Jak na pozorovani planet?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
pitrs_o
Příspěvky: 116
Registrován: 26. 01. 2009, 20:06

Jak na pozorovani planet?

#16

Příspěvek od pitrs_o »

Někdo mi dávno řekl, že planetu poznám tak, že ,,nebliká". A vždycky to tak bylo.

Petr
NWT 200/1000 Black Diamond, HEQ 5 SS, triedr D-6, Canon EOS 450D
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Jak na pozorovani planet?

#17

Příspěvek od caribic10 »

Ze začátku mi to že planety "neblikají" nepomohlo. Pro mě bylo nejlepší zjsitit si doma v jakém souhvězdí se planeta nachází a potom už se dala jednoduše na obloze identifikovat. Prostě to byla hvězda co tam nemá být....
Jupiter je jasný, ten se ani hledat nemusí, Venuše taky, Merkur je dost slabý s tím jsem měl problém očima vždy vůbec zahlédnout, Mars jsem rozpoznal tak že je prostě načervenalý už od oka, narozdíl od okolních hvězd a Saturn jsem identifikoval právě tím způsobem, že jsem si našel souhvězdí lva a potom jsem ho už v pohodě identifikoval od ostatních hvězd. S Uranem a Neptunem vizuální zkušenost nemám....
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Jak na pozorovani planet?

#18

Příspěvek od Lukemon »

Skoro uplně dole-aktuální obloha s planetama,při kliknutí na planetu další informace,čas v UT.

http://www.ian.cz/
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak na pozorovani planet?

#19

Příspěvek od stana »

Mě to připadá při vší úctě jako blbost...Ty planety co napočítám na jedné ruce, tak na to nepotřebuju ani ročenku...Na Uran a Neptun už je potřeba něco víc než oko...
Merkur vidím jen občas těsně po západu Slunce, Venuše tak nějak podobně /Ráno či večer-Jitřenka či Večernice/, Mars červená "hvězda" co "přebývá" v nějakém souhvězdí. Jupiter je "Lampiňón", Saturn výrazná "jasná hvězda"..
And that's all...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Jak na pozorovani planet?

#20

Příspěvek od Lukemon »

Mě to připadá při vší úctě jako blbost...Ty planety co napočítám na jedné ruce, tak na to nepotřebuju ani ročenku.Ti z nás co stále pozorují nepotřebují nic,protože stále sledujeme kde se planeta nachází,ale začátečník to potřebuje.
Takové Mars co má opozici 1x do dvou let tak si taky upřesnuju kde je podle HR.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak na pozorovani planet?

#21

Příspěvek od stana »

I tak "začátečník" není ....
/Já jen, že asi k naší škodě, je těch planech kolem Slunce dost málo/
Ale zase kdyby jich bylo víc, tak tu třeba nejsme.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Jak na pozorovani planet?

#22

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Jeste bych chtel reagovat na uvodni prispevek a konkretne na to, ze planety nejsou na otocne mapce oblohy. Nejsou tam proto, ze planety se vuci souhvezdim pohybuji. To jen pro uplnost.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak na pozorovani planet?

#23

Příspěvek od stana »

Jinak je poloha planet vyznačena ve všech počítačových katalozích - např. CdC, Stellarium a další. Takže předpokládám, že si každý už nějaký ten program stáhnul do PC-čka..
Link je v příslušném topiku..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Sansaj
Příspěvky: 73
Registrován: 15. 11. 2009, 14:19

Jak na pozorovani planet?

#24

Příspěvek od Sansaj »

Jsem tez zacatecnik a hned po chvili brouzdani tu na astroforu sem si stahnul stelarium mohu vrele doporucit je to bezva programek behem jednoho vecera sem se naucil rozpoznat o neco vice souihvezdi a planety.drive sem na nebe cumel jak "debil" a nebyl sem schopen ani rozoznat nejjasnejsi planety a ted uz nemam jediny problem odpozorovat je vsechny co jsou viditelne okem nebo triedrem (triedr mam Bresser Cobra 40x70 starsiho typu asi 6 let stary :))
Triedr 40x70,Newton 130/650 EQ2
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Jak na pozorovani planet?

#25

Příspěvek od SKLP »

Prakticky vše tady již zaznělo, možná bych to shrnul:

Planeta není zaznačena na hvězdné mapě, protože se pohybuje.
K jejímu nalezení na mapě použiji:
- software, to je dnes nejjednušší cesta (ihned vidím pozici na hvězdném pozadí)
- a nebo zjistím souřadnice pro konkrétní datum.  
Souřadnice zjistím např: http://heavens-above.com/  v menu sekce "Planet Summary Data" a nebo ve hvězdářské ročence. Souřadnice RA a DE si lze představit jako takovou obdobu zeměpisné šířky a délky na mapách světa. Takže nalézt místo na hvězdné mapě o daných souřadnicích není problém  ;)

Pokud znám alespon základní souhvězdí, pak planetu rychle najdu. V případě neznalosti, či nejistoty pomůže otáčivá mapa oblohy (v této mapě můžu mít zaznačenou polohu planety - lehce tužkou, abych ji mohl později smazat).

Planeta je nápadná .... nápadná jasností a svým klidným světlem - ano opravdu nebliká - ale za předpokladu, že nejsou divoké turbulence vzduchu a nebo, že se zrovna nenachází v nízkých polohách nad obzorem. Jinak si občas blikne taky  ;)

Jasnost planety - pro upřesnění - Venuše září tak, jako žádná jiná hvězda na obloze, je žlutavé barvy, v žádném případě ji nelze přehlédnout. Většinou je pozorovatelná po západu Slunce a nebo před východem Slunce, to záleží, kde se zrovna nachází (elongace). Jupiter je druhá nejjasnější planeta - opět žlutavé světlo a nelze jej přehlédnout. Je zhruba o polovinu méně jasnější než Venuše. Je pozorovatelný celou noc (v období kolem opozice). Mars - jasný, oranžové barvy, možná i trochu červené, ale to už spíše záleží na pocitu člověka. Také nepřehlédnutelný, rovněž pozorovatelný celou noc (v období opozice). Saturn - je nejslabší ze skupiny jmenovaných planet, přesto však je na obloze stále nápadný. Svítí klidným žlutým světlem. I u něj platí - pozorovatelnost celou noc (v období opozice).

Je to hvězda nebo planeta?
Př.: hledám Jupiter a konečně se mi "něco" objeví v okuláru. Mám 50x zvětšení a stále je to jen bod, hvězdička nic víc? Pak to není planeta! Jupiter se při 50-násobném zvětšení jeví jako malý kotouček, na kterém je možno pozorovat dva tmavé pruhy  ;)


Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Shqwert
Příspěvky: 163
Registrován: 29. 06. 2007, 02:41

Jak na pozorovani planet?

#26

Příspěvek od Shqwert »

Jen bych ještě doplnil o nalezení planet, jakési efemeridy byly v knize "Obloha na dlani". Jsou krásně přehledné, myslím že s přesností 30´ a člověk si alespoň představil, kde ty planety vlastně byli. Oproti dnešní éře kde stačí znáčknout ikonu na ploše to byla zajimavá činnost. Jen by mě tak trochu zajímalo, zdali by jěště fungovali, asi to budu muset prubnout.... :)
Neuvěřím, dokud neuvidím...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Jak na pozorovani planet?

#27

Příspěvek od dvader »

Příspěvky bez informační hodnoty byly smazány.
Moderátor
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Stenkovan
Příspěvky: 18
Registrován: 17. 12. 2011, 11:13

Jak na pozorovani planet?

#28

Příspěvek od Stenkovan »

Mě třeba dost pomohla tato aplikace pro android: https://market.android.com/details?id=c ... roid&hl=cs. Není to sice žádný zázrak, ale když vůbec nevíš kde hledat tak to hodně pomůže.
Odpovědět