Přenosný dalekohled

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Přenosný dalekohled

#76

Příspěvek od Rekmarik »

Koneckonců mě fascinace Měsícem nepřešla dodnes (no co taky jinýho s triedrem).
To je super, že tě to stále fascinuje ... na druhou stranu první kouknutí na Měsíc jakýmkoliv dalekohledem jistě bude fascinovat. Ale troufám si tvrdit, že klasický triedr je asi jediný typ dalekohledu, se kterým ten Měsíc není příliš záživné pozorovat. Takže až uvidíš Měsíc ve větším zvětšení - třeba 80x-200x . uvidíš detaily .. budeš jistě fascinován ještě víc :)

A co se týká dětí - tam se asi nedá nikdy dopředu říct co je zaujme a nadchne ... někdy je pro ně důležitější jak vypadá dalekohled, než kolik v něm uvidí ..
Uživatelský avatar
Artur Dent
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 03. 2014, 12:53

Přenosný dalekohled

#77

Příspěvek od Artur Dent »

Tak jsem navštívil Supru, jak jste mi tu někteří doporučovali. Pán to se mnou probral zleva, zprava, něco jsme vyzkoušeli a o půl hodiny protáhli zavíračku  :)
Já jsem se ještě s takovým přístupem k zákazníkovi nesetkal. Pokud budu cokoliv kupovat, tak nejdřív půjdu do Supry - fakt si mě získali...
Omlouvám se za OT, ale já je prostě musel pochválit  :)

Rekmarik: Já měl jako malý takový skládací plastový astronomický dalekohled z NDR. Byla to docela šílenost, ale Měsíc to dávalo docela hezky...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Přenosný dalekohled

#78

Příspěvek od Rekmarik »

Já měl jako malý takový skládací plastový astronomický dalekohled z NDR. Byla to docela šílenost, ale Měsíc to dávalo docela hezky...

To nejsi sám ... je tady o tom taky napsáno hafa příspěvků i zkušeností a vzpomínek na stavebnice Merkur, na Astrokabinety .. atd ..

Tady bych jen varoval před nákupem "optiky" pro děti v hračkářství ... tedy je to jen můj názor a dost záleží na věku dítěte .. ale pokud se tím má někdo skutečně dívat a neničit si zrak, raději bych sáhnul po lidlovských dalekohledech typu Auriol nebo lidlskop ...
Když jsem procházel nějaká hračkářství - objeví se tam vždycky nějaký dalekohled - triedr .. z plastu cena není uplně banální 300-500 a nikomu bych nepřál se přes to muset dívat na svět .. něco mezi pokaženým kaleidoskopem a zamlženým dnem od piva, a do růžových brýlií to má daleko ..
Ale asi není třeba to rozpitvávat, rozdíl mezi hračkou a dalekohledem určeným pro dětské astronadšence..

Tvoje OT reakce není jen OT ale navíc ještě nošením dříví do lesa ;D
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Přenosný dalekohled

#79

Příspěvek od Dansemacabre »

Nemůžu se rozhodnout, jestli triedr Celestron 15x70, nebo dobsonek 130/650, nebo případně obojí. Na jednu stranu mě láká mobilita a stereovidění v triedru, na druhou stranu je přiblížení 15 cs. 220 docela rozdíl. Má smysl pořizovat obojí, nebo radši jen jedno z toho? Ptám se kvůli vyjádření uživatele níž, "že to vyjde nastejno"
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Přenosný dalekohled

#80

Příspěvek od Artaban »

Má smysl pořizovat obojí, nebo radši jen jedno z toho?

Dobsonek jednou asi dáš pryč a koupiš něco lepšího, ale ten triedr si asi necháš. Takže možná obojí :), ale jen proto, že za takové peníze by už mohl být solodní dalekehled, který ovšem neuneseš daleko. Oba dalekohledy splní svůj účel. U toho dobsonka počítej se zvětšením spíš menším. Asi tak 150x.


Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Přenosný dalekohled

#81

Příspěvek od Dansemacabre »

Mám na prvním místě mobilitu a astronomii "jen" jako doplněk k procházkám a výletům, takže ten dobsonek je nelepší poměr cena/výkon/přenositelnost, co jsem našel. Teď jen řeším, jestli mezi pozorováním 15x70 a dobsonkem bude zas až takový rozdíl, aby se vyplatilo pořizovat obojí, když tu někteří uživatelé píšou, že by se s dobsonem 130 netahali, protože oproti triedru zas tolik navíc neukáže.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Přenosný dalekohled

#82

Příspěvek od Artaban »

Nemusíš to hrotit. Ber to tak, že ten dobson ukáže všechny objekty, co ten triedr. Plus něco na planetách a Měsíci, což je supr. Triedr má jen své kouzlo, kterému někdo i propadne. Hvězdářský dalekohled, ale nenahradí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Přenosný dalekohled

#83

Příspěvek od vla »

Pokud netrváš na planetách, a chceš se seznámit s oblohou a polohou DS objektů měl by to stačit triedr a k němu bezpodmínečně STATIV, tím máš maximální přenositelnost, možná ještě zvážit 20x80. Ostatní ukáže čas. Rozhodně bych nekupoval obojí najednou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Přenosný dalekohled

#84

Příspěvek od Dansemacabre »

Vyhrál dobsonek, už je na cestě. Pořídím k tomu nějaký obyč triedr na základní pokuk po obloze, 15x70 s nutností stativu je asi zbytečně moc, takže pořídím něco 10x50 (asi nejlevnější CELESTRON UpClose G2 10x50??)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Přenosný dalekohled

#85

Příspěvek od Artaban »

takže pořídím něco 10x50 (asi nejlevnější CELESTRON UpClose G2 10x50??)Proč né. Triedr 10x50 jako doplněk k dobsonku je vpohodě. V ruce se už dá nějakou dobu udržet. Na detailnější pozorování ho bude lepší opřít o plot atd. Nebo 7x50 je taky slušná volba. Když bys chtěl zkusit rozdíl triedr 10x50 vs 20x80, tak mám oba.

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Přenosný dalekohled

#86

Příspěvek od Dansemacabre »

Dobrý nápad pro malé přenostné dobsonky: http://blog.pixelgiraffe.com/wp-content ... kraxe1.png
Sice se nosí nejlíp v ruce, ale tohle má hodně do sebe zvlášť pro přepravu v MHD.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Přenosný dalekohled

#87

Příspěvek od Stanislavxyz »

Dobrý nápad pro malé přenostné dobsonky
No já bych z toho tak nadšený nebyl- jednak ten "stoleček" by musel být robustní a nejlépe i zavětrovaný, protože jinak se bude třepat (dejme tomu že na menší zv. pro DSO by to šlo), taky bude něco vážit (čím pevnější-lepší- tím větší váha), že je okulárový výtah výše je dobré, ale zas bude potřeba židlička, usadit tu bednu v terénu nebude snadné (lepší jsou tři nohy) a nakonec mi chybí další přepravní kapacita- nevím jak kdo, ale já se bez teplého oblečení, když ne jídla tak alespoň pití a pomůcek pro pozorování (mapy, okuláry a pod) neobejdu. A do MHD s takovou bednou? Samý ostrý roh??

Celkově mi to přijde jako by to navrhoval někdo od stolu. Např. ten Dobson má tři nožky a tak jak je to nakreslené určitě nevyjdou na ty "šprušle". Taky to polstrování stačí dole, v oblasti beder- nahoře není potřeba. Evidentně to kreslil někdo, kdo toho na hřbetě moc nenanosil...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět