Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2371

Příspěvek od schoking »

Já mám hledáček sice úhlový ale to nevadi podle toho co píšete tak si to udělat na nečisto třeba papirovou trubičkou poměřit a nechat udělat u soustružníka na čisto .
JInak přímo na kamerce to bude vypadat takhle http://www.ebay.com/itm/281345634180?_t ... EBIDX%3AIT

a takhle to bude vypadat namontované dohromady /samozřejmé je to že to bude v krabici tohle jsem jenom vyštoural na internetu
http://s41.photobucket.com/user/Maeglam ... 1.jpg.html
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2372

Příspěvek od juh »

Nechcem do toho moc kecat, ale ta kamerka ma len 1.4 µm pixely https://www.raspberrypi.org/documentati ... re/camera/. Gudovacie kamery ich zvacsa maju okolo 4 µm a viac (co je priblizne 8x vacsia plocha pixelu). Nechcem byt zlym prorokom, ale ak tato kamerka neumoznuje binovanie, tak tato sustava bude pouzitelna mozno na navadzanie na niektore jasnejsie hviezdy, na slabe hviezdy sa to asi nebude chytat.
Druhy problem je v navedeni dalekohladu na spravne miesto na oblohe. Ak nemas na montazi GoTo, tak aj tak budes potrebovat dalsi hladacik na nasmerovanie dalekohladu, takze je otazne, ci sa pustat do prerobenia existujuceho hladacika, alebo kupit novy?
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2373

Příspěvek od schoking »

goto mám a ovládám ho přes stelarium a autoguider programek jde ovladat přes vnc server a po wifi takze odpadne další kabík. když se mi tu doma válí raspberry s kamerkou tak jsem to chtěl zkusit, ono neni problem k tomu připojit potom jinou kamerku ať už přes USB port a nebo jinak, já to dělám jako pokus a pokud bude funkční může se potom bastlit dál. Já vím že ta kamerka je nic moc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2374

Příspěvek od MilAN »

I když máš GoTo, nějaký slušný hledáček tam stejně potřebuješ.Alespoň při iniciaci GoTo na 1. hvězdu to nemusí moc trefit a kamerou budeš mimo pole. Takže ten hledáček , co máš, bych určitě nelikvidoval !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2375

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Takže ten hledáček , co máš, bych určitě nelikvidoval !
Má úhlový hledáček. Ten se nemusí zkracovat, naopak může využít závit na konci a redukcí ho prodloužit ...

Já mám několik hledáčků, ale vozím hledáček se špuntem a kamerku zvlášť, takže tam nejdříve dám redukci s okulárem, inicializuju Go-to a pak tam našroubuju kamerku. Je to divné, v tašce mám jiný hedáček a ještě mě nikdy nenapadlo to dělat jinak. Asi bych se měl nad sebou zamyslet :-)

Ono ze začátku jsem to asi dělal kvůli váhy, ale teď závaží dávám pořád stejně ...

Minimálně na pokusy další hledáček není třeba.
MilAN píše:Ten tubusek se bude zkracovat na 100% - je jen otázka kolik. A to lze udělat postupně.
No já mám 2 kamerky - ASI120 a QHY5. Obě vyjdou (natěsno) bez zkracování i u přímého hledáčku. Taky asi vyjde Lacerta ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2376

Příspěvek od AntonPike »

Zdravim,
mohl by mi, prosim, nekdo poradit, jakym zpusobem v noci ustavujete montaz pres polarni hledacek?
Mam CG-4 s polarnim hledackem, vcera jsem ji konecne vytahnul ven, ale to ustavovani je pro me naprosta tragedie.
Nasel jsem si postupy jak na to, ale mam obrovsky problem pri koukani na polarku skrz hledacek videt obrazce, podle kterych se mam ridit.
Zkousel jsem rucne svitit ledkou dovnitr pres vsechny mozne prostory a i kdyz jsem se nakonec dostal k vysledku, uplne dokonale to rozhodne nebylo.
Je na to nejaky figl (napr. pro montaze vyssi tridy jsou ty obrazce osvicene) nebo proste to takhle je a chce to jen zkusenosti.

Diky
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2377

Příspěvek od juh »

1. svietit si dovnutra zo strany objektivu toho polarneho hladacika nejekym svetlom, napr. celovkou, svetlom z klucenky, ...
2. kupit, alebo spravit si nieco podobne http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... any-m.html

Aj ked mam riesenie 2, castejsie pouzivam riesenie 1, teda okrem EQ-6, tam je to osvetlenie zabudovane priamo v sachte toho hladacika.
Naposledy upravil(a) juh dne 14. 10. 2016, 08:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2378

Příspěvek od Stratus »

Bohatě stačí posvítit z vnější strany (myslím objektiv) baterkou s červeným filtrem.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2379

Příspěvek od Bill »

No k CG5 jsem měl takový bastl postavený - ale nejjednodušší je montáž ustavovat v době, kdy je obloha ještě trošku světlá a obrazce jsou vidět i bez osvětlení ...
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=20&t=16671
M:736 750 113
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2380

Příspěvek od stawq »

Já mám na to tenhle bastl, pro změnu k EQ-5...
viewtopic.php?p=178540#p178540
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2381

Příspěvek od Dansemacabre »

Ohledně svícení z vnější strany do polárního hledáčku: nevím jak u vás, ale mně se teda poloha kolečka pro Polárku dost výrazně posouvá podle úhlu, v jakém si posvítím, takže ustavení nemůže být přesné ani náhodou. Jediná možnost je zbastlené rovnoměrné osvětlení nebo jen bodová dioda přímo v ose hledáčku.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2382

Příspěvek od MilAN »

Asi by to chtělo ten polární hledáček taky zaostřit ! :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2383

Příspěvek od Howking »

Upřesnil bych to ostření. U polárního hledáčku je dvojí. Jak zaostření obrazu na matnici, tak obrazu oblohy. Je nutné aby bylo obojí zaostřeno přesně stejně. Aby obrazová rovina objektivu hledáčku byla totožná s rovinou leptu na matnici. Pak se obraz Polárky vůči matnici ani nehne jak při posunu oka, tak při posunu diody. (A pokud je pak hledáček precizně zesouosený s hodinovou osou, tak přesnost ustavení je bezkonkurenční i vůči jiným "digitálním" řešením)
Naposledy upravil(a) Howking dne 17. 10. 2016, 17:34, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2384

Příspěvek od MilAN »

Howking píše:Upřesnil bych to ostření. U polárního hledáčku je dvojí. .
Psal jsem : zaostřit hledáček, je snad jasné, že to není zaostřit okulár na destičku :). Ale samozřejmě, že musí být zaostřeno obojí. Začíná se zaostřením okulárem na ohniskovou destičku.A potom se ostří dalekohled = zrovna tak, jako o jiných hledáčků
Naposledy upravil(a) MilAN dne 17. 10. 2016, 16:18, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2385

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Psal jsem : zaostřit hledáček, je snad jasné, že to není zaostřit okulár na destičku :). Ale samozřejmě, že musí být zaostřeno obojí
- já vím. Jen pro jistotu raději "po lopatě" :-)
Odpovědět