PS: mezi ocima mam rozdil cca 0,75 dioptrie
Newton 200/800 a TENTO triedr 10x50
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Problém se zaostřením dalekohledu

#10

Příspěvek od daghtus »

Dakujem vsetkym za rady. Vyzera, ze to proste chce len cvik a trpezlivost, co je vlastnost, na ktorej tiez musim popracovat. Prijemny zvysok vikendu prajem.
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Problém se zaostřením dalekohledu

#11

Příspěvek od jozopovazan »

Nemusi to byt v dioptrii, ja mam na lavom oku cylinder.
nezaostris ani keby si co robil, su na to inak vybrusene okuliare,
skus skocit k ocnemu na diagnostiku oka, mozno ti to pomoze.
zistili mi to az na vyske, dovtedy som o tom netusil.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Problém se zaostřením dalekohledu

#12

Příspěvek od PetrV »

Možná jsem to přehlédnul, ale asi tu nezaznělo, že to vyštelování triedru je dobré dělat na objektu vzdáleném tak 200 m, ne tedy při ostřední na nekonečno. Když si zkusím zaostřit levé oko na nekonečno, pak doostřit pravé pomocí korekce, tak to dopadne katastrofálně - vidím dvojitý obraz. Naopak, když zaostřím levým na anténu 200 m vzdálenou, pak na ní doostřím pravé oko, tak potom stačí přeostřit centrálním ostřením na objekt v nekonečnu a je to v pořádku (v poli jsem měl ale v noci trochu problém najít objekt 200 m daleko, na který by se dalo ostřit :)

Co se týká správné rozteče výstupních pupil, tak stačí zalomit triedr tak, abych místo "osmičky" viděl kruh (nebo aspoň ovál). V této fázi neřeším, zda vidím dvojitě, to se dá dotáhnout následně ostřením.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problém se zaostřením dalekohledu

#13

Příspěvek od MilAN »

Nevím, proč bys měl triedr seřizovat na 200 m, když pak pozoruješ objekty v nekonečnu. Určitě nebyl důvod pro to , aby tu těch 200 m zaznělo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Problém se zaostřením dalekohledu

#14

Příspěvek od PetrV »

Z technického hlediska taky nevím proč. Ale stálo to tak v návodu k triedru a prakticky jsem si ověřil, že to funguje. Pokud to někomu pomůže, tak to je ten důvod, aby to tu zaznělo.

Edit: A fungovalo by to ještě líp, kdybych si ten návod správně zapamatoval - není to 200, ale jenom 30 m. Viz v linku rubriku  "Focusing the binoculars", kde se v závěru uvádí, že po seřízení triedru na objekt 30 metrů vzdálený stačí následně ostřit jak blízké tak vzdálené objekty centrálním ostřením.

http://www.meade.com/binoculars/binoculars_manual.pdf

Ještě jsem teď kouknul z balkonu na lampu, na které jsem seřizoval rozladěný triedr posledně před pozorováním Měsíce, a je vzdálená nějakých 50m.
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Problém se zaostřením dalekohledu

#15

Příspěvek od jozopovazan »

A este pridam moju amatersku metodu, ktoru som si nasiel sam a celkom funguje.
Zaostrim na jupiter, a ked vidim mesiace tak je ostro,
jedno oko, potom druhe, potom spolu a hotovo.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Odpovědět