Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2476

Příspěvek od majklus »

Rozhodl jsem se, že svojí žádost o radu napíšu sem. Sice nějaké zkušenosti s focením mám, ale tohle jaro jsem přesedlal z newtona 150/600 na newtona 200/1000 a mám pocit, že začínám od píky...

Dalekohled provozuji na NEQ6, snímám canonem 1000Dm, pointovat se pokouším přes klasický hledáček 9x50 s kamerou QHY5. Bohužel se mi nepodařilo za celé jaro nasnímat nic, u žádného objektu nemám víc jak hodinu použitelných dat. Není tomu tak, že bych zbrkle přeskakoval z objektu na objekt, naopak se snažím cílit vždy na jeden terč, pokud ho mám zrovna ve výřezu JV - JZ. je to způsobeno tím, že zase nic pořádně nefunguje... shořel mi noťas, tak jsem se donutil oprášit starý 11" netbook, který kupodivu po menším znásilňování (ovladače, mám tam winxP, sedmičky se prakticky nehýbají...)podařilo zprovoznit a pracuje spolehlivě, akorát to ukládání snímků je pomalejší... ale zase mám stroj, co mi vydrří běžet 5 hodin ze své baterky (vyzkoušeno). Nicméně řeším následující:

1) uchycení pointačního hledáčku. pro 600mm ohnisko jsem měl upravený klasický držák - gumový O kroužek + 2 stavěcí šrouby + kolík na pružince. pružinu jsem vyhodil a hledáček nafest usatil vyložením držáku zevnitř a přitařením šroubů. To fungovalo celkem dobře, metrové ohnisko to ale nedává. Existuje nějaký tovární bazmek pro pevnější uchycení hledášku nebo to budu muset sbastlit v dílně? (při stěhování jsem např potratil závitníky a nechce se mi je kvůli tomu kupovat znova...)

2) mám standardní Sky-watcher lištu 32cm. Zdá se mi, že se dalekohled poněkud "kroutí", pomůžu si výrazně přechodem na 3" losmandy systém? Pokud ne, má smysl alespoň koupit ještě jednu "obyč" lištu na hřbet a vytvořit jakousi klec? nebo spláchnu peníze do záchodu?

3) pointace obecně. Strašně bojuju s pointací v DE. Třičtvrtě snímků mám ujetých právě v deklinaci. Blbě se mi sestava vyvažuje - když nastavím výtah s DSLR co nejblíže kříži montáže (snařím se držet minimální moment setrvačnosti), tak je práce s sestavou strašná tortura, v jinám případě se mi nedaří deklinaci vyvážit. Je na to nějaký trik? Pointuji v PHD2, pointace je nastavená v DE jen ve směru driftu a stejně je to špatné...

Jinak ale cítím i pozitiva - nikdy by mě nenapadlo, jak moc snadnější bude ostření při F5 oproti F4 - rozdíl je propastný. Při F4 jsem přejížděl z jednoho rohu senzoru na druhý a snařil se chytit nějaký kompromis, tady u F5 mám odzkoušeno, že pečlivé zaostření přes Bahtinova na středu pole je většinou naprosto dostačující...

A taky ty galaxie už nejsou "nicotné" jako při f600mm, jen malé... :-)

Pokud by někdo věděl, jak mi ulehčit bolestnou cestu, byl bych rád...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2477

Příspěvek od MMys »

Ad hledáček - ten poměr ohnisek je už dost velký. O to by zase tolik nešlo. Horší je, že když se díky nedokonale tuhému spojení hvězda pohne v hledáčku o pixel, tak na výsledné fotce v metrovém ohnisku zhruba o 5 pixelů. Zrcadlo se navíc v newtonu hýbe, plechový tubus se prohýbá, pravděpodobně se kroutí i ramena pavouka z toho tenoučkého plechu.

Co to máš přesně za 200/1000 ?

Hledáček drží na plechu ?

Asi by pomohlo hledáček chytit přes třmeny. Spojil bych druhpu stranu nějakým plechem, nebo tlustším profilem. Nemusí to být zrovna drahá lišta, a hledáček přišrouboval k tomu za dvě objímky. něco na tento způsob (tohle je ale na menší dalekohled):
IMG_2338.JPG
IMG_2338.JPG (413.82 KiB) Zobrazeno 3297 x
IMG_2338.JPG
IMG_2338.JPG (413.82 KiB) Zobrazeno 3297 x
Ta lišta asi zase takový problém není. Jelikož pointér se uhýbá společně s dalekohled, tak se to kroucení upointuje. To ej velmi pomalá změna, jak se mění poloha tubusu a tím směr působení gravitace relativně vůči němu. Tady bych problém nehledal tu lištu nechal.

Ad vyvážení - prostě posuň tubus v třmenech tak, aby to bylo těžké na zadek nebo předek, to je celkem jedno, ale musí to ýt rozvážené dost. EQ6 je na tohle potvora. Vůle musí být pevně vymezená rozvážením. Problém je, že v některých polohách se to rovažuje v DE špatně (třeba když to míří do zenitu).
Někdo úspěšně realizoval rozvážení gumovým popruhem na poutání nákladu v autě. omatat kolem DE osy a napnutý háknout někam ke stativu. Pak to vyvolává monet jedním směrem, bez oheldu na polohu.

Obecně je EQ6 k N200/1000 už dost na hraně. A nesmí foukat, prajticky vůbec. Doporučuje se to jako první montáž, která takový dalekohled už nějak zvládá, ale rozhodně ne s komfortem a s dokonale upointovanými snímky. To vždy bylo u mně na těžkou laboraci. Ne nadarmo jsem se na EQ6-ce kdysi zbavil vlastnoručně vyrobeného N210/1000 a nasadil tam N185/610.

Tak holt bojuj, a popiš, co máš přesně za dalekohled.
Přílohy
IMG_2336.JPG
IMG_2336.JPG (410.42 KiB) Zobrazeno 3297 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2478

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den. Mám kamerku DBK ImagingSource a všude čtu, že barevně zvládne 30 fps, ale bez funkce debayer zvládne 60 fps a že je lepší tedy pořizovat video Jupiteru při této vyšší rychlosti a následně mi z toho Registax vyčaruje barvu. To se opravdu takto dělá? Proč je tedy kamerka barevná a má možnost debayeru. Zatím se s ní tedy učím, v programu IC Capture. Děkuji za radu.
(Zapojuji ji do okulárového výtahu i s tím frňáčkem – 1/14 adaptér)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2479

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Problém s DE pointaci jsme řešili i v jiném vlákně - mrkni tady:

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... ce#p353520

Ale je to jiná montáž - EQ6 má kuličková ložiska a tam by to uskakovat nemuselo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2480

Příspěvek od MMys »

pedrosanchez píše:Dobrý den. Mám kamerku DBK ImagingSource a všude čtu, že barevně zvládne 30 fps, ale bez funkce debayer zvládne 60 fps a že je lepší tedy pořizovat video Jupiteru při této vyšší rychlosti a následně mi z toho Registax vyčaruje barvu. To se opravdu takto dělá? Proč je tedy kamerka barevná a má možnost debayeru. Zatím se s ní tedy učím, v programu IC Capture. Děkuji za radu.
(Zapojuji ji do okulárového výtahu i s tím frňáčkem – 1/14 adaptér)
Ano, to má smysl. V monochromatickém režimu se přenáší po USB jen třetina dat oproti barevnému. A kamera netráví čas debayeringem, tak to jde snímat rychleji. Debayering v registaxu nebo Autostakkert není problém.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2481

Příspěvek od MayJ »

Ahoj všem,
prosím o radu. použil jsem na afokální snímání planet, konkrétně na Jupitera Baader Hyperion a jak ukazuje foto na jedné straně je kotouč planety zaostřen a na druhé je rozmazaný. Kolimaci jsem provedl, jen si myslím, že mám pavouka asi trochu nepřesně ustaveného. Může to být tím a nebo je to Hyperionem, někde jsem četl, že zaobluje pole a není vhodný pro afokální projekci.
Díky moc
Přílohy
chyba.jpg
chyba.jpg (21.91 KiB) Zobrazeno 3100 x
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2482

Příspěvek od Howking »

MayJ píše:na jedné straně je kotouč planety zaostřen a na druhé je rozmazaný
- jestlipak to není tím, že na něj slunce nesvítí zpoza tvých zad, ale trochu z boku? ;-) (stín/terminátor)
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2483

Příspěvek od MayJ »

A u Saturna sem to měl zase zezhora.fakt to bude tím?
Tak to sem ze sebe udělal blbá a kdo se nezeptá ten nic neví;-)
Díky
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2484

Příspěvek od Howking »

MayJ píše:Tak to sem ze sebe udělal blbá
- naopak - dokázal jsi, že zpracováváš správně a nenechal jsi se zlákat přeostřením, aby jsi to napravil.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2485

Příspěvek od MayJ »

Tak to sem rád díky moc
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2486

Příspěvek od MayJ »

Zdravím všechny,
asi triviální otázka ale zeptám se...Je vhodný nějaký filtr k barevné kameře na planety? například LRGB když vypnu debayering?
Díky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2487

Příspěvek od MMys »

Ne. Když vypneš debayering, budeš mít v monochromatickém obrazu mřížku, CFA rastr, a obraz bude nepoužitelný. Jakmile to doostříš, mřížka vyleze, i když po seskládání zdánlivě zmizela. Tím, jak jak obraz cestoval po senzoru se rastr vyprůměroval, ale ne úplně. A doostřovací algoritmy to vyloví zpět a výsledek je nekoukatelný.

Jedině zapnout bining 2x2. To už rastr zlikviduje (ale u senzorům, co podporují barevný bining, nepomůže ani to).

Jaký by mělo smysl LRGB, když to můžeš udělat rovnou barevnou kamerou ? Citlivost nevzroste, ty filtry v Bayer masce před pixely jsou stále, a berou světlo.

A používat IR pass filtr - jediný který by měl smysl, na snížení vlivu seeingu, nemá význam kvůli malé citlivosti v IR oblasti. A navíc barevné kamery mívají okénko s IR blokačním filtrem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2488

Příspěvek od MayJ »

ještě se zeptám, má smysl používat filtr Baader moon@skyglow k mono kameře místo L-filtru?
díky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2489

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, mam dotaz, nevim zda zaradit muj post sem. Nepouziva někdo na foceni z Prahy a okoli (Berounsko,Pribram, BEnesov, Orlík, Strakonice,Písek) kombinaci dalekohledu N 200/800 na montáži EQ6/NEQ6/AZ EQ6..Jsem před rozhodnutim, jak velky dalekohled tahle montaz snese ještě v pohode. Rozhoduju se prave mezi 200/800 nebo mensi 150/750 v kombinaci s DSRL..Jde mi hlavne o realne postřehy k tuhosti cele sestavy a pripadne se dojet na sestavu podivat. Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2490

Příspěvek od MMys »

Tak ta montáž 200/800 ještě unese. Pokud ale chceš opravdu využít jeho rozlišení, nesmí moc (nebo spíš vůbec) foukat.
Spíš než problém s montáží tě ale čeká problém, jaký Newton 200/800 koupit. Všechny ty levné pseudo "astrografy" jsou o nervy. Nezkolimoavtelné, protože to nevydrží.

Takové rozumné řešení je tohle:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... zable.html

a nezapomeň na pořádný komakorektor. S levným MPCC to nemá moc smysl. Paracorr, ES HR coma corrector, GPU coma corrector...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět