Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2461

Příspěvek od Marťas »

Dobrý den, jako úplný amatér se chci zeptat, kdybych chtěl začít fotit DSO jaký je rozdíl mezi CCD a CMOS snímačem? Doma mám lepší kompakt s CMOS a ve Fotolabu mi řekli, že s CCD snímačem fotoaparáty budu mít problém s nastavením expozice. Který snímač je lepší a proč? Něco jsem četl na googlu, ale absolutně tomu nerozumim, jako by to bylo psané čínsky.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2462

Příspěvek od MMys »

To co ti řekli ve fotolabu je naprostý nesmysl. V současné době už není mezi oběma architekturami senozorů velký rozdíl. V obou skupinách existují foťáky na foceni DSO vhodné i nevhodné, ale určitě ne podle pravidla CMOS versus CCD.

Zrovan kompakt není na astrofoto deep-sky objektů příliš vhodný (maličký senzor s pixely pár mikrometrů, tedy s horšími šumovými parametry, obvykle omezená doba expozice, nemožnost sundat objektiv a připojit k dalekohledu).

Pokud chceš zkusit astrofoto a máš i dalekohled a parlaktickou montáž s pohonem, tak si pořiď bazarovou zrcadlovku od Canonu, za pár tisícovek, a nějak začni.

A hlavně si o tom nejprve něco přečti, třeba:
http://hvbo.cz/index.php?id=astrofotografie
http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf

Ať vůbec máš tušení, do čeho jdeš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2463

Příspěvek od Marťas »

MMys děkuji za radu a skvělé články. Je tam vše krásně popsané.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2464

Příspěvek od MayJ »

Zdravím všechny,
určitě soustavně diskutované téma, ale nic konkrétně jsem tu nenašel a co se týče odkazu, tak nejde stránka otevřít.
Prosím nevíte někdo na nějaké stránky, jak udělat modifikaci Canon EOS 450D - pouze IR filtr.
Moc děkuji
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2465

Příspěvek od planescape »

Modifikace C450D a i dalších je pěkně popsaná na dslrmodifications.com. Já podle toho modifikoval 350 a 450. S tím IR ale nevím, jak to myslíš.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2466

Příspěvek od MayJ »

Super díky moc. Myslel jsem to tak,že jestli vyndat originální IR cut filtr a fotit bez něj a nebo vložit jiný napr. Astronomik L nebo Baader BCF.diky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2467

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den. Co myslíte, že je lepší cesta pro pořízení snímku Jupiteru, nějakou webkamerku s CCD čipem před okulár nebo vyndat okulár a do výtahu namontovat zrcadlovku?
Děkuji za radu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2468

Příspěvek od martin b »

Zrcadlovka v primárním ohnisku toho moc neukáže, Jupiter bude na fotce příliš malý, neboť se jeho obraz rozlije jen přes pár pixelů a nebude na něm téměř nic vidět. Na planety se jako jedna z metod používá spíš to snímání přes okulár (tzv. okulárová projekce), což prodlouží efektivní ohnisko (vzoreček lze snadno dohledat), žádoucí je obvykle alespoň několik jednotek metrů. Tím se zvětší obraz sledovaného předmětu. Druhým podstatným parametrem je pak velikost pixelů použitého snímače. Čím menší, tím více pixelů přirozeně obraz planety překryje. A jde o to tyto parametry pro daný dalekohled vhodně nakombinovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2469

Příspěvek od MilAN »

Nevím, proč opomíjíte tu nejjednodušší cestu, a to je afokální focení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jirka M.
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 02. 2016, 18:37

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2470

Příspěvek od Jirka M. »

Ahoj, je tady tolik vláken, že nevím, kam napsat.
Mám foťák Sony A99 (fullframe) a objektivy Samyang 14/2.8, Tamron USD 24-70/2.8 a Tamron USD 150-600/5-6.3. Rád bych koupil starší montáž, tedy stativ, hlavu a potřebuji, aby se mi to samo otáčelo a já tak mohl fotit delší expozice, aniž by se mi hvězdy pohnuly. Galaxie, planety, milky way, měsíc. Jelikož se v tomto oboru vůůůbec nevyznám, poprosil bych o rady, na co se v bazarech dívat a na co ne (totální šmejd a pod). Montáž může být i s nějakým dalekohledem o rozumném ohnisku (co nejdelším :D ) na fakt detaily, co třeba s uvedeným Tamronem 150-600 udělám (mám ještě teleconverter x1.4 a na těle možnost crop funkce, tedy ohnisko až 1260mm při f/10 cca). S mojí technikou a stativem udělám např. takové foto...
Obrázek
Díky za rady! Jirka
Jirka
Hobbit
Příspěvky: 7
Registrován: 02. 05. 2017, 11:22
Bydliště: Jirkov, CZ
Věk: 48

ujasneni pozadavku na astrofoto

#2471

Příspěvek od Hobbit »

hojte,
jsem teprve na absolutnim zacatku, takze teprve vybiram zarizeni, studuji zdroje atd. a potrebuji si par veci ujasnit.
Urcite bych chtel spadnout do kategorie astrofoto, z cehoz vyplyva nasledujici (nerikam ze hned vsechno z toho bude):
----------------------
montaz:
  • co nejbytelnejsi, s nejvetsi unosnosti, aby byla rezerva ve stabilite a nemusela se hned menit, takze co penezenka dovoli.
    paralakticka, neb zde neni problem se spravnym otacenim podelne osy fotoaparatu
    s polarnim hledackem (proc se trapit, kdyz to jde jednoduse)
    minimalne s "hodinami" na RA osu (do zacatku - doufam ze jsem tu osu nespletl, ale urcite vite co myslim :D )
    s moznosti rozsireni na goto funkce a auto guide portem (clovek je tvor liny a pohodlny)
dalekohled:
  • do zacatku nemusi byt tak vykony (primarni je kvalita montaze), ale zase zadny lidlskop.
    cim svetelnejsi, tim lepe
    spise kratsi nez delsi, prece jenom kratsi tubus se mene chveje a lepe snese skoro kiloveho canona
    ...takze asi nejaky newton okolo 90-130/700-900 (?)
    pocitat s nakupem dodatecnych okularu (clovek se taky chce kouknout)
    poridit redukci na fotak
fotak:
  • tady neni co resit, doma se vali EOS 60D, takze do zacatku s nim, casem bud kuchnou nebo rovnou poridit specialku
pointing:
  • zatim neresim, presneji zatim se musim obejit bez nej, tolik mi zase neplati
----------------------
podle toho co jsem nacetl a co smi zustalo v hlave jsou nejtezsi (nejnarocnejsi na techniku) na foceni asi planety, takze tam si asi necham zatim zajit chut. Obskurni telesa zachytitelna stezi hubblem taky neresim.
----------------------
Tak a ted se do me pustte, je to vsechno o kompromisech, rozpoctu atd. - schvalne zatim neuvadim konkretni typy, jde spis o sumarizaci pozadavku.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ujasneni pozadavku na astrofoto

#2472

Příspěvek od Dansemacabre »

Píšeš, že si to chceš ujasnit, ale nevznášíš jediný dotaz. Kde není otázka, tam nemůže být ani odpověď.
Univerzálně platný úvod zde: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=28&t=6557
Mimochodem: to, co jsi vyčetl mezi řádky o planetárním snímání, není tak úplně pravda ;)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Hobbit
Příspěvky: 7
Registrován: 02. 05. 2017, 11:22
Bydliště: Jirkov, CZ
Věk: 48

Re: ujasneni pozadavku na astrofoto

#2473

Příspěvek od Hobbit »

Dobre, ujasnime dotaz:

pochopil jsem to spravne pro jednotlive body, hlavne co se tyka montaze a dalekohledu?

edit: ten navod jsem precetl, stejne jako hodne jinych, ale je dlouhy jak tejden pred vejplatou, nemuzu si (bohuzel) pamatovat kazdy radek. Proto to shrnuti do par bodu. Co se tyka principu prace s fotakem, tak tam znalosti mam, s tim necekam nejake potize a postprocessing take neni problem pochopit.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ujasneni pozadavku na astrofoto

#2474

Příspěvek od MMys »

Newtony jsou na foto pomocí DSLR použitelné až tak od 150mm průměru, s 2" výtahem, komakotektorem, robustnější konstrukcí. Na ty 90 a 130mm newtonky zapomeň, to je úplně nepoužitelné.

Přečti si tenhle můj článek, Ať tušíš, do čeho jdeš:
http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf

první jakž takž použitelné newtony an foto jsou něco takového:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3729.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17762.html

k tomu pak ještě potřebuješ komakorektor, druhý pointační dalekohled nebo hledáček, a pointační kamerku a notebook, nebo autonomní autoguider.

Případně ještě můžeš vystávat u okuláru se záměrným křížem, a pokoušet se pointovat ručně, nebo to řešit krátkými expozicemi do minuty, co ustojí montáž bez pointace. Ale ani jedno není řešení. Buď stejně skončíš nákupem zařízení pro pointaci, nebo se na to vykašleš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Hobbit
Příspěvky: 7
Registrován: 02. 05. 2017, 11:22
Bydliště: Jirkov, CZ
Věk: 48

Re: ujasneni pozadavku na astrofoto

#2475

Příspěvek od Hobbit »

Tak tenhle clanek jsem nenasel (asi jsem ho nekde preskocil/prehlid), prectu.

Diky za radu ohledne dalekohledu - presne proto jsem si chtel ty pozadavky sesumarizovat.

A ano, je mi jasne, ze k pointaci jsem odsouzen, pocitam s tim, lec chvili to budu muset vydrzet bez ni, musim ty naklady trochu rozprostrit do casove osy. Rict drahy polovicce: "Hele zejtra si kupuju dalekohled, bude to tak 150kKc", tak dalsi co uvidim bude luzko na chirurgii, pokud tedy preziju.
Odpovědět