Sky-Watcher 6 Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Pe7er
Příspěvky: 16
Registrován: 07. 12. 2009, 11:21

Sky-Watcher 6 Dobson

#31

Příspěvek od Pe7er »

zrejme nakoniec kúpim tento http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... kp1309eq2/, kedže všetci doma chcú aby bolo možné aj pozemské pozorovanie, mohol by niekto napísať, či je v tom balení aj prevracací hranol ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sky-Watcher 6 Dobson

#32

Příspěvek od MilAN »

Tyto dalekohley nebývají přizpůsobeny pro pozemní pozorováí. Převracející hranol určitě nebude v příslušenství a  takřka s jistotou nepůjde kvůli optické délce použít ani  nějaký obvykle používaný převracející hranol.  Úprava tak, aby šel hranol použít, by sice byla možná, ale představuje zásadní zásah  do  dalekohledu - minimálně posunutí primárního zrcadla blíže k sekundárnímu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pe7er
Příspěvky: 16
Registrován: 07. 12. 2009, 11:21

Sky-Watcher 6 Dobson

#33

Příspěvek od Pe7er »

niekto tu písal že by to šlo s nejakým Barlowovým prevracacím hranolom, len by bol obraz stranovo prehodený, čo nevadí
Uživatelský avatar
Pe7er
Příspěvky: 16
Registrován: 07. 12. 2009, 11:21

Sky-Watcher 6 Dobson

#34

Příspěvek od Pe7er »

takže newton na pozemské pozorovanie dobrý nebude, nebol by vhodnejší nejaký Maksutov ? napr. Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKMAK90SP OTA ?
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Sky-Watcher 6 Dobson

#35

Příspěvek od stana »

takže newton na pozemské pozorovanie dobrý nebude, nebol by vhodnejší nejaký Maksutov ? napr. Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKMAK90SP OTA ?Mak už vůbec se nehodí na pozemské pozorování... 8-)
P.S. Na pozemská pozorování se snad používají refraktory a myslím si, že 80 mm objektiv a max 100 x zvětšení je až nad hlavu..
/Atmosféra stejně víc asi nepustí/
P.S. Dobson že Newton 150 mm a výš, se nehodí na terestická pozorování z titulu toho, že máme dost hustou a vlnící se atmosféru... ;)
Prostě to zvětšení co umožňuje a sběrná plocha 150-200 mm objektivu je ti pro terrestická pozorování jaksi naprd... ::)
Jestli ostatní nesouhlasí, tak se jistě ozvou..
Než se do mě pustí ostatní, tak řeknu akorát tolik, že jsem na kopci nad Prostějovem "nadržený" že budu čučet po ...no aspoň že kolik je na radnici že hodin, ale všechna ta atmosféra se tak vlní od teplé země a studeného vzduchu, že lepší pohled byl přes malokuka refraktor, co mám jako hledáček a že při 20 x zvětšení...
A tu 300 mm trubku jsem si mohl na terrestické pozorování klidně narvat někam...
P.S. Mak se nehodí na terestická pozorování z důvodu velkého zastínění primárního objektivu a tak nějak ztráty kontrastu...
Na pozemní okuk a vláčení se hodí /dle mého/ jedině malý refraktor...
/Maky a Schmitky jsou už o dost dražší/
P.S. Když se dobereme k resumé, tak za snad 6 litrů je ten Dobson asi to pravé a zase se musím opakovat, že si přidej litřík a kup si aspoň Dobsona 200 a vůbec nejlepší je Dobson 250-ka.../cena-velikost/
/Zaseknutá vinylová gramodeska...škrk..Zaseknutá vinylová gramodeska...škrk..Zaseknutá vinylová gramodeska...škrk.... ;D
Asi chyba v Matrixu... ::) ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Pe7er
Příspěvky: 16
Registrován: 07. 12. 2009, 11:21

Sky-Watcher 6 Dobson

#36

Příspěvek od Pe7er »

200 Dobson je už naozaj nad rozpočet, takže keby som si kúpil Dobsona 150, dal by sa trochu ten hľadáčik využiť na pozemské pozorovanie ? :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Sky-Watcher 6 Dobson

#37

Příspěvek od stana »

200 Dobson je už naozaj nad rozpočet, takže keby som si kúpil Dobsona 150, dal by sa trochu ten hľadáčik využiť na pozemské pozorovanie ?   :)

Poslal jsem ti P.M.ku..

Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Sansaj
Příspěvky: 73
Registrován: 15. 11. 2009, 14:19

Sky-Watcher 6 Dobson

#38

Příspěvek od Sansaj »

Stana souhlasim stebou ale ber v potaz ze ne kazdy ma takovy rozpocet aby si tu 200 mohl dovolit ono se rekne litr ale ten litr ti treba vydrzi na mesic jizdneho a to uz je znat a navic nemas jistotu ze je to bude bavit :)

A dalsi vec je ze ho chtej pod stromecek a este musis koupit darky rodine a to jsou taky nemale vydaje a kor kdyz chces aby ten darek za neco stal :)

Ja sam osobne si kupuji pod stromecek newtona 150/750 na EQ-3-2 a ze sem nad tim premyslel skoro mesic a casem kdyz uz bych sel do velkokuku tak bych chtel uz 300 a vys

Ps:ten Newton opravdu neni na terestrialni pozorovani 8-)
Triedr 40x70,Newton 130/650 EQ2
Uživatelský avatar
Sansaj
Příspěvky: 73
Registrován: 15. 11. 2009, 14:19

Sky-Watcher 6 Dobson

#39

Příspěvek od Sansaj »

Proste mne laka astrofoto zatim jen nejake pokusy na zkousku,naucit se poradne oblsluhovat paraliktiku a potom financni situace pro mne sou 2 litry navic strasne moc.

Ja vim stana ze jakmile to neni 200 tak je to pro tebe maly ale ja si proste vic dovolit momentalne nemuzu a propo spis uvazuju o koupi kvalitniho okularu kterej taky zrovna neni levnej ale co si budem povidat v astro vecech neni nic levneho pokud je to kvalitni :D
Triedr 40x70,Newton 130/650 EQ2
Uživatelský avatar
Sansaj
Příspěvky: 73
Registrován: 15. 11. 2009, 14:19

Sky-Watcher 6 Dobson

#40

Příspěvek od Sansaj »

Tak to je mi jasne ze foceni je draha zalezitost :)

Tak jinak :)
Polozime si otazku jak si zacinal ty kdyz si byl absolutni novacek??Nerikej mi ze si hned vytahl 60 koliku a koupil si vse nove najednou zapojil si a hned si delal fotky ktre by mohli publikovat v national geografic to asi tezko takze pro zacatek mi to bude vyhovovat nez ziskam zakladni navyky a naucim se delat par fotek ktere budou za neco stat.

Koukni se na astrofotky je tam asi 45 fotek porizenych s timto dalekohledem a sou pekne takze to asi k zahozeni neni.
Triedr 40x70,Newton 130/650 EQ2
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sky-Watcher 6 Dobson

#41

Příspěvek od ladis »

O foceni vim houbeles, ale neni lepsi koupit za 3-4 litry jetou EQ5 s motorem, casovac, Canon EOS 350D a setovy objektiv do zacatku? Za par supu a muzes fotit...

K tomu z bazaru zde za par supu 200ku dobsona a mas vse, co potrebujes (nejen do zacatku).

Jinak zde se Stany zastanu a tez doporucim radeji priplatit za 200mm dobsona. Je to znatelny rozdil v praxi. Urcite vetsi, nez mezi 250/200mm...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sansaj
Příspěvky: 73
Registrován: 15. 11. 2009, 14:19

Sky-Watcher 6 Dobson

#42

Příspěvek od Sansaj »

To Ladis: a ty finance si mam vytisknout doma na tiskarne ze :D
Triedr 40x70,Newton 130/650 EQ2
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sky-Watcher 6 Dobson

#43

Příspěvek od ladis »

Pokud nejsou finance, tak nejlepsi bude kvalitni triedr, stativ a mapky. Presne s tim jsem zacinal, nez jsem koupil dobsona a triedr ukazal MNOHO!!

Vis, ze se muzes divat treba i na galaxie nebo mlhoviny?
Pohled triedrem na M42, 31, 81/82, triplet galaxii v Leo ci v lete na Lagunu je uzasny!

Zkus to!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sansaj
Příspěvky: 73
Registrován: 15. 11. 2009, 14:19

Sky-Watcher 6 Dobson

#44

Příspěvek od Sansaj »

a cim myslis ze asi ted koukam mam doma Bresser cobra 40x70 na fotostativu domorobo

K tem DSO prvni co jsem nasel byla great nebula v orionu a pak galaxie v andromede a naadhernej mesic dale jupiter a mars ale to byly jen tecky :)
Triedr 40x70,Newton 130/650 EQ2
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sky-Watcher 6 Dobson

#45

Příspěvek od ladis »

Tak pote gratuluji k dobre aperture! Uzivej dalekohledu a neco vetsiho si kup, az nasetris. A pis zazitky z pozorovani, moc rad si je prectu! Je to motivujici pro dalsi, kdo pozoruji triedry ci mensimi dalekohledy...

Pokud mas 40 x 70, tj. 70mm aperturu a 40x zvetseni, muzes pozorovat to same, co muj kamarad Martin Masek (Cassi). Co ten touto aperturou a podobnym zvetsenim napozoroval...!

V horach ci na vesnici s dobrou oblohou mas ted v zime pred sebou desitky galaxii v dosahu!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět